Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Hylte - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Micael Arnström, Rydöbruk
  2. Ahova Lood, Hyltebruk
  3. Magnus Rasmusson, Hyltebruk
  4. Gunnel Johansson, Hyltebruk
  5. Krister Mattsson, Unnaryd
  6. Camilla Gustafsson, Långaryd
  7. Ronny Löfquist, Unnaryd
  8. Maria Johansson Arnström, Rydöbruk
  9. Jan Liwenius, Hyltebruk
  10. Rose-Marie Fahlén, Landeryd
  11. Ingemar Andersson, Hyltebruk
  12. Katrin Karlsson, Rydöbruk
  13. Patrik Nilsson, Torup
  14. Birgit Gabrielsson, Unnaryd
  15. Lars Sundberg, Hyltebruk
  16. Maria Hedin, Hyltebruk
  17. Tommy Andersson, Hyltebruk
  18. Kristina Johansson, Hyltebruk
  19. Niels Sörensen, Unnaryd
  20. Sabine Johansson, Hyltebruk
  21. Urban Nordell, Torup
  22. Ann-Louise (Adde) Johansson, Rydöbruk
  23. Carl Edenborg, Landeryd
  24. Eva Söndergaard Johansson, Hyltebruk
  25. Mikael Schobius, Hyltebruk
  26. Petra Hellberg, Unnaryd
  27. Mensur Dushi, Hyltebruk
  28. Paula Andersson, Hyltebruk
  29. Ove Gustavsson, Hyltebruk
  30. Monika Albrecht, Hyltebruk
  31. Tore Kindstrand, Hyltebruk
  32. Maria Johansson, Hyltebruk
  33. Johan Fahlén, Landeryd
  34. Beatrice Artursson, Hyltebruk
  35. Per Anders Andersson, Torup
  36. Gunnel Lindgren, Hyltebruk
  37. Sven-Erik Jenbrant, Unnaryd
  38. Yvonne Johansson, Unnaryd
  39. Robin Nylén, Hyltebruk
  40. Ann-Kristin Petersson, Unnaryd
  41. Roger Andersson, Långaryd
  42. Silva Hafström, Hyltebruk
  43. Rune Gunnarsson, Hyltebruk
  44. Lars Gustavsson, Landeryd
  45. Bert Johansson, Unnaryd
  46. Sören Johansson, Hyltebruk
  47. Johannes Lergen, Jälluntofta
  48. Mikael Frisk, Unnaryd
Hylte
0002-00419

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lennart Ohlsson, 65 år, Kommunråd, Hyltebruk
  2. Karin Åkesson, 47 år, Civilekonom, Långaryd
  3. Margareta Andersson, 52 år, Ämneslärare, Unnaryd
  4. Håkan Bengtsson, 51 år, Ingenjör, Torup
  5. Bo Eriksson, 39 år, Utvecklingschef, Långaryd
  6. Karl-Anders Thorsson, 55 år, Servicetekniker, Långaryd
  7. Henrik Hansson, 41 år, Egen företagare, Unnaryd
  8. Henrik Erlingson, 36 år, Skogsbrukare, Torup
  9. Cathrine Lundström, 44 år, Skolsköterska, Unnaryd
  10. Iréne Wåxnäs, 67 år, Leg sjuksköterska, Torup
  11. Erik Karlsson, 58 år, Skogstekniker, Torup
  12. Jan Sjöö, 24 år, Musiker, Hyltebruk
  13. Ingemar Steneteg, 59 år, Entreprenör, Hyltebruk
  14. Bruno Granath, 64 år, Lantbrukare, Unnaryd
  15. Allan Ericsson, 59 år, Egenföretagare, Långaryd
  16. Karl-Göran Karlsson, 61 år, Föreståndare, Hyltebruk
  17. Bengt Svensson, 55 år, Entreprenör, Kinnared
  18. Lennart Erlandsson, 54 år, Lantbrukare, Långaryd
  19. Lars-Olof Svensson, 70 år, Pensionär, Unnaryd
  20. Stina Larsson, 33 år, Pol.mag, Torup
  21. Birgitta Bengtsson, 44 år, Distriktssköterska, Kinnared
  22. Birgitta Åkesson, 62 år, Montör, Unnaryd
  23. Karl-Erik Johansson, 66 år, Pensionär, Torup
  24. Inger-Lise Pettersson, 57 år, Undersköterska, Unnaryd
  25. Carl Gunnar Carlsson, 64 år, Ingenjör,Hyltebruk
Hylte kommun
0004-02383

