Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Hässleholm - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Tommy Nilsson, Ombudsman, Hässleholm
  2. Camilla Lindoff, Lärare, Hässleholm
  3. Leif Nilsson, Brandmästare, Hässleholm
  4. Ingrid Nyman, Kontorist, Hästveda
  5. Andreas Dahlberg, Ombudsman, Stoby
  6. Irene Nilsson, Skötare, Hässleholm
  7. Per Nilsson, Samhällsgeograf, Hässleholm
  8. Anna Wallentheim, Studerande, Hässleholm
  9. Sven-Inge Persson, Grafiker, Hässleholm
  10. Lena Nilsson, Hälsokonsult, Hässleholm
  11. Gösta Svensson, Fabriksarbetare, Hästveda
  12. Klara Holmberg, Studerande, Hässleholm
  13. Stig Hansson, Biodlare, Hässleholm
  14. Saga Henriksdotter, Studerande, Hässleholm
  15. Pelle Svensson, Projektledare, Hässleholm
  16. Lise-Lotte Eriksson, Habiliteringsassistent, Hässleholm
  17. Lennart Westdahl, Fabriksarbetare, Hässleholm
  18. Katrin Rongby, Lärarstuderande, Hästveda
  19. Anders Rongby, Ingenjör, Hästveda
  20. Agneta Söderberg, Administratör, Grantinge
  21. Rolf Persson, Tjänsteman, Hässleholm
  22. Mona Hilbertson, Säljare, Hässleholm
  23. Anders Magnusson, Golvläggare, Hässleholm
  24. Carina Westerlund, Tillsynsansvarig, Hässleholm
  25. Conny Bengtsson, Byggnadsingenjör, Hässleholm
  26. Ann Olausson, Verksamhetsansvarig, Hässleholm
  27. Robert Korán, Gymnasielärare, Hässleholm
  28. Christine Friberg, Medicinsk sekreterare, Hässleholm
  29. Gunilla Nilsson, Undersköterska, Hästveda
Hässleholm Centrum-Nordöstra
0002-00316
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lena Wallentheim, Ombudsman, Emmaljunga
  2. Rolf Delcomyn, Egen företagare, Bjärnum
  3. Connie Asterman, Motorikpedagog, Västra Torup
  4. Joachim Fors, Metallarbetare, Sösdala
  5. Helena Malje, Lärare, Vittsjö
  6. Leif Jannerstig, F.d. Arbetsförmedlare, Tormestorp
  7. Marianne Nilsson, Studie- och yrkesvägledare, Vinslöv
  8. Christer Welinder, Polis, Vinslöv
  9. Ulrika Johannesson, Undersköterska, Bjärnum
  10. Benny Petersson, Svetsare, Sösdala
  11. Annelie Cederberg, Habiliteringsassistent, Bjärnum
  12. Thomas Rasmusson, Skogstekniker, Häglinge
  13. Margareta Axelsson, Undersköterska, Tormestorp
  14. Anders Wallentheim, Skötare, Emmaljunga
  15. Diana Hagman, Vårdare, Bjärnum
  16. Ronny Hult, Metallarbetare, Nävlinge
  17. Christina Hofvander, Enhetschef, Sösdala
  18. Nils-Arne Petersson, Lågstadielärare, Västra Torup
  19. Lena N Andersson, Undersköterska, Vinslöv
  20. Roger Sjöö, CNC-Operatör, Tyringe
  21. Marie Svensson, Lokalvårdare, Bjärnum
  22. Jonas Andersson, Industriarbetare, Sösdala
  23. Lisbeth Klang, Pensionär, Vinslöv
  24. Kaj Johansson, Kyrkvaktmästare, Tormestorp
  25. Gunilla Zenthio, Förskollärare, Sösdala
  26. Björn Olsson, Metallarbetare, Tyringe
  27. Roman Koziol, Fabriksarbetare, Bjärnum
  28. Elo Johannesen, Fabriksarbetare, Häglinge
  29. Yoel Harari, Metallarbetare, Tyringe
  30. Per-Ingvar Önnevik, Drifttekniker, Vittsjö
  31. Calle Blåholtz, Släktforskare, Tyringe
  32. Sven Jönsson, Pensionär, Finja
  33. Lars Nyström, Underskötare, Vinslöv
  34. Bertil Olsson, Byggkonsult, Tyringe
  35. Bo-Göran Larsson, Förrådsman, Bjärnum
Hässleholm Norra-Östra-Södra-Västra
0002-00317

