Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Svalöv - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Karl-Erik Kruse, Leg sjuk sköt
  2. Birgitta Jönsson, Vårdbiträde
  3. Claes Hallberg, Arbetsmiljökoordinator
  4. Eva Wigren, Studerande
  5. Gunnar Bengtsson, Affärsutvecklare
  6. Ann Böndergaard, Ekonomibiträde
  7. Dennis Nilsson, Livsmedelsarbetare
  8. Ulla Wallin, Sjuksköterska
  9. Krister Olsson, Montör
  10. Anneli Persson, Handläggare
  11. Stefan Andersson, Industriarbetare
  12. Bedrija Halilovic, Byggnadstekniker
  13. Bengt Jönsson, Målare
  14. Anette Hallberg, Habiliteringsassistent
  15. Leif Johansson, Pensionär
  16. Joaquina Sanchez-Campos, Sjöman
  17. Afrim Goxhuli, Handläggare
  18. Annie Karlsson, Laboratorietekniker
  19. Stig Nordin, Reparatör
  20. Sussie Borg, Skolvaktmästare
  21. Hans-Olle Andersson, Ombudsman
  22. Maria Thorsson, Komminister
  23. Zelba Vitalijus, Arbetsförmedlare
  24. Siv Duvling, Teaterpedagog
  25. Lars Nilsson, Pensionär
  26. Christina Andersson, Vaktmästare
  27. Gert Jönsson, Bagare
  28. Kerstin Nordstedt, Kontorist
  29. Hans Lennartsson, Arbetare
  30. Sonja Zielinski, Arbetsförmedlare
  31. Anders Svärd, Kontorsvärd
  32. Ros-Marie Johansson, Lagerarbetare
  33. Jan Zielinski, Ombudsman
  34. Lillemor Gisselbrecht, Studie- och yrkesvägledare
  35. Christian Borg, Facklig företrädare
Svalöv
0002-00627

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Christer Laurell, Lantmästare, Tirup, 67 år
  2. Agnetha Persson, Hushållslärare, Bjärnarp, 64 år
  3. Rolf Svensson, Lantmästare, Ask, 63 år
  4. Eva Olofsson, Tapetserare, Svalöv, 56 år
  5. Fredrik Jönsson, Etablerare, Torrlösa, 40 år
  6. Björn Nordström, Civilingenjör, Teckomatorp, 65 år
  7. Lennart Pettersson, Riksdagsledamot, Svalöv, 58 år
  8. Ida Andersson, Hälsocoach, Kågeröd, 54 år
  9. Johan Wigrup, Anläggare, Svalöv, 35 år
  10. Håkan Andersson, Miljökonsult, Ask, 54 år
  11. Catrine Svensson, Elevassistent, Vittskövle, 42 år
  12. Edward Nordén, Studerande, Tågarp, 31 år
  13. Johanna Hedin, Administratör, Svalöv, 34 år
  14. Per Bruhn, Utvecklingschef, Stenestad, 46 år
  15. Kristina Backe, Vissångerska, Trolleholm, 66 år
  16. Maria Lund, Journalist, Stenestad, 63 år
  17. Lena Åkesson, Kinesiolog, Svalöv, 60 år
  18. Marie Irbladh, Lantmästare, Konga, 46 år
  19. Karin Wigrup, Arbetsterapiassistent., Norrvidinge, 58 år
  20. Lars-Olof Grönwall, Entreprenör, Billeberga, 31 år
  21. Malin Olsson, Socionom, Ask, 43 år
  22. Lars-Göran Svensson, Maskinskötare, Kågeröd, 61 år
  23. Lars Persson, Lärare, Torrlösa, 54 år
  24. Annelie Johnsson, Verksamhetsansvarig, Håstenslöv, 34 år
  25. Irene Nilsson, Säljare, Svalöv, 46 år
  26. Carolin Laurell, Landskapsarkitekt, Tirup, 30 år
  27. Gun Andersson, Butiksinnehavare, Röstånga, 56 år
  28. Arne Nordqvist, Reparatör, Svalöv, 65 år
  29. Inger Nilsson, Skötare, Svalöv, 68 år
  30. Micke Berggren, Tennsmed, Kågeröd, 53 år
  31. Bengt-Göran Grönvall, Lantbrukare, Billeberga, 62 år
  32. Birthe Lundblad, Säljare, Kågeröd, 51 år
  33. Agnetha Nordqvist, Fru, Svalöv, 67 år
  34. Patrik Wijk, Lantmästare, Svalöv, 37 år
  35. Einar Sjöström, Lantmästare, Röstånga, 74 år
  36. Ingrid Lindberg, Undersköterska, Billeberga, 53 år
Svalöv
0004-01008

