Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Mönsterås - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Robert Rapakko, Mölstad 308, Mönsterås
  2. Nadja Lyberg, Parkgatan 27 B, Mönsterås
  3. Thomas Hall, Garvaregatan 2, Mönsterås
  4. Kochar Ismaill-Ahmad, Parkgatan 39 A, Mönsterås
  5. Lars Hollner, Stationsvägen 7, Fliseryd
  6. Kristina Nyman, Tallstigen 4, Timmernabben
  7. Richard Berkeby, Sävgränd 10, Mönsterås
  8. Lene Hollner, Stationsvägen 7, Fliseryd
  9. Håkan Johansson, Ringvägen 14, Blomstermåla
  10. Cecilia Jansson, Storgatan 18, Mönsterås
  11. Edgar Askbom, Höststigen 9, Timmernabben
  12. Britt-Marie Berg-Engström, Vållö 227, Mönsterås
  13. Reidar Eek, Storgatan 156, Blomstermåla
  14. Lejla Bajraktarevic, Åsevadsgatan 8 C, Mönsterås
  15. Torsten Rundberg, Hammarglo 302, Mönsterås
  16. Alexandra Ekstrand, Värnstigen 3, Ålem
  17. Benny Svensson, Flundrevägen 11, Timmernabben
  18. Britt-Marie Necke, Storgatan 156, Blomstermåla
  19. Christer Carlsson, Storgatan 91, Mönsterås
  20. Marie-Louise Askbom, Höststigen 9, Timmernabben
  21. Björn Nilsson, Kvillegärdevägen 8, Fliseryd
  22. Anne Einarsson, Älmhult 406, Mönsterås
  23. Bo Keijsner, Mahognyvägen 4, Blomstermåla
  24. Renée Solstad, Hammarglo 310, Mönsterås
  25. Michael Carlsson, Trangränd 2, Mönsterås
  26. Kate Nilsson, Kvillegärdevägen 8, Fliseryd
  27. Per Magnusson, Ringvägen 4, Fliseryd
  28. Nina Borg, Läggevivägen 18, Fliseryd
  29. Nicklas Fyhn, Industrivägen 6, Blomstermåla
  30. Katarina Johansson, Verkholm 103, Mönsterås
  31. Ingemar Jansson, Sämjegränd 5, Mönsterås
  32. Waileth Elmersson, Åserum 202, Mönsterås
  33. Göte Hägerström, Sävgränd 13, Mönsterås
  34. Anne Nilsson, Kastanjevägen 5, Fliseryd
  35. Roland Pettersson, Solbergavägen 24, Ålem
  36. Gerd Johansson, Fälle 109, Mönsterås
  37. Göran Sjögren, Rönnvägen 10, Fliseryd
  38. Maria Larsson, Nygatan 5, Mönsterås
  39. Anders Nilsson, Klyvargränd 1, Timmernabben
  40. Kerstin Beckman-Danielsson, Nydala 213, Mönsterås
  41. Roger Hägerström, Högemålavägen 7, Mönsterås
  42. Sofia Brissman, Idrottsvägen 24, Timmernabben
  43. Magnus Klase, Vassgränd 10, Mönsterås
  44. Tifa Dzafic, Kvarngatan 20, Mönsterås
  45. Mattias Karlsson, Jungmansvägen 14, Mönsterås
  46. Gunvi Karlsson, Habbestorp 113, Mönsterås
  47. Conny Fransson, Åsgärdsgatan 30, Mönsterås
  48. Hanna Borrie-Svensson, Hagmarksvägen 11, Mönsterås
  49. Tommy Englund, Harrstorpsvägen 6, Mönsterås
  50. Anita Eriksson, Masugnsvägen 6, Fliseryd
  51. Kent Johansson, Mönsteråsvägen 17, Blomstermåla
  52. Inger Karlsson, Tallvägen 1, Blomstermåla
  53. Lars-Olof Jonsson, Hammarglo 101, Mönsterås
  54. Annika Tengel, Kummingränd 2, Mönsterås
  55. Ove Kåreberg, Bruksvägen 5, Fliseryd
Mönsterås kommun
0002-00760

