Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Östra Göinge - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ann Ahlbin, Studerande
  2. Karl-Erik Innala, Metallarbetare
  3. Lena Ohlsson, Undersköterska
  4. Per af Forselles, Kurator
  5. Annika Qvarnström, Kvalitetstekniker
  6. Anders Bengtsson, Egen företagare
  7. Monica Rask-Carlsson, Leg. Sjuksköterska
  8. Lars-Stellan Jönsson, Yrkeslärare
  9. Belkis Ates, Datatekniker
  10. Per Andersson, Undersköterska
  11. Ida Ahlbin, Studerande
  12. Kenneth Johannesson, Chaufför
  13. Britten Johannesson, Ekonomi
  14. Sten Persson, Byggnadsarbetare
  15. Sven-Arne Persson, Metallarbetare
  16. Tommy Persson, Metallarbetare
  17. Andreas Torndahl, Produktionsledare
  18. Marie Dagsberg, Mentalskötare
  19. Miklos Liewehr, Träarbetare
  20. Peter Ujvari, Undersköterska
  21. Marita Lindberg, Undersköterska
  22. Birol Ates, Egen företagare
  23. Morgan Nilsson, Metallarbetare
  24. Werner Kuhleber, F.d. Polisdirektör
  25. Hans Skoug, Stenhuggare
  26. Marcus Ohlsson, Tekniker
  27. Hans Andersson, Metallarbetare
  28. Bo Lätt, Metallarbetare
  29. Tuula Nurkkala, Undersköterska
  30. Fredrik Andersson, Metallarbetare
  31. Kenneth Andersson, Arbetsledare
  32. Ove Carlsson, Vägmästare
  33. Curt Antonsson, Ingenjör
  34. Thomas Hörström, Elektriker
  35. Börje Johnsson, Komunalarbetare
  36. Peter Nilsson, Studerande
  37. Alf Nilsson, Lokförare
  38. Robert Lövinge, Handläggare
Östra Göinge
0002-03655

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Sofia Bengtsson, Sjuksköt. stud., Broby, 28 år
  2. Lars Lindbom, Ekonom, Immeln, 38 år
  3. Bengt-Arne Persson, Fd. Polisassistent, Dönhult, 66 år
  4. Lena Segerholm, Fd. Skolledare, Breanäs, 67 år
  5. Therese Svensson Collin, Logistikchef, Västraby, 35 år
  6. Sven Jensén, Ekolog, Emmislöv, 64 år
  7. Per Nordgren, Lantmästare, Knislinge, 49 år
  8. Pia Malmberg, Försäljare, Hjärsås, 48 år
  9. Gunnar Bodelsson, Servicetekniker, Glimåkra, 54 år
  10. Gunnar Malmberg, Lantbrukare, Hjärsås, 47 år
  11. Göran Mårtensson, Murare, Hylta, 37 år
  12. Karl-Gustav Karlsson, Trafikinspektör, Hanaskog, 64 år
Östra Göinge
0004-00995

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Tommy Aspegren, 57 år, Broby
  2. Percy Eriksson, 36 år, Broby
  3. Carina Jansson, 50 år, Knislinge
  4. Glenn Mattsson, 32 år, Sibbhult
  5. Monica Hjortenbrink-Preutz, 55 år, Immeln
  6. Tommy Axelsson, 50 år, Knislinge
  7. Annika Winther-Brodin, 44 år, Sibbhult
  8. Jens Andersson, 34 år, Broby
  9. Annie Axelsson, 18 år, Knislinge
  10. Annica Persson, 35 år, Broby
  11. Tryggve Lahger, 73 år, Knislinge
  12. Marie Eriksson, 43 år, Broby
  13. Anders Jansson, 52 år, Knislinge
  14. Birger Fahlby, 66 år, Hanaskog
  15. Nicklas Eriksson, 24 år, Sibbhult
  16. Jytte Johannesen, 73 år, Knislinge
  17. Emma Hansson, 37 år, Östanå
  18. Christoffer Persson, 26 år, Broby
Östra Göinge
0003-00140

