Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Ystad - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Kent Mårtensson, planerare
  2. Ingrid Ek, arbetsförmedlare
  3. Stefan Malmberg, kommunikationsdirektör
  4. Jasenka Mauzer Åkerlund, elmontör
  5. Roger Jönsson, gymnasielärare
  6. Lisbeth Carlsson, säljledare
  7. Lars Wollin, pensionär
  8. Cecilia Magnusson-Svärd, socionom
  9. Kaj Jönsson
  10. Lena Andersson, frisör
  11. Benny Persson, lokförare
  12. Lena Lundgren, undersköterska
  13. Magnus Holst, stiftsadjunkt
  14. Caroline Lundgren, lärare
  15. Joakim Öhrström, transportledare
  16. Christina Lönnborn
  17. Berth Andersson
  18. Doris Möller, koordinator
  19. Tony Rosén, byggnadsträarbetare
  20. Ros-Marie Johansson, nattportier
  21. Lars-Håkan Hansson, konsult
  22. Shukrije Rama-Pllashniku, lärare,jurist
  23. Cerny Balksäter, personlig assistent
  24. Lilian Borén, f.d. undersköterska
  25. Mattias Faderberg, elektriker
  26. Jessica Persson, försäkringsansvarig
  27. Hardy Persson, pensionär
  28. Kerstin Jönsson, arbetssökande
  29. Lars Holmgren, personalledare
  30. Annika Linde, fritidspedagog
  31. Ulf Clarén, lokförare
  32. Anne Rosdahl, undersköterska
  33. Kent Andersson, undersköterska
  34. Ulla-Britt Persson, kyrkogårdsarbetare
  35. Bengt Ekstrand, sophämtare
  36. Monica Nilsson, affärsbiträde
  37. Spyridon Kostakis
  38. Ing-Britt Henningsson
  39. Dan Olsson, lektor,fil dr
  40. Kenth Eriksson
  41. Lena-Karin Larsson, undersköterska
  42. Bengt Frostmo, arbetsförmedlare
  43. Ingrid Persson, f.d.undersköterska
  44. Gun Olsson, pensionär
  45. Kjell-Åke Mohlin, pensionär
  46. Dan-Peter Nilsson, processoperatör
  47. Jan Hansson, projektchef
  48. Åke Liljedahl
Ystad
0002-00663

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Håkan Mattsson, Civilekonom, Löderup
  2. Eva Bramsvik-Håkansson, Kostchef, Bromma
  3. Börje Andersson, Lantbrukare, Ingelstorp
  4. Jan Erlandsson, Redovisningsekonom, Bussjö
  5. Nils-Evert Erlandsson, Lantmästare, Hunnestad
  6. Anna Ransholm, Redovisningsekonom Ingelstorp
  7. Gert Andersson, VD/Spårtekniker, Ystad
  8. Anna-Lena Weberup, Församlingspedagog, Ystad
  9. Madeleine Hägg, Småföretagare, Löderup
  10. Ronny Persson, Servicetekniker, Svarte
  11. Carina Gustafsson, Sjuksköterska, Glemmingebro
  12. Ingmar Ljunggren, Överstelöjtnant, Ystad
  13. Hans Christerson, Lantbrukare, Hammar
  14. Christina Christensson, Produktspecialist, Svarte
  15. Martin Andersson, Lantmästare, Löderup
  16. Birgitta Svensson, Bokförare, Ingelstorp
  17. Ulla-Britt Persson, Vårdbiträde, Ystad
  18. Agne Persson, Tingsvaktmästare, Ystad
  19. Thomas Nilsson, Lantbrukare, Hammar
  20. Gull-Britt Nilsson, Arbetsterapeut, Ystad
Ystad
0004-01090

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Karin Olsson Lindström, pol. sekr., Ystad
  2. Matts Johnsson, advokat, Ystad
  3. Hans Hulthén, advokat, Ystad
  4. Staffan Björnberg, redaktör, Ystad
  5. Peter Eriksson, redovisningskonsult, Ystad
  6. Anne-Marie Fasth, sjuksköterska, Ystad
  7. Urban Fasth, försäljningschef, Ystad
  8. Margareta Frantzén, f.d. speciallärare, Köpingebro
  9. Saga Bitkover-Norman, konstnär, Ingelstorp
  10. Elisabeth Bjorne, tandläkare, Ystad
  11. Bo Wallquist, pensionär, Ystad
  12. Karin Rydén, lärare, Ystad
  13. Lena Nilsson, fastighetsmäklare, Ystad
Ystad
0003-00205

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Pernilla Magnusson, arbetsförmedlare, Ystad
  2. Anders Evander, överläkare, Ystad
  3. Kurt-Ingvar Wald, fd kriminalinspektör, Ystad
  4. Carl-Axel Johansson, läkare, Köpingebro
  5. Joakim Strandberg, golfinstruktör,egenföretagare, Ystad
  6. Eva Hörberg, ekonom, Ystad
  7. Kersti Olsson, distriktssköterska, pensionär, Ystad
  8. Anders Mårtensson, egenföretagare, Ystad
  9. Stefan Wallgren, regionchef, Ystad
  10. Claes Nilsson, säljare, Ystad
  11. Peter Lindhe, vaktmästare, Ystad
  12. Sven Wollmer, säljare,pensionär, Ystad
  13. Lars-Erik Frejman, pastor, Ystad
  14. Ingegerd Rosberg, kanslist,pensionär, Ystad
  15. Kurt Migård, vårdlärare,pensionär, Ystad
  16. Renče Lindhe, controller, Ystad
Ystad
0068-03213