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lars-Göran Wiberg, Kommunalråd, Hässleholm, 46 år
  2. Lena Svensson, Äldrepedagog, Tyringe, 51 år
  3. Jan Nilsson, IT-lärare, Bjärnum, 57 år
  4. Mats Sturesson, Företagare, Hörja, 47 år
  5. Sven-Erik Andersson, Skolvaktmästare, Sösdala, 52 år
  6. Eva Persson, Handläggare, Vinslöv, 59 år
  7. Lars Olsson, Pensionär, Hästveda, 64 år
  8. Charlotta Eroldsson, Gymnasielärare, Hörja, 33 år
  9. Kerstin Andersson, Kliniksamordnare, Ignaberga, 70 år
  10. Nils Olof Sennmalm, Civilekonom, Hässleholm, 67 år
  11. Lisa P Rosenkvist, Systemutvecklare, Hästveda, 38 år
  12. Ann-Kristin Johnsson, Förskollärare, Hässleholm, 58 år
  13. Anders Edwall, Estate manager, Hässleholm, 29 år
  14. Torsten Nilsson, Ingenjör, Lur, 64 år
  15. Axel Wahlqvist, Fd. Chefredaktör, Hässleholm, 82 år
  16. Lars Johansson, Lantbrukare, N Sandby, 64 år
  17. Ronnie Mattsson, Underskötare, Hässleholm, 40 år
  18. Agne Nilsson, Föreståndare/Pensionär, Hästveda, 68 år
  19. Lars Henriksson, Lantbrukare, Hässleholm, 57 år
  20. Britt-Marie Larsson, Företagare, Rättelöv, 51 år
  21. Gustav Persson, Lantarbetare, N. Sandby, 28 år
  22. Magnus Malm, Systemingenjör, Hästveda, 54 år
  23. Arne Persson, Företagare, Hässleholm, 42 år
  24. Malin Jansson, Specialpedagog, Ignaberga, 43 år
  25. Rose-Marie Nilsson, Redovisningskonsult, Farstorp, 60 år
  26. Bengt Olsson, Agronom, Röinge, 65 år
  27. Astrid Martinsson, Kanslist, Hässleholm, 59 år
  28. Sune Persson, Major, Hässleholm, 73 år
Hässleholm Centrum-Nordöstra
0004-01683
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lars-Göran Wiberg, Kommunalråd, Hässleholm, 46 år
  2. Lena Svensson, Äldrepedagog, Tyringe, 51 år
  3. Jan Nilsson, IT-lärare, Bjärnum, 57 år
  4. Mats Sturesson, Företagare, Hörja, 47 år
  5. Sven-Erik Andersson, Skolvaktmästare, Sösdala, 52 år
  6. Eva Persson, Handläggare, Vinslöv, 59 år
  7. Lars Olsson, Pensionär, Hästveda, 64 år
  8. Charlotta Eroldsson, Gymnasielärare, Hörja, 33 år
  9. Lars-Ivar Ericson, Präst, Tyringe, 62 år
  10. Jonathan Lindborg, Studerande, Mala, 19 år
  11. Ann Ericsson, leg. Sjuksköterska, V. Torup, 39 år
  12. Emil Nilsson, Lantbrukssäljare, Röke, 26 år
  13. Sol-Britt Erlandsson, Företagare, Vankiva, 66 år
  14. Karl Axel Axelsson, Lantmästare, Tjörnarp, 61 år
  15. Arne Elowson, Skogsbrukare, V. Torup, 73 år
  16. Mats-Ola Persson, Skogsförvaltare, Asmoarp, 46 år
  17. Karl-Eve Lunnergård, Lantbrukare, Vittsjö, 73 år
  18. Maria Geiwald, Ombudsman, Hörja, 32 år
  19. Henriette Lundqvist, Säljare, Tyringe, 42 år
  20. Jörgen Johansson, Lantbrukare, Tullstorp, 60 år
  21. Kenneth Hedlund, Konsult, Bjärnum, 66 år
  22. Göran Algotsson, Fd. Kriminalinspektör, Tyringe, 70 år
  23. Axel Axelsson, Ingenjör, Bjärnum77 år
  24. Inge Lundberg, Mättekniker, Bjärnum, 38 år
  25. Sven Davidsson, Expeditionsvakt/Lantbr., Lunnahöja, 58 år
  26. Ann-Christin Clarinsson, Sömmerska, Sösdala, 59 år
  27. Kjell-Åke Persson, Företagare, Bjärnum, 54 år
  28. Edvin Franksson, Teknolog, Sösdala, 21 år
Hässleholm Norra-Östra-Södra-Västra
0004-01694

