Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Oskarshamn - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Peter Wretlund, Politiker, Oskarshamn
  2. Lis Lyrbo, Politiker, Oskarshamn
  3. Andreas Erlandsson, Produktionsledare, Oskarshamn
  4. Lisa Björk, Teaterpedagog, Oskarshamn
  5. Sven-Åke Johansson, Verksamhetschef, Kristdala
  6. Yvonne Bergvall, Utbildningskonsulent, Oskarshamn
  7. Tobias Eriksson, Inköpare, Oskarshamn
  8. Sara Gunnar, Butiksmedarbetare, Påskallavik
  9. Stefan Windh, Utvecklingskonsulent, Påskallavik
  10. Mia Fahlström, Figeholm
  11. Tommy Brännström, Poliskommisarie, Oskarshamn
  12. Lis Erixon, Svetsare, Oskarshamn
  13. Leine Johansson, Industriarbetare, Fårbo
  14. Susanna Windh, Systemvetare, Påskallavik
  15. Dennis Rydh, Järnvägstjänsteman, Oskarshamn
  16. Eva-Lena Karlsson, Socionom, Oskarshamn
  17. Joakim Rylin, Montör, Oskarshamn
  18. Rigmor Eklind, Politiker, Oskarshamn
  19. Anton Holmgren, Studerande, Oskarshamn
  20. Olivia Bergvall, Friskvårdsinstruktör, Oskarshamn
  21. Sami Durmishi, Industriarbetare, Oskarshamn
  22. Angelicka Nehls, Produktionsledare, Gället
  23. Lars Wingerup, Läkare, Fallebotorp
  24. Lena-Maria Nylander, Förskolelärare, Figeholm
  25. Berth Karlsson, Pensionär, Oskarshamn
  26. Carina Ax, Cafebiträde, Oskarshamn
  27. Johan Jiveström, Arbetsmiljöinsp, Oskarshamn
  28. Gizela Posa, Oskarshamn
  29. Alf Holmberg, Pensionär, Oskarshamn
  30. Susanne Davidsson, Verksamhetsutvecklare, Vånevik
  31. Bernt Björk, Pensionär, Oskarshamn
  32. Yvonne Hagberg, Undersköterska, Vånevik
  33. Patrik Wahlström, VVS-montör, Oskarshamn
  34. Frida Bergvall, Platschef, Oskarshamn
  35. Yusuf Sheekh, Industriarbetare, Oskarshamn
  36. Vamai Betkari, Butiksbiträde, Oskarshamn
  37. Mattias Karlsson, Skattedirektör, Oskarshamn
  38. Sari Heed, Vårdbiträde, Figeholm
  39. Roland Bladh, Oskarshamn
  40. Joakim Klaesson, Egen företager, Påskallavik
  41. Bo Johannesson, Handläggare, Oskarshamn
  42. Anita Bergström, Undersköterska,Kristdala
  43. Arne Nilsson, Kanslist, Oskarshamn
  44. Kenneth Gustavsson, Maskinoperatör, Björnhult
  45. Torgny Nilsson, Pensionär, Oskarshamn
  46. Tormod Nesset, Reparatör, Oskarshamn
  47. Lars-Göran Andreasson, Personalutvecklare, Oskarshamn
  48. Stig Nilsson, Ingenjör, Oskarshamn
  49. Catrin Alfredsson, Undersköterska, Oskarshamn
Oskarshamns kommun
0002-00762

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Evy Jonsson, vårdlärare, Oskarshamn
  2. Magnus Larsson, ekonom, Kristdala
  3. Christer Brorson, adjunkt, Oskarshamn
  4. Kerstin Sternell, distriktssköterska, Figeholm
  5. Kerstin Karlsson, affärsbiträde, Fårbo
  6. Ingrid Brundin, leg barnmorska, Oskarshamn
  7. Fritz Axelsson, pensionär, Bockara
  8. Weine Axelsson, plåtslagare, Oskarshamn
  9. Ivar Andersson, lantbrukare, Kristdala
  10. Jan-Åke Erlandsson, lantbrukare, Döderhult
  11. Ann-Carolin Liljehorn, kyrkvaktmästare, Oskarshamn
  12. Anders Nilsson, lantbrukare, Kristdala
  13. Ulf Zander, skogsentreprenör, Figeholm
  14. Ingbritt Johansson, vårdbiträde, Kristdala
  15. Göran Carlsson, lantbrukare, Döderhult
  16. Lars Karlsson, lantbrukare, Kristdala
  17. Sven-Olof Karlsson, bussförare, Kristdala
  18. Hillevi Augustsson, vårdbiträde, Oskarshamn
  19. Christer Karlsson, försäkringsrådgivare, Kristdala
Oskarshamn
0004-01314

