Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Landskrona - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Niklas Karlsson, kommunalråd
  2. Alinda Zimmander, trädgårdsmästare
  3. Bengt Adolvsson, f.d. personalchef
  4. Gulli Mattsson, underskötrska
  5. Leif Olin, bildskapare
  6. Anna Fernebro, IF-Metallarbetare
  7. Roy Wernberg, byggnadsarbetare
  8. Marie Nielsén, bokningsassistent
  9. Lars Svensson, ingenjör
  10. Annbritt Andersson, civilekonom
  11. Jonas Esbjörnsson, metallarbetare
  12. Vaino Roth, vårdare
  13. Måns Back Nilsson, akademiker
  14. Eva Örtegren, snickare
  15. Bo Frid, lärare
  16. Hellin Taskinen, undersköterska
  17. Lars Wallstén, pensionär
  18. Jasna Zubic, studerande
  19. Mikael Andersson, industrielektriker
  20. Mecide Özer, undersköterska
  21. Christer Nilsson, stf räddningschef
  22. Ann Persson, undersköterska
  23. Mirsad Lukacevic, ekonomiassistent
  24. Jessica Olofsson, industriarbetare
  25. Jonas Karlsson, snickare
  26. Susanne Andersen
  27. Hans Peterson, ombudsman
  28. Mehdiye Zarg, städerska
  29. Jörn Jönsson, lagerarbetare
  30. Jenny Tillander, ombudsman
  31. Bertil Jönsson, murare
  32. Sandra Larsson, förskollärare
  33. Anders Lindblom, herr
  34. Susanne Frid, lärare
  35. Simon Andrijevski, verktygsmekaniker
  36. Christel Nilsson, lokalvårdare
  37. Alexander Löfgren, registreringsassistent
  38. Marija Nilsson, monteringsarbetare
  39. Tommy Engström, kommunalarbetare
  40. Anita Möller, produktkontrollant
  41. Aqba Ar-Rawi, tolk
  42. Kerstin Lindkvist, arbetsterapeut
  43. Sven-Olof Westman, pensionär
  44. Ulrika Klingborg, kontorist
  45. Frederik Nielsen, metallarbetare
  46. Veronika Christiansson, metallarbetare
  47. Esbjörn Ekman, pensionär
  48. Heidi Svensson, swep-montör
  49. Almir Arifagic´, arkivassistent
  50. Ingrid Bengtsson, resesäljare
  51. Bjarne Andersen, försökstekniker
  52. Lina Johansson, lärare
  53. Håkan Andersson, arbetsledare
  54. Lars Carlsson, metallarbetare
  55. Dick Johansson, innesäljare
  56. Idriz Gashi, tekniker
  57. Felix Kokuvi Denyo, lastbilschaufför
  58. Mario Ekberg, fastighetsskötare
  59. Bengt Göransson, ingenjör
  60. Stig Hansson, tekniker
  61. Roger Lindskog, servicetekniker
  62. Mikael Blomberg, lärare
  63. Håkan Andersson
  64. Jonas Savander, mekaniker
  65. Daniel Wikrén, fil,kand.
  66. Damir Zahirovic´, operatör
  67. Leif Andersson, vaktmästare
  68. Anders Kjellström, universitetslärare
  69. Bengt Karlsson, lagerarbetare
  70. Alfred Wolniak, nöjeskonsult
Landskrona
0002-00633

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ylva Nordberg, Företagare, Glumslöv, 60 år
  2. Sven Svederberg, Läkare, Ven, 63 år
  3. Ann-Lois Nilsson, Personaladministratör, Häljarp, 41 år
  4. Rune Kronvall, Lantbrukare, Säby, 65 år
  5. Rose-Mari Linde, Ekonomiansvarig, Saxtorp, 46 år
  6. Bo Nylander, Lantbrukare, Glumslöv, 48 år
  7. Hajra Duvnjak, Företagare, Örja, 46 år
  8. Magnus Linde, Lokförare, Saxtorp 27 år
  9. Kerstin Ljungkvist, Lärare, Landskrona, 64 år
  10. Evert Johansson, Växtförädlare, Tullstorp, 70 år
  11. Erika Nilsson, Ingenjör, Annelöv, 41 år
  12. Albert Håkansson, Lantbrukare, Ven, 68 år
  13. Ingrid Meigård, Undersköterska, Tullstorp, 71 år
  14. Jöns-Lennart Andersson, Jaktvårdskon., Annelöv, 54 år
  15. Anita Svärdh, Kontorist, Landskrona, 67 år
  16. Sven-Åke Persson, Inköpare, Glumslöv, 58 år
  17. Carin Ebbesson, Utbildningsledare, Saxtorp, 62 år
  18. Sune Ohlsson, Företagare, Saxtorp, 69 år
  19. Elly-Kerstin Henriksson, Hantverkare, Kvärlöv, 75 år
  20. Gunnar Persson, Lantbrukare, Ven, 63år
  21. Ola Lindgren, Företagare, Härslöv, 57 år
  22. Jan Persson, Företagare, Asmundtorp, 63 år
  23. Sven Nilsson, Pensionär, Annelöv, 73 år
  24. Ingvar Larsson, Fd. Polis, Häljarp, 71 år
  25. Per-Olof Bengtsson, Pensionär, Vadensjö, 77 år
Landskrona
0004-01191

