Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Vimmerby - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jan Henriksson, Norra Storgatan 9, Södra Vi
  2. Helen Nilsson, Storgatan 35 B, Vimmerby
  3. Kenneth Björklund, 2:a Tvärgränd 5, Gullringen
  4. Eva Berglund, Östra Vinkelgatan 9, Vimmerby
  5. Michael Svensson, Storgatan 4, Vimmerby
  6. Lis Glennfalk, Trastgatan 4, Vimmerby
  7. Åke Ströberg, Tallvägen 8, Storebro
  8. Mari Arvidsson, Snokebovägen 8, Vimmerby
  9. Kjell Bülow, Sunnanängsgatan 19, Vimmerby
  10. Anita Westerback, Hantverksgatan 5, Vimmerby
  11. Lennart Nygren, Bråkmakargatan 11, Vimmerby
  12. Lizette Wästerlund, Torgrundan 36, Storebro
  13. Anders Sundberg, Solbacka 507, Rumskulla
  14. Annika Högberg, Stenserydsvägen 10, Vimmerby
  15. Anders Enqvist, Centrumgatan 6, Gullringen
  16. Solveig Eriksson, Stärnstigen 4, Frödinge
  17. Peter Högberg, Stensrydsvägen 10, Vimmerby
  18. Harriet Lundmark, Storgatan 48, Vimmerby
  19. Håkan Korán, Lindhultsgatan 2, Vimmerby
  20. Maria Samuelsson, Vikinggatan 3, Vimmerby
  21. Anders Korán, Sagovägen 3 L, Vimmerby
  22. Sandra Larsson, Storgatan 98 B, Vimmerby
  23. Mustafa Badran, Madickensgränd 10, Vimmerby
  24. Britta Grahn, Rävbacksgatan 13, Vimmerby
  25. Mats Hagman, Östratullportsgatan 11 A, Vimmerby
  26. Wivi-Anne Karlsson, Pysslingsgränd 4, Vimmerby
  27. Lars-Inge Green, Slitshult 408, Södra Vi
  28. Anna Björklund, Södra Storgatan 68, Södra Vi
  29. Bo Stigstedt, Rumskullavägen 10, Södra Vi
  30. Maria Bälter-Stridh, Åhl 510, Gullringen
  31. Bo Palmér, Mirabellsgatan 10, Vimmerby
  32. Camilla Stridh, Höstlätt 135, Locknevi
  33. Morgan Karlsson, Nybble 110, Vimmerby
  34. Tom Angeling, Sagovägen 3M, Vimmerby
  35. Anne-Marie Blomgren, Hagagatan 14, Södra Vi
  36. Bertil Fors, Kajsa Kavats Gränd 7, Vimmerby
  37. Maja Westberg-Enqvist, Centrumgatan 6, Gullringen
  38. Kenneth Nilsson, Madickens Gränd 4, Vimmerby
  39. Inga-Lisen Nilsson, Ringvägen 10, Gullringen
  40. Krister Ström, Dvärgstigen 5, Vimmerby
  41. Tomas Gustavsson, Gallebovägen 12, Södra Vi
  42. Monica Gustavsson, 2:a Tvärgränd 5, Gullringen
  43. Stig Fransson, Granvägen 6, Storebro
  44. Gun Green, Slitshult 408, Södra Vi
  45. István Korán, Båtsmansgatan 19, Storebro
  46. Teresia Bogren, Ringvägen 3, Gullringen
  47. Göran Grudemo, Aspvägen 3, Storebro
  48. Ann Brink, Lilla Mässhallsgatan 4, Vimmerby
Vimmerby kommun
0002-01750

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Per Åke Svensson, kommunalråd, Rumskulla
  2. Ingela Nilsson Nachtweij, agronom, Vimmerby
  3. Krister Torenfält, skogsbrukare, Rumskulla
  4. Kerstin Andersson, barnskötare, Pelarne
  5. Leif Larsson, regionförbundsordförande, Vimmerby
  6. Peter Karlsson, mjölkproducent, Södra Vi
  7. Rein Soovik, naprapat, Vimmerby
  8. Bo Svensson, kriminalinspektör, Frödinge
  9. Anna Svensson, civilingenjör, Rumskulla
  10. Lars Nilsson, företagare, Vimmerby
  11. Ulf Svensson, IT-ansvarig, Tuna
  12. Rolf Johnzon, redaktör, Storebro
  13. Birger Andersson, skogsbrukare, Locknevi
  14. Peter Fjällgård, omsorgsassistent, Rumskulla
  15. Curt Tyrberg, partneransvarig, Frödinge
  16. Annelie Styrbjörn, biomedicinsk analytiker, Frödinge
  17. Sten-Olof Svensson, fd förvaltningschef, Frödinge
  18. Marcus Jonmyren, datortekniker, Vimmerby
  19. Eva Svensson, organisatör, Frödinge
  20. Birger Andersson, skogsinspektör, Vimmerby
  21. Kenneth Karlsson, pensionär, Vimmerby
  22. Marita Lindström, kulturskoleassistent, Vimmerby
  23. May-Lis Andersson, fd postmästare, Djursdala
  24. Åsa Johansson, lackerare, Storebro
  25. Krister Bergqvist, företagare, Gullringen
  26. Ulla-Gerd Johnzon, fd ekonomiassistent, Storebro
  27. Harry Carlsson, fd lanthandlare, Rumskulla
  28. Mats Nyström, lärare, Pelarne
  29. Ulf Borg, industriarbetare, Vimmerby
  30. Håkan Karlsson, truckförare, Vimmerby
Vimmerby
0004-01356

