Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Eslöv - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Cecilia Lind, kommunalråd
  2. Bernt Nilsson, ombudsman
  3. Lena Emilsson, tulltjänsteman
  4. Tony Hansson, företagare
  5. Janet Andersson, undersköterska
  6. Lars Månsson, driftreparatör
  7. Marianne Svensson, posttjänsteman
  8. Khalid El-Haj, arbetsförmedlare
  9. Erika Mattsson, undersköterska
  10. Johan Andersson, biträdande personalchef
  11. Rebecka Barjosef, fritidspedagog
  12. Krister Göransson, metallarbetare
  13. Kerstin Ekoxe, undersköterska
  14. Istvan Barborg, livsmedelsarbetare
  15. Marie Göransson, mentalskötare
  16. Claes Jönsson, driftstekniker
  17. Lena Munther, undersköterska
  18. Fredrik Wikberg, arkitekt
  19. Claudia Nilsson, verkstadsarbetare
  20. David Westlund, IT-konsult
  21. Anne Hansson, medarbetare studieförbund
  22. Gabriel Barjosef, tolk
  23. Lotta Ståhl, affärsbiträde
  24. Stig-Åke Grönvall, f d metallarbetare
  25. Laila Vedmar, skötare
  26. Magnus Nilsson, servicechef
  27. Tine Billing, barnkultursekreterare
  28. Karl-Erik Malmgren, metallarbetare
  29. Ann Ahlzén Wikberg, studerande
  30. Jörgen Håkansson, undersköterska
  31. Agneta Nilsson, barnskötare
  32. Lars Lindkvist, företagare
  33. Anette Palm, statstjänsteman
  34. Jasmin Saficī, jurist
  35. Kerstin Lindström, landskapsarkitekt
  36. Elo H Larsen, pensionär
  37. Helena Nerbring Lisell, ingenjör/miljö- och kvalitetsansvarig
  38. Simon Ahlström, studerande
  39. Gabriele Goldhammer, leg.sjuksköterska
  40. Miroslav Han, utvecklingsingenjör
  41. Kamal Hathamuna Blyborg, familjepedagog
  42. Bert Bengtsson, kommunalarbetare
  43. Irene Somers, enhetschef äldreomsorg
  44. Nils-Gunnar Ekdala, montör
  45. Margaretha Roos, vårdlärare
  46. Nils-Åke Nordström, IT-konsult
  47. Else-Maj Nilsson, vårdbiträde
  48. Jan-Erik Bergkvist, wellpapparbetare
Eslöv
0002-00477

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Annette Linander, Content Promotion Planner, Löberöd, 39 år
  2. Håkan Olsson, Lantbrukare, Hammarlunda, 50 år
  3. Jenny Eberyd, Barnskötare, Stockamöllan, 35 år
  4. Ingemar Jeppsson, Föreståndare, Eslöv, 47 år
  5. Anders Molin, Säljare, Stockamöllan, 51 år
  6. Mikael Sonander, Lantbrukare, Marieholm, 55 år
  7. Per-Magnus Espgård, Lantbrukare, Hurva, 39 år
  8. Ann-Charlott Svensson, Kanslist, Eslöv, 54 år
  9. Leif Palmqvist, Lantbrukare, Harlösa, 67 år
  10. Hans Andersson, Lantbrukare, Stehag, 67 år
  11. Sofia Molin, Studerande, Stockamöllan, 19 år
  12. Erland Persson, Lantbrukare, Harlösa, 61 år
  13. Ola Hyltén, Senior Consultant, Löberöd, 44 år
  14. Martina Torstensson, Barnskötare, Billinge, 22 år
  15. Torsten Werner, Egen företagare, Billinge, 61 år
  16. Torsten Winther, Lantmästare, Kungshult, 64 år
  17. Maria Jönsson, Kyrkomusiker, Bosarp, 43 år
  18. Anders Borgquist, Lantmästare, Billinge, 57 år
  19. Monica Eberyd, Personlig assistent, Eslöv, 57 år
  20. Gerd Torstensson, Undersköterska, Billinge, 49 år
  21. Marlene Kjellman, Kundservice, Eslöv, 35 år
  22. Rolf Eberyd, Pensionär, Eslöv, 62 år
  23. Bengt-Åke Nimåker, Pensionär, Eslöv, 71 år
  24. Martin Kjellman, Officer, Eslöv, 35 år
  25. Therese Andersson, Beteendevetare, Kungshult, 38 år
Eslöv
0004-03576

