Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Skurup - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Pierre Esbjörnsson, byggnadsarbetare
  2. Maritha Johansson, undersköterska
  3. Sylve Qvillberg, pensionär
  4. Birgitta Otterbeck, fd socionom
  5. Roland Hansson, handläggare
  6. Margaretha Åberg, leg. sjuksköterska
  7. Lars-Göran Hansen, vaktmästare
  8. Ann-Christin Svensson, barnskötare
  9. Magnus Alm, byggnadsarbetare
  10. Christel Silwer, förskollärare
  11. John Andersson, historiker
  12. Eva Roslund, administrativ assistent
  13. Erik Renfors, ingenjör
  14. Anne Lise Nielsen, pensionär
  15. Peter Olsson, byggnadsarbetare
  16. Inger Sandner, leg. arbetsterapeut
  17. Werner Livebjer, vaktmästare
  18. Margaretha Anderberg, vårdare
  19. Rune Andersson, kontaktperson
  20. Inger Wennhall, tandläkare
  21. Bengt Nilsson, hisstekniker
  22. Lena Selge, pensionär
  23. Jörgen Mathisson, ventilationsmontör
  24. Maria Nyman Stjärnskog, folkbildare
  25. Kent Johansson, maskinoperatör
  26. Ulla Häggquist, verksamhetsansvarig
  27. Rolf Kajrup, pensionär
  28. Ronny Persson, läkare
  29. Albin Karlsson, fd ombudsman
  30. Tommy Göransson, fd ombudsman
  31. Mats Anderberg, däckmontör
  32. Lars Malm, anläggare
  33. Egun Hansen, fd byggnadsarbetare
  34. Bengt-Åke Jönsson, chaufför
  35. Rune Turban, pensionär
  36. Christer Karlsson, pensionär
  37. Bengt Nilsson, fd byggnadsarbetare
Skurup
0002-00725

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jörgen Sjöslätt, Speditör, Skurup, 41 år
  2. Ann-Helen Nilsson, Fastighetsförv., Skurup, 48 år
  3. Solbritt Lundgren, Redovisningsekonom, Rydsgård, 54 år
  4. Ingemar Johansson, Journalist, Skurup, 65 år
  5. Roland Persson, Lantbrukare, V Nöbbelöv, 54 år
  6. Claes-Göran Kullberg, Terminalarbetare, Skivarp, 59 år
  7. Hans-Inge Persson, Samordnare, Skurup, 68 år
  8. Christer Larsson, Lantbrukare, Katslösa, 51 år
  9. Jeanette Bohman, Företagare, Skivarp, 47 år
  10. Åsa Holmqvist, Socionom, Skurup, 40 år
  11. Claes Mårtensson, Redovisningskonsult, Svenstorp, 59år
  12. Liselott Nilsson, Administratör, Skurup, 46 år
  13. Lennart Hansson, Lantbrukare, Rydsgård, 69 år
  14. Bengt Nilsson, Lantbrukare, Slimminge, 39år
  15. Carl-Gustav Andersson, Vaktmästare, Skurup, 61 år
  16. Klas Nilsson, Flygplatsman, Örsjö, 41 år
  17. Mats Jönsson, Egen företagare, Skurup, 48 år
  18. Per-Ola Kullberg, Terminalarbetare, Skivarp, 28 år
  19. Mikael Andersson, Förare, Skurup, 38 år
  20. Jonny Jönsson, Lantbrukare, Slimminge, 48 år
Skurup
0004-01212

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Sven Rosengren, Företagare, Abbekås
  2. Camilla Neptune, Försäkringstjänsteman, Janstorp
  3. Sten Hamberg, IT-koordinator, Skurup
  4. Eva Hallmer Lindahl, Förbundschef, Abbekås
  5. Anders Bengtsson, Civilingenjör, Abbekås
  6. Inger Ekelund, Förskollärare, Skurup
  7. Robert Popotnik, Artist, Skurup
  8. Hampus Rosengren, Studerande, Abbekås
  9. Jan Thorsson, Redaktör, Skivarp
  10. Ulf Johansson, Intendent/Ungdomskonsulent, Skurup
  11. Bo Ivarsson, Ingenjör, Skurup
  12. Yvonne Jandréus, Officiant, Bingsmarken
  13. Paul Neptune, Journalist, Janstorp
  14. Jan Sidén, Ingenjör, Bingsmarken
  15. Lena Grahn, Högstadielärare, Skurup
  16. Johan Bohman, Gästgivare, Skivarp
  17. Lotta Gyhagen, Gymnasielärare, Skurup
  18. Roland Pedro, Företagare, Skivarp
  19. Gunilla Adolfsson, Speciallärare, Abbekås
  20. Ingbert Franke, Adjunkt, Skurup
  21. Ann-Christin Friborg, Barnskötare, Skurup
  22. Stellan Rosengren, Företagare, Abbekås
  23. Kerstin Peterson-Brodda, Rektor, Skurup
Skurup
0003-00230

