Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Simrishamn - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Karl-Erik Olsson, Maskinsnickare, Gärsnäs
  2. Pia Ingvarsson, Dagbarnvårdare, Simrislund
  3. Christer Grankvist, Förbundssekreterare, Borrby
  4. Birgitta Englander, Genusvetare, Simrishamn
  5. Göran Persson, Riksdagsledamot, Brantevik
  6. Else-Beth Rolf, Skötare, Hammenhög
  7. Anders Åkerberg, Metallarbetare, Simrislund
  8. Kerstin Thorén, Pensionär, Simrishamn
  9. Göran Thorén, Postiljon, Simrishamn
  10. Maria Andersson, Fd Polisinspektör, Simrishamn
  11. Lennart Månsson, Arbetsförmedlare, Simrislund
  12. Anita Olsson, Gärsnäs
  13. Rolf Hansson, Snickare, Vitaby
  14. Solvig Borg, Fd Fastighetsintendent, Simrishamn
  15. Jan-Erik Persson, Hammenhög
  16. Eva Holmberg, Lärare, Gyllebo
  17. Jan Vokoun, Arbetsförmedlare, Baskemölla
  18. Britt-Marie Wrahme, Behandlingsassistent, Simrislund
  19. Per Andersson, Egen företagare, Skillinge
  20. Christl Bengtsson, Undersköterska, S:t Olof
  21. Anders Thorsson, Sjuksköterska, Vranarp
  22. Gerd Lundin, Fru, Simrislund
  23. Sven-Olle Mårtensson, Folkskollärare, Brantevik
  24. Johanna Rolf, Civilekonom, Gärsnäs
  25. Anders Larsson, Undersköterska, Simrishamn
  26. Ethel Sjölin, Skillinge
  27. Erik Persson, Fd Byggnadssnickare, Hammenhög
  28. Malin Rolf, Barnskötare, Hammenhög
  29. Ulf Bengtsson, Vårdbiträde, S:t Olof
  30. Tatiana Astafieva, Personlig assistent, Vik
  31. Benny Hedlund, Undersköterska, Simrishamn
  32. Johanna Englander, Studerande, Simrishamn
  33. Gert-Åke Mårtensson-Rolf, Yrkeslärare, Hammenhög
  34. Titti Bengtsson, Jourstädare, Simrishamn
  35. Mats Persson, Målare, Simrislund
  36. Margaretha Forsberg, Fd arbetsförmedlare, Skillinge
  37. Mickael Hiitomaa, Simrishamn
  38. Brittmarie Ohlsson, VA-ingenjör, Gärsnäs
  39. Lennart Björnsson, Simrishamn
  40. Tommy Arvastsson, Simrislund
  41. Rolf Johansson, Jurist, Borrby
  42. Jan-Ebbe Pettersson, Nattportier, Simrishamn
Simrishamn
0002-00216

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Carl-Göran Svensson, Tandläkare, Hammenhög, 60 år
  2. Margareta Nilsson, Kontorist, Järrestad, 53 år
  3. Mats Carlsson, Stf kultur- och fritidschef, Vallby, 56 år
  4. Ingela Nilsson, Barnledare, S:t Olof, 45 år
  5. Håkan Erlandsson, Företagsledare, Simrishamn, 60 år
  6. Mats Bengtsson, Socialsekreterare, Ö. Hoby, 42 år
  7. Anders Turesson, Lantbrukare, Vitaby, 54 år
  8. Ulf Johansson, Ingenjör, Gladsax, 67 år
  9. Bertil Bjerstam, Företagare, Simrishamn, 64 år
  10. Anita Svensson, leg. Sjuksköterska, Borrby, 58 år
  11. Gert Andersson, Företagare, Borrby, 64 år
  12. Margaret Bengtsson, Företagare, Borrby, 68 år
  13. Nils-Inge Nilsson, Lantbrukare, Vitaby, 61 år
  14. Egon Carlsson, Herr, Vik, 70 år
  15. Martin Nkoubou, Bussförare/Studerande, S:t Olof, 51 år
  16. Lars-Erland Einarsson, Miljökoordinator, Borrby, 58 år
  17. Susanne Johansson, Medicinsk sekreterare, Vitaby, 41 år
  18. Ida Svensson, Studerande, Hammenhög, 18 år
  19. Bo Larsson, Lantmästare, Vallby, 44 år
  20. Tom Olsson, Lantbrukare, Smedstorp, 61 år
  21. Sven Andersson, Lantbrukare, Tommarp, 51 år
  22. Lena-Karin Krook, Lantbrukare, Karlaby, 41 år
  23. Jan-Evert Nilsson, Lantbrukare, Järrestad, 55 år
  24. Sven-Olle Svensson, Företagare, Ravlunda, 55 år
  25. Inga Bodil Mårtensson, Fru, Ö. Vemmerlöv, 60 år
Simrishamn
0004-01094

