Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Nybro - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Inger Rydbrink, Personalkonsulent, Nybro
  2. Mikael Svanström, Fastighetsskötare, Nybro
  3. Brith-Louise Fagerstrand, Säljare, Alsterbro
  4. Bernt Jonsson, Fastighetsägare, Nybro
  5. Ann-Christin Quist-Karlsson, Undersköterska, Nybro
  6. Kaj Göransson, Tågklarerare, Bäckebo
  7. Catarina Bentsrud, Industriarbetare, Örsjö
  8. Karl Längberg, ,Student, Nybro
  9. Carina Akinder, Försäkringshandläggare, Bränntorp
  10. Lennart Storm, Ombudsman, Pukeberg
  11. Cecilia Olsson, Industriarbetare, Gränö
  12. Hans Dahlström, Skribent, Kungshall
  13. Eva Karlsson, Pensionär, Orrefors
  14. Mats Larsson, Träarbetare, Örsjö
  15. Ann Hammenholt, Assistent, Alsjöholm
  16. Börje Slättman, Lantbrukare, Flerohopp
  17. Martina Andersson, Träarbetare, Nybro
  18. Christer Jonsson, Tekniker, Bäckebo
  19. Martina Arvidsson, Systemförvaltare, Alsterbro
  20. Anders Lundell, Mediasäljare, Nybro
  21. Raif Mehmeti, Lärare, Kungshall
  22. Robert Ternström, Konsult, Alsterbro
  23. Elsa Pettersson, Undersköterska, Nybro
  24. Per-Ola Johansson, Personalman, Nybro
  25. Kitty Johansson, Djurskötare, Bäckebo
  26. Johan Holm, Elektriker, Nybro
  27. Tobias Åberg, Metallarbetare, Rismåla
  28. Bertil Johnsson, Lärare, Nybro
  29. Dardan Drini, Studerande, Kungshall
  30. Marie Wedell, Butikschef, Nybro
  31. Magnus Persson, Personlig assistent, Örsjö
  32. Göran Dackebro, Tågklarerare, Nybro
  33. Britt Israelsson, Ombudsman, Nybro
  34. Michael Karlsson, Maskinoperatör, Nybro
  35. Daniel Andersson, Elektriker, Nybro
  36. Kennet Eriksson, Industriarbetare, Nybro
  37. Ingegerd Lagercrantz, Pensionär, Alsterbro
  38. Anders Oskarsson, Tekniker, Bäckebo
  39. Anita Engström, Undersköterska, Bäckebo
  40. Börje Bäckström, Vaktmästare,Nybro
  41. Hans-Christer Holm, Pensionär, Harstenslycke
  42. Carina Gustavsson, Kontorist, Madesjö
  43. Ulf Bodin, Glassmältare, Örsjö
  44. Kajsa Hallberg, Pensionär,Madesjö
  45. Ulf Gustavsson, Montör, Madesjö
  46. Lena Jonsson, Omsorgsassistent, Bäckebo
  47. Gunilla Pilebrand, Undersköterska, Bäckebo
  48. Christer Wedell, Pensionär, Orrefors
  49. Milla Dietrichsson, Personalansvarig, Bäckebo
  50. Jens Jonsson, Socionomstuderande, Nybro
  51. Stefan Brandstedt, Orrefors
  52. Michael Petersson, Vaktmästare, Kristvallabrunn
  53. Michael Vejrum, Ombudsman, Nybro
  54. Hanne Jensen, Personligt ombud, Alsterbro
  55. Roland Larsson, Pensionär, Orrefors
  56. Christina Lund, Gravör, Nybro
  57. Hans Jonsson, Truckförare, Kungshall
  58. Peter Andersson, GS-ordförande, Nybro
  59. Evert Fagerstrand, Pensionär, Alsterbro
Nybro kommun
0002-00903