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Daniel Rhodin, ingenjör, Örtofta
  2. Solweig Lewin, socionom, Billinge
  3. Lesley Holmberg, informationssekreterare, Löberöd
  4. Ann-Christin Waldén, pedagog, Eslöv
  5. Sven-Olov Wallin, spec. lärare, Kungshult
  6. Astrid Nilsson, lärare, Billinge
  7. Carl-Gustaf Fritz, affärsutvecklare, Eslöv
  8. Margaretha Holmquist, arkitekt, Eslöv
  9. Erik Holmquist, ingenjör, Eslöv
  10. Anne Dowler, sekreterare, Eslöv
  11. Mats Olausson, egen företagare, Harlösa
  12. Viveka Brunander, adjunkt, Flyinge
  13. Philip Dahlin, studerande, Eslöv
  14. Shkendije Krasniqi, förskollärare
  15. John Persson, konsult, Löberöd
  16. Marianne Johansson, pensionär, Eslöv
  17. Ingmar Larsson, säljare, Eslöv
  18. Iréne Wikström, undersköterska, Eslöv
  19. Per Wikström, ambulansförare, Eslöv
  20. Daisy Nilsson, pensionär, Eslöv
  21. Tommy Nilsson, it-tekniker, Eslöv
  22. Anna Karin Rhodin, lärare, Örtofta
Eslöv
0003-00228

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Kent Karlsson, f.d. skolledare, Eslöv
  2. Meta Gerle, samhällsvägledare, Hammarlunda
  3. Hans-Ove Lunde, pappersarbetare, Eslöv
  4. Martin Olsson, teknisk chef, Eslöv
  5. Karin Lunde, pensionär, Eslöv
  6. Andreas Gustavsson, studerande, Eslöv
  7. Ewy Andersson, pensionär Eslöv
  8. Patrik Lunde, vvs montör, Eslöv
  9. Sven-Åke Kristensson, fiskhandlare, Eslöv
Eslöv
0068-03193

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lennart Nielsen, 60, Lagerarbetare, Eslöv
  2. Helena Lindhult, 43, Slottskordinator, Löberöd
  3. Håkan Larsson, 60, Kulturhistoriker, Brödåkra
  4. Farid Albahadli, 49, Tolk, Journalist, Kungshult
  5. Johnny Johansson, 66, Pensionär, Eslöv
  6. Nouri Abdulrahman, 28, Tolk, Översättare, Eslöv
  7. Eva Martinsson, 52, Företagare, Harlösa
  8. Emma Wahlgren, 19, Elevassistent, Eslöv
  9. Jan Eric Ström, 56, Musiker, Stehag
  10. Eva Rebbling, 64, Arbetsterapeut, Hunneberga
  11. Emma Nilsson, 20, Ekonomiestuderande, Slogstorp
  12. Meeri Liimatainen, 61, Ledsagare, Kastberga
Eslöv
0055-03051

