Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Hörby - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Tommy Hall, Pensionär, f.d. Ombudsman
  2. Heidi Laine Lundgren, Politisk sekreterare
  3. Anders Johansson, Postiljon
  4. Susanne Meijer, Distriktssköterska
  5. Johan Månsson, Civilingenjör
  6. Lena Rosvall, Undersköterska
  7. Åke Hansson, Arbetsledare
  8. Ulla-Britt Thiman, Pensionär, f.d. Ekonomiassistent
  9. Gunnar Bergquist, Konsult
  10. Christer Johnsson, Pensionär, f.d. 1:e instrumentmakare
  11. Patrik Hansson, Byggnadsarbetare
  12. Anita Ullmann Kradjian, Marknadsansvarig
  13. Marcus Nilsson, Fil.Mag., Gymnasielärare
  14. Inger Nilsson, Elevassistent
  15. Mats Lundgren, Skolledare
  16. Viola Ahlkvist, Undersköterska
  17. Anders Fredriksson, Ombudsman
  18. Jenny Ahlqvist, Miljöinspektör
  19. Tommy Neubert, Butiksföreståndare
  20. Petra Nilsson, Handledare
  21. Anders Rosvall, Egen företagare
  22. Bertil Månsson, Tekniker
  23. Tommy Ahlkvist, Terminalarbetare
  24. Ann-Margret Ahlkvist, Undersköterska
  25. Roger Ahlqvist, Robotoperatör o svetsare
Hörby
0002-00176

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Sonja Persson, Leg. sjuksköterska, Lyby, 60 år
  2. Kjell-Åke Persson, Pensionär, Osbyholm, 66 år
  3. Maria Danielsson, Sjuksköterska, 37 år
  4. Thore Lennartsson, F.d. arbetsförmedlare, Hörby, 67 år
  5. Magnus Lennartson, Diakon, Hörby, 49 år
  6. Maria Eriksson, Gymnasielärare, Hörby, 30 år
  7. Thomas Bladh, Utbildare, Norra Hee, 38 år
  8. Lars Frostemark, Driftsingenjör, Häggenäs, 52 år
  9. Alling Svensson, Kvalitetsingenjör, Äspinge, 47 år
  10. Göran Andersson, F.d. Bankchef, Hagstad, 62 år
  11. Gunvor Håkansson, Socionom, Ingemanstorp, 58 år
  12. Per Persson, Lantbrukare, Bessinge, 36 år
  13. Bengt Jönsson, Lantbrukare, Harphult, 49 år
  14. Karin Gullberg, Kriminalvårdare, Kulla, 46 år
  15. Paul Jönsson, Lantmästare, Hörby, 59 år
  16. Anders Larsson, Elektriker/egenföretagare, Önneköp, 59 år
  17. Alve Andersson, Lantmästare, Gummastorp, 64 år
  18. Per-Erik Andersson, Lantbrukare, Osbyholm, 70 år
  19. Ingrid Persson, Lantbrukare, Herröd, 66 år
  20. Bengt Nilsson, Lantbrukare, Kilhult, 52 år
  21. Ingrid Eriksson, Lantbrukare, Boarp, 60 år
  22. Anders Lennardsson, Lantbr./maskinst.hållare, Lyby, 39 år
  23. Lennart Koncz, Egen företagare, Herröd, 50 år
  24. Kurt Hagenrud, Agronom, Viggarum, 69 år
  25. Jan Davidsson, Bussförare, Högås, 69 år
  26. Per-Christer Haraldsson, Lantbrukare, Köinge, 60 år
  27. Gunnar Hansson, Lantmästare, Osbyholm, 60 år
Hörby
0004-01002

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Marie Keismar, Kriminalkommissarie, Köinge
  2. Göte Andersson, Åkare, Hörby
  3. Brita Larsson, Redovisningskonsult, Ludvigsborg
  4. Mariann Frank-Karlsson, Egen företagare, Hörby
  5. Birger Larsson, Agronom, Hörby
  6. Eva Nyman, Barnskötare, Hörby
  7. Bo Larsson, Personalchef, Hörby
  8. Per Anders Gustafsson, Byggmästare, Hörby
  9. Tommy Persson, Redovisningskonsult, Söderto
  10. Christel Kjäll-Larsson, Assistent, Hörby
  11. Anne P Westergaard, Affärsystemspecialist, Söderto
  12. Ella Bohlin, Ekonom, Hörby
  13. Mikael Keismar, Egen företagare, Köinge
  14. Sigvard Andersson, Lantbrukare, Harphult
  15. Bengt E Y Svensson, Professor, Hörby
  16. Eva Johansson, Konsthantverkare, Hörby
  17. Jan Nyman, Byggmästare, Hörby
  18. Bengt Svensson, Transportledare, Hörby
Hörby
0003-00182

Hörbypartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Hörbypartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Eva Andersson, Läkarsekr.
  2. Anders Torson, Hörby Mästare
  3. Kjell-Åke Lundgren, Redovisningskonsult
  4. Phär Stefansson, Journalist
  5. Rolf Schöner, Medicine Ingenjör
  6. Siv L Lundberg, Sekreterare
  7. Lennart Engström, Tekniker
  8. Ann-Christin Hansson, Läkarsekr.
  9. Ulla Engström, Banktjänsteman
  10. Djordje Dimitraskovic, Fastighetsskötare
  11. Ljubisa Maksimovic, Trädgårdsarbet.
  12. Bo Persson, Säljare
  13. Agneta Olsson, Sekreterare
  14. Per Persson, Lantbrukare
Hörby
0115-01932

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ruben Ström, fastighetsförvaltare, Hörby
  2. Kristina Hansen, organisationspedagog, Hörby
  3. Ewe K. Nilsson, busschaufför, Kyhlestorp
  4. Thomas Persson, konsult, Osbyholm
  5. Rose-Marie Klang, församlingspedagog, Oderup
  6. Olle Aronson, datakonsult, Lyby
  7. Kenneth Ström, entreprenör, Köinge
  8. Annika Kroksson, vårdare, Hörby
  9. Aranka Gabrielsson Persson, personlig assistent, Hörby
  10. Nils-Eric Andersson, maskinhållare, Hörby
  11. Tommy Lindén, företagare, Ludvigsborg
  12. Ann-Jeanette Bentzen, undersköterska, Dala
  13. Mikael Nyberg, vaktmästare, Hörby
  14. Catharina Sundberg, distr.sköterska, Osbyholm
  15. Magnus Wämmerfors, lantbrukare, Tollstorp
  16. Christian Bentzen, landskapsingenjör, Dala
  17. Viktoria Klang, studerande, Oderup
  18. Sigurd Nilsson, trädgårdsmästare, Askeröd
  19. Börje Persson, lantbrukare, Gummarp
  20. Kjell-Erik Björk, tekniker, Killhult
  21. Erik Nilsson, lantbrukare, Dala
Hörby
0068-03208

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jane Cimmerbeck, 37 år, Lantbrukare, Statsvetare
  2. Torbjörn Malvå, 66 år, Fotograf
  3. Eva Nilsson, 61 år, Omsorgsarbetare
  4. Farid Sharafuddin, 52 år, Lärare
  5. Eva-Lena Nilsson, 51 år, E-strateg           
  6. Filip Persson, 51 år, Kurator
  7. Matilda Modig, 28 år, Socionom
  8. Hans Nielsen, 39 år, IT-samordnare
  9. Raghid Karim Jabbar, 38 år, Undersköterska
  10. Ingeborg Ekstrand, 56 år, Informatör
  11. Hans Modig Velander, 44 år, AV-tekniker
  12. Ilir Abazi, 48 år, Flyktingassistent
  13. Wictor Ingeborgson, 19 år, Studerande  
  14. Andreas Cimmerbeck, 37 år, Lärarassistent 
  15. Lars Pihlqvist, 53 år, Kock
  16. Walter Wege, 64 år, Busschaufför, Civilingenjör
Hörby
0055-02410

