Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Kristianstad - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Heléne Fritzon, kommunalråd,Degeberga
  2. Henry Larsson, styckare,Kristianstad
  3. Marianne Eriksson, gymnasielärare,Vilan
  4. Anders Tell, planeringssekreterare,Kristianstad
  5. Katarina Honoré, verksamhetsansvarig,Bjärlöv
  6. Anders Svensson, mejeriarbetare,Kristianstad
  7. Hanna Kier, civilekonom,Vä
  8. Lars Olsson, metallarbetare,Åhus
  9. Gunilla Björck, barnskötare,Önnestad
  10. Dan Berger, ombudsman,Österäng
  11. Janita Bergkvist, pensionär,Åhus
  12. Bengt Albinsson, fabriksarbetare,Rinkaby
  13. Agneta Wandefors-Hörström, pedagog,Tollarp
  14. Jan Carlsson, teaterproducent,Kristianstad
  15. Maria Nilsson, undersköterska,Näsby
  16. Göran Wagermark, pensionär,Yngsjö
  17. Emma Bruce, politisk sekreterare,Åhus
  18. Ali Ibrahim, industriarbetare,Österäng
  19. Ulrika Tollgren, undersköterska,Arkelstorp
  20. Roland Sandelin, f.d. slakteriarbetare,Kristianstad
  21. Jessi Olsson, studerande,Degeberga
  22. Qazim Hasanaj, styckare,Vilan
  23. Ruth Piatek, undersköterska,Vä
  24. Benny Jönsson, ombudsman,Kristianstad
  25. Caroline Olsson, ekonomiassistent,Rinkaby
  26. Tommy Nilsson, snickare,Färlöv
  27. Kristina Lindbåge, sjuksköterska,Kristianstad
  28. Patric Hansson, montör,Näsby
  29. Malin Emilson, verksamhetsassistent,Vä
  30. Martin Lovén, arbetsförmedlare,Fjälkinge
  31. Birgitta Book, pensionär,Hammar
  32. Peter Isacson, fritidsintendent,Öllsjö
  33. Rebecka Tollgren, undersköterska,Österäng
  34. Bo Kron, processoperatör,Åhus
  35. Ann-Christin Persson, pensionär,Kristianstad
  36. Andreas Hartvig, mejeriarbetare,Kristianstad
  37. Anne Wågström, industriarbetare,Åhus
  38. Tommy Carlsson, kommunalarbetare,Kristianstad
  39. Catarina Palmblad, arbetssökande,Österäng
  40. Elek Oksenfeld, plåtslagare,Kristianstad
  41. Pia Litbo, montör,Hedentorp
  42. Inge Zweiniger, fastighetsskötare,Åhus
  43. Ann-Catrin Arvidsson, barnskötare,Viby
  44. Muhamet Thaqi, bilmekaniker,Kristianstad
  45. Lotta Jönsson, affärsbiträde,Tollarp
  46. Bo Johnsson, f.d.arbetsledare,Vä
  47. Anitha Hellberg-Jönsson, undersköterska,Degeberga
  48. Sven Widell, arbetsledare,Näsby
  49. Elisabet Björck, lärare,Långebro
  50. Ibrahim Cicek, grundskollärare,Vä
  51. Gunilla Svorén, undersköterska,Torsebro
  52. Claes Roosvall, virkesmätare,Näsby
  53. Birgit Skoog, pensionär,Åhus
  54. Göran Mårtensson, pensionär,Fjälkinge
  55. Ewa Linder, fil.mag.,Tollarp
  56. Bahtijar Selaci, lärare,Härlöv
  57. Inger Lundahl, assistent,Kristianstad
  58. Mattias Lidehäll, församlingsassistent,Näsby
  59. Britt-Marie Olsson, lokalvårdare,Åhus
  60. Görgen Kier, livsmedelsarbetare,Vä
Kristianstad
0002-00996

