Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Halmstad - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anders Rosén, fritidsledare, HALMSTAD
  2. Aida Hadzialic, jurist, HALMSTAD
  3. Michael Svensson, ombudsman, HALMSTAD
  4. Ingegerd Sahlström, kommunråd, HALMSTAD
  5. Bengt Ekberg, kapten, OSKARSTRÖM
  6. Charlotte Olesen Rosén, vårdbiträde, HALMSTAD
  7. Bertil Andersson, elektriker, HALMSTAD
  8. Anna-Karin Malmkvist, arbetsförmedlare, HALMSTAD
  9. Fredrik Luhanka, student juristprogrammet, HALMSTAD
  10. Rose-Marie Henriksson, fd kommunråd, HALMSTAD
  11. Leif Grenlund, vattenmätartekniker, HALMSTAD
  12. Ulla Winblad, leg psykolog, HALMSTAD
  13. Claes Holmqvist, ingenjör, OSKARSTRÖM
  14. Maria Persdotter, socionom, HALMSTAD
  15. Ante Hultin, skötare, KVIBILLE
  16. Erika Olivares, vårdbiträde, HALMSTAD
  17. Tony Stané, ombudsman, HALMSTAD
  18. Anki Lind, barnskötare, HALMSTAD
  19. Tord Johansson, ombudsman, HALMSTAD
  20. Stina Larsson, fd postkassör, HALMSTAD
  21. Bertil Nilsson, målare, HALMSTAD
  22. Åsa Tellgren, barnskötare, GETINGE
  23. Klas Jacobsson, samordnare, HALMSTAD
  24. Sherazade Belkaid Nilsson, lärare, HALMSTAD
  25. Folke Alfredsson, metallarbetare, ELDSBERGA
  26. Kristina Johansson, utredare, HALMSTAD
  27. Lars El Hayek, studerande, HALMSTAD
  28. Solweig Hagselius, ombudsman, HALMSTAD
  29. Jan Claesson, bokbinderibiträde, HALMSTAD
  30. Gun-Britt Löfdahl, student, HALMSTAD
  31. Jan-Olof Johansson, fd ombudsman, HALMSTAD
  32. Rose-Marie Jönsson, skolassistent, HALMSTAD
  33. Naser Zeqiri, handläggare, HALMSTAD
  34. Carin Söderberg, vårdare, HALMSTAD
  35. Håkan Ljungberg, kyrkvaktmästare, HAVERDAL
  36. Anna-Grethe Sörensen, processkötare, OSKARSTRÖM
  37. Göran Karlsson, fd ombudsman, HALMSTAD
  38. Anna-Greta Bengtsson, fd barnskötare, HALMSTAD
  39. Ali Matbouei, egen företagare, HALMSTAD
  40. Sandra Erlandsson, undersköterska, HALMSTAD
  41. Micael Nilsson, ombudsman, HALMSTAD
  42. Ann-Margret Meijer, undersköterska, HALMSTAD
  43. Thorsten Söderberg, fd verkstadschef, HALMSTAD
  44. Ayat Alkabi, studerande, HALMSTAD
  45. Urban Landström, trädgårdsanläggare, OSKARSTRÖM
  46. Eva-Marie Paulsson, folkbildare, HALMSTAD
  47. Christer Sernemyr, badmästare, GULLBRANDSTORP
  48. Branka Huynh, kontorist/telefonist, HALMSTAD
  49. Simon Wiktorén, student, HALMSTAD
  50. Lenita Strandberg, operatör, HALMSTAD
  51. Richard Kompass, kanslist, HALMSTAD
  52. Margareta Lundin, skötare, OSKARSTRÖM
  53. Imre Gulyas Jr, driftstekniker, HALMSTAD
  54. Eva-Lena Jacobsson, barnskötare, HALMSTAD
  55. Staffan Albihn, driftstekniker, HARPLINGE
  56. Iréne Lindgren, fd fastighetsskötare, HALMSTAD
  57. Ulf Johansson, fritidsledare, HALMSTAD
  58. Amela Kara, bostadsuthyrare, HALMSTAD
  59. Jan-Åke Ericson, chaufför, HALMSTAD
  60. Paulina Strömberg, undersköterska, HALMSTAD
  61. Hüseyin Mirza Karagöz, lärare/tolk, HALMSTAD
  62. Fatma Hergül, språkhandledare/tolk, HALMSTAD
  63. Peter Nofors, statstjänsteman, HALMSTAD
  64. Jannike Karlsson, kommunikatör, HALMSTAD
  65. Stefan Bengtsson, ombudsman, HALMSTAD
  66. Birgitta Svensson, fd kulturförmedlare, HALMSTAD
  67. Kent Gustavsson, verkstadsarbetare, GETINGE
  68. Homa Ebtedaei, förtidspensionär, HALMSTAD
  69. Lars Peder Lindblom, distriktsveterinär, GULLBRANDSTORP
  70. Lena Borglin, pensionär, HALMSTAD
  71. Michael Melin, kriminalvårdare, HALMSTAD
  72. Elena Jumrukovska, arbetslös, HALMSTAD
  73. Robert Bajo, jurist, HALMSTAD
  74. Birgitta Larsson, kontorist, GULLBRANDSTORP
  75. Martin Johansson, byggnadssmed, GULLBRANDSTORP
  76. Vera Vestberg, SFI-pedagog, HALMSTAD
Halmstads västra och östra valkrets
0002-00859

