Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Lund - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anders Almgren, oppositionsråd,Lund
  2. Anna-Lena Hogerud, jur.kand.,Lund
  3. Björn Abelson, vårdbiträde,Lund
  4. Ann-Margreth Olsson, socionom,Lund
  5. Mikael Thunberg, rektor,Veberöd
  6. Jeanette Olsson, undersköterska,Lund
  7. Mohsen Abtin, civilingenjör,Lund
  8. Eva Pålsson, regionalt skyddsombud,Veberöd
  9. Mattias Olsson, jur.kand.,Lund
  10. Monica Molin, datakonsult,Lund
  11. Lennart Prytz, f.d. kommunalråd,Lund
  12. Eleni Rezaii Liakov, barnskötare,Lund
  13. Daniel Johansson, forskarstuderande,Lund
  14. Karin Lindbom, studerande,Lund
  15. Tord Persson, f.d. murare,Södra Sandby
  16. Eva Risberg, kulturchef,Lund
  17. Joakim Friberg, it-tekniker,Lund
  18. Lena Fällström Törnered, kanslist,Lund
  19. Rune Granqvist, arbetsmarknadscoach,Lund
  20. Akram Heidari, verksamhetsansvarig,Lund
  21. Mats Nilsson, systemutvecklare,Lund
  22. Lesly Nordh, studerande,Lund
  23. Ronny Hansson, arbetsledare,Genarp
  24. Solveig Ekström-Persson, pol.mag.,Veberöd
  25. Olof Nyman, lärarstudent,Lund
  26. Helen Pender, förskollärare,Lund
  27. Preben Widerberg, vårdare,Lund
  28. Anna-Lena Håkansson, arbetsterapeut,Lund
  29. Robert Svensson, fabriksarbetare,Dalby
  30. Agnes Petersson, undersköterska,Lund
  31. Per Olsson, byggnadsingenjör,Södra Sandby
  32. Inga-Lisa Ekdahl, leg.sjuksköterska,Veberöd
  33. Ali Ismail, kemiingenjör,Veberöd
  34. Kristin Linderoth, studerande,Lund
  35. Peter Fransson, jur.stud.,Lund
  36. Ann-Sofie Severinsson, högstadielärare,Lund
  37. Gustav Hofvander, betongarbetare,Södra Sandby
  38. Asta Bergström, fil.doktor,Lund
  39. Jon Helgason, redaktör,Lund
  40. Inger Ponsler, sjuksköterska,Genarp
  41. Malkiat Singh, bussförare,Lund
  42. Lisa Ronnle Svensson, studerande,Lund
  43. Bengt Borgh, ingenjör,Lund
  44. Waltraud Rasch, jurist,Lund
  45. Björn Holgersson, politisk sekreterare,Lund
  46. Elena Nilsson, ekonom,Lund
  47. Kenneth M Persson, professor,Lund
  48. Mira Melander, socionom,Lund
  49. Laurent Lawson, företagare,Lund
  50. Elin Gustafsson, studerande,Lund
  51. Joakim Norgren, snickare,Veberöd
  52. Britt Persson, f.d. lönechef,Lund
  53. Kenth Andersson, posttjänsteman,Veberöd
  54. Lisbeth Larsson, rektor,Dalby
  55. Jakob Strasser, ekonom,Lund
  56. Gullvi Jonsland, förskollärare,Lund
  57. Christer Nilsson, undersköterska,Lund
  58. Eva Olsson, kurator,Lund
  59. Niklas Linderoth, studerande,Lund
  60. Ingrid B Nilsson, Lund
  61. Lars Graffemark, leg.sjuksköterska,Lund
  62. Margoth Wahlström, pensionär,Lund
  63. Jakob Green Werkmäster, fil.stud.,Lund
  64. Annika Brodin, skolvärdinna,Lund
  65. Gert Ekdahl, elektriker,Veberöd
Lund
0002-00750

