Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Laholm - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Kjell Henriksson, vd, BLÅKULLA
  2. Angelika Forsman, vårdbiträde, KNÄRED
  3. Glenn Kjellin, ombudsman, BLÅKULLA
  4. Kristina Jönsson, kontorist, SKUMMESLÖVSSTRAND
  5. Jonas Påhlsson, kommunsekreterare, LILLA TJÄRBY
  6. Siv Pålsson, vårdare, ÖRINGE
  7. Tenny Davidsson, elevassistent, LILLA TJÄRBY
  8. Annita Asplid, livsmedelsarbetare, LILLA TJÄRBY
  9. Ove Bengtsson, it-chef, ALTONA
  10. Rosita Antonsson, undersköterska, BLÅKULLA
  11. Magnus Johansson, maskinoperatör, KNÄRED
  12. Anna-Lena Lövgren Melin, kyrkogårdsarbetare, MELLBYSTRAND
  13. Nils-Erik Johansson, metallarbetare, VALLBERGA
  14. Therese Asplid Davidsson, elevassistent, LILLA TJÄRBY
  15. Karl-Fredrik Tholin, undersköterska/skötare, VÄRNEN
  16. Valentina Johansson, terapeut sportmedicin, KNÄRED
  17. Olof Bertilsson, maskinsnickare, MELLBYSTRAND
  18. Stina Lindberg, barnskötare, SKOGABY
  19. Bengt-Göran Persson, reperatör, KNÄRED
  20. Annette Jonsson, lagerarbetare, AHLA
  21. Leif Sunesson, montör, KNÄRED
  22. Willemo Ekman, massör, KNÄRED
  23. Gunnar Lövgren, byggnadsingenjör, KNÄRED
  24. Birgitta Fritzon, undersköterska, VÅXTORP
  25. Bo Fagerholm, barnskötare, SOFIERO
  26. Monica Yngvesson, vårdbiträde, HISHULT
  27. Bo Tengqvist, rektor, SKUMMESLÖV
  28. Agnes Bäckman, undersköterska, KNÄRED
  29. Lars Fritzon, landstingspolitiker, VÅXTORP
  30. Ingeborg Djupfeldt, pensionär, TORMARP
  31. Knut Andersson, plåtslagerimästare, MELLBY
  32. Britt-Marie Vester, undersköterska, VÅXTORP
  33. Patrik Appelquist, industriarbetare, SKOGABY
  34. Lisbeth Persson, barnskötare, GENEVAD
  35. Karl-Axel Fällgren, lagerarbetare, LAHOLM
  36. Yvonne Persson, undersköterska, GENEVAD
  37. Ingemar Claesson, pensionär, MELLBYSTRAND
Laholm
0002-00561

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Erling Cronqvist, 52 år, Kommunråd, Knäred
  2. Lena Olofsdotter, 54 år, Lantbrukare/Turistföretagare, Skogaby
  3. Ove Bengtsson, 47 år, Företagare, Våxtorp
  4. Maria Bronelius, 45 år, Lantbrukare, Veinge
  5. Roland Gottfridsson, 60 år, Lantbrukare, Ysby
  6. Majvor Persson, 51 år, Barnskötare, Ränneslöv
  7. Kent-Arne Andersson, 62 år, Lantbrukare, Knäred
  8. Gudrun Pettersson, 35 år, Arbetsvetare, Våxtorp
  9. Lars-Anders Bengtsson, 53 år, Butiksarbetare, Vallberga
  10. Ann Bengtsson-Johansson, 36 år, Kock/Hästföretagare, Skottorp
  11. Bo Fritzson, 59 år, Chaufför, Laholm
  12. Lisa Gottfridsson, 20 år, studerande, Ysby
  13. John-Arne Larsson, 59 år, Entreprenör, Hishult
  14. Pia Björk, 58 år, Undersköt. boendestödjare, Laholm
  15. Lorenz Pucher, 53 år, Chef EU-forum, Knäred
  16. Annalena Emilsson, 43 år, Företagare, Skogaby
  17. Magnus Johansson, 49 år, Inköpare, Våxtorp
  18. Lovisa Persson, 24 år, Studerande, Ränneslöv
  19. Kaj Talik, 68 år, Pensionär, Knäred
  20. Gunnar Gullander, 73 år, Hästägare, Vallberga
  21. Sven Svensson, 53 år, Företagare, Skogaby
  22. Gunnel Ström, 63 år, Assistent, Knäred
  23. Torsten Martinsson, 63 år, Lantbrukare, Skogaby
  24. Harriet Einerborg, 52 år, Enhetschef, Knäred
  25. Bernt Samuelsson, 65 år, Fri herre, Lilla Tjärby
  26. Martin Lönnstam, 29 år, Servicetekniker, Ränneslöv
Laholms kommun
0004-02384

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Emma Gröndahl, företagare, 23 år, Mellbystrand
  2. Viveca Baltzarsson, distriktssköterska, 59 år, Laholm
  3. Göran Holmberg, ingenjör, 72 år, Mellbystrand
  4. Gareth Bush, lärare, 30 år, Skummeslövsstrand
  5. Margareta Jonsson, gymnasielärare, 64 år, Laholm
  6. Clas Corneliusson, handelslärare, 60 år, Laholm
  7. Agneta Larsson, läkare, 63 år, Laholm
  8. Jan Gottfriedson, företagare, 58 år, Skummeslövsstrand
  9. Britta Ramnemark, lärare, 70 år, Hishult
Laholm
0003-03135