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Magnus Nilsson, Hanaskog, Företagare, f. 1969
  2. Tove Brokhöj, Knislinge, Biträdande rektor, f. 1946
  3. David Carlsson, Hanaskog, Gymnasielärare, f. 1972
  4. Christina Panfalk, Knislinge, Beteendevetare, f. 1970
  5. Sven Sjunnesson, Västraby, Jägmästare, f. 1936
  6. Göran Nilsson, Broby, Modellbyggare, f. 1953
  7. Angelica Fröjmark, Glimåkra, Fil mag, f. 1941
  8. Markus Hansson, Hjärsåslilla, Lantbrukare, f. 1977
  9. Maria Lundin, Knislinge, Lärare, f. 1958
  10. Rune Gunnarsson, Oröd, Lantmästare, f. 1955
  11. Marie-Louise Fredin, Knislinge, Studerande, f. 1957
  12. Per Persson, Knislinge, Skattetjänsteman, f. 1949
  13. Mirjam Ibstedt, Glimminge, Pensionär, f.1938
  14. Folke Carlsson, Hanaskog, Byggentreprenör, f.1945
  15. Lina Hansson, Hjärsåslilla, Studerande, f. 1983
  16. Lars-Ove Granrot, Broby, Verktygstekniker, f. 1943
  17. Kristina Welin, Västraby, Undersköterska, f. 1958
  18. Ingrid Carlsson, Hanaskog, Arbetsterapeut, f. 1947
Östra Göinge
0068-03254

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ingvar Nilsson, Ekolog, Övraryd
  2. Ulf Holmén, Miljösakkunnig, Sibbhult
  3. Gert-Åke Englund, Lärare, Knislinge
  4. Jan-Åke Dahl, Entreprenör, Glimåkra
  5. Mona Lennartsson, Broby
  6. Elisabeth Lundblad, Anhörigvårdare, Sibbhult
Östra Göinge
0055-02073

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Patric Åberg, 27 år, säljare, Broby
  2. Per-Eric Mattsson, 65 år, f.d. bankdirektör, Slätteberga, Glimåkra
  3. Camilla Westdahl, 26 år, civilekonom, Dönaberga
  4. Uno Johansson, 70 år, företagare, Glimåkra
  5. Jerker Westdahl, 54 år, överstelöjtnant, Dönaberga
  6. Jörgen Strand, 63 år, f.d. yrkesofficer, Broby
  7. Yvonne Syllfors-Wictorsson, 51 år, ekonom, Värestorp
  8. Mikael Persson, 34 år, grundskollärare, egen företagare, Friggatofta
  9. Inger Mattsson, 63 år, företagssköterska, Glimåkra
  10. Ole Torffvit, 58 år, docent och läkare, Knislinge
  11. Siv Larsson, 58 år, ekonomiansvarig, Knislinge
  12. Daniel Jönsson, 18 år, studerande, Gamlarp, Glimåkra
  13. Donny Magnusson, 35 år, beläggningsarbetare, Hjärsås
  14. Berth Svensson, 45 år, åkeriägare, Broby
  15. Tobias Bosson, 40 år, säljare, Glimåkra
  16. Ulf Gabrielson, 42 år, agronom, ekonom, Sibbhult
  17. Roger Jarleswärd, 42 år, IT-konsult, Glimåkra
  18. Bertil Jönsson, 73 år, byggnadsingenjör, Sibbhult
  19. Bertil Malmsten, 61 år, företagsledare, Glimåkra
  20. Sven Mars, 60 år, VD, Broby
Östra Göinge
0001-01135

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Jörgen Sköld, 62 år Egen företagare
  2. Pethra Wagnell, 42 år Undersköterska
  3. Mats Wagnell, 50 år Vårdare
  4. Fredrik Arnoldsson, 35 år Butikssäljare
Östra Göinge
0110-02231

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Joakim Vendel, fritidsledare
  2. Bernardo Espinoza, livsmedelsarbetare
  3. Thomas Nilsson
  4. Nina Andersson, ekonom
  5. Saed Abo Al-Hassan
  6. Laila Lindell
Östra Göinge
0005-01565

http://www.val.se