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Henrik Oretorp, 35 år, Affärschef, Rävinge
  2. Jenny Axelsson, 36 år, Bibliotekarie, Simlångsdalen
  3. Camilla Widepalm Heurén, 39 år, Grisföretagare, Harplinge
  4. Alf Andersson, 66 år, Bonde, Getinge
  5. Kjell Helgesson, 34 år, Förvaltningschef, Åled
  6. Christian Henriksson, 29 år, Ambulanssjuksköt., Halmstad
  7. Charlotte Ljungberg, 46 år, Datakonsult, Steninge
  8. Lennart Eriksson, 68 år, Företagare, Kvibille
  9. Jimmie Tschander, 31 år, Idrottsplatsarbetare, Halmstad
  10. Sara Telemo, 19 år, Studerande, Söndrum
  11. Erik Karlsson, 57 år, Försäljare, Snöstorp
  12. Johanna Pousette, 36 år, Controller, Söndrum
  13. Lars-Gunnar Tönnerheden, 49 år, Ingenjör, Tönnersjö
  14. Gunn-Britt Friselius, 63 år, Ekonom, Söndrum
  15. Hampus Eskilsson, 19 år, Högskolestudent, Halmstad
  16. Lennart Nilsson, 46 år, Lantbrukare, Harplinge
  17. Sylvi Karlsson, 44 år, Ekonom, Oskarström
  18. Håkan Björklund, 41 år, Lärare, Halmstad
  19. Christina Rödl, 51 år, Socialpedagog, Särdal
  20. Per Johansson, 43 år, Livsmedelstekniker, Simlångsdalen
  21. Ewy Henriksson, 61 år, Lärare, Kvibille
  22. Eric Ljungberg, 45 år, Civilingenjör, Steninge
  23. Arne Andersson, 66 år, Företagare, Oskarström
  24. Hans Svensson, 45 år, Skogsbrukare, Simlångsdalen
  25. Rickard Petersson, 42 år, Polisinspektör, Halmstad
  26. Kenneth Persson, 63 år, Chaufför, Getinge
  27. Dan Öjvind Gasstorp, 66 år, Gymnasielärare, Steninge
  28. Christer Henriksson, 60 år, Skolledare, Harplinge
  29. Ingvar Paulsson, 69 år, Lantmästare, Halmstad
  30. Bengt Svensson, 66 år, Pensionär, Skedala
  31. Fredrik Svensson, 40 år, Ingenjör, Harplinge
  32. Sten A Nilsson, 74 år, Vägmästare, Snöstorp
  33. Mats Röllike, 61 år, Säljare/Projektledare, Steninge
  34. Torbjörn Johansson, 48 år, Operatör, Trönninge
Halmstads Kommun
0004-02377