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mathias Karlsson, egen företagare, informatör, Oskarshamn
  2. Lisbeth Lindberg, fil.mag., landstingsledamot, Oskarshamn
  3. Lisa Mörndal, barnmorska, Oskarshamn
  4. Karl-Erik Gustavsson, folkbildare, Oskarshamn
  5. Lisbeth Karlsson, ka.lisbeth@telia.com Påskallavik
  6. Solweig Weber, sekreterare, informatör, Oskarshamn
  7. Jan-Eric Lindberg, kvalitetschef, Oskarshamn
  8. Johan Erlandsson, arbetsdykare, Oskarshamn
  9. Daniel Lundmark, 26 år, fotograf, Oskarshamn
  10. Jan-Erik Ekblad, företagare, Bockara
  11. Jan S Tordenius, civilekonom och fil.kand., Oskarshamn
  12. Margareta Johansson, folkbokförare, Figeholm
  13. Tobias Hörnfeldt-Röhr, underhållstekniker, Oskarshamn
  14. Carl-Erik Streijffert, direktör, Oskarshamn
Oskarshamn
0003-00156

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Klaus Leidecker, Företagare, Oskarshamn
  2. Elisabeth Englund, Leg sjuksköterska, Döderhult
  3. Ingemar Lennartsson, Skogskonsulent, Döderhult
  4. Håkan Englund, Präst, Döderhult
  5. Sven-Roland Danielsson, Kanslist, Oskarshamn
  6. Anna Bredmar, Högstadielärare, Oskarshamn
  7. Rebecka Englund, Studerande, Döderhult
  8. Peter Åhl, Pastor, Kristdala
  9. Ingbritt Jerner, Kulturarbetare, Oskarshamn
  10. Berit Sjöö, Barnmorska, Oskarshamn
  11. Per Tingström, Brandman, Oskarshamn
  12. Gudrun Camnerin, Barnskötare, Oskarshamn
  13. Tomas Svensson, Företagare, Oskarshamn
  14. Lena Håkansson, Undersköterska, Döderhult
  15. Patrik Tille, Fotograf, Oskarshamn
  16. Ida Camnerin, Studerande, Oskarshamn
  17. Ulf Sjöö, Civilingenjör, Oskarshamn
  18. Stefan Håkansson, Metallarbetare, Döderhult
  19. Lena Bock, Ekonom, Oskarshamn
  20. Roy Algotsson, Leg sjuksköterska, Oskarshamn
  21. Leif Camnerin, Musiklärare, Oskarshamn
  22. Eino Blixt, Pensionär, Kristdala
  23. Siv Persson, Undersköterska, Figeholm
  24. Arne Rosman, Pensionär, Oskarshamn
  25. Sven Gunnar Persson, Rektor, Figeholm
  26. Lars Ulmborg, Elektriker, Fårbo
Oskarshamn
0068-01246

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Elisabeth Wanneby, Århult
  2. Anna Eriksson, Bockara
  3. Inga-Lill Stavervik, Oskarshamn
  4. Eva Cederbom, Gröndal
  5. Pamela Valencia, Oskarshamn
  6. Sif Strand-Rönnbäck, Skurö
  7. Carl Bloom, Kristineberg
  8. Jonathan Wanneby, Århult
  9. Linnéa Bloom, Kristineberg
Oskarshamn
0055-03328