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ingrid Karlsson, Ekonom, Kristianstad
  2. Sven Nilsson, Företagare, Träne
  3. Roland Jönsson, Lantbrukare, Tollarp
  4. Christina Nyström, Agronom, Fjälkinge
  5. Börje Emilsson, Agronom, Vä
  6. Catarina Walles, Bibliotekarie, Åhus
  7. Qalinle Dayib, Civilekonom, Kristianstad
  8. Per Johnsson, Studerande, Åhus
  9. Lena Holst, Grafisk formgivare, Everöd
  10. Ulf Persson, Lantmästare, Önnestad
  11. Lovisa Persson, Civilekonom, Linderöd
  12. Boo Nelson, Direktör, Åhus
  13. Ann Andersson, Kronoinspektör, Kristianstad
  14. Margareta Hjelmqvist, Näringslivsutv., V. Vånga
  15. Karl Gemfeldt, IT-chef, Önnestad
  16. Birgitta Rosengren, Företagare, Yngsjö
  17. Östen Warnhag, Elingenjör, N. Strö
  18. Lennart Larsson, Företagsekonom, Öllsjö
  19. Sune Nilsson, Yrkescoach, Liarum
  20. Armina Matinyan, Socionom, Kristianstad
  21. Patrik Persson, Jurist, Kristianstad
  22. Tore Nilsson, Företagare, Kristianstad
  23. Maj-Lis Rosengren, Fru, Skepparslöv
  24. Nils-Erik Nilsson, Lantbrukare, Fjälkestad
  25. Evert Valfridsson, Lantbrukare, Ilnestorp
Kristianstad
0004-03617

Feministiskt initiativ

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Feministiskt initiativ

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Beth Melander, uppdragschef
  2. Agneta Skyllberg, pensionär
  3. Ulla Inezdotter, beteendevetare
  4. Bodil Fredriksson, egen företagare
Kristianstad
0532-02513

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Pierre Månsson, Ripa
  2. Barbro Kärrstrand, Udden, Kristianstad
  3. Sten Hermansson, Centrum, Kristianstad
  4. Lena Bobäck Figueroa, Färlöv
  5. Radovan Javurek, Åhus
  6. Kerstin Paborn, Söder, Kristianstad
  7. Magnus Forsberg, Balsby
  8. Ann Kristin Bertilsson, Åhus
  9. Ola Forslin, Fjälkinge
  10. Eva-Lotte Campbell, Centrum, Kristianstad
  11. Magnus Åkesson, Hammarslund, Kristianstad
  12. Lisbeth Thorsson, Nosaby, Kristianstad
  13. Gösta Rickardsson, Tollarp
  14. Anna-Kerstin Larsson, Centrum, Kristianstad
  15. Nils-Arne Bidsell, Kulltorp, Kristianstad
  16. Ann-Marie Hermansson, Centrum, Kristianstad
  17. Per Åke Grelsson, Åhus
  18. Britt-Marie Eliasson, Kulltorp, Kristianstad
  19. Mahmood Nareman, Österäng, Kristianstad
  20. Marianne Åström, Centrum, Kristianstad
  21. Bengt Lindner, Nosaby, Kristianstad
  22. Inger Grelsson, Åhus
  23. Jonas Fasth, Kulltorp, Kristianstad
  24. Ann-Charlotte Lindner, Nosaby, Kristianstad
  25. Rune Simonsson, Åhus
  26. Carina Nilsson, Söder, Kristianstad
  27. Andreas Roxhag, Önnestad
  28. Anita Olson, Åhus
  29. Torvald Bennäs, Viby
  30. Britt-Marie Hansson, Fjälkinge
  31. Gilbert Tribo, Vä
  32. Jörgen Johnsson, Åhus
  33. Johan Karlsson, Söder, Kristianstad
  34. Claes Isacsson, Åhus
  35. Marcus Grundén, Degeberga
  36. Fredrik Jernek, Kulltorp, Kristianstad
  37. Jesper Johansson, Bäckaskog
  38. Anders Ekeroth, Åhus
  39. Janne Dahlqvist, Önnestad
  40. Birger Bergenholtz, Centrum, Kristianstad
  41. Kenneth Ström, Österäng, Kristianstad
  42. Christer Nylander, Vä
Kristianstad
0003-00097

