Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Burlöv - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Allianspartiet/Medborgarens röst

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Allianspartiet/Medborgarens röst

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Leo Harvigsson, Åkarp
  2. Rolf Hagmann, Burlöv
  3. Håkan Harvigsson, Åkarp
  4. Dahn Pettersson, Arlöv
  5. Petra Malmquist, Åkarp
  6. Hans Nilsson, Åkarp
  7. Tommy Andersson, Arlöv
  8. Susanne Malmquist, Åkarp
  9. Jan Kjellander, Arlöv
  10. Ove Håkansson, Arlöv
  11. Göran Andersson, Arlöv
  12. Birgitta Andersson, Arlöv
  13. Bertil Nilsson, Arlöv
  14. Björn Malmquist, Åkarp
  15. Mari-Anne Kjellander, Arlöv
  16. Birgit Paulsen, Arlöv
  17. Anna-Greta Svensson, Arlöv
  18. Sigvard Esbjörnsson, Arlöv
  19. Karin Olsson, Åkarp
  20. Britt Ekström, Arlöv
Burlöv
0014-01592

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Katja Larsson
  2. Lars-Erik Wollmér
  3. Inger Borgenberg
  4. Kent Wollmér
  5. Margareta Abelsson
  6. Jan Hansson
  7. Lisbeth Lundgren
  8. Hans-Åke Mårtensson
  9. Zita Petersson
  10. Bengt Åström
  11. Tina Pettersson
  12. Lars-Olle Olsson
  13. Gun Larshag
  14. Arne Andersson
  15. Petra Ekström
  16. Klas Hult
  17. Marianne Pettersson
  18. Pertti Wannerqvist
  19. Susanne Petersson
  20. Bo-Arne Hansson
  21. Elsie Nilsson
  22. Ferenc Kovács
  23. Åsa Eliasson
  24. Carl-Olof Landgren
  25. Carina Åström
  26. Sven Åke Persson
  27. Cecilia Wollmér
  28. Jan Holm
  29. Anita Danielsson
  30. Bengt Jönsson
  31. Evy Schrewelius-Svensson
  32. Kjell Jönsson
  33. Anita Svensson
  34. Gert Frostander
  35. Jonna Larsson
  36. Stig Olsson
  37. Anette Henriksson
  38. Bertil Bengtsson
  39. Olle Svensson
  40. Awad Abdallah
  41. Rolf Jönsson
  42. Bo Fredriksson
  43. Gert-Inge Persson
Burlöv
0002-00203

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anneli Kihlstrand, Agronom, 43 år
  2. Fredrik Jörgensen, Lantmästare, 59 år
  3. Uno Törringer, Lantbrukare, 55 år
  4. Ingvar Svensson, Ingenjör, 47 år
  5. Christel Frennesson, Receptionist, 40 år
  6. Ann-Charlotte U-Jörgensen, Förskollärare, 55 år
  7. Tolu Taylor, Tågvärd, 43 år
  8. Annette Uldall-Jörgensen, Leg. sj. gymn., 25 år
  9. Ingegerd Jonsson, Pensionär, 67 år
  10. Lars-Olof Jonsson, Pensionär,
  11. Allan Andersson, Universitetslektor, 61 år
  12. Ingela Cedervall-Taylor, Lärare, 34 år
  13. Göran Kihlstrand, Agronom, 59 år
Burlöv
0004-01098

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mats Lithner, Affärsområdeschef, 54 år, Arlöv
  2. Marie Wahlgren, Professor, 48 år, Arlöv
  3. Anders Brännström, Civilingenjör, 57 år, Åkarp
  4. Bo Kronvall, Företagsekonom, 71 år, Åkarp
  5. Göran Hagman, Pensionär, 79 år, Arlöv
  6. Jenny Åkesson, Studerande, 21 år, Arlöv
  7. Ann Moberg, 1:e Lab. ass, 61 år, Åkarp
  8. Alit Kaja, SAP-Koordinator, 46 år, Arlöv
  9. Anne-Margrete Ekberg, Undersköterska, 66 år, Arlöv
  10. Lena Kronvall, Ekonom, 39 år, Åkarp
  11. Michael Jensen, Företagsrådgivare, 37 år, Åkarp
  12. Julia Jahnke, Jurist, 62 år, Åkarp
  13. Torgny Wallin, Vaktmästare, 46 år, Arlöv
  14. Frank Roxenby, Lärare, 39 år, Åkarp
  15. Antoine Lokale Topango, Fastighetstekniker, 51 år, Arlöv
  16. Harald Jahnke, Ingenjör, 74 år, Åkarp
  17. Anki Wingren, Ekonomiassistent, 45 år, Åkarp
  18. Gertrud Danielsson, Lågstadielärare, 73 år, Åkarp
Burlöv
0003-00153