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Suzanne Åkerlund, Kommunråd, Centrum
  2. Inger Larsson, Samordnare, Simlångsdalen
  3. Sven Jägervall, f.d. officer, Vallås
  4. Håkan Ramsén, Guldsmed, Kärleken
  5. Arife Yeniler, Sjuksköterska, Mickedala
  6. Tommy Lundkvist, Redov.konsult, Fyllinge
  7. Tomas Green, Pedagog, Centrum
  8. Per Carlsson, Löjtnant, Vallås
  9. Marie Kaiding, f.d. ekonom, Centrum
  10. Roland Adler, f.d. officer, Söndrum
  11. Göran Göransson, Civilekonom, Snöstorp
  12. Roy Aronsson, Företagare, Gullbrandstorp
  13. Kristoffer Johansson, Projektledare, Nyatorp
  14. Samuel Ahlström, IT-pedagog, Nyhem
  15. Jan Sjöberg, Ingenjör, Söndrum
  16. Fatima Svanå, Ungdomsbehandlare, Åled
  17. Johan Liljencrantz, Controller, Centrum
  18. Lina Lingtell, Lärare, Centrum
  19. Håkan Wallin, Platschef, Vallås
  20. Christina Fossum, f.d. bankman, Haverdal
  21. Åke Wedin, f.d. SYO-konsulent, Centrum
  22. Björn Molin, Docent, f.d. landshövding, Haverdal
Halmstads kommun
0003-03129

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ramesh Chibba, 69 år Företagare
  2. Anna-Lena Cumtell, 54 år Hushållslärare
  3. Magnus Hedman, 38 år Civilekonom
  4. Eliseba Kardemark, 26 år Studerande
  5. Björn Ericsson, 61 år Överåklagare
  6. Elisabeth Wetoft Petersson, 56 år Sjuksköterska
  7. Hasse Persson, 68 år Socionom
  8. Gertrud Askfelt, 67 år Företagare
  9. Bertil Ahlhult, 63 år Utvecklare Landstinget
  10. Annette Nordén, 46 år Säljare
  11. Peter Zsiga, 70 år Civilekonom
  12. Anneli Hammar, 72 år Barnskötare
  13. Fredrik Müntzing, 56 år Företagare
  14. Margareta Chibba, 62 år Företagare
  15. Lars Hammar, 72 år Yrkeslärare
  16. Rolf Askfelt, 73 år Företagare
  17. Kaj Danielsson, 70 år VVS-konsult
  18. Lars-Olof Nilsson, 74 år Ämneslärare
Halmstads västra och östra valkrets
0068-01931

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Roger Orwén, 40 år, utvärderingskonsult, Sperlingsholm
  2. Jennie Johansson, 32 år, statsvetare, Söder
  3. Tove Bergman, 52 år, författare, Nyhem
  4. Svein Henriksen, 42 år, socionom, Getinge
  5. Catrin Isaksson, 43 år, handläggare, Rotorp
  6. Björn Petersen, 67 år, f.d. landsantikvarie, Nissastrand
  7. Denana Tuzinovic, 26 år, ekonom, Centrum
  8. Ulrika Dagård, 42 år, statsvetare, Östra förstaden
  9. Marie Tönnberg, 33 år, miljövetare, Centrum
  10. Stefan Hallander, 64 år, ögonläkare, Norr
  11. Iréne Bergman, 54 år, utomhuspedagog, Nissastrand
  12. Elisabeth Norin, 67 år, pensionär, Kärleken
  13. Göran Ericsson, 62 år, bibliotekarie, Norra Utmarken
  14. Stefan Börjesson, 26 år, student, Nyhem
  15. Barbro Toftgård, 70 år, pensionär, Söndrum
  16. Marie Ekholm, 59 år, barnläkare, Norr
  17. Nils Werner, 66 år, läkare, Väster
  18. Ann-Marie Ericsson, 58 år, sjuksköterska, Norra Utmarken
  19. Angela Bäckström, 26 år, student, Nyhem
  20. Niklas Milén, 44 år, socialsekreterare, Åled
  21. Ann Mari Pettersson, 49 år, barnskötare, Nyhem
  22. Anders Bengtsson, 60 år, utvecklingsledare, Söndrum
Halmstads kommun
0055-00621

