Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Borgholm - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ilko Corkovic, Civilekonom, Borgholm, 43 år
  2. Pia Holgersson, Vårdarinna, Trosnäs, 55 år
  3. Bengt Jonsson, Ingenjör, Böda, 55 år
  4. Eva-Lena Israelsson, Kommunikatör, Köpingsvik, 50 år
  5. Birger Palm, Bilmekaniker, Östra Sörby, 65 år
  6. Veronica Fredlund, Telefonist, Köpingsvik, 41 år
  7. Sune Axelsson, Vaktmästare, Köpingsvik, 68 år
  8. Inger Sundbom, Civilekonom, Trosnäs, 69 år
  9. Mikael Palmqvist, Serviceman, Borgholm, 54 år
  10. Monica Enberg, Specialpedagog, Runsten, 53 år
  11. Gunnar Aldestam, Folkbildare, Västra Sörby, 60 år
  12. Annika Isaksson, Undersköterska, Köpingsvik, 37 år
  13. Senad Mujcin, Parkarbetare, Köpingsvik, 51 år
  14. Gunilla Johansson, Undersköterska, Runsten, 45 år
  15. Anders Johnsson, Pensionär, Borgholm, 67 år
  16. Siv Axelsson, Lärare, Köpingsvik, 66 år
  17. Herman Halvarsson, F d ombudsman, Löt, 67 år
  18. Vivan Karlsson, Fil.mag., Jämjö, 55 år
  19. Lennart Andersson, F d ombudsman, Hörlösa, 67 år
  20. Iréne Skoog, Butiksbiträde, Borgholm, 51 år
  21. Bo Svantesson, Expedit, Alböke, 56 år
  22. Laila Olsson, Hemsamarit, Nedra Sandby, 59 år
  23. Willy Kuppe, Tidningsbud, Borgholm, 58 år
  24. Linda Sagemark, Undersköterska, Borgholm, 36 år
  25. Lars-Göran Andersson, Pensionär, Borgholm, 63 år
  26. Roger Andersson, Golvläggare, Borgholm, 57 år
  27. Jan Engelholm, Pensionär, Rälla, 64 år
  28. Joel Schäfer, Egen företagare, Tjusby, 31 år
Borgholms kommun
0002-01029

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lisbeth Lennartsson, kommunalråd, Borgholm
  2. Stig Bertilsson, bonde, Alböke
  3. Asta Ivarsson, personlig assistent, Egby
  4. Anders Marell, universitetslektor, Gärdslösa
  5. Christina Ateva, konsult, Böda
  6. Lillebill Grähs, universitetslektor, Gärdslösa
  7. Peder Svensson, el-ingenjör, Runsten
  8. Tore Johnsson, fiskare, Böda
  9. Börje Axelsson, egenföretagare, Borgholm
  10. Irene de Veer-Hebenaar, egenföretagare, Högby
  11. Mats Karlsson, lantbrukare, Källa
  12. Mikael Larsson, arbetsledare, Köpingsvik
  13. Sven-Ingvar Nilsson, pensionär, Borgholm
  14. Elisabeth Svensson, vårdbiträde, Runsten
  15. Daniel Nilsson, djurskötare, Köpingsvik
  16. Ann Nilsson, fotograf, Högby
  17. Lennart Olsson, konditor, Borgholm
  18. Eva Wahlgren, omsorgsassistent, Högby
  19. Johanna Nilsson, lärare, Köpingsvik
  20. Wäinö Björklund, pensionär, Borgholm
  21. Henrik Engström, polisinspektör, Borgholm
  22. Hanna Svensson, studerande, Runsten
  23. Jenny Johansson, psykiatrisjuksköt/akupunktör, Högsrum
  24. Ulrika Lindh, undersköterska, Runsten
  25. Håkan Olofsson, lantbrukare, Räpplinge
  26. Robert Johansson, låstekniker, Köpingsvik
  27. Torbjörn Gustavsson, fastighetstekniker, Högby
  28. Bengt-Gunnar Nilsson, företagare, Bredsätra
  29. Jon Davidsson, möbelsnickare, Böda
  30. Pauline Östling, undersköterska, Gärdslösa
  31. Mirsada Bajraktarevic, verksamhetschef, Borgholm
  32. Brigitte Andre, företagare, Borgholm
  33. Thomas Yngvesson, företagare, Gärdslösa
Borgholm
0004-01010

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mats Axelsson, högskoleadjunkt, Borgholm
  2. Ann-Marget Lindholm, egen företagare, Byxelkrok
  3. Lars Johansson, adjunkt, Borgholm
  4. Birgitta Arnesson, fil. kand. Löttorp
  5. Håkan Herne, leg. tandläkare, Borgholm
  6. Madeleine Selling-Axelsson, distriktssköterska, Borgholm
  7. Anna-Stina Örninge, Löttorp
Borgholm
0003-01695

