Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Olofström - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Margaretha Olsson, Kommunalråd, Vilshult
  2. Jan Björkman, Riksdagsledamot, Olofström
  3. Anita Skarphagen, Språkledare, Jämshög
  4. Kjell-Åke Karlsson, Gymnastikdirektör, Olofström
  5. Nelly Alvarsson, Bibliotekarie, Kyrkhult
  6. Kaj Joelsson, Anläggare, Gränum
  7. Pirjo Veteli, Metallarbetare, Olofström
  8. Rolf Persson, Typograf, Kyrkhult
  9. Ingrid Karlsson, Pensionär, Olofström
  10. Lars-Göran Karlsson, Pensionär, Olofström
  11. Sonja Lundh, Pensionär, Olofström
  12. Miroslav Milurovic, Metallarbetare, Olofström
  13. Yvonne Wretman, Administratör, Olofström
  14. Patrik Sjöstedt, Tjänsteman, Olofström
  15. Karin Björnsson, Pensionär, Kyrkhult
  16. Richard Pelle, Metallarbetare, Olofström
  17. Liljana Ströberg, Praktikanskaffare, Olofström
  18. Björn Olsson, Metallarbetare, Jämshög
  19. Britt-Marie Karlsson, Fabriksarbetare, Olofström
  20. Fredrik Augustsson, Metallarbetare, Jämshög
  21. Siw Henriczon, Sköterska, Gränum
  22. Jimmie Svensson, Projektledare, Vilshult
  23. Ann Rajalampi, Metallarbetare, Vilshult
  24. Hans Åkesson, Väghyvelförare, Jämshög
  25. Eva Johnsson, Enhetschef, Vilshult
  26. Håkan Assarsson, Egen företagare, Kyrkhult
  27. Karmen Björkman, Rektor, Olofström
  28. Lars Andersson, Metallarbetare, Olofström
  29. Carina Hjalmarsson, Boendestödjare, Olofström
  30. Johny Andreasson, Metallarbetare, Olofström
  31. Maarit Torikka, Metallarbetare, Olofström
  32. Mikael Örknér, Marknadsansvarig, Olofström
  33. Linda Rehn, Församlingspedagog, Olofström
  34. Håkan Björkman, Tjänsteman, Kyrkhult
  35. Ingrid Karlsson, Enhetschef, Olofström
  36. Ola Bengtsson, Arbetsledare, Olofström
  37. Anna-Stina Andersson, Pensionär, Olofström
  38. Nedjo Diljkan, Truckförare, Olofström
  39. Siw Joelsson, Arbetsförmedlare, Olofström
  40. Maurits Rehn, Rektor, Jämshög
  41. Mariánne Lundström, Assistent, Olofström
  42. Borislav Vesic, Metallarbetare, Olofström
  43. Lillemor Mikalsen, Vårdare, Olofström
  44. Fredrik Svensson, Metallararbetare, Vilshult
  45. Carolin Joelsson, Studerande, Olofström
  46. Milan Tadic, Truckförare, Olofström
  47. Åsa Holmquist, F d Industriarbetare, Olofström
  48. Kjell Persson, Näringslivschef, Olofström
  49. Rita Stjernkvist-Johansson, Förskollärare, Olofström
  50. Mikael Henriksson, Kundvärd, Gränum
  51. Anette Wyöni, Gymnasielärare, Kyrkhult
  52. Jan-Anders Håkansson, Taxichaufför, Kyrkhult
  53. Camilla Olsson, Tandsköterska, Gränum
  54. Jan Åkesson, Planerare, Kyrkhult
  55. Johann Lundström, Produktionsledare, Olofström
  56. Sigvard Axelsson, Metallarbetare, Olofström
  57. Carl-Erik Andersson, Redovisningskonsult, Olofström
  58. Birger Vernersson, Lantbrevbärare, Olofström
Olofström
0002-00333

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Rolf Jönsson, 51 år, lantbrukare, Nybygden
  2. Malin Åman, 39 år, civilingenjör, Vilshult
  3. Gert Gustavsson, 68 år, pensionär, Olofström
  4. Bodil Jönsson, 49 år, förskollärare, Olofström
  5. Christoffer Nilsson-Magnstedt, 39 år, arbetsmarknadscoach, Vilshult
  6. Andreas Brovall, 33 år, programmerare, Kyrkhult
  7. Maj Lindström, 43 år, kantor, Kyrkhult
  8. Elin Johansson, 24 år, socialpedagog, Gränum
  9. Bengt-Olof Nilsson, 56 år, lantbrukare, Boa-Hage
  10. Käthy Nilsson, 65 år, ekonom, Kyrkhult
  11. Rune Svensson, 63 år, ingenjör, Vilshult
  12. Lisa Jönsson, 19 år, affärsbiträde, Nybygden
  13. Cennedy Wernersson, 56 år, chaufför, Jämshög
  14. Joel Sigfridsson, 25 år, driftsledare, Jämshög
  15. Agnetha Andreásson, 46 år, barnledare, Olofström
  16. Barbro Hansson, 64 år, lantbrukare, Vilshult
  17. Erland Eriksson, 60 år, skogsarbetare, Hemmingsmåla
  18. Carl-Jan Jönsson, 51 år, skogsbrukare, Olofström
  19. Stefan Olsson, 43 år, verktygsfilare, Gränum
  20. Mats Sigfridsson, 52 år, lantbrukare, Ljungryda
  21. Kristina Eriksson, 53 år, lokalvårdare, Hemmingsmåla
  22. Per Hansson, 63 år, bankdirektör, Vilshult
  23. Jan-Åke Hallström, 48 år, entreprenör, Gränum
  24. Nils-Johan Johnsson, 46 år, lantbrukare, Boa
Olofströms kommun
0004-00622