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Carl Fredrik Graf, kommunråd, 51 år, Halmstad
  2. Mikaela Waltersson, verksamhetschef, 37 år, Kvibille
  3. Dag Hultefors, länsveterinär, 56 år, Halmstad
  4. Ann-Charlotte Westlund, konsult, 62 år, Haverdal
  5. Ann-Charlott Svensson, arbetsförmedlare, 51 år, Halmstad
  6. Lars Püss, civilekonom, 44 år, Vilshärad
  7. Carl-Johan Berthilsson, försäljningschef, 42 år, Halmstad
  8. Jenny Petersson, politisk sekreterare, 29 år, Halmstad
  9. Johan Rydén, överste, 63 år, Halmstad
  10. Magnus Ackerot, egen företagare, 54 år, Halmstad
  11. Gunilla Andersson, företagare, 67 år, Frösakull
  12. Christofer Lundholm, studerande, 23 år, Frennarp
  13. Patrik Inerup, civilingenjör, 43 år, Halmstad
  14. Lena Ekman, adjunkt, 68 år, Halmstad
  15. Houda Axelsson, student, 31 år, Halmstad
  16. Johan Lindell, statsvetare, 24 år, Halmstad
  17. Carina Persson, enhetschef, 47 år, Frösakull
  18. Lars-Erik Blank, officer, 61 år, Halmstad
  19. Lennart Eriksson, pensionär, 68 år, Haverdal
  20. Jane Thorell, lärare, 58 år, Halmstad
  21. Bengt O. Kjellgren, universitetsadjunkt, 40 år, Halmstad
  22. Linda Kruse, ekonom, 36 år, Halmstad
  23. Ullrika Sellman, fil kand, 26 år, Gustavsfält
  24. Magnus Uvenfeldt, projektledare, 41 år, Steninge
  25. Anton Henriksson, officer, 34 år, Halmstad
  26. Joacim Ekeroth, egen företagare, 29 år, Halmstad
  27. Birgitta Mardell, utbildare, 67 år, Halmstad
  28. Ulrica Killander, konsultchef, 44 år, Norra Utmarken
  29. Krystyna Aronsson, civilingenjör, 70 år, Vilshärad
  30. Hanne Jönsson, sjuksköterska, 70 år, Halmstad
  31. Roger Gudmundsson, pensionär, 67 år, Halmstad
  32. Sven Palmkvist, civilingenjör, 67 år, Halmstad
  33. Joakim Rask, gymnasielärare, 39 år, Halmstad
  34. Camilla Berthilsson, egen företagare, 40 år, Halmstad
  35. Johan von Sydow, jur kand, 68 år, Halmstad
  36. Gunnel Christianson, socionom, 73 år, Halmstad
  37. Anders Wikström, civilingenjör, 48 år, Halmstad
  38. Cecilia Öhman Resare, banktjänsteman, 44 år, Frösakull
  39. Monika Björnehammar, montessorilärare, 58 år, Halmstad
  40. Ola Johnsson, ingenjör, 35 år, Halmstad
  41. Barbro Henriksson, tandsköterska, 65 år, Haverdal
  42. Kaj Möllefors, leg läkare, 63 år, Halmstad
  43. Petra Fransson, säkerhetssamordnare, 30 år, Halmstad
  44. Bengt-Anders Holm, civilekonom, 68 år, Halmstad
  45. Linda Carlström-Sandström, säljare, 50 år, Halmstad
  46. Ingvar Ingemansson, f d officer, 69 år, Söndrum
  47. Ann-Kristin Nilsson, företagare, 60 år, Halmstad
  48. Hans Andersson, entreprenadjurist, 79 år, Frösakull
  49. Birgitta Ekström, dietist, 74 år, Halmstad
  50. Lars Henriksson Kruse, logistiker, 42 år, Halmstad
  51. Anders Eriksson, officer, 38 år, Kvibille
  52. Sven Frostå, gymnasielärare, 52 år, Halmstad
  53. Lennart Germundsson, civilingenjör, 70 år, Söndrum
  54. Gunnar Larsson, ingenjör, 66 år, Halmstad
  55. Hans Lundgren, pensionär, 69 år, Haverdal
  56. Bo Christer Windehem, fastighetskonsult, 65 år, Halmstad
  57. Lars Wollentz, socionom, 74 år, Halmstad
  58. Thomas Arnström, förhandlare, 65 år, Halmstad
  59. Göran Thorzén, ekonom, 60 år, Halmstad
  60. Dan Hagung, prost, 67 år, Halmstad
  61. Hampus Ekman, arkitekt SAR/MSA, 69 år, Halmstad
Halmstads kommun
0001-01721

SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Arnold Gustavsson, Småföretagare
  2. Nils Axelsson, VD-föreningsledare
  3. Rune Larsson, Poliskommissarie
  4. Ulla-Britt Carlson, Egenföretagare
  5. Yngve Andersson, Ekonomichef
  6. Bo Fridolph, Ingenjör
  7. Gun Agneslätt, Försäljare
  8. Rolf H. Karlsson, Ingenjör
  9. Agne Agneslätt, Egenföretagare
  10. Vivi Skroov, Lärare
  11. Roland Johansson, Förvaltare
  12. Jan Ekberg, Löjtnant
  13. Brigitte Nordberg, Barnsköterska
  14. Lars-Erik Nordberg, Förmedlare
  15. Maj-Lis Andersson, Banktjänsteman
Halmstads kommun
0107-00357

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Ronny Ledström, maskinoperatör
  2. Tore Liebmann, vapensmed
  3. Mikael Westerlund, livsmedelsarbetare
  4. Göran Lundqvist, lagerarbetare
  5. Conny Bladh, industriarbetare
  6. Richard de Garay Vazquez, sjuksköterska
  7. Sandra Palenryd, försäljare
  8. Oleg Datsishin, miljö- och hälsoskyddsinspektör
  9. Georg Cserti, driftstekniker
  10. Henrik Pejle, egen företagare
  11. Jovan Waldén, försäljare
Halmstads kommun
0110-03483

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mariann Norell, 63 år, Socionom, Frennarp
  2. Paul Liljencrantz, 59 år, Försäkringstjänsteman, Påarp
  3. Maria Johansson, 32 år, Undersköterska, Vallås
  4. Magnus Bellmyr, 25 år, Styckare, Andersberg
  5. Jan Berg, 63 år, Handläggare, Centrum
  6. Paulina Lundkvist, 26 år, Lärare, Vallås
  7. Carina Rosshed Renkert, 55 år, Förskollärare, Nyhem
  8. Patricio Fuentes-Orellana, 57 år, Ekonomiassistent, Nyhem
  9. Boel Heed, 54 år, Biomedicinsk analytiker, Mickedala
  10. Anders Lövgren, 56 år, Ombudsman, Brogård
  11. Gunnel Karlsson Nilsson, 75 år, Pensionär, Kärleken
  12. Jesper Hillbom, 20 år, Studerande, Rotorp
  13. Indira Flores Aguilar, 48 år, Lokalvårdare, Nyhem
  14. Reino Renkert, 65 år, Pensionär, Nyhem
  15. Ann Skoglund, 55 år, Dyslexilärare, Oskarström
  16. Enrico Ceccon, 71 år, Pensionär, Kärleken
  17. Annelie Gustafsson, 35 år, Skolassistent, Kvibille
  18. Annika Hansson, 34 år, Landskapsarkitekt, Fyllinge
  19. Bengt-Göte Bengtsson, 57 år, Bibliotekarie, Väster
  20. Tania Bengtsson, 31 år, lärare, Östra Förstaden
  21. Barbro Ceccon, 66 år, Pensionär, Kärleken
  22. Marianne Holmberg Wahlén, 62 år, Bildlärare, Simlångsdalen
  23. Carl Persson, 43 år, Arkeolog, Furet
Halmstads kommun
0005-00537

http://www.val.se