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Torkild Strandberg, Kommunalråd
  2. Lisa Flinth, Kanslichef
  3. Mattias Adolfsson, Lärare
  4. Jan Allan Beer, Lärare och Journalist
  5. Lena Benediktsson, Företagsledare
  6. Jac Nepérus, Advokat
  7. Gunlög Stenfelt, Socionom
  8. Anders G Lindblom, Jurist
  9. Ann-Sofie Mörne, Bibliotekarie
  10. Mats Wilhelmsson, Krögare
  11. Britt Reinhold, Lärare
  12. Magnus Lindahl, Leg. Läkare
  13. Bengt Rosengren, Civilingenjör
  14. Gulistan Batak, Samhällsplanerare
  15. Per Eriksson, IT/IS-chef
  16. Mark Sarnik, Ingenjör
  17. Annica Egvärn, Studie- och yrkesvägledare
  18. Alf-Erik Bondesson, Aukt. Redovisningskonsult
  19. Bosse Lundgren, Försäljare
  20. Fredrik Nilsson, Upphandlingsansvarig
  21. Malin Wikerberg, Copywriter
  22. Bengt Petersson, Säljare
  23. Peter Thunholm, Verksamhetskonsult
  24. Eva Nilsson, Krögare
  25. Elis Rogberg, Civilekonom
  26. Thomas Berg, Försäljare/Skolledare
  27. Berta Ferreira, Designer
  28. Magnus Anderson, Sjökapten
  29. Philip Pedersen, Studerande
  30. Harry Kilpeläinen, Flygledare
  31. Stina Hyltmark, Lärare
  32. Paavo Frick, Brandinspektör
  33. Ola Stenfelt, Företagare
  34. Eva Ahlgren Rosberg, Ekonomi- och personalhandläggare
  35. Bo Andersson, Civilingenjör
  36. Erik Beer, Säljare
  37. Marita Granström, Silviasyster
  38. Håkan Andersson, Administrativ chef
  39. Bo Bjesse, Ekonom
  40. Lisbeth Palmqvist, Pensionär
  41. Jan-Åke Nilsson, It-konsult
  42. Robert Mårtensson, Ingenjör
  43. Göran Sandström, Egen företagare
  44. Monica Möller, It-konsult
  45. Björn Alvén, Pensionär
  46. Susann Eriksson, Turistchef
  47. Bashkim Jashari, Lärare
  48. Karin Strandberg, Egen företagare
  49. Ingvar Olsson, Arbetsledare
  50. Roland Johansson
  51. Inga Janson, Pensionerad rektor
Landskrona
0003-03669

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Daniel Holpers, fastighetsskötare, Landskrona
  2. Stefan Fägerholt, egenföretagare, Asmundtorp
  3. Mikael Nilsson, Landskrona
Landskrona kommun
0068-03238

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lilian Håkansson, Lärare
  2. Mikael Fahlcrantz, VVS-konsult
  3. Angelika Andersson, Distriktssköterska
  4. Emira Ramic
  5. Mikaela Persson, 22 år, Grön feminist
  6. Lisbeth Andersson, Skolvärdinna
  7. Karina Persson, Socionom
  8. Anneli Åback, Pensionär
  9. Maria Blixt, Trädgårdsarbetare
Landskrona kommun
0055-02419

