Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Bromölla - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Hans Forsberg, Bromölla
  2. Elisabeth Stenberg M, Upphandlingssamordnare, Gualöv
  3. Åke Hammarstedt, Kommunalråd, Bromölla
  4. Pia Kronkvist, Barnskötare, Bromölla
  5. Christer Adelsbo, Riksdagsledamot/Industriarbetare, Bromölla
  6. Berit Lind, Undersköterska, Gualöv
  7. Conny Svensson, VA-tekniker, Bromölla
  8. Britt Möller, Bromölla
  9. Tommy Höppner, Gymnasielärare, Gualöv
  10. Monica Bodinger, Metallarbetare, Näsum
  11. Kay Stark, Pensionär, Näsum
  12. Camilla Grahn, Säljare, Bromölla
  13. Joakim Engström, Pappersindustriarbetare, Bromölla
  14. Elsie Lindh, Pensionär, Bromölla
  15. Mats Svensson, Kommunaltjänsteman, Bromölla
  16. Alexandra Andersson, Studerande, Bromölla
  17. Åke Eliasson, Bromölla
  18. Susanne Svensson, Ekonomiansvarig, Bromölla
  19. Lars Petersson, Projektanställd, Gualöv
  20. Therese Adelsbo, Studerande, Bromölla
  21. Christer Hansson, Valje
  22. Birgitta Höppner, Fru, Gualöv
  23. Niklas Stensson, Energitekniker, Bromölla
  24. Anna-Lena Hansson, Valje
  25. Rickard Andersson, Skolvaktmästare, Bromölla
  26. Simonetta Michalski, Undersköterska, Bromölla
  27. Hans Truedsson, Pensionär, Bromölla
  28. Jannie Jönsson, Nymölla
  29. Thomas Kronqvist, Chaufför, Bromölla
  30. Liselott Lindström, Bromölla
  31. Roger Johnsson, Fritidsledare, Bromölla
  32. Marianne Francke, Personalledare, Bromölla
  33. Samuel Nilsson, Facklig förtroendeman, Bromölla
  34. Bojan Nilsson, Bromölla
  35. Gunnar Lilienberg, Projektledare, Bromölla
  36. Marianne Nilsson, Bromölla
  37. Bo-Eje Jönsson, Bromölla
  38. Catrine Sunesson, Bromölla
  39. Eva Skogh, Bromölla
  40. Beatrice Håkansson, Bromölla
  41. Ann-Birgitte Persson, Bromölla
Bromölla
0002-01112

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mats Jönsson, Lantmästare, Allarp
  2. Sven-Erik Larsson, Busschaufför, Näsum
  3. Gertrud Jönsson, Kyrkvärd, Gonarp
  4. Bengt Joelsson, Pensionär, Bromölla
  5. Karin Larsson, Undersköterska, Näsum
  6. Marlene Sibbesson, Företagare, Östad
  7. Bert-Ola Persson, Lantbrukare, Näsum
  8. Lena Björklund, Tandsköterska, Gonarp
  9. Ola Adamsson, F.d. Lantbrukare, Bromölla
  10. Annelie Bergstrand, Banktjänsteman, Östad
  11. Göran Oscarsson, Småbrukare, Grödby
Bromölla
0004-01099

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Bo Widell, Näsum
  2. Elisabet Radeklev, Bromölla
  3. Sven Almer, Näsum
  4. Göran Rubin, Råby
  5. Lars B Bergman, Bromölla
  6. Berndt Johansson, Bromölla
  7. Agne Åkesson, Bromölla
  8. Anders Nicander, Bromölla
Bromölla
0003-00164

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Cecilia Byström, undersköterska, Bromölla
  2. Sven-Erik Persson, pastor, Bromölla
  3. Emma Ewaldsson, personlig assistent, Bromölla
  4. Bo Ljungberg, personaladministratör, Bromölla
  5. Kennet Nilsson, säljare, Valje
  6. Birute Slapokas-Ljungberg, komplementär terapeut, Bromölla
  7. Kenneth Lindgren, pensionär, Bromölla
Bromölla
0068-03185

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Elisabet Knutsson, småföretagare, Östafors
  2. Gert Rosenlind, ingenjör, Bromölla
  3. Bo Jönsson, socionom, Östafors
  4. Gunvor Jönsson, lärare, Bromölla
  5. Birgitta Lindqwist, biomedicinsk analytiker, Grödby
  6. Pär Lindqwist, musiklärare, Grödby
  7. Jan Andersson, f.d. lärare, Edenryd
  8. Jeanette Horst, psykiatrisjuksköterska, Håkanryd
  9. Jörgen Horst, sjukskötare, Håkanryd
  10. Stefan Brandt, politisk sekreterare, Gualöv
Bromölla
0055-01726

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lotta Hellström, 46 år, enhetschef äldreomsorg, Bromölla
  2. Johan Larsson, 41 år, civilingenjör, Bromölla
  3. Henry Johansson, 68 år, advokat, Bromölla
  4. Daniel Karlsson, 20 år, studerande, Bromölla
  5. Malin Friberg, 43 år, hemsjukvårdschef, Valje
  6. Leif Zadig, 69 år, ingenjör, Bromölla
  7. Emma Roos, 22 år, automationstekniker, ledsagare, Bromölla
  8. Rolf Mårtensson, 67 år, produktionsledare, Bromölla
  9. Hanne Kattem, 52 år, socialsekreterare, Näsum
  10. Domokos Denes, 54 år, företagare, Bromölla
  11. Birgitta Nilsson, 69 år, pensionerad privatekonom, Bromölla
  12. Stefan Ferm, 45 år, kandidat, datalogi, Bromölla
  13. Lena Rosenberg, 70 år, pensionerad förskollärare/föreståndare, Bromölla
  14. Stina Wolffsen, 36 år, Bromölla
  15. Kerstin Vigård, 56 år, ekonomichef, Bromölla
  16. Anne-May Nilson, 73 år, pensionerad anestesisjuksköterska, Bromölla
Bromölla
0001-00970

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Magnus Persson, 39 år Montör
  2. Mattias Åkerman, 26 år Träarbetare
  3. Gudrun Bengtsson, 54 år Tvättbiträde
  4. Ola Lorentzon, 29 år Industriarbetare
  5. Caroline Kindberg, 21 år Undersköterska
  6. Mats Sjöström, 50 år Betonghåltagare
  7. Rikard Svensson, 32 år Servicetekniker
Bromölla
0110-02633

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Christina Hedlund, biblioteksassistent
  2. Martin Olsson, studerande
  3. Marianne Könick
  4. Alf Jönsson, pensionär
  5. Gunilla Olsson, lokalvårdare
  6. Leif Pettersson, pensionär
  7. Mikael Ljungkvist
  8. Lennart Jönsson, maskinist
  9. Ingvar Olsson
  10. Jeanette Ljungkvist
Bromölla
0005-01434

http://www.val.se