Folkets Väl

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkets Väl

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Torsten Ising, Agronom, Hörlinge
  2. Susanna Kennethsdotter, Arkeolog, Hässleholm
  3. Mikael Björklund, Simtränare, Hässleholm
  4. Åke Nilsson, Pensionär, Hörja
  5. Per-Gunnar Andersson, Försäljare, Hässleholm
  6. Ann Jonsson, Bokhandlare, Finja
  7. Paul Nordström, Bokhandlare, Finja
  8. Lilian Nilsson, Affärsbiträde, Hörja
  9. Eskil Johannesson, Försäljare, Hörja
  10. Sune Levin, Ungdomsledare, Hässleholm
  11. Ronny Larsson, Fåraherde, Kvistalånga
  12. Marie Schultz, Lärare, Hässleholm
  13. Anita Geivald, Socionom, Vinslöv
  14. Ralf Stenroth, Civ.ing., Bjärnum
  15. Nils Bergkvist, Fd. tandtekniker, Hässleholm
  16. Anna Jonsson, Pensionär, Bjärnum
  17. Hans-Eric Larsson, Blomsterhandlare, Röinge
  18. Therese Nordström, Säljare, Hässleholm
  19. Agnieszka Nilsson, Frivårdsinspektör, Hörlinge
  20. Nils-Olov Johansson, Intendent, Hässleholm
  21. Johan Nilsson, Elektriker, Hörlinge
  22. Ulf Holm, Sjöman, Hörlinge
Hässleholm
0126-02777

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. John Bruun, Röinge
  2. Lars Arvidsson, Hässleholm
  3. Winnie Aronsson, Vinslöv
  4. Mikael Koenen, Hässleholm
  5. Jacob Romlin, Vinslöv
  6. Helena Gunnarsson, Hässleholm
  7. Fredrik Borre, Tormestorp
  8. Thord Johansson, Vittsjö
  9. Mari-Ann Sandin Bäckestrand, Tyringe
  10. Ulf Sjöström, Hässleholm
  11. Hans J Werner, Tyringe
  12. Marianne Littke, Ballingslöv
  13. Sievert Aronsson, Vinslöv
  14. Ingvar Olsson, Hågnarp
  15. Sara Bruun, Röinge
  16. Hans Tosteberg, Tyringe
  17. Krister Aronsson, Hässleholm
  18. Linda Lindbeck, Bjärnum
  19. Calle Littke, Ballingslöv
  20. Monica Knös, Tyringe
Hässleholm
0003-00135

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Robin Gustavsson, fd. poliskommissarie, Vinslöv
  2. Eva-Marie Lidén, grundskollärare, Sösdala
  3. Christer Caesar, ingenjör, Hässleholm
  4. Arne Dahlström, företagare, Hässleholm
  5. Gunnel Brännström, diakon, Hästveda
  6. Zidon Kristensson, företagare, Bjärnum
  7. Berit Wirödal, fd. regionråd, Hässleholm
  8. Anna Gustavsson, distriktssköterska, Vinslöv
  9. Inge Hallabro, pensionär, Hässleholm
  10. Mikael Andersson, företagare, Hässleholm
  11. Gunnel Gustavsson, lågstadielärare, Vittsjö
  12. Margaretha Lindquist, butiksbiträde, Hässleholm
  13. Samuel Ek, produktchef, Sösdala
  14. Glenn Stolt, Hässleholm
  15. Eskil Engström, programmerare, Hässleholm
  16. Bo Wahlgren, Hässleholm
  17. Ros-Marie Westmark, sjuksköterska, Vittsjö
  18. Marcus Lidén, studerande, Sösdala
  19. Tomas Ohlsson, civilekonom, Hässleholm
  20. Josef Ander, Hässleholm
  21. Marie Davidsson, Hässleholm
  22. Bengt-Arne Nilsson, Bjärnum
  23. Ulf Brännström, arbetsledare, Hästveda
  24. Stig Rålund, ingenjör, Vinslöv
  25. Sigvard Gustavsson, entreprenör, Vittsjö
  26. Nenna Zithrine, stationsvärd, Hässleholm
  27. Valeria Wirödal, leg sjuksköterska, Hässleholm
  28. Göran Andersson, inköpare, Hässleholm
  29. Billy Tågerud, lantbrukare, Hästveda
Hässleholms kommun
0068-03226