Feministiskt initiativ

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Feministiskt initiativ

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Gudrun Schyman, 62 år, egen företagare, Simrishamn
  2. Stina Gustafsson, 45 år, 4-9 lärare, Simrishamn
  3. Charlotte Rydell, 45 år, förskolelärare, Gärsnäs
  4. Jacques Öhlund, 69 år, arkitekt, Simrishamn
  5. Britten Dehlin, 54 år, gymnasielärare, Simrishamn
  6. Lena Ivarsson, 54 år, sjuksköterska, Brantevik
  7. Charlotte Elm Ravn, 38 år, kulturproducent, Hammenhög
  8. Irčne Stenvatten, 54 år, bibliotekarie, Simrishamn
  9. Camilla Backman, 42 år, konstnär, Hammenhög
  10. Göran Göransson, 74 år, pensionär, Gärsnäs
  11. Gittan Jönsson, 62 år, konstnär, Brantevik
Simrishamn
0532-02506

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Fredric Strömberg, Tvåbarnspappa, Simrishamn
  2. Birgitta Larsson, Lärare, Simrishamn
  3. Sofie Albäck, Egen företagare, Hammenhög
  4. Genet Göransson, Studerande, Simrishamn
  5. Ingegerd Bergfors, Pensionär, Gislöv
  6. Carin Åström, Ekonom, Simrishamn
  7. Sven Carlsson, Förskollärare, Simrishamn
  8. Linnea Vikbrant, Studerande, Brantevik
  9. Frida Jönsson, Egen företagare, Brantevik
  10. Ingemar Roosberg, Advokat, Brantevik
  11. Lisbeth Mirtorp, Gymnasielärare, Gröstorp
  12. Åke Rosenqvist, Adjunkt, Borrby
  13. Christian Westrup, Jur. kand, Simrishamn
Simrishamn
0003-03710

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Paul Frogner-Kockum, Forskare, Borrby
  2. Ingela Bröndel, Utvecklingsstrateg, Rörum
  3. Michael von Gersdorff, Pedagog, Borrby
  4. Elsie Skoog, Fd. Bankkamrer, Simrishamn
  5. Lennart Svensson, Leg. Veterinär, Hammenhög
  6. Steen Stavnhöj, Företagare, Simrishamn
  7. Barbro Olsson, Pensionär, Skillinge
Simrishamn
0068-03244

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Siv Bildtsén, Småbrukare, Sankt Olof
  2. Lisa Kvarnbäck, Informatör, Ö. Vemmerlöv
  3. Thomas Hansson, Landskapsarkitekt, Rörum
  4. Johan Niss, Biolog, Kivik
  5. Roland Thord, Teknologie doktor, Viarp
  6. Lena Hjelte, Agronom, Skillinge
  7. Bernt Håkansson, Snickare, Brantevik
  8. Elisabeth Ahrent, Lärare, Vitaby
  9. Ulrich Nitsch, Professor, Skepparp
  10. Annika Hallqvist, Förskollärare, Brantevik
  11. Hannes Juhlin Lagrelius, Studerande, Skräddaröd
  12. Jenny Ahlner, Bildkonstnär, Baskemölla
  13. Nina Malmberg Ljunggren, Ekofrisör, Sankt Olof
  14. Christian Bildtsén, Civilingenjör, Sankt Olof
  15. Eva Hargne, Bagare, Ö. Vemmerlöv
  16. Ann Touré, Politisk sekreterare, Gyllebo
Simrishamn
0055-01354