Kommunens Väl

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kommunens Väl

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Sven-Åke Strandberg, Egen Företagare
  2. Sixten Wickman, Entreprenör
  3. Jan-Erik Persson, Trädgårdsmästare
  4. Marie-Louise Frödin
  5. Inger Steinbichler, Barnsköterska
  6. Sven-Ingvar Olsson, Beredningstekniker
  7. Marie-Louise Strandberg, Personlig Assistent
  8. Helene Ljungkvist-Holmgren, Fritidspedagog
  9. John Wickman, Grundskolelärare
  10. Göran Lidberg, Vaktmästare
  11. Göran Nilsson, Egen Företagare
  12. Stig Svensson, Arbetsledare
  13. Karin Mårtensson, Fru
  14. Bodil Nylander, Vårdbiträde
  15. Janne Pettersson, Tryckare
  16. Per Malm, Affärsidkare
  17. Annica Brehmer-Nilsson, Elevassistent
  18. Lars-Åke Nilsson, Chaufför
  19. Agneta Malm
  20. Daniel Bengtsson
  21. Karl-Olof Bellander, Överstyrman
  22. Harriet Andersson
  23. Kristina Blomberg
  24. Jan Mårtensson, Pensionär
Skurup
0502-03418

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lars-Olof Olsson, Lantmästare, Skurup, 52 år
  2. Monika Andersson, Stenakulla, Undersköterska, 46 år
  3. Erika Persson, Fd. Lärare, Mossby, 76 år
  4. Helena Jönsson, Sekreterare, Skurup, 49 år
Skurup
0068-03245

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Göran Pettersson, Skivarp
  2. Linnea Hogrell Anderzon, Rydsgård
  3. Kåre Kennemo, Abbekås
  4. Fredrik Ellberg, Rydsgård
  5. Tobias Svensson, Skivarp
  6. Nicolas Woin, Abbekås
  7. Richard Bergendahl, Kläggeröd
  8. Karin Ellberg, Rydsgård
Skurup
0055-03706

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Niklas Sjöberg, 46 år, kommunstyrelseordförande, Skurup
  2. Åsa Nilsson, 46 år, fastighetsmäklare, Rydsgård
  3. Björn Hortevall, 59 år, företagare, Hörtevall
  4. Bengt Borglin, 73 år, fil. mag, Skivarp
  5. Bertil Nordström, 66 år, officer, Skurup
  6. Ann-Marie Sjöberg, 44 år, administrativ chef, Skurup
  7. Hans Hallgren, 70 år, fd direktör, Östra Vemmenhög
  8. Camilla Hansen, 44 år, maskör, civilekonom, Ölöv
  9. Kent Olsson, 62 år, civilekonom, Rydsgård
  10. Marie Louise Fridolf, 41 år, stålsäljare, Skurup
  11. Markus Bergquist, 34 år, egen företagare, Västra Nöbbelöv
  12. Barbara Englisz-Arholm, 57 år, lärare, Skurup
  13. Anders Kristiansen, 62 år, egen företagare, Bingsmarken
  14. Johan Pebré, 28 år, administrativ chef, Rydsgård
  15. Jeanette Nielsen, 46 år, energikonsult, Katslösa
  16. Freddie Nilsson, 21 år, säljare, Rydsgård
  17. Birgitta Jönsson, 62 år, bokföringsassistent, Skurup
  18. Gerhard Andersson, 81 år, fd lantbrukare, Skivarp
  19. Jesper Nilsson, 18 år, studerande, Rydsgård
  20. Morten Melby, 46 år, lagerchef, Skurup
  21. Bo Bergquist, 71 år, pensionär, Slimminge
  22. Robert Nielsen, 47 år, egen företagare, Katslösa
  23. Mario Makoschus, 79 år, pensionär, Skurup
  24. Lis-Lott Hortevall, 59 år, försäljare, Hörtevall
  25. Birgitta Borglin, 69 år, fd barn- och ungdomschef, Skivarp
  26. Ulf Nilsson, 67 år, jur. kand, Torsjö
Skurup
0001-00707

SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Siv Köhlmark Aldrin, Abbekås
  2. Gun Petersson, Skivarp
  3. Ann-Christine Wutzler, Abbekås
  4. Matts Hansson-Bruno, Abbekås
  5. Maj-Britt Lindberg, Abbekås
  6. Magnus Stenberg, Abbekås
Skurup
0107-01059

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Sammy Sjöblad, 21 år Hisstekniker
  2. Lars Nyström, 38 år Driftsledare
  3. Arne Nilsson, 59 år Reseproducent
  4. Jörgen Lidfeldt, 42 år Byggnadssnickare
  5. Jimmy Nilsson, 41 år Byggnadsbranschen
  6. Olle Olsson, 70 år
  7. Inga-May Larsson, 53 år Undersköterska
  8. Henrik Hansson, 21år Studerande
Skurup
0110-02861

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Eva Lindstedt, undersköterska, Skurup
  2. Leo Vukadin, kriminalvårdare, Skurup
  3. Felicia Hamzi, studerande, Skurup
  4. Thomas Mauritsson, ingenjör, Rydsgård
  5. Teresa Rivera, undersköterska, Skurup
  6. Julius Ibarra Meneses, regissör, Skurup
  7. Anna-Lena Ericsson, barnmorska, Lindhult
  8. Mona Olsson, personalhandläggare, Skivarp
Skurup
0005-01541

http://www.val.se