Kommunistiska Partiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kommunistiska Partiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ulf Johansson, mejeriarbetare, Näsby, 56 år
  2. Adam Adobati, studerande, Östermalm, 25 år
  3. Erik Tell, metallarbetare, Söder, 30 år
  4. Aoni Al Tmizi, pensionär, Nosaby, 55 år
  5. Anton Olsson, studerande, Hedentorp, 19 år
  6. Maximo Barahona, grovstyckare, Öllsjö, 37 år
Kristianstad
0471-00219

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Christina Anefur Borglund, Lärare, Kristianstad
  2. Jan Svensson, Egenföretagare, Kristianstad
  3. Lise-Lotte Welander, Ekonomiansvarig, Skepparslöv
  4. Karl-Johan Svensson, Major, Kristianstad
  5. Ing-Marie Nilsson Axelsson, Leg. Sjuksköterska, Kristianstad
  6. Mattias Svensson, Studerande, Vä
  7. Thérèse Engdahl, Leg. Barnmorska, Åhus
  8. Nils Thuresson, Företagare, Önnestad
  9. Ulf Sjöberg, Major, Åhus
  10. Cidalia Nuaila, Vårdbiträde, Kristianstad
  11. Elsebeth Lemche, Fd. Universitetslärare, Huaröd
  12. Alexander Harrison, Logistiker, Kristianstad
  13. Ingvar Persson, Metallarbetare, Åhus
  14. Bodil Thuresson, Socionom, Önnestad
  15. Urban Andersson, Ingenjör, Åhus
  16. Charlotte Einarsson, Fritidsledare, Skepparslöv
  17. Nick Ljungdahl, Egenföretagare, Åhus
  18. Maria Ekström, Förskollärare, Önnestad
  19. Per-Arne Lindström, Egenföretagare, Rinkaby
  20. Per Efverman, Sanerare, Vä
  21. Lars Björck, Överstelöjtnant, Kristianstad
  22. Seare Haile, Livsmedelsindustriarbetare, Kristianstad
  23. Niels Peter Lemche, Professor, Huaröd
  24. Robert Johannesson, Fil mag, Kristianstad
  25. Stefan Zentio, Begravningsentreprenör, Tollarp
  26. Teodor Olsson, Säljare. Ovesholm
Kristianstad kommun
0068-03231

Kristianstadsbygdens Framtid

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristianstadsbygdens Framtid

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Kenneth Olofsson, Kristianstad
  2. Berit Andersson, Huaröd
  3. Ulf Gilderstam, Kristianstad
  4. Nils-Edvin Andersson, Huaröd
  5. Göran Dandelo, Torsebo
  6. Bengt Lindström, Kristianstad
  7. Willie Johnsson, Rinkaby
  8. Lotta Wihlborg, Träne
  9. Fanny Olofsson, Kristianstad
  10. Conny Erlandsson, Åhus
  11. Carl-Gustav Nilsson, Kristianstad
  12. Wilhelm Stührenberg, Kristianstad
  13. Ronny Ohlsson, Degeberga
  14. Berit Stührenberg Wijk, Träne
  15. Sven-Bertil Svensson, Degeberga
  16. Sven Erik Gustavsson, Vä
  17. Lars Eric Persson, Rinkaby
  18. Sten Stührenberg, Fjälkinge
Kristianstads kommun
0442-00628