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Börje Forss, Storebro
  2. Tore Dalin, Vimmerby
  3. Assar Gällerspång, Vimmerby
  4. Lars-Åke Öhman, Södra Vi
  5. Britt-Sofi Forss, Storebro
  6. Berna Karlsson, Södra Vi
  7. Lars Karlsson, Södra Vi
  8. Lennart Eliasson, Vimmerby
  9. Anders Fransson, Södra Vi
  10. Jan Karlsson, Södra Vi
Vimmerby
0003-00472

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Gudrun Brunegård, Skolsköterska, landstingsråd, Vimmerby
  2. Elisabeth Lago Nilsson, Trebarnsmamma, Hästmosshult
  3. Torbjörn Sandberg, Studie- och yrkesvägledare, Djursdala
  4. Göran Gustafsson, Företagare, Djursdala
  5. AnnSofi Henriksson, Förskollärare, Vimmerby
  6. Ola Gustafsson, Civilekonom, Vimmerby
  7. Thomas Karlsson, Bilförsäljare, Vimmerby
  8. Maseullah (Masi) Aurfan, Studerande, Vimmerby
  9. Minka Eriksson, Arbetsterapeut, Locknevi
  10. Jaroslav Sranka, Tekniker, Vimmerby
  11. Carl-Axel Fagerström, Företagare, Vimmerby
  12. Anette Möller, Receptionschef, Pelarne
  13. Roland Nilsson, Lantbrukare, Höknäset
  14. Sven Weckfors, Elektriker, Rumskulla
  15. Anneli (Anna) Eglin, Socioterapeut, Södra Vi
  16. Rickard Petersson, Sportjournalist, Vimmerby
  17. Christian Antonsson, Barnskötare, Vimmerby
  18. Eva Petersson, Hantverkare, Vimmerby
  19. Farhad Mohammad Aziz, Jurist träindustriarbetare, Vimmerby
  20. Bernt Kristoffersson, Träindustriarbetare, Rumskulla
  21. Ingbritt Carlsson, Lärare, Brofall
  22. Anders Gustafsson, Rektor, Gullringen
  23. Elisabeth Steigård, Leg sjuksköterska, Vimmerby
  24. Kjell Davidsson, Lantbrukare, Tuna
  25. Anders Brunegård, Distriktsläkare, Vimmerby
Vimmerby
0068-01250

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Caroline Axelsson, 30 år,lärare, Storebro
  2. Annika Fundin, 23 år,omsorgspersonal, Vimmerby
  3. Krister Segergren, vårdare, Locknevi
  4. Dawan Mofak, studerande, Vimmerby
  5. Matts Hansson, lantbrukare, Locknevi
  6. Ingvar Edlund, personlig assistent, Vimmerby
  7. Anna Segergren, socionom, Locknevi
  8. Sture Johansson, 52 år,industriarbetare, Djursdala
  9. Kristina Montelius, guldsmed, Mariannelund
  10. Elisabeth Thorén, egenföretagare, Vimmerby
Vimmerby
0055-03330

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Leif Carlson, Vimmerby, 68 år, Leg. läkare
  2. Tomas Peterson, Toverum, 57 år, Civilingenjör
  3. Micael Glennfalk, Vimmerby, 57 år, Entreprenör
  4. Ylva Sandström, Vimmerby, 32 år, Lärare
  5. Claes Wetterström, Vimmerby, 44 år, Officer
  6. Morgan Esping, Djursdala, 46 år, Djursdala, Lärare
  7. Annika Carlson, Vimmerby, 66 år
  8. Håkan Carlsson, Vimmerby, 64 år, Företagsledare
  9. Magnus Gustafsson, Gullringen, 49 år
  10. Björn Swedborg, Tuna, 65 år, Överste
  11. Carolina Andersson, Södra Vi, 45 år, Entreprenör
  12. Ferdinand Meilinger, Södra Vi, 42 år, Entreprenör
  13. Anna Maria Lyngstad, Södra Vi, 70 år
  14. Sören Sjöholm, Södra Vi, 64 år, Byggnadsingenjör
  15. Inge Teodorsson, Storebro, 68 år, Ingenjör
  16. Lisbeth Konrad, Vimmerby, 71 år
  17. Håkan Nyström, Vimmerby, 48 år, Chaufför
  18. Jörgen Köhler, Storebro, 71 år, Direktör
Vimmerby
0001-00959

Nationaldemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Nationaldemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Rasmus Gårdebrink, Delredaktör
  2. Rikard Brand, Studerande
Vimmerby kommun
0243-03699

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Sandor Högye, metallarbetare
  2. Tomas Holmberg, husbyggare
  3. Peter Sandberg, logistik & inköp
  4. Kent Svensson, målare
  5. Sören Karlsson, fd verkstadsarbetare
  6. Bengt Barkstam, chaufför
Vimmerby kommun
0110-03426

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Kjell Jonason, Socionom, Vimmerby
  2. Pia Young, Behandlingsassistent, Frödinge
  3. Rickard Eriksson, Gjuteriarbetare, Storebro
  4. Lise-Lotte Bertilsson, Verksamhetschef, Vimmerby
  5. Åke Leander, Pensionär, Södra Vi
  6. Dinore Qmega, Modersmålspedagog, Vimmerby
Vimmerby
0005-02141

http://www.val.se