Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Trelleborg - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Catherine Persson, leg.sjuksköterska,oppositionsråd
  2. Sven Lindkvist, ombudsman
  3. Terezija Macas, industriarbetare
  4. Nils-Gunnar Snygg, brevbärare
  5. Gun Nilsson, fru
  6. Johnny Nilsson, metallarbetare
  7. Marianne Pettersson, undersköterska
  8. Gert-Åke Nilsson, verkstadstekniker
  9. Veronica Andersson, turistassistent
  10. Alf Hansson, ingenjör
  11. Gerd Klein, lågstadielärare
  12. Sten Björk, småföretagare
  13. Anitha Lata, socionom
  14. Lars-Erik Nilsson, järnvägstjänsteman
  15. Birgitta Almroth, undersköterska
  16. Tomislav Jovanovski, föreståndare
  17. Anna Karolji, industriarbetare
  18. Stefan Strandberg, församlingsassistent
  19. Lizian Kyreus, förskolelärare
  20. Thomas Westman, ombudsman
  21. Kerstin Fredriksson, fru
  22. Stefan Larsson, reparatör
  23. Pernilla Eriksson, arbetsförmedlare
  24. Bertil Knutsson, informatör
  25. Solveig Lundgren, kokerska
  26. Ben Benrabah, pensionär
  27. Lena Näslund, journalist
  28. Kerry Johansson, lagerarbetare
  29. Monica Nordbladh, affärsbiträde
  30. Anastasios Manetopoulos, rättssociolog
  31. Hanna Skånberg, personlig assistent
  32. Jonas Sjöberg, murare,ombudsman
  33. Ingrid Andersson, affärsbiträde
  34. Robert Borg, målare
  35. Jelena Simic´, barnskötare
  36. Bertil Bjernland, montör
  37. Anna Nordstrandh, samordnare
  38. Ismet Dedic, kontorsvaktmästare
  39. Isabella Karlsson, målare
  40. Martin Skånberg, studerande
  41. Carina Lindholm, egenföretagare
  42. Baki Krasniqi, ungdomsledare
  43. Cecilia Dahl-Andersson, folkhögskolelärare
  44. Bengt Christensen, arbetare
  45. Linda Rahm, lärare
  46. Anders Söderberg, järnvägstjänsteman
  47. Chadia Mårtensson, tolk,översättare
  48. Jan Ahlkvist, lärare
  49. Gun Schmidt, livsnjutare
  50. Jonas Gustafsson, industriarbetare
  51. Mona H. Andersson, undersköterska
  52. Peter Tell, byggnadsträarbetare
  53. Birgitta Malmros, demonstratris
  54. Gert Perssson, pensionär
  55. Vita Åstrand, lokalvårdare
  56. Leif Persson, lärare
  57. Amal Abdulsalam, företagare
  58. Lars-Erik Larsson, kyrkogårdsarbetare
  59. Ingbritt Andersson, barnskötare
  60. Geza Maté, svetsare
  61. Irene Persson, pensionär
  62. Bo Ståhl, pensionär
  63. Jane Winell-Christensen, undersköterska
  64. Mats Hansson, metallarbetare
  65. Eva Höckert, lärare
  66. Carl-Gustaf Stjerna, administratör
Trelleborg
0002-00773