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anita Zieme, småföretagare, 52 år, Tollarp
  2. Kalle Heise, biblioteksanställd, 52 år, Östra Sönnarslöv
  3. Ida Nilsson, studerande, 24 år, Kristianstad
  4. Stefan Edenborg, producent, 55 år, Tollarp
  5. Elisabeth Jörgensen, 66 år, Kristianstad
  6. Roland Offrell, jägmästare, 68 år, Kristianstad
  7. Elsa Christersson, socionom, 71 år, Kristianstad
  8. Hampus Algotsson, studerande, 19 år, Kristianstad
  9. Zuzanna Domsta, konstnär, 41 år, Degeberga
  10. Bo Thunell, civilekonom, 62 år, Kristianstad
  11. Karin Wibe D´Hertefeldt, pensionär, 69 år, Kristianstad
  12. Marianne Groth, 45 år, Fjälkinge
  13. Per-Ove Jönsson, 43 år, Kristianstad
  14. Linda Cehlin, miljövetare, 33 år, Kristianstad
  15. Gustav Grönwall, busschaufför, 59 år, Kristianstad
  16. Ingeborg Roth, f.d. museiintendent, 81 år, Kristianstad
Kristianstads kommun
0055-03058

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Bengt Gustafsson, 59 år, biträdande förvaltningschef, Arkelstorp
  2. Bo Silverbern, 64 år, kapten, Kristianstad
  3. Sladjana Critén, 40 år, leg. tandhygienist, Östra Sönnarslöv
  4. Fredrik Axelsson, 26 år, studerande, Kristianstad
  5. Peter Johansson, 45 år, entreprenör, Åhus
  6. Sylvia Olander, 54 år, specialistsjuksköterska, Hörröd
  7. Pontus Lindberg, 44 år, omvärldsanalytiker, Skepparslöv
  8. Erica Buneck, 23 år, studerande, Kristianstad
  9. Mårten Hernbrandt, 45 år, byggnadsingenjör, Hammar
  10. Göran Montan, 64 år, riksdagsledamot, Everöd
  11. Ewa Jakobsen, 57 år, enhetschef, Tollarp
  12. Sebastian Recht, 24 år, ekonomistuderande, Kristianstad
  13. Sune Jonasson, 60 år, högskoleadjunkt, Yngsjö
  14. Lena Olsson, 48 år, lärare, Åhus
  15. Sten Svensson, 22 år, studerande, Kristianstad
  16. Eva Wemby, 61 år, utbildningsintendent, Villands Vånga
  17. Magnus Carlsson, 44 år, säljare, Åhus
  18. Carolina Bertilsson, 19 år, studerande, Kristianstad
  19. Göran Sevebrant, 65 år, ekonom, Åhus
  20. Lars-Göran Sandréus, 60 år, säljare, Åhus
  21. Ludvig Ceimertz, 18 år, studerande, Kristianstad
  22. Monica Roos, 66 år, leg. sjuksköterska, Kristianstad
  23. Torgil Rundcrantz, 74 år, tandläkare, Kristianstad
  24. Britt-Marie Angergård Grönqvist, 61 år, egen företagare, Åhus
  25. Lennart Malmgren, 69 år, advokat, Kristianstad
  26. David Stenergard, 30 år, politisk sekreterare, Åhus
  27. Ulla Brobeck, 66 år, redaktör, Kristianstad
  28. Anna-Karin Nilsson, 56 år, leg. arbetsterapeut, Åhus
  29. Lennarth Johansson, 66 år, fd. yrkesofficer, Arkelstorp
  30. Paul Olsson, 58 år, förvaltare, Linderöd
  31. Einar Critén, 63 år, konstnär, Östra Sönnarslöv
  32. Stefan Sturesson, 32 år, sjuksköterska, Kristianstad
  33. Bengt Mohlin, 59 år, major, Tollarp
  34. Christina Lingström, 32 år, behandlingspedagog, Åhus
  35. Markus Antal, 37 år, affärsinnehavare, Kristianstad
  36. Maria Malmer Stenergard, 29 år, tingsnotarie, Åhus
  37. Michael Lundquist, 54 år, VD, Kristianstad
  38. Gun Rydberg, 67 år, pensionär, Viby
  39. Leif Nilsson, 60 år, överstelöjtnant, Åhus
  40. Leif Jönsson, 65 år, företagare, Åhus
  41. Stefan Haskå, 65 år, adjunkt, Kristianstad
  42. Inga Dahlberg, 71 år, pensionär, Kristianstad
  43. Lennart Nilsson, 78 år, pensionär, Kristianstad
Kristianstad kommun
0001-00657