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lars Ahlkvist, 53 år, partiombudsman, kommunalråd, Fulltofta
  2. Pelle Skerup, 63 år, fastighetsförvaltare, Osbyholm
  3. Birgitta Andersson, 49 år, skolledare, Lyby
  4. Venche Larsson, 48 år, fastighetsförvaltare, Hörby
  5. Daniel Oja, 38 år, verksamhetschef, Hörby
  6. Gunilla Jansson, 60 år, utvecklingsledare, Nunnäs
  7. Louise Hedlund, 62 år, fil kand, Lyby
  8. Birger Torkildsen, 72 år, företagare, Lyby
  9. Kamer Bytyqi, 46 år, maskinoperatör, företagare, Hörby
  10. Per Elis Jansson, 38 år, projektledare, Ludvigsborg
  11. Anders Malmgren, 65 år, ingenjör, Hörby
  12. Lars Lindwall, 52 år, polis, Brunnslöv
  13. Staffan Salomonsson, 58 år, entreprenör, Hörby
  14. C Magnus Ljungkvist, 49 år, serviceingenjör, V Vedåkra
  15. Bo Lilja, 37 år, automationsingenjör, Hörby
  16. Magnus Gunnarsson, 34 år, gymnasielärare, Hörby
  17. Helen Svensson, 40 år, säljare, Ludvigsborg
  18. Göran Håkansson, 69 år, fd lantbrukare, Dala
  19. Kristina Holmqvist, 41 år, systemutvecklare, Ekeröd
  20. Sven Ingvar Sigvardsson, 67 år, lantmästare, Hörby
  21. Ulla Ernstsson, 51 år, företagare, Tormastorp
  22. Ulf Nilsson, 55 år, butikschef, Hörby
  23. Marie-Louise Reinholdz, 49 år, sjuksköterska, Hörby
  24. Mattias Persson, 35 år, affärsutvecklingschef, Osbyholm
  25. Anette Persson, 62 år, lågstadielärare, Hörby
  26. Gustavo Dahlman, 22 år, dietkock, Ludvigsborg
  27. Henrik Thapper, 32 år, säkerhetsinspektör, Råby
Hörby
0001-00390

SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Percy Hallquist, Hörby
  2. Ulla Franzén, Hörby
  3. Rolf Rosdahl, Södra Rörum
  4. Gudrun Nilsson, Hörby
  5. Kjell-Åke Lundgren, Hörby
  6. Håkan Dahlquist, Hörby
  7. Gert Nygren, Önneköp
  8. Kerstin Persson, Trullshärad
  9. Bengt Bengtsson, Häggenäs
  10. Elvy Valette, Hörby
  11. Margareta Öfverholm Ullman, Långaröd
  12. Helmer Frithiof, Funderset
  13. Kerstin Pettersson, Henset
  14. Jan Ekblad, Önneköp
  15. Annagreta Olsson, Hörby
  16. Lennart Rietz, Hörby
  17. Kally Stålhammar Nygren, Önneköp
  18. Lars-Evald Svensson, Hörby
  19. Maj Andersson, Ekastorp
  20. Jan-Erik Jörgensen, Hörby
  21. Annelie Nilsson, Ekeröd
  22. Gerth-Bonde Nilsson, Hörby
  23. Gunnel Johansson, Hörby
  24. Lars Melander, Ludvigsborg
  25. Ingvar Karlsson, Slagtofta
  26. Lars Nilsson, Hörby
  27. Francois Zinai, Farhult
  28. Gunilla Jörgensen, Hörby
  29. Björn Åvik, Osbyholm
Hörby
0107-02933

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Gerty Holst, 70 år Ingenjör
  2. Roy Nilsson, 56 år Egen företagare
  3. Uno Johansson, 71 år Egen företagare
  4. Johan Hansson, 29 år Vårdbiträde
  5. Ronny Esbjörnsson, 55 år Chaufför
  6. Jan-Erik Persson, 61 år Rationaliseringsexpert
  7. Per Persson, 52 år Vaktmästare
  8. Inger Johansson, 69 år Lärare
  9. Lena Nilsson, 52 år Ekonomibiträde
  10. Bertil Algotsson, 61 år
  11. Kent Ingvarsson, 45 år Entreprenör
Hörby
0110-02600

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Jan Lind, pensionär
  2. Ingrid Bromander, bonde
  3. Eva-Lena Danell Törnkvist, socialpedagog
  4. Carina Claesson, utredare
  5. Linnea Danell, personlig assistent
  6. Rut Bjarnadóttir, konstnär/egen företagare
  7. Astrid Lofs, fil. dr. biolog
Hörby
0005-03637

http://www.val.se