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mikael Almqvist, Företagare, Stenninge
  2. Sofie Jakobsson, Krögare, Löttorp
  3. Arne Sjögren, Företagare, Byxelkrok
  4. Viveka Carlsson Hjerpe, Djurskötare, Trosnäs
  5. Åke Nilsson, Pensionär, Persnäs
  6. Karin Larsson, Distriktssköterska, Långlöt
  7. Jonny Erlandsson, Fiskhandlare, Högsrum
  8. Ann-Louise Petersson, Barnsköterska, Borgholm
  9. Ingvar Jansson, Chaufför, Köpingsvik
  10. Reiner Fölster, Ekonom, Byrum
  11. Gunilla Nilsson, Lantbrukare, Persnäs
  12. Mattias Carlsson, Köpman, Köpingsvik
  13. Åsa Green, Leg sjuksköterska, Östra Södvik
  14. Marwin Johansson, Rektor, Sjölunden
  15. Louise Almqvist, Studerande, Stenninge
  16. Karl-Gunnar Larsson, Vaktmästare, Långlöt
  17. Elionor Petersson, Kyrkomusiker, Borgholm
  18. Mauritz Adolfsson, Undersköterska, Byxelkrok
  19. Eva Almqvist, Studerande, Stenninge
  20. Bertil Nilsson, Pensionär, Långlöt
  21. Inger Fölster, Röntgensjuksköterska, Byrum
  22. Gunilla Sundström, Diakon, Löttorp
  23. Sven-Arnold Carlsson, Köpman, Källa
Borgholm
0068-01152

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Maria Lindmark, projektledare, Runsten
  2. Bertil Lundgren, miljövetare, Borgholm
  3. Malin Lindmark-Vrijman, konstnär, Dyestad
  4. Claes Horn af Rantzien, jordbrukare, Löttorp
  5. Daina Kronberg, IT-koordinator, Högtomta
  6. Thorbjörn Ek, egenföretagare, Borgholm
  7. Karin von Hofsten, intervjuare, Borgholm
  8. Mathieu Vrijman, kulturarbetare, Dyestad
  9. Maria Bertilsson, omsorgsassistent, Löttorp
  10. Lars-Erik Höglund, ekonom, Borgholm
  11. Kristina Jeppson, intendent, Sättra
  12. Sofia Sundberg, lärare, Borgehage
  13. Gunnar Kvarnbäck, trädgårdsmästare, Köpingsvik
  14. Elisabeth Hall, konstnär, Löttorp
  15. Henric Stigeborn, lantbrukare, Dyestad
Borgholm
0055-03320

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Eddie Forsman, Företagare, Borgholm
  2. Jan Erici, Lantbrukare, Långlöt
  3. Eva Karlström, Biblioteksassistent, Borgholm
  4. Peter Bengtsson, Glasmästare, Borgholm
  5. Annette Andreen, Socialarbetare, Köpingsvik
  6. Björn Engström, Industriarbetare, Rälla
  7. Ann-Kristin Forsman, Mäklarassistent, Borgholm
  8. Siw Nilsson, Företagare, Borgholm
  9. Mikael Borgström, Bygg-/vingårdsarbetare, Köpingsvik
  10. Marcel van Luijn, Egen företagare, Köpingsvik
  11. Björn Andreen, Egen företagare, Köpingsvik
  12. Torbjörn Nilsson, Lantbrukare, Kvarnstad
  13. Febe Degerman, Undersköterska, Borgholm
  14. Lars-Martin Johansson, Skadereglerare, Rälla Tall
  15. Anna Barkevall, Företagare, Böda
  16. Thomas Johnsson, Lantmätare, Stora Rör
  17. Jeanette Edström, Mediaföretagare, Föra
Borgholm
0001-00947

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ulf Lafvenskans, Lundeby
  2. Kerstin Bjellert, Knisa
  3. Arne Tärnblom, Hallnäs
  4. Ewa Sigfridsson, Gamleby
  5. Pia Tärnblom, Hallnäs
  6. Märta Söllvander, Böda
  7. Susanne Wiberg, Rälla
  8. Sam Petersson, Österskogen
  9. Daniel Carvallo, Borgholm
  10. Tony Garratt-Sahlström, Löttorp
  11. Stefan Wiberg, Rälla
  12. Nils Stjerndal, Borgholm
  13. Inga Björklund, Lilla Horn
  14. Jan Andersson, Borgholm
  15. Ingvar Svensson, Lundeby
Borgholm
0005-01378

Ölandspartiet (f.d. Kommunens Bästa)

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Ölandspartiet (f.d. Kommunens Bästa)

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Per Lublin, tecknare, Borgholm
  2. Bodil Rosengren, f.d. kulturchef, Köpingsvik
  3. Thomas Wahlqvist, kock och representant för Matupproret, Borgholm
  4. Stefan Olof Lundgren, musiker och kompositör, Halltorp, Rälla
  5. Roland Wickholm, f.d. mjölkbilschaufför, Kläppinge, Bredsättra
  6. Gunnar Stark, elinstallatör, Köpingsvik
  7. Florence Hallin, affärsföreståndare, Borgholm
  8. Ingrid Stark, vårdare, Köpingsvik
  9. Lars Vinnefors, ingenjör, Stora Rör
  10. Lena Herén, operationssjuksköterska, Rälla
  11. Janne Svantesson, kyrkvaktmästare, Rosenfors, Borgholm
Borgholms kommun
0336-03298

http://www.val.se