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Carl-Martin Larsson, trafikinspektör, Åkarp
  2. Helene Javerud, socionom, Åkarp
  3. Gordon Persson, yrkeslärare, Åkarp
  4. Rebecka Javerud, studerande, Åkarp
  5. Birgitta Jönsson, fd sjuksköterska, Arlöv
  6. Gustav Jönsson, fd trafikledare, Arlöv
Burlöv
0068-03187

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ove Johansson, Arlöv, 51 år, Utredare
  2. Awaz Modaber, Arlöv, 52 år, Egen företagare
  3. Vlado Somljacan, Arlöv, 34 år, Studerande
  4. Massi Noori, Arlöv, 23 år, Studerande
  5. Tord Lindgren, Arlöv, 59 år, Ingenjör
  6. Kurt Nilsson, Arlöv, 67 år, Pensionär
  7. Inayat Saleh, Arlöv, 23 år, Studerande
  8. Camilla Koskela, Arlöv, 34 år, Medicinsk sekreterare
  9. Azizullah Rahim, Arlöv, 42 år, Företagare
  10. Birgitta Nilsson, Arlöv, 64 år
  11. Jonatan Wollmér, Arlöv, 26 år, Maskinoperatör
  12. Nader Stanekzai, Arlöv, 45 år, Underskötare
Burlöv
0055-02072

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lars Johnson, Åkarp
  2. Nils Holmqvist, Åkarp
  3. Sven Sonesson, Åkarp
  4. Britt Sonesson, Åkarp
  5. Leo Soléus, Åkarp
  6. Carl Ahrling, Åkarp
  7. Josef Janosi, Arlöv
  8. Staffan Kromnow, Arlöv
  9. Desirée Pettersson, Åkarp
  10. Hans Andersson, Åkarp
  11. Marie Eldh-Holmqvist, Åkarp
  12. Christer Karlberg, Åkarp
  13. Patrik Selimson, Arlöv
  14. Anita Ljungh, Åkarp
  15. Ulla Jinneland, Åkarp
  16. Jimmy Thunlind, Arlöv
  17. My Hallström, Åkarp
  18. Ann-Christine Elmström, Åkarp
  19. Håkan Dahlgren, Åkarp
  20. Stefania Soléus, Åkarp
  21. Martin Stagmo, Åkarp
  22. Thord Persson, Åkarp
  23. Leif Westin, Åkarp
Burlöv
0001-03528

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Lars-Anders Espert, VoV Ingenjör
  2. Doris Brunstorp, Pensionär
  3. Lennart Glans, Busschaufför
  4. Lisbeth Jönsson, Kanslist
  5. Mikael Hansson, Köksmästare
  6. Ruth Palm, Vårdbiträde
  7. Mikael Svensson, Arbetare
  8. Claes-Göran Bruun, Egen företagare
  9. Richard Pehrson, Lagerarbetare
  10. Christer Swahn, Skeppsklarerare
  11. Inga-Lill Melcher, Försäljare
  12. Mikael Greitans, Prod.ledare
  13. Roland Bäck, Terminalsarbetare
  14. Claes Jakobsson, Arbetsledare
  15. Sven-Åke Johnsson, Radiotekniker
  16. Bernt Melcher, Köpman
  17. Karin Johnsson, Personlig Assistent
  18. Sven Jönsson, Elingenjör
  19. Bengt.G Anderlund, Företagare
  20. Christina Persson, Butiksbitäde
Burlöv
0110-02237

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Gustavo Garcia, lagerarbetare, Arlöv
  2. Philip Maughan, fabriksarbetare, Arlöv
  3. Lisbeth Lindquist, socialrådgivare, Åkarp
  4. Kerstin Maughan, administratör, Arlöv
  5. Bo Lindquist, fabriksarbetare, Åkarp
  6. Farah Adibi Zadeh, socionom, Åkarp
  7. Hossein Mirdamadian, maskinoperatör, Åkarp
  8. Thisbe Stadler, studerande, Åkarp
  9. Luz Garcia, metodikare, Arlöv
  10. Torbjörn Andersson, lagerarbetare, Arlöv
Burlöv
0005-01980

http://www.val.se