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Christina Davidson, kommunalråd, Nybro
  2. Karin Helmersson, ombudsman, Orrefors
  3. Nils Grönquist, kyrkvaktmästare, Gullaskruv
  4. Åke Göthberg, äggproducent, Kopparfly
  5. Bodil Johansson, lärare, Skedebäckshult
  6. Lars-Gunnar Hellström, lantrukare, Räggekulla
  7. Kenneth Petersson, lärare, Skedebäckshult
  8. Karina Helmersson, verksamhetsutvecklare, Orrefors
  9. Ingeli Ivansson, lantbrukare, Rugstorps Gård
  10. Anders Johansson, undersköterska, Knalltorp
  11. Jeanette Madeling, ekonom, Persmåla
  12. Kristina Sandgren, butikssäljare, Orrefors
  13. Jonas Persson, glasarbetare, Målerås
  14. Anita Andersson, säljare, Nybro
  15. Ing-Marie Gustafsson, ridinstruktör, N Sävsjö
  16. Ulla-Stina Sandgren, pensionär, Målerås
  17. Björn Aronsson, företagare, Kopparfly
  18. Mariette Karlsson, pensionär, Alsterbro
  19. Carl-Johan Önnered, byggingenjör, Kråksmåla
  20. Urban Eliasson, egenföretagare, S:t Sigfrid
  21. Jan Torstensson, skogskonsulent, Madesjö
  22. May Bernhardsson, pensionär, Alsjöholm
  23. Carl-Gustav Johansson, lantbrukare, Nässjömåla
  24. Maria Strömberg, verksamhetschef, S:t Sigfrid
  25. Georg Erlandsson, lantbrukare, Knivingaryd
  26. Karl-Gustaf Nilsson, lantbrukare, Skårebo Gård
  27. Ann-Mari Johansson, förskollärare, Nybro
  28. Ingrid Alriksson, beteendevetare, Rössbo Övra
  29. Ing-Marie Rosén, lärare, Alsterbro
  30. Linda-Marie Erlandsson, farmaceut, Kråksmåla
  31. Carl-Axel Hallberg, rektor, Madesjö
  32. Emma Ivansson, studerande, Rugstorps Gård
  33. Bosse Lennartsson, grovsmed, Nybro
  34. Helén Danielsson, undersköterska, Orrefors
  35. Eva Williamsson-Rosén, vårdare, Alsterbro
  36. Eva-Lotte Skånberg, undersköterska, Björnahult
  37. Kristina Meyer, ekonom, Nybro
  38. Ingvar Johansson, skogsbrukare, Otteskruv
  39. Maria Karlsson, omsorgsassistent, Skårebo
  40. Marianne Pohl, pensionär, Orrefors
  41. Karina Åberg, undersköterska, Pukeberg
  42. Maj Dietrichson, pensionär, Madesjö
  43. Margareta Sivertsson, ekonom, Skoghult
  44. Birgitta Hermansson, pensionär, Slättingebygd
  45. Carl-Bertil Nilsson, ekonom, Örsjö
  46. Per-Olof Olofsson, lantbrukare, Björnahult
  47. Christina Lundgren, egenföretagare, Torshult
  48. Hans-Åke Andersson, elektriker, Lillaverke
  49. Ingemar Nilsson, banktjänsteman, Nybro
  50. Mikael Olsson, träarbetare, Gränö
  51. Håkan Pearson, arbetssökande, Nybro
  52. Göran Löfgren, ekonom, Kolstaden
  53. Marianne Petersson, pensionär, Månsamåla
  54. Kjell-Åke Ohlsson, industriarbetare, Madesjö
  55. Ingemar Gunnarsson, industriarbetare, Nybro
Nybro
0004-01298

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anders Karlsson, träindustriarbetare, Nybro
  2. Elisabeth Hultman, gymnasielärare, Nybro
  3. Ronja Ismail, studerande, fd småföretagare, Nybro
  4. Kjell Josefsson, civilekonom, www.metrobloggen.se/kjelljosef, Nybro
  5. Bawar Ismail, www.bawarsworld.blogspot.com, studerande, Nybro
  6. Akram Ismail, NO-lärare, kemist, Nybro
  7. Birgit Andersson, pensionär, fd biblioteksanställd, Nybro
  8. Gun Arbin, pensionär, fd säljare, Nybro
  9. Maria Thanger, grundskolelärare, montessoripedagog, Nybro
  10. Bo Särnholm, civilingenjör, Nybro
Nybro
0003-03568

