Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Emmaboda - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ann-Marie Fagerström, Kommunalråd, Emmaboda
  2. Per Sigvardsson, Metallarbetare, Långasjö
  3. Gunvor Karlsson, Undersköterska, Vissefjärda
  4. Stig-Ove Andersson, Glasarbetare, Emmaboda
  5. Gullvi Dahllöf, Fritidsledare, Emmaboda
  6. Jan-Olof P Jäghagen, Boda Glasbruk
  7. Maria Ixcot-Nilsson, Lärare, Emmaboda
  8. Bo Eddie Rossbol, Tekniker, Långasjö
  9. Annchristin Rosell, Rektor, Broakulla
  10. Jörg Eis, Metallarbetare, Moshult
  11. Ingrid Adolfsson, Glasarbetare, Vissefjärda
  12. Per Adolfsson, Byggnadsträarbetare, Emmaboda
  13. Gabriella Håveland, Livsstilscoach, Emmaboda
  14. Jan Petersson, Svetsare, Emmaboda
  15. Eva-Lena Gotthardsson, Träarbetare, Emmaboda
  16. Mikael Fransson, Träarbetare, Lindås
  17. Luigi Ixcot Rojas, Handelsanställd, Emmaboda
  18. Lena Holmqvist, Omsorgsassistent, Långasjö
  19. Erik Fors, Fastighetsskötare, Emmaboda
  20. Christer Skymbäck, Arbetsförmedlare, Emmaboda
  21. Maria Svensson, Hudterapeut, Emmaboda
  22. Göte Svensson, Pensionär, Långasjö
  23. Jette Noor Lehrmann Madsen, Tandläkare, Emmaboda
  24. Patrik Ideström, Konditor, Emmaboda
  25. Lotta Stenberg Lejon, Biblioteksassistent, Eriksmåla
  26. Greger Alfonsson, Glasarbetare, Emmaboda
  27. Tina Holmberg, Enhetschef, Lindås
  28. Dan Bondesson, Egen företagare, Långasjö
  29. Stig Skruvik, Verkstadschef, Vissefjärda
  30. Maria Wanner, Eriksmåla
  31. Christer Norrby, Mediakonsult, Vissefjärda
  32. Marie-Louise Eddegård, Vårdbiträde, Emmaboda
  33. Björn Johansson, Glasarbetare, Emmaboda
  34. Susanne Gustavsson, Glasarbetare, Vissefjärda
  35. Pelle Hellgren, Handelsanställd, Emmaboda
  36. Kazimira Andersson, Pensionär, Emmaboda
  37. Mauri Ojaniemi, Taxiförare, Vissefjärda
  38. Kristina Ideström, Lokalvårdare, Emmaboda
  39. Anders Andersson, Glasarbetare, Eriksmåla
  40. Maj-Britt Andersson, Handelsanställd, Emmaboda
  41. Anders Fransson, Metallarbetare, Långasjö
  42. Inger Rossbol, Specialpedagog, Långasjö
  43. Roger Petersson, Glasarbetare, Emmaboda
  44. Asta Bjelkenbrant, Omsorgsassistent, Emmaboda
  45. Karl-Axel Blad, FD Miljöarbetare, Lindås
  46. Margareta Roskvist, Lärare, Eriksmåla
  47. Peter Svensson, Hantverkare, Vissefjärda
  48. Anette Svanhall, Metallarbetare, Emmaboda
  49. Christer Augustinsson, Samordningschef, Emmaboda
  50. Ann-Louise Ahonen, Glasarbetare, Boda Glasbruk
  51. Jörgen Hammare, Hantverkare, Vissefjärda
  52. Angela Veltsiou, Handelsanställd, Emmaboda
  53. Ingemar Karlsson, Kyrkvaktmästare, Vissefjärda
  54. Katryn Nilsson, Barnskötare, Emmaboda
  55. Jimmy Landefjäll, Sågverksarbetare, Emmaboda
  56. Chatarina Fritz, Vårdbiträde, Emmaboda
  57. Gunilla Sunesson, Förskolärare, Långasjö
  58. Ann-Christin Johansson, Omsorgsassistent, Broakulla
  59. Roland Gross, Konstnär, Lindås
  60. Marita Lindgren, Bitr. Rektor, Broakulla
Emmaboda kommun
0002-00897

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ingrid Jensen, metallarbetare, Åleberg
  2. Christer Jonsson, universitetslektor, Emmaboda
  3. Göran Eriksson, lantbrukare, Kammarbo
  4. Bo Sunesson, byggnadssnickare, Harebo
  5. Anja Karlsson-Granlund, personalchef, Broakulla
  6. Lennart Gustavsson, skogsbrukare, Lindehult
  7. Rune Magnusson, trafiklärare, Emmaboda
  8. Ann-Charlott Filipsson, socionom, Åby
  9. Maria Lemon, restaurangchef, Emmaboda
  10. Göte Lundberg, administratör, Lindås
  11. Alf Medin, lantarbetare, Långasjö
  12. Joachim Petersson, kycklinguppfödare, Målatorp
  13. Karin Rask, industriarbetare, Algutsboö
  14. Göran Ernstsson, pensionär, Åleberg
  15. Anna J Karlsson, redovisningskonsult, Moshult
  16. Kent-Göran Karlsson, teletekniker, Broakulla
  17. Rose-Marie Jonasson, fd undersköterska, Moshult
  18. Bernt Petersson, skogsbrukare, Torsjö
  19. Anders Fransson, lagerarbetare, Tomeshult
  20. Eva Karlsson, omsorgsassistent, Klippingsbo
  21. Martin Rosenquist, verktygsmakare, Harebo
  22. Angela Fransson, lärare, Emmaboda
  23. Henrik Ernstsson, reparatör, Emmaboda
  24. Malin Gustafsson, fastighetsmäklare, Emmaboda
  25. Kerstin Karlsson, fd glasverksarbetare, Kammarbo
  26. Lage Karlsson, lantbrukare, Karamåla
  27. Börje Ullström, testingenjör, Åby
  28. Jan Granlund, chaufför, Räveberg
Emmaboda
0004-01022