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Margareta Svensson, 59 år Skottorp
  2. Lennart Hansson, 61 år Knäred
  3. Kerstin Larsson, 61 år Vallberga
  4. Lars Gustafsson, 58 år Laholm
  5. Runa Björklund, 76 år Laholm
  6. Henry Eldehage, 73 år Laholm
  7. Levi Johansson, 60 år Skottorp
  8. Lennart Nilsson, 49 år Knäred
Laholm
0068-02619

Laholmspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Laholmspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Bertil Johansson, vaktmästare, Skogaby
  2. Lars-Inge Johansson, anläggningsarbetare, Mellbystrand
  3. Ulf Johansson, pensionär, Svenshult
  4. Ewa Ridén, miljövårdare, SD
  5. Hans Hansson, pensionär, SD
  6. Camilla Johansson, hemmafru, Mellbystrand
  7. Thore Johansson, egenföretagare, SD
  8. Ginger Karlsson, egenföretagare, Uddared
  9. Lars Jeppsson, småföretagare, Hishult
  10. Barbro Elofsson, pensionär, SD
  11. Kenneth Oscarsson, museivaktmästare, Hishult
Laholm
0418-03478

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lena Angviken, Laholm
  2. Eva Ericsson, Veinge
  3. Susanne Gerstenberg, Laholm
  4. Ulf Hammarsten, Skottorp
  5. Anna-Lena Huldtgren, Laholm
  6. Tulda Nielsen, Knäred
  7. Lars Schale, Våxtorp
  8. Gunaino Enqvist, Skogaby
  9. Monica Persson, Våxtorp
  10. Lutz Müller, Laholm
  11. Kerstin Rolleberg, Veinge By
  12. Kent-Ove Bengtsson, Laholm
Laholm
0055-00991

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Thomas Jönsson, lantbrukare, 51 år, Laholm
  2. Per Asklund, civilekonom, 58 år, Laholm
  3. Elisabet Babic, frisör, 43 år, Laholm
  4. Mikael Kahlin, säljare, 46 år, Laholm
  5. Christian Wahl, konsult, 61 år, Skummeslövsstrand
  6. Margareta Bengtsson, biomedicinsk analytiker, 58 år, Laholm
  7. Rosita Wärring, politiker, 67 år, Laholm
  8. Jonas Hellsten, fastighetsskötare, 38 år, Laholm
  9. Christer Johnsson, rådgivare, 61 år, Laholm
  10. Lena Drott, civilekonom, 47 år, Laholm
  11. Kenneth Camitz, säljare, 38 år, Laholm
  12. Johan Johansson, chaufför, 58 år, Vallberga
  13. Angela Magnusson, studievägledare, 64 år, Mellbystrand
  14. Anne Kjerstin Löfstedt Schulz, konsumentvägledare, 65 år, Mellbystrand
  15. John Löfstedt, personalchef, 65 år, Mellbystrand
  16. Susanne Blixt, arbetsledare, 53 år, Veinge
  17. Magnus Johansson, entreprenör, 38 år, Laholm
  18. Kennet Gertsson, köpman, 51 år, Mellbystrand
  19. Nils-Bertil Sörensson, bussförare, 62 år, Hishult
  20. Marita Andreasson, läkarsekreterare, 55 år, Laholm
  21. Christian Harkness, egen företagare, 40 år, Laholm
  22. Ingrid Andrén, språklärare, 65 år, Mellbystrand
  23. Karl-Fredrik Klinker, lantmästare, 57 år, Laholm
  24. Kicki Vänneå, vd, 65 år, Knäred
  25. Tommy Jacobson, civilekonom, 56 år, Laholm
Laholms kommun
0001-01724

SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anna Erica Alsbjer, Sjuksköterska
  2. Anna Maria Sjöstrand, Gerontolog
  3. Birgitta Annerfors, Lärare
  4. Anita Svensson, Tandhygienist
  5. Ulla Wiik, Kassör
  6. Joanna Gustavsson, Svarvare
  7. Ebba Agneson, Vårdbiträde
  8. Arne Andersson, Lantbrukare
Laholm
0107-00356

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Ewa Ridén, miljövårdare (SD)
  2. Hans Hansson, pensionär (SD)
  3. Thore Johansson, egen företagare (SD)
  4. Bertil Johansson, vaktmästare (LP)
  5. Barbro Elofsson, pensionär (SD)
  6. Lars-Inge Johansson, anläggningsarb. (LP)
  7. Ulf Johansson, pensionär (LP)
  8. Lars Jeppsson, småföretagare (LP)
  9. Ginger Karlsson, egen företagare (LP)
  10. Kenneth Oscarsson, museivaktmästare (LP)
Laholms kommun
0110-03485
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Ewa Ridén, miljövårdare (SD)
  2. Gejbert Strömdahl, lackerare (SD)
  3. Rikard Vesterlund, lantbrukare (SD)
  4. Bertil Johansson, vaktmästare (LP)
  5. Hans Hansson, pensionär (SD)
  6. Lars-Inge Johansson, anläggningsarb. (LP)
  7. Thore Johansson, egen företagare (SD)
  8. Ginger Karlsson, egen företagare (LP)
  9. Lars Jeppsson, småföretagare (LP)
  10. Barbro Elofsson, pensionär (SD)
  11. Ulf Johansson, pensionär (LP)
  12. Kenneth Oscarsson, museivaktmästare (LP)
Laholms kommun
0110-03792

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Axel Wigforss, Teaterpedagog, Laholm
  2. Elvane Azemi, Innesäljare, Laholm
  3. Lennart Svensson, Förskollärare, Genevad
  4. Håkan Ejwertz, Mediolog, Laholm
  5. Rune Forssén, Pensionär, Skogaby
Laholm
0005-00465

http://www.val.se