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Henrik Wöhlecke, 53 år, lantmästare, Stehag
  2. Karin Reinisch, 66 år, fil kand, Eslöv
  3. Christine Melinder, 58 år, utvecklingskonsult, Örtofta
  4. Catharina Malmborg, 49 år, jur kand, Marieholm
  5. Peter Melinder, 61 år, veterinär, Örtofta
  6. Lena Wöhlecke, 54 år, kyrkokamrer, Stehag
  7. Ola Bertilsson, 29 år, civilekonom, Eslöv
  8. Carl-Eric Björkman, 62 år, civilekonom, Eslöv
  9. Fredrik Lundström, 36 år, ingenjör, Eslöv
  10. Bengt Andersson, 48 år, lantbrukare, Kastberga
  11. Jonas Falk, 39 år, civilingenjör, Eslöv
  12. Emil Bachofner, 75 år, konsult, Trollenäs
  13. Ann-Sofi Dahlgren, 43 år, undersköterska, Bosarp
  14. Therese Granlund, 40 år, väktare, Harlösa
  15. Robert Hedgate, 34 år, it-konsult, Eslöv
  16. Monica Lundeborg, 55 år, assistent, Väggarp
  17. Daniel Sonesson, 39 år, butiksbiträde, Eslöv
  18. Gert Björk, 69 år, pensionär, Eslöv
  19. Rikard Malmborg, 45 år, system- & webadministrator, Marieholm
  20. Mikael Wehtje, 55 år, civilingenjör, Ellinge
  21. Else Mårtensson, 59 år, studiesekreterare, Eslöv
  22. Ola Jönsson, 40 år, egen företagare, Eslöv
  23. Christer Westfahl, 61 år, vårdlärare, Försvarsmakten, Eslöv
  24. Thomas Stahl, 25 år, senior sales assistant, Eslöv
  25. Jacob Bennet, 44 år, civilekonom, Slättäng
  26. Peter Sahlén, 33 år, brandman, VD Aktiv Motion, Eslöv
  27. Henrik Westdahl, 25 år, politisk sekreterare, Eslöv
Eslöv
0001-01623

Nya Kommunpartiet Eslöv

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Nya Kommunpartiet Eslöv

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Bertil Jönsson, F.d. kommunalråd, Eslöv
  2. Göran Windén, Yrkeslärare, Eslöv
  3. Tine Markebo, Kosmetolog, Kungshult
  4. Gudrun Nilsson, Barnskötare, Eslöv
  5. Evald Andersson, F.d. lantbrukare, Löberöd
  6. Börje Hägg, Idrottsledare, Eslöv
  7. Gerhard Lundahl, Tingshusvaktm., Eslöv
  8. Leif Lindgren, Vaktmästare, Löberöd
  9. Roy Persson, Chaufför, Eslöv
  10. Leif Thornberg, Inköpschef, Eslöv
Eslöv
0988-03930

SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Elsy Olson, Marieholm
  2. Birgit Rafstedt, Marieholm
  3. Johnny Nilsson, Eslöv
  4. Bertil Bengtsson, Eslöv
  5. Ulrich Bunse, Marieholm
  6. Laila Ohlsson, Marieholm
  7. Stig Ohlsson, Marieholm
  8. Bo Borg, Eslöv
Eslöv
0107-03283

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Fredrik Ottesen, 24 år Försäljare
  2. Arvid Frandsen, 49 år Programmerare
  3. Anders Oddsheden, 57 år Köttmästare
  4. Peter Fink, 65 år Kökschef
  5. Alexander Karlsson, 19 år Studerande
  6. Bengt Åstradsson, 74 år Pensionär
  7. Ronny Thall, 49 år Installatör
  8. Tor Billing, 64 år Brandtekniker
  9. Mats Nilsson, 42 år
  10. Alexander Svaneborn, 22 år
  11. Jonnie Ramquist, 25 år vårdare
  12. Jimmie Syrjäläinen, 23 år Vårdare
  13. Patrik Olsson, 45 år
  14. Alexander Nilsson, 19 år Studerande
  15. Tabaco Gyllenbrink, 70 år
  16. Erik Lunderquist, 75 år Lantbrukare
Eslöv
0110-03540

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Håkan Svensson-Sixbo, tågvärd
  2. Stefan Karlsson, ungdomsterapeut
  3. Mauricio Sanchez, fältassistent
  4. Lars-Erik Björklund, skötare
  5. Michael Andersen, vaktmästare
Eslöv
0005-01439

http://www.val.se