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Emanuel Norén, 32 år Politisk sekreterare
  2. Erika Nagy, 43 år Ekonom
  3. Inger Sandell Norén, 56 år Distriktssköterska
  4. Per-Axel "Essopelle" Olsson, 61 år Bilmekaniker
  5. Rolf Lilequist, 69 år Tandläkare
  6. Donatella Nagy, 20 år Högskolesuderande
  7. Tommy Danielsson, 71 år Ingenjör
  8. Stefan Oravec, 66 år Pensionär
  9. Jari Koskela, 50 år Undersköterska
  10. Sture Svensson, 57 år Bilmekaniker
  11. Bo Göran Norén, 57 år Grafiker
Olofström
0003-02930

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Klavs Wix Nielsen, Familjeläkare, Kyrkhult
  2. Thommy Svensson, Köpman, Olofström
  3. Britta Lindgren, Dramapedagog, Jämshög
  4. Erik Aronsson, Ingenjör, Jämshög
  5. Inger Ahnberg, Studerande, Olofström
  6. Bengt Jämstorp, Chaufför, Jämshög
  7. Ingrid Brånsjö, Tapetserare, Kyrkhult
  8. Martin Ottosson, Elektroniktekniker, Kyrkhult
  9. Gunilla Wahlgren, Bibliotekarie, Jämshög
  10. Håkan Björegren, Montör, Vilshult
  11. Inga-Lill Arro, Lärare, Olofström
  12. Gert-Ingvar Ottosson, Trädgårdsmästare, Kyrkhult
  13. Olle Svensson, Personlig bankman, Olofström
  14. Peter Duljan, Chaufför, Olofström
  15. Glenn Persson, Metallarbetare, Kyrkhult
  16. Gunde Svensson, Chaufför, Olofström
Olofström
0068-02823

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jacek Jurkowski, modersmålslärare
  2. Piotr Wawrzyniuk, vattenteknolog
  3. Istvan Czipo, miljövän
Olofström
0055-02787

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Robert Gajos, Jämshög, säljare
  2. Marianne Eriksson, Kyrkhult, produktionsplanerare
  3. Gert Hoff, Svängsta, företagare
  4. Patrik Krupa, Olofström, företagare
  5. Annika Tabaku Aronsson, Jämshög, lärare
  6. Katarina Gajos, Jämshög, bitr. rektor
  7. Torsten Cairenius, Olofström, pensionär
  8. Elisabeth Dani, Olofström, processoperatör
  9. Niklas Nordström, Olofström, åkeriägare
  10. Petra Waltersson, Olofström, kvalitets- och miljöchef
  11. Owe Örknér, Olofström. f.d. vd
  12. Katarina Krupa, Olofström, undersköterska
  13. Annelie Johnsson, Kyrkhult, materialstyrare
  14. Jennie Raminder, Olofström, socionom
  15. Bekim Tabaku, Jämshög, frisör
  16. Max Nordström, Olofström, studerande
Olofströms kommun
0001-00829

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Tomas Fredriksson, svarvare, Jämshög
  2. Steen Andersen, chaufför, Vilshult
  3. Magnus Bengtsson, metallarbetare, Kyrkhult
  4. Björn Persson, metallarbetare, Olofström
  5. Rolf Witte, pensionär, Olofström
  6. Yngve Svensson, egenföretagare, Gränum
Olofströms kommun
0110-02864

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ivan Todorov, Krögare,Olofström
  2. Jennie Johannesson, Enhetschef,handikappsomsorgen,Olofström
  3. Ted Bergdahl, Kommunikatör,Olofström
  4. Anna Karlsson Mårtensson, Fritidsledare,Olofström
  5. Karl Johnsson, Metallarbetare,Olofström
  6. Lotta Karlsson, Demenssjuksköterska,Olofström
  7. Hannu Lahdenperä, Lärare,Olofström
  8. Rolf Gustavsson, Idrottslärare,Jämshög
  9. Ronald Henriquez, Idrottsledare,Kyrkhult
  10. Johnny Isaksson, Kultursekreterare,Olofström
  11. Lars Ericsson, Utbildningschef,Jämshög
  12. Fredrik Hansson, Studerande.Olofström
  13. Margareta Aili, Pensionär,Olofström
  14. Bengt Johnsson, Pensionär,Kyrkhult
Olofström
0005-02074

http://www.val.se