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Peter Groth, Folkhälsovetare, Brönnestad
  2. Jeanette Thelander, Frilansskribent, Hästveda
  3. Richard Larsson, Behandlingsassistent, Vittsjö
  4. Solbritt Lindborg, Logistiker, Tyringe
  5. Hans-Göran Hansson, Teletekniker, Hässleholm
  6. Carina Fridolin M-son, Marknadsekonom, Vittsjö
  7. Andreas Wickander, Gymnasielärare, Hässleholm
  8. Raza Hukic, Montör, Hässleholm
  9. Ronny Ebbesson, Byggnadsarbetare, Hässleholm
  10. Anita Lennartsson, Socialsekreterare, Farstorp
  11. Herbie Alsaad, Lärare, Hässleholm
  12. Karin Enge, Lokalvårdare, Hässleholm
  13. Gunnar Svensson, F d banktjänsteman, Ballingslöv
  14. Maria Larsson, Miljökonsult, Vinslöv
  15. Christer Jönsson, Ekosof, Hässleholm
  16. Agnetha Karlsson, F d idrottsledare, Ballingslöv
  17. Andreas Adersjö, Egen företagare, Hässleholm
  18. Heléne Frick, Försäkringstjänsteman, Vinslöv
  19. Bengt Andersson, Maskinsnickare, Hästveda
  20. Ing-Britt Svensson, Högskoleadjunkt, Ballingslöv
  21. Martin Andersen, Elektriker, Vittsjö
Hässleholms kommun
0055-01389

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Urban Widmark, 40 år, kommunalråd, Hässleholm
  2. Cecilia Tornerefelt, 43 år, lärare, Hästveda
  3. Pär Palmgren, 57 år, skogsinspektor, Hässleholm
  4. Douglas Roth, 61 år, jur. kand., Hässleholm
  5. Karin Axelsson, 56 år, socionom, Hässleholm
  6. Anna Linell, 29 år, studerande, Hässleholm
  7. Ernst Herslow, 59 år, lärare, Hästveda
  8. Richard Bernsheim, 25 år, marknadsförare, Vittsjö
  9. Lars Johnsson, 46 år, advokat, Hästveda
  10. Rolf Tronäss, 67 år, ingenjör, Sösdala
  11. Johan Berglund, 45 år, leg. sjuksköterska, Tyringe
  12. Samuel Bergh, 32 år, logistiksäljare, Hässleholm
  13. Karin Nilsson, 56 år, företagare, Hässleholm
  14. Björn Widmark, 63 år, pensionär, Gumlösa
  15. Jonathan R. Jönsson, 21 år, juriststuderande, Vittsjö
  16. Kristina Berglund, 43 år, tullspecialist, Tyringe
  17. Lynn Thulin, 28 år, säljare, Hässleholm
  18. Göran Blomberg, 65 år, meteorolog, Stoby
  19. Bo Eklund, 64 år, arkitekt, Sösdala
  20. Bengt Troedsson, 62 år, företagare, Bjärnum
  21. Mats Erlingsson, 50 år, chaufför, Röke
  22. Torsten Nilsson, 60 år, lantbrukare, Vinslöv
  23. Torbjörn Rosén, 50 år, företagare, Sösdala
  24. Kenneth Aronsson, 46 år, ekonomichef, Vittsjö
  25. Johan Barnekow, 57 år, friherre, Sinclairsholm
  26. Margareta Warnholtz, 63 år, handläggare, Bjärnum
  27. Anita Johannesson, 67 år, fd. metallarbetare, Vittsjö
  28. Bo Anders Friberg, 69 år, civilekonom, Tyringe
  29. Márika Bernadt, 52 år, tolk, Västra Torup
  30. Inga V Persson, 74 år, fd. gymnasielärare, Hässleholm
  31. Jan Bexéus, 66 år, civilekonom, Hässleholm
  32. Margreth Segerstein, 60 år, tandläkare, Hässleholm
  33. Ulla Eberhardt, 74 år, pensionär, Stoby
  34. Lina Bengtsson, 37 år, enhetschef, Farstorp
  35. Madlén Sjögaardh, 34 år, företagare, Hässleholm
  36. Anders Bratt, 74 år, pensionär, Tormestorp
  37. Gunnar Haraldsson, 69 år, administratör, Hässleholm
  38. Ingemar Thorsell, 67 år, pensionär, Hässleholm
Hässleholms kommun
0001-00506
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jonathan R. Jönsson, 21 år, juriststuderande, Vittsjö
  2. Sandra Rosén, 22 år, socionomstuderande, Hässleholm
  3. Martin Karlström, 20 år, studerande, Bjärnum
  4. Paulina Bogdanski, 22 år, sjuksköterska, Hässleholm
  5. Ludwig Nevhage, 22 år, egen företagare, Vittsjö
  6. Caroline Nilsson, 24 år, statsvetarstuderande, Hässleholm
  7. Robin Christensen, 21 år, sågverksarbetare, Hästveda
  8. Oscar Andersen, 21 år, studerande, Bjärnum
  9. Edvin Henriksson, 20 år, plåtslagare, Hästveda
  10. Josefine Ahlbäck, 21 år, studerande, Röke
  11. Andreas Göransson, 23 år, journalist, Vittsjö
  12. Helena Nilsson, 25 år, lärare, Vittsjö
Hässleholms kommun
0001-00941