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mats Arbring, Lindås
  2. Lars-Olof Hellborg, Broakulla
  3. Carl-Gunnar Holst, Broakulla
  4. Eva Hellborg, Broakulla
  5. Henrik Häggqvist, Emmaboda
  6. Bo Oscarsson, Emmaboda
Emmaboda
0003-02692

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anders Johansson, Fritidsledare, Emmaboda
  2. Anne Thuresson, Omsorgsassistent, Vissefjärda
  3. Mac Hellborg, Pensionär, f d företagare, Broakulla
  4. Ros-Marie Sandberg, Pensionär, f d lågstadielärare, Långasjö
  5. Torgny Karlsson, Säljare, Ingemundebo
  6. Magnus Ungerbäck, Lagerarbetare, Vissefjärda
  7. Johan Eriksson, Arbetssökande, Lindås
  8. Birgitta Andreasson, Entreprenör, Lindås
  9. Christoffer BenLevi, Pastor, teol kand, Emmaboda
  10. Jan-Erik Jansson, Entreprenör, Broakulla
  11. Mikael Berzelius, Företagare, Åleberg
  12. Lotta Odlingsson, Kulturskolechef, Långasjö
  13. Gert Sandberg, Pensionär, f d rektor, Emmaboda
  14. Tomas Lundqvist, Pensionär, f d officer, Broakulla
  15. Sofia BenLevi, Konstruktör, Emmaboda
  16. Helena Berzelius, Företagare, Åleberg
  17. Ingrid Åsman, Pensionär, f d distriktssköterska, Långasjö
  18. Birgitta Aldén, Pensionär, Långasjö
Emmaboda
0068-01173

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Inger Bark-Lagergren, naturterapeut, Lindås
  2. Victoria Svensson, socionom, Långasjö
  3. Jan Bertilsson, vårdbiträde, Emmaboda
  4. Gunilla Gerkman, konstnär, Emmaboda
  5. Karl Geyer, teologie doktor, Vissefjärda
  6. Britt Uppman, filosofie doktor, Algutsboda
  7. Ingmar Uppman, socionom, Algutsboda
  8. Marie Hansson, doktorand, Bökevara
  9. Sven Gustavsson, ingenjör, Emmaboda
  10. Marja-Terttu Birane, diakon, Emmaboda
  11. Linda Ekenberg, lokalvårdare, Eriksmåla
Emmaboda
0055-03321

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Sten Olof Johansson, Företagare, Emmaboda
  2. Emma Åhlander Hansson, Musiklärare, Emmaboda
  3. Berthold Andersson, Civilingenjör, Lindås
  4. Ann Helene Jonsson, Personlig assistent, Lindås
  5. Leif Karlsson, Företagare, Emmaboda
  6. Stefan Nyström, Målaremästare, Broakulla
  7. Per Schjelbred, Läkare, Lindås
  8. Ingvar Gustavsson, Bankdirektör, Emmaboda
  9. Åke Lindström, Ingenjör, Lindås
  10. Magnus Fredriksson, Studerande, Emmaboda
  11. Lillemor Karlsson, Kontorist, Emmaboda
  12. David Franzén, Sågverksarbetare, Harebo
  13. Barbro Pettersson, Företagare, Emmaboda
  14. Lena S. Arvidsson, Långasjö
  15. Pernilla Franzén, Socionom, Harebo
  16. Malin Fredriksson, Studerande, Emmaboda
  17. Elisabeth Arvidsson, Personalansvarig, Långasjö
  18. Tina Moberg, Emmaboda
  19. Johan Forsberg, Företagare, Vissefjärda
Emmaboda
0001-00949

Svenskarnas parti

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Svenskarnas parti

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Anders Ärleskog
  2. Alexander Helgesson
Emmaboda
0972-03310

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Hans Fransson, företagare
Emmaboda kommun
0110-03974

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Nicke Grozdanovski, Omsorgsassistent, Emmaboda
  2. Hugo Grönlund, Konstnär, Lindås
  3. Mikael Nilsson, Debattör, Lindås
  4. Lise Kroer, Bibliotekarie, Åfors
  5. Gun Mälberg, Broakulla
  6. Daniel Miletic, Egenföretagare, Emmaboda
  7. Anna Nilsson, Emmaboda
  8. Kent Mälberg, Broakulla
  9. Janne Brunni, Industriarbetare, Lindås
  10. John De Bie, Personligt ombud, Emmaboda
Emmaboda
0005-01990

http://www.val.se