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Cecilia Brorsson, 38 år, kommunalråd, Vadensjö
  2. Lennart Söderberg, 62 år, företagare, Centrum
  3. Björn O Persson, 65 år, civilingenjör, Häljarp
  4. Sara Lilja, 37 år, socionom, Häljarp
  5. Peder Weibull, 65 år, adj. professor, Fröjdenborg
  6. Leif Thorsell, 61 år, ingenjör, Vadensjö
  7. Hans Raita, 55 år, civilekonom, Esperanza
  8. Olov Stråmark, 60 år, lantmästare, Centrum
  9. Stanko Thrana, 45 år, civilekonom, Borstahusen
  10. Birgitta Persson, 64 år, personlig assistent, Öster
  11. Erik Raita, 21 år, studerande, Esperanza
  12. Martin Ström, 36 år, lärare, Esperanza
  13. Nada Barisic, 55 år, undersköterska, Centrum
  14. Marko Huttunen, 28 år, it-konsult, Centrum
  15. Lars Ekvall, 45 år, rättskoordinator, Centrum
  16. Kerstin Stråmark Johansen, 62 år, f.d. diplomat, Glumslöv
  17. Kjartan Magnusson, 43 år, säljare, Härslöv
  18. Kjell Ek, 45 år, företagare, Centrum
  19. Ronald Gummesson, 38 år, fastighetsägare, Fröjdenborg
  20. Hans Borg, 68 år, f.d. marknadschef, Annelöv
  21. Ivo Barisic, 53 år, ekonom, Centrum
  22. Alexandar Sadikovic, 66 år, badmästare, Centrum
  23. Lennart Pettersson, 63 år, informationschef, Glumslöv
  24. Fredrik Salomonsson, 30 år, studerande, Häljarp
  25. Erik Frank, 24 år, affärsområdeschef, Fröjdenborg
  26. Ermisa Ramiccevic, 42 år, fru, Fröjdenborg
  27. Karl Johan Bergstrand, 31 år, trädgårdsingenjör, Häljarp
  28. Johanna Raita, 20 år, studerande, Esperanza
  29. Jan Lindell, 62 år, säljare, Öster
  30. Iréne Persson, 57 år, sekreterare, Centrum
  31. Kjell Sjunneson, 65 år, lantbrukare, Härslöv
  32. Per Frank, 23 år, mätningsingenjör, Fröjdenborg
  33. Tutti Johansson Falk, 47 år, studerande, Egna hem
  34. Ewa Löfvendahl, 51 år, sekreterare, Centrum
  35. Johan Sten, 44 år, fastighetsmäklare, Asmundtorp
  36. Marino Barisic, 20 år, studerande, Centrum
  37. Jan Nimmermark, 65 år, civilekonom, Glumslöv
Landskrona kommun
0001-01481

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Stefan Olsson, 44 år Kanslist
  2. Carina Herrstedt, 39 år Personlig assistent
  3. Daniel Engström, 22 år Grafiker
  4. Mona Andersson, 63 år Kanslist
  5. Alf Andersson, 69 år Utbildningsledare
  6. Andreas Westberg, 36 år Kock
  7. Kristina Drwiega-Magnusson, 62 år Sjukgymnast
  8. Daniel Petersson, 22 år Ekonom
  9. Olle Johansson, 76 år Ingenjör
  10. Bengt Hellström, 65 år Tekniker
  11. Gert Jacobsson, 72 år Passpolis
  12. Britta Hellström, 59 år Ekonomiassistent
  13. Henrik Persson, 28 år Automationslärling
  14. Uno Holm, 67 år Grafiker
  15. Borcic Zvonko, 74 år Båttekniker
  16. Jan-Åke Sajewicz, 61 år Fabriksarbetare
  17. Anette Galia Olsson, 49 år Undersköterska
  18. Michael Tell, 51 år Maskinreperatör
  19. Ole Bendtsen, 66 år Administratör
  20. Carin Nilsson, 65 år Personlig assistent
  21. Martin Saks, 41 år Chaufför
  22. Bonnie Lemansky, 45 år Teamledare
  23. Joakim Wass, 40 år Bilförsäljare
  24. Stefan Månsson, 52 år Fotograf
  25. Gert Nevhagen, 80 år Företagsledare
  26. Per T.K. Wahlberg, 76 år Planeringschef
  27. Svenny Håkansson, 77 år Hamnchef
  28. Kurt Andersson, 75 år Pensionär
Landskrona
0110-02250

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Cecilia Mattsson, behandlingsassistent
  2. Henning Süssner, rektor
  3. Heidi Ukkola Grönlund
  4. Lennart Jönsson, inspektör
  5. Sarah Al-Doukhi
  6. Ray Grönlund
  7. Mohamad Abdul Karim, leg. biomedicinsk analytiker
  8. Christine Lenander, socialsekreterare
  9. Magne Jönsson, elevassistent
  10. Ana Rubin, elevassistent
  11. Said Hadrous
  12. Jelica Pejkic
  13. Alija Fetahovic, lärare
  14. Lotta Westerberg, förtidspensionär
  15. Lars Brunius
Landskrona
0005-01495

http://www.val.se