Socialistiska Partiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Socialistiska Partiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Henrik Hedman, Lärare
  2. Jonny Danielsson, Behandlingspedagog
  3. Marlena Dittrich, Studerande
  4. Hans Wendel, Pensionär
  5. Merete Karlsen, Specialpedagog
Hässleholm Centrum-Nordöstra
0074-03783
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Socialistiska Partiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Merete Karlsen, Specialpedagog
  2. Hans Wendel, Pensionär
  3. Jonny Danielsson, Behandlingspedagog
  4. Marlena Dittrich, Studerande
  5. Henrik Hedman, Lärare
Hässleholm Norra-Östra-Södra-Västra
0074-03784

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Patrik Jönsson, 37 år Eldriftledare
  2. Ulf Erlandsson, 39 år Egen företagare
  3. Harald Lind, 69 år Busschaufför
  4. Lennart Nilsson, 55 år Industriarbetare
  5. Ulf Berggren, 39 år Anläggningsarbetare
  6. Michael Strömberg, 36 år Industriarbetare
  7. Johan Kronqvist, 30 år Anläggningsarbetare
  8. Jonny Dolkov, 48 år Vaktmästare
  9. Gunnel Bruhn, 63 år Pensionär
  10. Åsa Erlandsson, 37 år Leg.sjuksköterska
  11. Petra Johansson, 33 år Ekonomibiträde
  12. Karina Jannerstig, 36 år Studerande
  13. Selwyn Gester, 73 år Egen företagare
  14. Linda Grankvist, 36 år Undersköterska
  15. Hanna Nilsson, 24 år Butikssäljare
  16. Lars Lundberg, 67 år F.d teknisk chef
  17. Emma Dahlin, 28 år Agent
  18. Jan Isaksson, 46 år Mekaniker
  19. Martin Svantesson, 34 år Chaufför
  20. Robert Andersson, 67 år Pensionär
  21. Carina Olsson, 45 år Vårdbiträde
  22. Kim Persson, 25 år Åkeriägare
  23. Magnus Härbst, 42 år Fastighetstekniker
Hässleholm
0110-02669

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Per-Åke Purk, mångsysslare
  2. Anita Peterson, kanslist
  3. Elisabeth Friberg, frisör
  4. Peter Hallbrink, humanist
  5. Eva Chronvall, kanslist
  6. Bodil Gustafsson Larsson, undersköterska
  7. Ulla Lagerholm
  8. Jonas Pettersson, ombudsman
  9. Kjellarne Peterson, mentalskötare
  10. Sabah Al Mehdawi
  11. Britt Svanström
  12. Nicklas Wallén, produktionsassistent
  13. Mats Daun, sjukpensionär
  14. Mathilda Peterson, habiliteringsassistent
  15. Emma Purk, studerande
  16. Lisbeth Jönsson
  17. Birgitta Jönsson, pensionär
  18. Claus Sörensen
  19. Bo Mårtensen, serviceman
Hässleholm
0005-02808

http://www.val.se