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Patrik Holmberg, Socialpedagog, Trelleborg, 43 år
  2. Leif Sjögren, Lärare, Fuglie, 62 år
  3. Josefin Holmberg, Verksamhetsutvecklare, Trelleborg, 34 år
  4. Jan-Eric Anselmsson, Lantbrukare, Tågarp, 72 år
  5. Bo Andersson, Lantbrukare, St Slågarp, 63 år
  6. Birgitta Sjögren, Kyrkokamrer, Fuglie, 62 år
  7. Mats Ingvarsson, Säljare, Smygehamn, 47 år
  8. Christina Björklund, Civilekonom, Gislöv, 49 år
  9. Rickard Johansson, Ingenjör, Trelleborg, 46 år
  10. Lars Bygnell, Teletekniker, Gislövs läge, 60 år
  11. Mariann Sjöström, Banktjänsteman, Ö Värlinge, 43 år
  12. Lars-Ingvar Andersson, Lantmästare, Maglarp, 51 år
  13. Rolf Stridsberg, Lantbrukare, Önnarp, 64 år
  14. Sune Larsson, Lantbrukare, St Isie, 69 år
  15. Mats Sjöslätt, Försäkringstjänsteman, St. Beddinge, 38 år
  16. Kerstin Gahne, Företagare, Beddingestrand, 77 år
  17. Maj-Lis Fredriksson, Undersköterska, Tullstorp, 44 år
  18. Christel Sund, Undersköterska, Trelleborg, 60 år
  19. Olof Rempe, Lantmästare, Gylle, 59 år
  20. Karin B Hansson, Assistent, Maglarp, 53 år
Trelleborg
0004-00994

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Bert Ekstrand, Säkerhetsinspektör, Fru Alstad
  2. Tina Järvenpää, Leg. arbetsterapeut, Trelleborg
  3. Henrik Silfverstolpe, Konsult, Äspö
  4. Inger Persson, Specialpedagog, V Alstad
  5. Ann-Christine Seéhusen, Kriminalvårdare, Trelleborg
  6. Gustaf Centervall, Präst, Trelleborg
  7. Emma Lindstrii, Företagsrådgivare, Trelleborg
  8. Lars-Erik Christiansson, Konstruktör, Skegrie
  9. Sverrir Valgeirsson, Civilingenjör, Trelleborg
  10. Fredrik Skjelstad, Lärare, Trelleborg
  11. Eimer Mårtensson, Pensionär, Trelleborg
  12. Ulf Svahn, Marknadsansvarig, Gislövs Läge
  13. Lars Henric Ekstrand, Professor emeritus, Klagstorp
  14. Margaretha Blennhede, Ekonomikonsult, Trelleborg
  15. Ylva Ekstrand, Lärare, Fru Alstad
Trelleborg
0003-00138

Kommunistiska Partiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kommunistiska Partiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Dennis Andersson, Snickare
  2. Krister Rehn, Kock
  3. Roland Lindahl, Truckförare
  4. Torsten Nilsson, Pensionär
  5. Kaj Mortensen, Pensionär
Trelleborg
0471-00116

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Åke Svensson, Ämneslärare
  2. Roland Hansson, Egen företagare
  3. Mats Svensson, VD
  4. Otto von Arnold, Riksdagsledamot
  5. Sonny Hilding, Ingenjör
  6. Birgitta Svensson, Sekreterare
  7. Jan-Erik Larsson, VVS ingenjör
  8. Jan Jönsson, Direktör
  9. Bengt Nilmo, Ingenjör
  10. Gun Olsson Fritz, Volontär
  11. Joakim Freiman, Pastor
  12. Thomas Borgström, Driftschef
  13. Kenneth Nilsson, Säljare
  14. Eva Svensson, Kontorist
  15. Mats Theander, Ingenjör
  16. Anita Silve Baltzar, Ekonomiassistent
  17. Arne Nimåker, Ekonom
  18. Christina Hilding, Leg. Sköterska
  19. Bo Appelgren, Skolvaktmästare
  20. Bo Sandblom, Säljare
  21. Pia Hansson, Elevassistent
  22. Christer Nelander, Speditör
  23. Lilian Jönsson, Kontorist
  24. Johanna Varga, Spec.undersköterska
  25. Sven-Åke Larsson, Byggnadsingenjör
  26. Ann-Britt Larsson, Terapibiträde
  27. Bertil Andersson, Fd VD
  28. Christina Jönsson, Servicehandläggare
  29. Jan-Eve Larsson, Företagare
  30. Bert Lundvall, Åkeriägare
Trelleborgs kommun
0068-03249