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lars Blomberg, Brandmästare, Oskarshamn
  2. Emma Dahlberg, Egen företagare, Mörtfors
  3. Leif Axelsson, Enhetschef, Oskarshamn
  4. Gunilla Karlsson, Oskarshamn
  5. Anders Stenberg, Anläggningsingenjör, Figeholm
  6. Thomas Ekman, Föreståndare, Oskarshamn
  7. Samir Gozic, Socialsekreterare, Oskarshamn
  8. Emma Källström, Drift- & underhållsplanerare, Oskarshamn
  9. Marie Erlandsson, Administratör, Oskarshamn
  10. Gudrun Gustafsson, Socionom, Oskarshamn
  11. Jonas Ekman, Elberedare, Oskarshamn
  12. Eva-Marie Hansson, Folkhälsostrateg, Klintemåla
  13. Chahanna Olsson, Egen företagare, Oskarshamn
  14. Stefan Pettersson, Servicetekniker, Bockara
  15. Johan Teiffel, Informatör, Oskarshamn
  16. Gillis Axelsson, Fil. mag., Mederhult
  17. Lucas Lodge, Egen företagare, Oskarshamn
  18. Sam Ekman, Teletekniker, Oskarshamn
  19. Peder Bylander, Civilingenjör, Oskarshamn
  20. Mikael Norlin, Supervisor, Oskarshamn
  21. Fredrik Gerhardsson, Lärare, Oskarshamn
  22. Anders Danielsson, Bussförare, Kristdala
  23. Hans Glawing, Inredningskonsult, Oskarshamn
  24. Seija Lokrantz, Egen företagare, Mörtfors
  25. Magnus Nilsson, Ingenjör, Oskarshamn
  26. Tommy Larsson, Lärare, Oskarshamn
  27. Barbro Kreutz, Informatör, Oskarshamn
  28. Kerstin Bergström, Säljare, Oskarshamn
  29. Börje Åman, Fastighetsmäklare, Oskarshamn
  30. Lars-Henrik Jansson, Oskarshamn
  31. Johan Persson, VD, Oskarshamn
  32. Bert Nord, Lärare, Oskarshamn
  33. Ken Stenman, Anläggningschef, Oskarshamn
Oskarshamn
0001-00957

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Mattias B Johansson, driftingenjör
  2. Jonny Evaldsson, pensionär
  3. Bengt-Göran Johnsson, transportledare
  4. Birgitta Karlsson, pensionär
  5. Klas Johnsson, pensionär
Oskarshamns kommun
0110-03424

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ingmar Hjalmarsson, Metallarbetare
  2. Heléne Adolfsson, Vårdbiträde
  3. Ulf Åman, Industriarbetare
  4. Sylvia Borg, Rehab-utvecklare
  5. Oscar Westrin, Studerande
  6. Britt Falk, Sjuksköterska
  7. Tobias Hasterok, Stensättare, Bockara
  8. Lena Granath, Servitris, Fårbo
  9. Matti Wahlström, Civilingenjör
  10. Margaretha Grimsen, Metallarbetare
  11. Björn Remning, Kulturvetare
  12. Svetlana Andelova, Förvaltningsassistent
  13. Sven Ström, Journalist, Fårbo
  14. Ann Sjöberg, Kokerska
  15. Herje Westrin, fd. Socialarbetare
  16. Martina Holmberg, Sömmerska
  17. Lars Hellgren, Yrkesförare, Påskallavik
  18. Marita Reinholdsson, Vårdarinna
  19. Bo Morseby, Styrman
  20. Lena Rosenqvist, Industriarbetare, Påskallavik
  21. Sven-Olof Adolfsson, Verkstadsarbetare
  22. Ingert Lampe, Fritidsledare
  23. Cenneth Holmberg, Snickare
  24. Annika Nilsson, Personlig assistent, Kristdala
  25. Stig Gustavsson, Truckförare
  26. Catarina Gustavsson, Emballagehanterare
  27. Hans Gunnar Åslund, Kontorsvaktmästare
  28. Mariette Ågren, Undersköterska
  29. Fredrik Jonasson, Förrådsarbetare
  30. Mona Esselvall-Malm, Enhetschef
  31. Lars-Åke Rydh, fd. Varvsarbetare
  32. Jessica Segerhjelm, Verksamhetsledare
  33. Lars Eriksson, Pensionär
  34. Emelie Fyhr, Studerande
  35. Martin Holmgren, Fritidsledare
  36. Eleonore Wiktorzon, Undersköterska
  37. Emanuel Danielsson, Brandman, Kristdala
  38. Annika Bergquist, Rehab-assistent
  39. Johan Jarkiewicz, Logistiksamordnare
  40. Gunilla Henriksson, Förskollärare
  41. Johan Granath, Sanerare, Fårbo
  42. Lena Fyhr, Skötare
  43. Jan Johansson, Idrottslärare
  44. Eva Esselvall-Jörneklint, Vårdarinna
  45. Lars-Gunnar Johansson, Sjuksköterska
  46. Ivar Karlsson, Montör, Bockara
  47. Gunilla Strömberg, Receptionist
  48. Mats Rosén, Arbetslös
  49. Veronika Guljas, Metallarbetare
  50. Roy Martinsson, Designer
  51. Tanja Sjöberg, Studerande
  52. Sven Olof Boström, Vaktmästare
  53. Carl Jörneklint, Produktionsledare
Oskarshamn
0005-01403

http://www.val.se