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lars Bergwall, Partiföreträdare, Dalby
  2. Lars V Andersson, Fil. mag. F. ledarskribent, Lund
  3. Inga-Kerstin Eriksson, Rektor, S. Sandby
  4. Bernt Bertilsson, Agronom, S. Sandby
  5. Karin Nilsson, Kokerska, Veberöd
  6. Börje Hansson, F. regionchef, SPF-ordf., Stångby
  7. Mattias Horrdin, Studerande, Lund
  8. Anders Hallin, Tulltjänsteman, Genarp
  9. Roger Niklewski, Socionom, S. Sandby
  10. Inger Berlin, Produktionsledare, Genarp
  11. Sven Ingmar Andersson, Professor, leg. psykolog, Lund
  12. Mathias Dowler, Lokalsamordnare, Lund
  13. Herbert Falck, Civilingenjör, Dalby
  14. Erik Hultgren, Student, Lund
  15. Lars-Göran Hansson, Sjöingenjör, Dalby
  16. Bertil Göransson, Lantbrukare, Nöbbelöv, Lund
  17. Gertrud Sjunnesson, Förskollärare, Lund
  18. Ingemar Nilsson, Lantbrukare, Odarslöv
  19. Elisabeth Håkansson, Leg. sjukgymnast/egen företagare, Dalby
  20. Elisabeth Lindskog, Sjuksköterska, Veberöd
  21. Alexander Stavreski, Pol. mag., Lund
  22. Gun Jönsson, F. banktjänsteman, Lund
  23. Ruzena Svedelius, Agronomie doktor, Lund
  24. Per-Lennart Hansson, Pensionär, S Sandby
Lund
0004-01009

Demokratisk Vänster i Lund

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Demokratisk Vänster i Lund

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Sven-Bertil Persson, förskollärare
  2. Cecilia Salemark, internationell valobservatör
  3. Martin Stensson, jurist
  4. Ulf Nymark, f d arbetskonsulent
  5. Magnus Wellbring, butiksbiträde
  6. Marianne Sonnby-Borgström, högskolelärare
  7. Sven-Hugo Mattsson, brevbärare
  8. Jenny Krantz, redovisningsekonom
  9. Ingrid Andersson, arkivarie
  10. Monica Bondesson, brevbärare
  11. Kajsa Theander, rektor
  12. Svante Nymark, IT-konsult
  13. Elsa Grip, arkitekt
  14. Gunnar Stensson, lärare, pensionär
  15. Lotte Möller, skribent
  16. Lars-Åke Henningsson, timlärare
  17. Bo Svensson, lärare
Lunds Östra och Lunds Västra
0551-02957

Feministiskt initiativ

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Feministiskt initiativ

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Tove Gladh, 34 år, jurist med mr-inriktning
  2. Hannie Petersson, 21 år, studerande
  3. Sigrún Andersdóttir, 21 år, studerande
  4. Andreas Ganslandt, 28 år, studerande
  5. Subani Melin, 27 år, föräldraledig studerande
  6. Eva Wällstedt, 69 år, pensionär
  7. Ida Lidslot, 27 år, studerande
  8. Simon Holender, 33 år, studerande
Lund
0532-02516