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Love Nilsson, VVS-konsult, Trelleborg
  2. Christine Stafström, socionom, Grönby
  3. Anders Svensson, organisationssekreterare, Trelleborg
  4. Aina Andersson, specialpedagog, Alstad
  5. Pontus Joäng, landskapsingenjör, Skegrie
  6. Tomas Tigerschiöld, truckförare, Trelleborg
  7. Britten Morän Jystrand, socionom, Anderslöv
  8. Kai Regnell, f.d. lärare, Trelleborg
  9. Lena Olsson, socionom, Anderslöv
  10. Kjell Forsberg, elingenjör, Trelleborg
  11. Rolf Olsson, vingårdsarbetare, Anderslöv
  12. Therése Lindberg, Skegrie
  13. Benny Roth, Trelleborg
  14. Patric Jonsson, fotograf, Anderslöv
  15. Mikael Lingehag, Hammarlöv
Trelleborgs kommun
0055-02085

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ulf Bingsgård, 35 år, kommunalråd, Trelleborg
  2. Inger Hansson, 62 år, leg läkare, Åkarp
  3. Lars Mikkelä, 57 år, IT-konsult, Smygehamn
  4. Jan Isaksson, 59 år, marknadschef, Smygehamn
  5. Laila Mårtensson, 51 år, leg barnmorska, Åkarp
  6. Göran Gärtner, 52 år, IT-administratör, Kurland
  7. Ina Liljeberg, 65 år, ekonom, Trelleborg
  8. Marianne Ohrlander, 61 år, sjuksköterska, Dalköpinge
  9. Charlotte Odell Zinn, 55 år, agronom, Södra Åby
  10. Göran Gunnesson, 60 år, projektkoordinator, Trelleborg
  11. Susana Apostolovska, 44 år, kundassistent/info, Trelleborg
  12. Dag Håkansson, 21 år, student, Ugglarp
  13. Eric Samuelson, 63 år, civ. ing., civ, ek., Smygehamn
  14. Pierre Kull, 36 år, arkitekt MSA, Smygehamn
  15. Gunnar Hedin, 55 år, kriminalinspektör, Dala Jär
  16. Gunnar Grafström, 58 år, civilekonom, Gislövs läge
  17. Mikael Rubin, 46 år, bankdirektör, Trelleborg
  18. Tina Ersson, 46 år, egen företagare, Fru Alstad
  19. Bertil Tomelius, 67 år, utbildningskonsult, Äspö
  20. Nils Svensson, 58 år, lantmästare, Västra Vemmerlöv
  21. Staffan Svensson, 66 år, f.d. personalchef, Beddingestrand
  22. Mårten Bönnemark, 62 år, egen företagare, Trelleborg
  23. Jonas Bjunö, 37 år, förskolechef, Trelleborg
  24. Staffan Cederö, 59 år, kommunikatör, Beddingestrand
  25. Mona Juhlin, 48 år, sjuksköterskestuderande, Trelleborg
  26. Håkan Sjöberg, 57 år, ingenjör, Stavstensudde
  27. Lars E Fränngård, 60 år, sjökapten, Trelleborg
  28. Linda Nilsson, 37 år, handläggare, Trelleborg
  29. Gunilla Folkesson, 52 år, kulturvetare, Trelleborg
  30. Brith Fryklund, 53 år, egen företagare, Trelleborg
  31. Sebastian Lindeberg, 21 år, student, Trelleborg
  32. Liselott Hansson, 51 år, leg sjuksköterska, Maglarp
  33. Lukas Fryklund, 28 år, försäljningschef, Trelleborg
  34. Catharina von Blixen-Finecke, 58 år, regionråd, Näsbyholm
  35. Tord Larsson, 72 år, pensionär, Dalköpinge
  36. Mikael Månsson, 24 år, studerande, Trelleborg
  37. Aino Vastagh, 69 år, f.d. sekreterare, Trelleborg
  38. Leif Malmstein, 67 år, f.d. bankrevisor, Beddingestrand
  39. Berit Eldemar Nilsson, 59 år, undersköterska, Trelleborg
  40. Lars Raneke, 64 år, konsult, Beddingestrand
  41. Ann-Mari Jönsson, 75 år, fru, Trelleborg
  42. Orvar Espert, 58 år, företagare, Gislöv
  43. Siri Mårtensson, 18 år, student, Åkarp
  44. Ove Carlsson, 70 år, läkare, Dalköpinge
  45. Nilla Tomelius, 21 år, studerande, Äspö
  46. Olle Zinn, 64 år, pensionär, Anderslöv
  47. Josefin Sjöberg, 19 år, flygmekaniker, Stavstensudde
  48. Willy Lind, 58 år, byggnadsingenjör, Trelleborg
  49. Clas Jönsson, 66 år, frivårdsinspektör, Smygehamn
  50. Anita Bingsgård, 68 år, pensionär, Trelleborg
  51. Ingegerd Möller-Leo, 76 år, leg sjuksköterska, Trelleborg
Trelleborgs kommun
0001-00962

Piratpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Piratpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Gerhard Gaum, 63 år
  2. Sandra Borglin, 30 år
  3. Maud Larsson, 30 år
  4. Patrik Olsson, 28 år
  5. Agneta Rydberg, 57 år
Trelleborgs kommun
0524-02404

SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Göte Nilsson, Miljötekniker
  2. Gert Rosenquist, Handelskonsult
  3. Bodil Francke Ohlsson, Bibliotekarie
  4. Ann-Christine Nilsson, Skötare
  5. John Nilsson, Bankdirektör
  6. Rolf Persson, IT Konsult
  7. Lars Söderberg, Ledare
  8. Tommy Nordh, Inspektör
  9. Bertil Magnusson, VD
  10. Marina Thelanderson, Sekreterare
  11. Annika Franzén, Marknadsekonom
  12. Marcus Middleton, Marknadsekonom
  13. Ulla Thornberg, Styckare
  14. Gunnar Klasén, Sjöingenjör
Trelleborg
0107-03738

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Per Klarberg, 45 år Lokförare
  2. Leif Roos, 69 år Pensionär
  3. Helmuth Petersén, 55 år Distriktschef
  4. Jan Larsson, 68 år Pensionär
  5. Annika Sköldekrans, 45 år Butiksbiträde
  6. Anita Persson, 50 år Undersköterska
  7. Ken Karlsson, 55 år 1:e Motorman
  8. Tommy Hedin, 58 år Byggnadssnickare
  9. Niklas Jönsson, 43 år Yrkeslärare
  10. Anita Dewár, 65 år Pensionär
  11. Martin Karlsson, 37 år Driftschef
  12. Johnny Svensson, 64 år Säljare
  13. Sonja Persson, 75 år Pensionär
  14. Mattias Holst, 34 år Studerande
  15. Marcus Eneberg, 31 år Betongarbetare
  16. Åke Persson, 76 år Pensionär
  17. Ivan Brkic, 27 år Egen företagare
  18. Manne Olsson, 59 år Sjökapten
  19. Marie-Louise Enderleit, 62 år Underssköterska
  20. Tomas Dewar, 35 år Matros
  21. Kenneth Eriksson, 65 år Golvläggare
  22. Patrik Nilsson, 43 år Verkstadschef
  23. Anna Angberg, 54 år Florist
  24. Göran Jönsson, 50 år Murare
  25. Anette Reinbach, 33 år Trainmanager
  26. Gunilla Sjölin, 54 år Ekonomiassistent
  27. Helén Arndt, 47 år Expeditör
  28. Oksana Fomina, 40 år Operatör
  29. Biserka Petersén, 52 år Kyrkogårdsarbetare
  30. Rolf Dewar, 67 år Pensionär
  31. Sebastian Petersén, 22 år Studerande
  32. Rebecka Nilsson, 19 år Studerande
  33. Thomas Svensson, 49 år Matros
  34. Susanne Mårtensson, 54 år Tandtekniker
  35. Robin Nilsson, 22 år Larmtekniker
  36. Elsa Olsson, 63 år Pensionär
Trelleborg
0110-02445

Söderslättspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Söderslättspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Bertil Larsson, Företagskonsult, Stavstensudden
  2. Lars-Olof Flink, Egenföretagare, Trelleborg
  3. Birgitta Sandblom, Pedagog, Dalköpinge
  4. Sven-Ingvar Göransson, Ekonom, Gislöv
  5. Ann-Christin Dahlgren, Undersköterska, Trelleborg
  6. Gustaf Ekberg, VD, Hammarlöv
  7. Pia Zetterlund, Sjuksköterska, Trelleborg
  8. Sten Arnfeldt, Affärsutvecklare, Gislövs läge
  9. Tom Nyström, Säljare, Trelleborg
  10. Bo Anselmsson, Agronom, Västra Värlinge
  11. Lotta Isgren, Låssmed, Fjärdingslöv
  12. Niklas Batcheller, Studerande, Trelleborg
  13. Tom Magnusson, Egenföretagare, Skåre
  14. Pernilla Bengtsson, Veterinär, Hammarlöv
  15. Göran Gatenfjord, Civilingenjör, Äspö
  16. Johan Sjöström, Advokat, Trelleborg
  17. Anja Greiff, Präst, Trelleborg
  18. Johan Melin, Köpman, Trelleborg
  19. Christer Dahlberg, Produktchef, Trelleborg
  20. Jan Michelsen, Teatertekniker, Skegrie
  21. Mats Andersson, Företagare, Gislövs läge
  22. Birgitta Nogeman, Tandläkare, Gylle
  23. Tommy Larsson, F.d. exportchef, Gislövs läge
  24. Gert Magnusson, Teknisk chef, Trelleborg
  25. Gunnar Svensson, Försäljningschef, Trelleborg
  26. Kicki Ericsson, Förskollärare, Trelleborg
  27. George Doggart, Idrottslärare, Trelleborg
  28. Christian Ottergren, Civilingenjör, Gislövs strandmark
  29. Caspar Flink-Greiff, Studerande, Trelleborg
  30. Kajsa Hallström, Banktjänsteman, Gislövs läge
  31. Ben Williams, Biofysiker, Hammarlöv
  32. Rolf Andersson, Lärare, Trelleborg
  33. Lena Göransson, Advokat, Gislövs strandmark
  34. Dagmar Hesselberg, Administratör, Trelleborg
  35. Stig Göransson, F.d. Hamnvakt, Gislövs läge
  36. Mona Svärdh, Laboratorieingenjör, Trelleborg
  37. Olle Larsson, Ingenjör, Trelleborg
  38. Rikard Lehman, Copywriter, Trelleborg
  39. Rolf Flymén, Journalist, Smygehamn
  40. Annika Williamsson, Konsult, Åhus
  41. Ilija Cavdarovski, Företagare, Gislöv
  42. Kristina Nyman, Medecinsk sekr, Trelleborg
  43. Fredrik Winge, Fysiker, Trelleborg
  44. Viveca Lindgren, Advokat, Beddingestrand
  45. Lena Björk-Blixt, Vetenskapsjounalist, Ö. Värlinge
  46. Sten-Göran Hulander, Vaktmästare, Trelleborg
  47. Alvina Martinsson, Resurspedagog, Trelleborg
  48. Robert Lindström, Ingenjör, Stavstensudde
Trelleborg
1006-03006

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mats Sjölin, ekonom
  2. Irene Malmberg, planeringssekreterare
  3. Bo Nylander, kemist
  4. Birgitte Jensen, tjänsteman
  5. Rolf Nilsson, lärare
  6. Vera Pedersen, lärare
  7. Mats Mårtenson, vårdare
  8. Berit Sjölin, förskollärare
  9. Christian Gisselquist, bibliotekarie
  10. Viveka Tengeborg, pensionär
  11. Ninia Rönndahl Sävström, socionom
Trelleborg
0005-03023

http://www.val.se