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Daniel Wiström, Företagare, Nybro
  2. Jimmy Loord, Pastor, Nybro
  3. Myrthel Tobiasson, Leg sjuksköterska, Slättingebygd
  4. Jonny Andersson, Civilekonom, Nybro
  5. Monika Franzén, Friskvårdskonsulent, Nybro
  6. Bjarnette Tallberg, Förskollärare, Alsterbro
  7. Carin Thuvesson, Leg sjuksköterska, Nybro
  8. Mattias Jonsson, Tekn kand byggteknik, Nybro
  9. Inga Eriksson, Pensionär, Svalehult
  10. Roger Wedebrand, Brandmästare, Nybro
  11. Therese Chantre Moskog, Personlig assistent, Nybro
  12. Jens Loord, Serviceledare, Nybro
  13. Birgitta Josefsson, Studerande, Nybro
  14. Ulla Eriksson, Receptarie, Svalehult
  15. Karin Johansson, Arbetsterapeut, Skogsby
  16. Roland Andersson, Brandförman, Nybro
  17. Monica Hugoson, Leg sjuksköterska, Flygsfors
  18. Lars Johansson, Skogsentreprenör, Skogsby
  19. Ingalill Levander, Leg sjuksköterska, Nybro
  20. Britt-Marie Johansson, Behandlingsassistent, Nybro
  21. Roberth Duveskog, Köpman, Nybro
  22. Kerstin Ekryd Johansson, Pensionär, f d förskollärare, Alsterbro
  23. Lisbeth Carlsson, Platschef RIA, Orrefors
  24. Sylvia Nillervik, Omsorgsassistent, Nybro
  25. Gudrun Madsen, Socionom, Flygsfors
  26. Liebert Gustavsson, Pensionär, Bäckebo
  27. Solveig Andersson, Pensionär, f d lantbrukare, Kolaretorp
  28. Arnold Andersson, Pensionär, Nybro
  29. Sivert Hugosson, Diakon, Västra Resebo
Nybro
0068-03628

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. John Green, Örsjö,green.john2010@yahoo.se
  2. Peter Julin, Nybro,hornsgatan18@hotmail.com,070-5878273
  3. Irmeli Green, Örsjö
  4. Maria Flander, Flygfors
  5. Detlef Tödt, detlef.todt@spray.se,070-6000067
Nybro
0055-03327

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Peter Lilja, Nybro, 36 år, Företagare
  2. Karin Heideman, Orrefors, 45 år, Redovisningskonsult
  3. Jonas Algotsson, Madesjö, 47 år, IT-företagare
  4. Jan Enarsson, Torshult, 60 år, Skogsbrukare
  5. Ann Harmander, Nybro, 60 år, Ekonom
  6. Monica Ljungdahl, Nybro, 56 år, Leg. sjukgymnast
  7. Roger Stålbrand, Nybro, 62 år, Målaremästare
  8. Ksenia Harrisen, Nybro, 31 år, Ekonom
  9. Torgny Frööjdh, Örsjö, 46 år, Industriarbetare
  10. Henry E. Islo, Orrefors, 67 år, Företagare
  11. Jenny Andersson, Alsjöholm, 33 år, Grundskollärare
  12. Magnus Jeansson, Nybro, 67 år, Pensionär
  13. Agneta Algotsson, Madesjö, 44 år, Omsorgsassistent
  14. Håkan Fredriksson, Norra Sävsjö, 57 år, Reparatör
  15. Peder Dahlman, Nybro, 39 år, Leg. kiropraktor
  16. Sebastian Västerlund, Nybro, 19 år, Studerande
  17. Anders Carlsson, Ebbehult, 53 år, Direktör
  18. Alf Lundgren, Torshult, 45 år, NC-operatör
  19. Christina Arvidsson, Flerohopp, 60 år, Omsorgsassistent
  20. Johnny Johansson, Orrebäck, 48 år, Målare
  21. Bruno Linnér, Nybro, 65 år, Ingenjör
  22. Mats Gunnarsson, Pukaberg, 72 år, Entreprenör
  23. Linde Eriksson, Flerohopp, 68 år, Lantbrukare
  24. Jan Åke Karlsson, Göstorp, 56 år, Civilekonom
  25. Stig Arvidsson, Flerohopp, 65 år, Konstruktör
  26. Birgitta Carlsson, Ebbehult, 49 år, Distriktssköterska
  27. Mikael R-son Boberg, Nybro, 52 år, Nybro, Advokat
Nybro
0001-00956

SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Nils Duveborn, Flygledare
  2. Bodil Bagert, Fil mag
  3. Ann-Margret Fahlgren, Kontorist
  4. Berth Lönn, f d Turistchef
  5. Berth Sköld, Serviceingenjör
  6. Åke Ericson, Gymnasielärare
  7. Matz Östingstorp, Konsult
  8. Bengt Lindgren, Hedersledamot
  9. Siv Palmqvist, f d Posttjänsteman
  10. Kenneth Sköldemo, Taxichaufför
  11. Lilian Karlsson, f d Affärsbiträde
  12. Lennart Borg, Intendent
  13. Vera Kocovski, Hemmafru
  14. Percy Ekholm, Ingenjör
  15. Ulla Karlsson, Sömmerska
  16. Ljupco Kocovski, Glaskonstnär
  17. Berit Jonsson, Vårdbiträde
  18. Tage Lindblad, Grafiker
  19. Maj-Britt Elmgren, Ritare
  20. Inge Svensson, f d Kamrer
Nybro
0107-00710

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mariann Karlsson, Sjuksköterska, Brantås
  2. Kaj Raving, Metallarbetare, Kristvallabrunn
  3. Gunnel Hedlund, Lärare, Nybro
  4. Anders Svensson, Fritidsledare, Nybro
  5. Pia Eriksson, Träarbetare, Nybro
  6. Bill Petersson, Glasarbetare, Orrefors
  7. Åsa Holmberg, Socionom, Nybro
  8. Bo Johansson, Pensionär, Flygfors
  9. Carina Blom, Vårdare, Gullaskruv
  10. Patrik Åberg, Fritidsledare, Nybro
  11. Paz Pizarro, Lärare, Nybro
  12. Leif Karlsson, Vaktmästare, Nybro
  13. Camilla Holgersson, Nybro
  14. Ola Gullberg, Industrielektriker, Brixslät
  15. Birgitta Jansson, Socionom, Nybro
  16. Jarl Bulow, Pensionär, Nybro
  17. Robin Sörbom, Studerande, Nybro
  18. Ulla Källberg, Nybro
  19. Rasmus Arvidsson, Studerande, Nybro
  20. Nick Mobaraki, Omsorgsassistent, Nybro
  21. BrittMarie Gustafsson, Förskollärare, Nybro
  22. Kalle Berg, Socionom, Nybro
  23. Ali Mobaraki, Träarbetare, Nybro
  24. Brigitte Gunnarsson, fd. mentalskötare, Nybro
  25. Ola Keyser, Studerande, Flygfors
  26. Daniel Liffner, Svetsare, Nybro
  27. Regina Raving, Örsjö
  28. Aziz Dadiar, Föreståndare, Nybro
  29. Jöran Axelsson, Glasarbetare, Nybro
  30. Clara Talevska, Receptionist, Nybro
  31. Mattias Thunell, Metallarbetare, Nybro
  32. Anders Carlsson, Metallarbetare, Nybro
  33. Markus Syrjälä, Personlig assistent, Nybro
  34. Lennart Björk, Metallarbetare, Nybro
  35. Ole Gulliksen, Pensionär, Nybro
  36. Harry Västerlund, Pensionär, Orrefors
  37. Allan Carlsson, Pensionär, Nybro
Nybro
0005-02063

http://www.val.se