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Christer Akej, 54 år, civilingenjör, kommunalråd, Hannas
  2. Anders Johnsson, 48 år, företagare, Ö Vemmerlöv
  3. Stefan Lamme, 62 år, överläkare, verksamhetschef, Kivik
  4. Monica Jägholt Gripp, 63 år, adjunkt, Simrishamn
  5. Håkan Rosenkvist, 47 år, företagare, ekonom, Kivik
  6. Mats Hagelin, 50 år, kyrkoherde, Simris
  7. Karin Fellström-Arnoldsson, 67 år, socionom, Brantevik
  8. Kristina Rosenkvist, 45 år, kock, Kivik
  9. Ingemar Nilsson, 63 år, agronom, Skillinge
  10. Kjell Dahlberg, 63 år, företagare, Sankt Olof
  11. Ingrid Popovics, 72 år, ekonomichef, Tommarp
  12. Martin Dahlberg, 37 år, företagare, Sankt Olof
  13. Ulf Jönsson, 49 år, företagare, Simrishamn
  14. Eddie Diab, 68 år, auktoriserad tolk, Rörum
  15. Per-Eric Persson, 61 år, företagare, Borrby
  16. Kristina Åhberg, 63 år, kanslichef, Simrishamn
  17. Sven Olsson, 61 år, projektledare, Brantevik
  18. Ulla Nilsson, 72 år, leg. sjuksköterska och lärare, Brantevik
  19. Inga Olsson, 70 år, företagare, Borrby
  20. Lars Ragnarsson, 64 år, lantbrukare, Tommarp
  21. Bo Håkansson, 65 år, styckare, Simrishamn
  22. Jarl Kemnefeldt, 65 år, företagare, Simrishamn
  23. Matts Karlsson, 54 år, avdelningschef, Gärsnäs
  24. Birthe Parkhagen, 51 år, polisinspektör, Simrishamn
  25. Krister Malm, 66 år, företagsekonom, Kivik
  26. Sten Olsson, 57 år, företagare, Vik
Simrishamn
0001-00880

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Johannes Mårtensson, 19 år Studerande
  2. Jan-Olof Kjellgren, 41 år Djuruppfödare
  3. Mattias Hallberg, 21 år Reseledare
  4. Mats Jönsson, 45 år Arbetare
Simrishamn
0110-02856

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anders Arenhag, Baskemölla
  2. Margareta Hagstad, Brantevik
  3. Laura Ilabaca, Simrishamn
  4. Björn Nilsson, Gladsax
  5. Truls Persson, Simrishamn
  6. Sara Granberg, Simrishamn
  7. Eje Hellerstedt, Örnahusen
  8. Mia Svedmark, Simrishamn
  9. Per Thorstad, Skillinge
  10. Sture Antonsson, Brantevik
  11. Ingar Arenhag, Baskemölla
Simrishamn
0005-01540

Österlenpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Österlenpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Nils Åke Borg, Borrby
  2. Stig Söderberg, Skillinge
  3. Karin S. Pedersen, Gislöv
  4. Göran Skoglund, Skillinge
  5. Christer Persson, Gnalöv
  6. Beat Senn, Gislöv
  7. Gunilla Aastrup Persson, Ö. Tommarp
  8. Christer Vigren, Simrishamn
  9. Mats Kaldvee, Simrishamn
  10. Leif Månsson, Simrishamn
  11. Jeanette Svensson, Kivik
  12. Cecilia Edman, Simrishamn
  13. Hugo Malmström, Simrishamn
  14. Gert Svensson, Kivik
Simrishamn
0422-03341
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Österlenpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Christer Persson, Gnalöv
  2. Gunilla Aastrup Persson, Ö. Tommarp
  3. Christer Vigren, Simrishamn
  4. Mats Kaldvee, Simrishamn
  5. Leif Månsson, Simrishamn
  6. Beat Senn, Gislöv
  7. Nils Åke Borg, Borrby
  8. Karin S. Pedersen, Gislöv
  9. Hugo Malmström, Simrishamn
  10. Göran Skoglund, Skillinge
  11. Jeanette Svensson, Kivik
  12. Stig Söderberg, Skillinge
  13. Gert Svensson, Kivik
  14. Cecilia Edman, Simrishamn
Simrishamn
0422-03345
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Österlenpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jeanette Svensson, Kivik
  2. Gunilla Aastrup Persson, Ö. Tommarp
  3. Christer Persson, Gnalöv
  4. Gert Svensson, Kivik
  5. Christer Vigren, Simrishamn
  6. Beat Senn, Gislöv
  7. Mats Kaldvee, Simrishamn
  8. Leif Månsson, Simrishamn
  9. Nils Åke Borg, Borrby
  10. Stig Söderberg, Skillinge
  11. Hugo Malmström, Simrishamn
  12. Karin S. Pedersen, Gislöv
  13. Göran Skoglund, Skillinge
  14. Cecilia Edman, Simrishamn
Simrishamn
0422-03347

http://www.val.se