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Nicklas Ljungström, ekonomstudent, 38 år
  2. Helena Milstam Björklin, gymnasielärare, 42 år
  3. Samuel Migård, entreprenör, 45 år
  4. Margarita Tuenter, leg. läkare, 39 år
  5. Magnus Hörnblad, socionom, 45 år
  6. Lovisa Åhlin Billeskalns, 32 år
  7. John Säbom, musiklärare, 28 år
  8. Brita Ellberg, lärare, 69 år
Ystad
0055-01712

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Kristina Jönsson, kommunalråd, Egna hem
  2. Ronny Nielsen, företagare, Gjuteriet
  3. Cecilia Fahlborg, kommunanställd, Gamla staden
  4. Bo Lönnerblad, civilingenjör, Svarte
  5. Henrik Plantin, aktiechef, Bellevue
  6. Paula Larsson Jarl, kommunanställd, Köpingebro
  7. Bo Sterner, officer, Edvinshem
  8. Göte Lundqvist, officer, Gamla staden
  9. Sara Calmram, marknadsansvarig, Källesjö
  10. Sune Mårtensson, lantbrukare, Fröslöv
  11. Bertil Borgström, polisinspektör, Bellevue
  12. Tommy Andersson, målare, Solbacken
  13. Peter Lindgren, f.d. ambassadråd, Regementet
  14. Katarina Johansson, ekonom, Hälsobacken
  15. Tommy Stenfeldt, byggnadsingenjör, Åkesholm
  16. Lena Månsson, rektor, Bellevue
  17. Claes Calmram, rektor, Källesjö
  18. Lykke Palme, Marsvinsholm
  19. Christer Karlsson, officer, Edvinshem
  20. Maud Törnberg, företagare, Marsvinsholm
  21. Gunilla Björklund, banktjänsteman, Snårestad
  22. Harriet Sandberg, planerare, Köpingebro
  23. Lennart Olsson, företagare, Gjuteriet
  24. Curt Hansson, process stöd, Köpingebro
  25. Lennart Sandberg, kvalitetsansvarig, Köpingebro
  26. Lennart Johansson, säljledare, Solbacken
  27. Ewa Folbrycht, företagare, Gamla staden
  28. Lars Månsson, kriminalinspektör, Ystad
  29. Marie Ståhlbrand, socionom, Gamla staden
  30. Ola Lantz, trafikskolechef, Surbrunnen
  31. Eva Ellesson, lärare, Bellevue
  32. Agneta Lundquist, lärare, Gamla staden
  33. Kristina Petersson, rektor, Vallösa
  34. Alexandra Bagger, civilekonom, Öja
  35. Johan Nielsen, studerande, Gjuteriet
  36. Christina Sjörup, skolledare, Solbacken
  37. Christian Ejlertsson, lantbrukare, Nybrostrand
  38. Maria Wahlfridsson, journalist, Stora Köpinge
  39. Marie Juhlin, resebyråchef, Bjäresjö
  40. Christer Olsson, lantbrukare, Hagestad
  41. Susanne Persson, företagare, Edvinshem
  42. Bengt Lachmann, civilingenjör, Högasten
Ystad
0001-01380

Piratpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Piratpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ronny Nord, 27 år
  2. Sara Persson, 22 år
  3. Jens Bergenholtz, 19 år
  4. Tomas Kronvall, 27 år
  5. Michael Ekebratt, 26 år
  6. Viktor Lennartsson, 22 år
Ystads kommun
0524-02396

SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Nanny Rosendahl, Ystad
  2. Tommy Ivarsson, Ystad
  3. Kjell Brogren, Ystad
  4. Edvin Martinsson, Ystad
  5. Karin Franzén, Ystad
  6. Stig Nilsson, Ystad
  7. Maid Palm, Köpingebro
  8. Lars Nilsson, Ystad
  9. Erik Nilsson, Ystad
  10. Henry Mattsson, Ystad
Ystad
0107-00992

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Jan-Åke Isaksson, 45 år Lantbrukare
  2. Paul Svensson, 42 år Egen företagare
  3. Tommy Jonsson, 55 år Egen företagare
  4. Lars Rosenberg, 63 år Konstnär
  5. Kerstin Pihlman, 49 år Sjuksköterska
  6. Christoffer Svensson, 29 år Snickare
  7. Sven Andersson, 68 år Pensionär
  8. Kerstin Persson, 52 år Djurskötare
  9. Rickard Andersson, 40 år Egen företagare
  10. Joakim Makkonen, 40 år Applikationstekniker
  11. Klas Nilsson, 67 år Frisörmästare
  12. Axel Ericsson, 85 år Lantbrukare
Ystad
0110-02609

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Katrine Hamori, lärare
  2. Martin Severin, diversearbetare
  3. Zophia Severin, taxichaufför
  4. Maria Stenman, kock
  5. Björn Ek, konsult
  6. Inga-Lill Ek, sömmerska
  7. Staffan Severin, musiker
  8. Seved Persson, mättekniker
  9. Kenneth Holm, bantekniker
  10. Christer Ek, plåtslagare
  11. Bo Ek, tekniker
Ystad
0005-01559

http://www.val.se