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Tove Klette, kommunalråd, Lund
  2. Carolina Nordbeck, företagare, Dalby
  3. Oskar Krantz, fil.dr, Lund
  4. Carl-Otto Berg, politisk tjänsteman, Lund
  5. Bodil Ericsson, tekn.dr, Lund
  6. Lars Trägen, teol.stud, Lund
  7. Mette-Maaria Lundström, lärare, Genarp
  8. Holger Radner, jur.kand, Lund
  9. Lars Hansson, företagare, Lund
  10. Ulf Nilsson, riksdagsledamot, Lund
  11. Staffan Bolin, utredare, Lund
  12. Philip Sandberg, biståndsarbetare, Lund
  13. Berit Kristensson, fil.mag, Lund
  14. Martin Klette, jur.kand, Lund
  15. Bina Ausfelt, distriktssköterska, Lund
  16. Mats Persson, regionråd, Lund
  17. Mia Honeth, rektor, Igelösa
  18. Thomas Frennstedt, bankdirektör, Lund
  19. Cecilia Barnes, förlagsredaktör, Lund
  20. Johan Chytraeus, fil.mag, Lund
  21. Emelie Ekman, student, Lund
  22. Einar Malmström, prost, Lund
  23. Malin Norberg, jur.kand, Lund
  24. Inger Tolsved Rosenkvist, konsult, Torna Hällestad
  25. Ola Svedin, student, Lund
  26. Karl Branzén, fil.kand, Lund
  27. Jacob Branting, forskningsadministratör, Lund
  28. Eva Linnér, gymnasielärare, Lund
  29. Emil Strand, student, Lund
  30. Maria Tracz, företagare, Lund
  31. Marianne Harris, fd.rektor, Lund
  32. Mie Doeleman-Widholm, företagare, Veberöd
  33. Claes Berne, banktjänsteman, Lund
  34. Antti Malminen, pol.mag, Lund
  35. Bertil Karlsson, kvalitetsingenjör, Lund
  36. Anders Kristensson, civilingenjör, Lund
  37. Jiri Mikulasek, väktare, Lund
  38. Gabriel Genarp, gymnasielärare, Södra Sandby
  39. Pär Söderström, gymnasielärare, Södra Sandby
Lund
0003-00137

Kommunistiska Partiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kommunistiska Partiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Nils Littorin, student
  2. Inga Lanemar, 1:e skötare
  3. Stefan Karlsson, försäkringstjänsteman
  4. Malin Nilsson, industriarbetare
  5. Jan Jaurés, lokalvårdare
  6. Bengt Kristersson, pensionär
Lund
0471-00367

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Torsten Czernyson, företagare, Genarp
  2. Agneta Lindskog, distriksläkare,Södra Sandby
  3. Zoltán G-Wagner, radiofysiker, Lund
  4. Agnes Borg, statsvetare, Lund
  5. Mio Fric, marknadsekonom, Lund
  6. Melinda Frigyesi-Almström, kommunikationskonsult, Lund
  7. Magnus Sjödahl, företagare, Södra Sandby
  8. Alexandra Mossberg, studerande, Lund
  9. Nils-Olof Persson, pensionär, Lund
  10. Maj Adolfsson, pensionär, Lund
  11. Aleksander Mlynarczyk, studerande, Lund
  12. Annika Ekstrand, förvaltningsekonom, Lund
  13. Sven-Gunnar Gunnarsson, researrangör, Lund
  14. Eva Persson, leg sjuksköterska, Lund
  15. Peter Henrysson, advokat, Lund
  16. Birgitta Sörlycke, jur. kand, Lund
  17. Nils Svendenius, professor, Lund
  18. Karin Eriksson, lärare, Lund
  19. Martin Crona, civilingenjör, Lund
  20. Emil Öberg, civilekonomstudent, Lund
  21. Eva Bauer, administratör, Lund
  22. Matilda Flodin, jur kand, Lund
Lunds kommun
0068-03241