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Bengt-Åke Torhall, Ingenjör, Torup
  2. Åsa Carlsson, Förskollärare, Torup
  3. Niclas Erlandsson, Operatör, Rydöbruk
  4. Stigert Winterqvist, F.d Företagare, Hyltebruk
  5. Ingegerd Torhall, Distriktssköterska, Torup
  6. Stefan Yngstrand, Närpolischef, Brännögård
  7. Fredrik Engberg, Produktionsplanerare, Torup
  8. Ann-Britt Erlandsson, Pensionär, Drängsered
  9. Boris Carlsson, Arbetsledare, Torup
  10. Lars Johansson, Företagare, Kinnared
  11. Filip Eliasson, Pensionär, Kinnared
Hylte
0003-03126

Kommunens Väl

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kommunens Väl

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Gunilla Magnusson, Allég., Hyltebruk
  2. Tommy Edenholm, Skogsv., Hyltebruk
  3. Anna Roos, Nyarp, Långaryd
  4. Åke Morin, Parkg., Hyltebruk
  5. Tord Wahlström, Torpag., Hyltebruk
  6. Johan Edenholm, Holmen, Långaryd
  7. Harri Kytöharju, Mossg., Hyltebruk
  8. Ray Alexén, Lingonv., Hyltebruk
  9. Jens-Åke Olofsson, Mellbyg., Hyltebruk
  10. Peter Kölsten, Gohult, Torup
  11. Ulla-Birgitta Gustafsson, Klockaregården, Torup
  12. Ann-Sofie Lindh, Storg., Hyltebruk
  13. Karl-Gustav Lindbäck, Nyarp, Långaryd
  14. Kerstin Alexén, Lingonv., Hyltebruk
  15. Pontus Andersson, Svenljunga, Hyltebruk
  16. Sofie Dahlblom, Åkerv., Hyltebruk
  17. Karl Rautenberg, Stenhuggareg., Hyltebruk
  18. Henrik Hagström, N Fagerhult, Långaryd
  19. Therése Alexén, Sutarebo, Hyltebruk
  20. Anna-Linda Nilsson, Svenljunga, Hyltebruk
  21. Lars Magnusson, Allég., Hyltebruk
Hylte
0503-03479

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Tom Barkström, 64 år Ombudsman Långaryd
  2. Thomas Stefansson, 44 år Processtekniker Hyltebruk
  3. Teuta Dushi, 29 år Beteendevetare Hyltebruk
  4. Hans Moberg, 53 år Leg sjuksköterska Hyltebruk
  5. Ann Brodin Thorsson, 48 år Undersköterska Långaryd
  6. Odd Torsson, 56 år Vaktmästare Rydöbruk
Hylte kommun
0068-02593

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Kenneth Persson, Drängsered/Torup, demokrati- och rättsfrågor
Hylte
0055-02264
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Roland Thörner, projektkoordinator, Rydöbruk
  2. Elisabeth Falkhaven, projektledare, Torup
Hylte
0055-03032

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Désirée Hultberg, pensionär, Drängsered
  2. Kjell Wåxnäs, kriminalkommissarie, Torup
  3. Jerzy Golowkin, lantmätare, Hyltebruk
  4. Dorothea Nilsson, undersköterska, Unnaryd
  5. Bo Gunnar Åkesson, kyrkoherde, Hyltebruk
  6. Jan-Börje Jönsson, styrman, Kinnared
  7. Thom Ericsson, tekniker, Nissaryd
  8. Anders Erlandsson, fabrikör, Landeryd
Hylte kommun
0001-01722

SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Wiveca Norén, Sjuksköterska, Unnaryd
  2. Anders Bertilsson, Kyrkovaktm., Unnaryd
  3. Mari-Ann Magnevik, fd lärare,Torup
  4. Elsie Henriksen, Prod. Arb., Hyltebruk
  5. Jan Bokström, Lärare, Hyltebruk
  6. Göran Karlsson, Brandmästare, Hyltebruk
  7. Madelaine Fredriksson, "Titti" Diakoniassistent, Unnaryd
Hylte
0107-00318

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Tomas Silfros, mekaniker/brandman
Hylte kommun
0110-03487

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Victoria Bergman, 38 år, Affärsbiträde, Hyltebruk
  2. Kathe Nylén, 55 år, Handledare, Hyltebruk
Hylte
0005-01696

http://www.val.se