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Torbjörn Ekelund, Major, Teckomatorp
  2. Hjördis Nilsson, Företagare, Röstånga
  3. Pernilla Ekelund, Förskollärare, Teckomatorp
  4. Sara Billquist-Selberg, Vårdare, Norrvidinge
  5. Niclas Selberg, Greenkeeper, Norrvidinge
  6. Arne Johansson, Ingenjör, Källs Nöbbelöv
  7. Sebastian Lundgren, Studerande, Teckomatorp
  8. Marcus Zadenius, Bibliotekarie, Teckomatorp
  9. Sandra Vikenstjerna, Sjuksköterska, Tågarp
  10. Gösta Nilsson, Servicechef, Röstånga
  11. Anita Callander Jansson, Pensionär, Axelvold
  12. Per-Axel Persson, fd Kyrkokantor, Teckomatorp
  13. Curt Jansson, Pensionär, Axelvold
  14. Mikael Karlsson, Företagare, Röstånga
  15. Gunvor Nilsson, Affärsbiträde, Röstånga
  16. Margareta Mörck Åström, Bibliotekarie, Kågeröd
  17. Bengt-Erik Nilsson, Platschef, Kågeröd
Svalöv
0003-03500

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Aase Jönsson, skolassistent, Billeberga
  2. Patrik Wilhelmsson, utvecklingskoordinator, Röstånga
  3. Stefan Lilius, konsult, Kågeröd
  4. Karl-Erik Karlsson, biolog, Svalöv
  5. Lilian Hansson, distrikssköterska, Svalöv
  6. Jörgen Lindell, boktryckare, N. Skrävlinge
  7. Fingal Morén, uppfinnare, Billeberga
  8. Helena Wilhelmsson, student, Röstånga
  9. Ann-Louise Danielsson, undersköterska, Torrlösa
  10. Bo.G. Jönsson, utvecklingsingenjör, Billeberga
Svalöv
0068-03206

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jenny A Wenhammar, Kågeröd
  2. Paul Miller, Svalöv
  3. Madeleine Jakobsson Walderfors, Teckomatorp
  4. Rolf Jonsson, Röstånga
  5. Lars Olsson, Svalöv
  6. Örjan Righard, Ask
  7. Lisa Svensson, Röstånga
  8. Anna Gardelin, Kågeröd
  9. Janina Folke, Röstånga
  10. Nuno Antunes, Kågeröd
  11. Karin Lundkvist, Röstånga
  12. Håkan Springare, Billeberga
  13. Freddie van der Crussen, Röstånga
Svalöv
0055-00441

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Charlotte Wachtmeister, 54 år, fil kand, Master of Arts, förskolelärare, Kågeröd
  2. Leif Hägg, 67 år, kommunalråd, Stenestad
  3. Olof Röstin, 44 år, organisationskonsult, Billeberga
  4. Torsten Vigre, 73 år, lantmästare, Teckomatorp
  5. Ann Pettersson, 68 år, managementkonsult, vd, Svalöv
  6. Thomas Löfgren, 50 år, psykologstuderande, Stenestad
  7. Mikael Nilsson, 44 år, yrkesofficer, Svalöv
  8. Katarina Eichhardt Mattsson, 47 år, egen företagare, Billeberga
  9. Claes Malmberg, 51 år, managementkonsult, Svalöv
  10. Wiveka Krantz, 35 år, fil kand, egen företagare, Tågarp
  11. Elizabeth Hägg, 65 år, prefekt, Stenestad
  12. Andrej Tolstoy, 72 år, civilekonom, lantbrukare, Kågeröd
  13. Margareta Stenström, 66 år, Kågeröd
  14. Håkan Palm, 48 år, veterinär, Kågeröd
  15. Jan Gustavsson, 56 år, projektledare, Tågarp
  16. Peter Sigfridson, 49 år, lantmästare, Kågeröd
  17. Esben Möller Madsen, 58 år, jägmästare, Trolleholm
  18. Ulla Sjögren, 62 år, bygghandlare, Kågeröd
  19. Johan Bergstrand, 41 år, entreprenör, Konga
  20. Leif Håkansson, 70 år, leg psykolog, pol mag, Östrabymölla
  21. Christer Esbjörnsson, 51 år, lantbrukare, Kågeröd
  22. Håkan Rosenqvist, 49 år, docent, egen företagare, Billeberga
  23. Gertrud Pålsson, 66 år, farmaceut, egyptolog, Billeberga
  24. Tore Svensson, 56 år, civilekonom, lantmästare, Svalöv
Svalöv
0001-00975

SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Bengt Rahm, Billeberga
  2. Georg Kurzböck, Billeberga
  3. Inga Holmqvist, Svalöv
  4. Karin Persson, Svalöv
  5. John Nilsson, Kågeröd
  6. Britt Nilsson, Kågeröd
  7. Ture Jansson, Svalöv
Svalöv
0107-03430

Svenskarnas parti

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Svenskarnas parti

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Andreas Carlsson
  2. Rebecka Schnorrenberger
Svalöv
0972-02971

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Ingrid Ekström, 54 År
  2. Emil Fennstam, 24 år Student 24
  3. Eva Rosqvist, 46 år Säljare
  4. Axel-Ebbe Nilsson, 78 år Pensionär
  5. Karolina Henriksson, 37 år Undersköterska
  6. Marjorie Nilsson, 75 år Pensionär
Svalöv
0110-02378

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Knud Nörrelökke, Teckomatorp
  2. Anne-Maj Olsson, förskollärare, Röstånga
  3. Tove Lorentz, Teckomatorp
  4. Sten Magnusson, undersköterska, Svalöv
  5. Bo Viberg, fastighetstekniker, Teckomatorp
  6. Lina Magnusson, grundskollärare, Svalöv
Svalöv
0005-00557

http://www.val.se