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Rolf Englesson, 46 år, bergsingenjör
  2. Emma Berginger, 23 år, civilekonomstuderande
  3. Anders Ebbesson, 58 år, ekonom
  4. Anna Baumann, 51 år, jurist
  5. Johan Mattsson, 35 år, lärare
  6. Christina Sjöström, 54 år, waldorflärare
  7. Petter Forkstam, 27 år, samhällsgeografistuderande
  8. Anette Mårtensson, 27 år, kemistuderande
  9. Daniel Tukia, 31 år, politisk sekreterare
  10. Cecilia Emanuelsson, 55 år, professor biokemi
  11. Erik Nordström, 55 år, gymnasielärare
  12. Emelie Kärre, 26 år, humanekolog
  13. Peter Bergwall, 35 år, projektassistent
  14. Lena Chabi, 51 år, handläggare
  15. Erik Hammarström, 22 år, lärarstuderande
  16. Cecilia Itzigehl, 22 år, juridikstuderande
  17. Magnus Bonde, 39 år, gymnasielärare
  18. Lisa Dessborn, 34 år, doktorand zooekologi
  19. Edvin Ekström, 19 år, teknikstuderande
  20. Hanna Örnskär, 28 år, designstuderande
  21. Esbjörn Hellström, 64 år, fil. dr. pedagogik
  22. Anne Ekberg, 50 år, miljösocionom
  23. Ljubomir Mladenovic´, 68 år, ekoarkitekt
  24. Agneta Helmius, 50 år, idéhistoriker
  25. Kristofer Petersson, 22 år, lärarstuderande
  26. Inger Andersson, 68 år, pensionerad antikvarie
  27. Yngve Petersson, 55 år, civilingenjör
  28. Eva Piculell, 35 år, fil. kand. humanekologi
  29. Birger Emanuelsson, 54 år, naturpedagog
  30. Karin Svensson Smith, 54 år, lärare
Lunds kommun
0055-01618

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mats Helmfrid, 51 år, controller, kommunalråd, Järnåkra
  2. Annika Annerby Jansson, 65 år, ordförande i kommunfullmäktige, Klostergården
  3. Tomas Avenborg, 36 år, kommunalråd, Södra Sandby
  4. Christer Wallin, 52 år, boktryckare, VD, Linero
  5. Göran Wallén, 60 år, kriminalvårdschef, Norra Fäladen
  6. Ronny Johannessen, 38 år, småföretagare, Väster
  7. Anna Thomasson, 33 år, ekonomie doktor, Södra Sandby
  8. Ulla Stålberg, 61 år, advokat, Väster
  9. Carl von Friesendorff, 71 år, bankdirektör, skogsbrukare, Silvåkra
  10. Louise Rehn Winsborg, 57 år, ekonom, Dalby
  11. Lars Johansson, 58 år, partiombudsman, Södra Sandby
  12. Adrian Borin, 33 år, ekonomistuderande, Centrum
  13. Jörgen Forsberg, 51 år, överstelöjtnant, Södra Sandby
  14. Bo Alfredsson, 66 år, reservofficer, major, Klostergården
  15. Astrid Rugsveen, 65 år, undersköterska, Dalby
  16. Lotta Eldh Pålsson, 50 år, studie- och yrkesvägledare, Dalby
  17. Lars Leonardsson, 55 år, IT-chef, Assartorps Fälad
  18. Ann-Christine Larsson, 48 år, lantmästare, Gunnesbo
  19. Inga-Lisa Sjödin, 67 år, f.d. ekonomidirektör, Veberöd
  20. Jenny Andersson, 31 år, projektledare, Sofiaparken
  21. Louise Meijer, 20 år, studerande, Centrum
  22. Erik Nordin, 34 år, elingenjör, Dalby
  23. Jan B Tullberg, 74 år, byggnadsingenjör, Södra Sandby
  24. Lars Persson, 59 år, jurist, Södra Sandby
  25. Louise Nygren, 44 år, IT-projektledare, Väster
  26. Rikard Anehus, 66 år, diplomerad marknadsekonom, Genarp
  27. Tamas Osvath, 60 år, civilekonom, Centrum
  28. Johan Segerfeldt, 38 år, rektor, Centrum
  29. Lars Dahlquist, 70 år, brandmästare, Genarp
  30. Maj-Britt Dahlquist, 68 år, tandsköterska, Genarp
  31. Anders Svensson, 32 år, officer, Centrum
  32. Edith Escobar, 43 år, systemutvecklare, konsult, Gunnesbo
  33. Mats Jonsson, 66 år, senior advisor, Södra Sandby
  34. Kjell Bergström, 66 år, civilingenjör, lärare, Gunnesbo
  35. Jan O Carlsson, 61 år, managementkonsult, Centrum
  36. Per Jakobsson, 61 år, brandmästare, Veberöd
  37. Marianne Wallin, 54 år, grundskolelärare, Linero
  38. Alexander Lewerentz, 23 år, studerande, Norra Fäladen
  39. Daniel Nilsson, 28 år, elektriker, Väster
  40. Birger Swahn, 32 år, ekonom, Nöbbelöv
  41. Agneta Mattsson, 65 år, internationell ekonom, Dalby
  42. Lars Ekelund, 57 år, IT-konsult, Södra Sandby
  43. Johanna Anehus, 24 år, studerande, Genarp
  44. Johanna Kyander, 46 år, key account manager, Linero
  45. Laila Gribel, 58 år, handledare, behandlingsassistent, Centrum
  46. Amanda Wollstad, 24 år, studerande, Margretedal
  47. Carl Ling, 41 år, handläggare, Centrum
  48. Adrian Taleny, 22 år, student, Centrum
  49. Christian Isacsson, 40 år, verksamhetsanalytiker, projektledare, Centrum
  50. Rolf Johansson, 60 år, bygg/vvs-ingenjör, Revinge by
  51. Carl Fredrik Öqvist, 32 år, jurist, Centrum
  52. Lilian Holmberg, 87 år, Centrum
  53. Fredrik Augustsson, 24 år, studerande, Norra Fäladen
Lunds kommun
0001-03701

Piratpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Piratpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Simon Rosenqvist, 22 år
  2. Jacob Dexe, 23 år
  3. Klara Ellström, 22 år
  4. Anders Hedberg, 40 år
  5. Rene Malmgren, 35 år
  6. Kristian Rönn, 21 år
  7. Mikael Larson, 61 år
  8. Henrik Bergenheim, 22 år
  9. Fredrik Strandin, 21 år
  10. Snild Dolkow, 23 år
Lunds kommun
0524-02406

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Hans-Olof Andersson, 44 år Nämndeman
  2. Erik Almqvist, 28 år Politisk sekreterare
  3. Kent Ekeroth, 29 år Finansbranschen
  4. Ted Ekeroth, 29 år Egen företagare
  5. Bo Kjellberg, 77 år Egen företagare
  6. Bengt Malmberg, 61 år Brandmästare
  7. Bo Bogheim, 59 år Konsult
  8. Bengt Lundström, 70 år Pensionär
  9. Håkan Liljeberg, 48 år Undersköterska
Lund
0110-02640

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mats Olsson, ekonomhistoriker
  2. Hanna Gunnarsson, studentkårsaktiv/lärare
  3. Daniel Stolt, utredare
  4. Nita Lorimer, egen företagare
  5. Angelica Svensson, trafik- och gatuingenjör
  6. Lars A. Ohlsson, f.d. byggnadsingenjör
  7. Olof Norborg, ombudsman
  8. Nilla Bolding, MS-sjuk kristen vänsteraktivist
  9. Gösta Eklund, lärare/bibliotekarie
  10. Anne Dederichs, lektor
  11. Clas Fleming, byggnadssnickare
  12. Eleonor Pavlov, barnlitteraturvetare
  13. Ibrahim Kakahama, modersmålslärare
  14. Saima Jönsson Fahoum, läkare
  15. Bertil Raalas, idrottskonsulent
  16. Daniel Engelbertsen, doktorand
  17. Ritha Jarlegren, undersköterska
  18. Erland Stensson, socionom
  19. Sirwan Dabagh, student
  20. Kajsa Nilsson, ST-läkare i allmänmedicin
  21. Helene Alpfjord, student
  22. Stefan Arvidsson, lektor
  23. Ellika Sevelin, jurist
  24. Sven-Inge Cederfelt, arbetslös, tekn. lic.
  25. Elisabeth Iregren, universitetslärare
  26. David Åkesson, systemadministratör
  27. Maja Stolt, lärarstudent
  28. Ida Sköld, student
Lund
0005-03822

http://www.val.se