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Niclas Nilsson, 45 år Projektledare
  2. Olle Sjöholm, 64 år Ingenjör
  3. Chang Frick, 26 år Egen företagare
  4. Roland Månsson, 66 år Målarmästare
  5. Sven-Ove Reimers, 64 år Pensionär
  6. Charlott Qvick, 23 år Studerande
  7. Christoffer Möllerström, 25 år Studerande
  8. Carl Palmér, 23 år Studerande
  9. Jerry Hasslinger, 51 år Egen företagare
  10. Marlen Jensen, 21 år Studerande
  11. Bo Larsson, 62 år Behandlingsterapeut
  12. Carolyn Magnusson, 28 år Trafikvakt
  13. Per Berlin, 51 år Egen företagare
  14. Thale-Marie Haugen Klasson, 19 år Studerande
  15. Rickard Åberg, 46 år Egen företagare
  16. Ulf Håkansson, 68 år Tekniker
  17. Mikael Persson, 45 år IT-Tekniker
  18. Johanna Yunusova, 18 år Studerande
  19. Ola Karlsson, 33 år Terminalarbetare
  20. Carl-Michael Jönsson, 22 år Plåtslagare
  21. Mats Kjellman, 47 år Lagerarbetare
  22. Lilian Westerlund, 73 år Pensionär
Kristianstad
0110-02309

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ruzica Stanojevic, förskollärare, Kristianstad
  2. Hanna Awad, socialpedagog, Kristianstad
  3. Mikael Persson, politisk sekreterare, Kristianstad
  4. Jenny Svensson, vårdbiträde, Kristianstad
  5. Jan Nordström, ombudsman, Horsaröd
  6. Isabell Ahl, socionom, Kristianstad
  7. Mirsad Mesanovic, produktionstekniker, Åhus
  8. Zeinab Awad, studerande, Kristianstad
  9. Lars Vestlund, pensionär, Åhus
  10. Abdulla Mohammed, styckare, Kristianstad
  11. Ramon Rodriguez, arbetare, Kristianstad
  12. Evelina Nilsson, socionom, Degeberga
  13. Christian Löv, brevbärare, Sätaröd
  14. Awara Ibrahim, egen företagare, Kristianstad
  15. Eva Nilsson, förskollärare, Kristianstad
  16. Enes Mesanovic, svetsare, Kristianstad
  17. Catarina Löv, studerande, Sätaröd
  18. Shawki Nasman, egen företagare, Kristianstad
  19. Rickard Knutsson, elektriker, Åhus
  20. Kjell-Arne Olsson, projektledare, Åhus
  21. Arne Blomqvist, f.d. byggmästare, Maglehem
  22. Anton Ulfhager, studerande, Kristianstad
  23. Rickard Ferm, fritidspedagog, Kristianstad
  24. Peter Palmqvist, pensionär, Yngsjö
Kristianstad
0005-01943

Åhuspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Åhuspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anders Björklund, jurist
  2. Jan Olsson, landskapsvetare
  3. Sofie Gerhartz, teaterpedagog
  4. Barbro Barnestam, rehabassistent
  5. Clairy Persson, distr.sjuksköt.
  6. Kjell-Erik Ståhl, civilingenjör
  7. Gert Persson, f.d. köpman
  8. Ann Nordblad, receptionist
  9. Elmer Berggren, fysiker
  10. Birgitta Uttke, företagare
  11. Krister Olsson, taxichaufför
  12. Hans Svensson, folkskollärare
  13. Elvy Åkesson, ekonom
  14. Ann Björklund, cytodiagnostiker
  15. Astrid Svensson, pensionär
Kristianstad
0205-02995

http://www.val.se