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Roland Åkesson, 56, kommunalråd, Ålem
  2. Ann Petersson, 45, godkänd revisor, Mönsterås
  3. Emma Magnusson, 36, lärare, Mönsterås
  4. Patric Vadman, 39, fastighetsskötare, Ålem
  5. Jens Robertsson, 41, arbetsledare, Mönsterås
  6. Carina Holmberg-Olofsson, 55, socioterapeut, Timmernabben
  7. Nils-Bertil Johansson, 68, lantbrukare, Mönsterås
  8. Lennart Karlsson, 67, pensionär, Blomstermåla
  9. Jaqueline Bonneau, 42, politisk sekreterare, Mönsterås
  10. Anders Johansson, 40, lantbrukare, Mönsterås
  11. Carl-Henrik Widerström, 42, lantbrukare, Ålem
  12. Agnetha Landberg, 65, lärare, Fliseryd
  13. Åke Gustavsson, 67, pensionär, Ålem
  14. Alexandra Elonen, 24, resekonsult, Mönsterås
  15. Birgitta Nyqvist, 43, formgivare, Mönsterås
  16. Daniel Backenius, 30, undersköterska, Ålem
  17. Håkan Sjöborg, 59, inköpschef, Timmernabben
  18. Jusuf Causevic, 46, lärare, Mönsterås
  19. Magnus Gustafsson, 58, fastighetsförvaltare, Mönsterås
  20. Camilla Löfström, 43, förskollärare, Mönsterås
  21. Olle Larsson, 66, pensionär, Mönsterås
  22. Inga Jonsson, 50, landskapsvårdare, Fliseryd
  23. Björn Aniansson, 35, personalansvarig, Mönsterås
  24. Malin Turesson, 34, terapeut, Mönsterås
  25. Anna-Lena Josefsson, 60, undersköterska, Mönsterås
  26. Bob Frick, 49, sjökapten, Blomstermåla
  27. Birgitta Pettersson, 64, socialnämndsordförande, Ålem
  28. Fredrik Lindquist, 37, företagare, Mönsterås
  29. Sarah Johansson, 40, agronom, Mönsterås
  30. Jan-Erik Hyckenberg, 65, industriarbetare, Mönsterås
  31. Erling Petersson, 69, lantmästare, Ålem
  32. Veine Backenius, 66, lantmästare, Ålem
  33. Jan-Erik Elfwingsson, 72, pensionär, Mönsterås
  34. Reidun Ullström, 59, verksamhetschef, Timmernabben
  35. Bo Larsen, 64, projektledare, Mönsterås
  36. Joel Persson, 58, ingenjör, Ålem
  37. Ann-Charlotte Bergstedt, 46, personal/information, Fliseryd
  38. Maria Robertsson, 42, språklärare, Mönsterås
  39. Mattias Fernström, 40, maskinoperatör, Mönsterås
  40. Eva Aronsson, 51, säljare, Timmernabben
  41. Lars Magnusson, 41, pedagog, Mönsterås
  42. Mona Håkansson, 67, pensionär, Ålem
  43. Elisabeth Sköld, 45, tandläkare, Mönsterås
  44. Jan-Olof Colberger, 70, pensionär, Ålem
  45. Torsten Pålsson, 69, ingenjör, Mönsterås
  46. Marcus Jägerbrink, 39, polis, Blomstermåla
  47. Gunnel Tellmo, 61,vårdlärare, Timmernabben
  48. Irgens Åbinger, 62, skogsbrukare, Fliseryd
  49. Åsa Rydhage, 44, ambulanssjuksköterska, Timmernabben
  50. Ulf Slattegård, 71, pensionär, Mönsterås
  51. Tage Nilhorn, 75, pensionär, Timmernabben
  52. Kerstin Sandsborg, 56, instruktör, Timmernabben
  53. Roger Karlsson, 46, reparatör, Ålem
  54. Vedran Kusman, 24, ombudsman, Mönsterås
Mönsterås
0004-01111

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Bill Björklund, Patamalm, Ålem
  2. Jenny Wennesund, lärare, Mönsterås
  3. Rolf Persson, Blomstermåla
  4. Inger Redborn Karlsson, Mönsterås
  5. Henric Svensson, Mönsterås
  6. Jeanette Nauclér, Ålem
  7. Ulf Gunnarsson, Timmernabben
  8. Helena Gunnarsson, Timmernabben
  9. Sören Svensson, Mönsterås
  10. Jessica Olsson, koordinator, Mönsterås   
  11. Gunnar Svensson, Timmernabben
  12. Margaretha Svensson, Mönsterås
  13. Agne "Challe" Gustafsson, Timmernabben
  14. Folke Johansson, Blomstermåla 
Mönsterås
0003-00078

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Madeleine Rosenqvist, Studie- och yrkesvägledare, Fliseryd
  2. Lars-Jonny "Lalle" Andersson, Företagare, Mönsterås
  3. Chatrine Pålsson Ahlgren, Leg sjuksköterska, f d riksdagsledamot, Mönsterås
  4. Fredrik Haraldsson, Resurslärare, Timmernabben
  5. Rune Carlsson, Projektledare, Pataholm
  6. Ann-Sofie Sjöberg, Arbetsförmedlare, Mönsterås
  7. Inger Hasselteg, Leg sjuksköterska, Mönsterås
  8. Anders Pettersson, Ingenjör, Mönsterås
  9. Åsa Arrhenius, Serviceman, Mönsterås
  10. Beatrice Ahl, Förskollärare, Sandbäckshult
  11. Mats Niklasson, Gymnastikdirektör, Mönsterås
  12. Gullie Carlsson, Leg sjuksköterska, Pataholm
  13. Bengt-Olof Davidsson, Lantbrukare, Hammarglo
  14. Britt-Louise Arvidsson, Undersköterska, Mönsterås
  15. Christina "Kinno" Reise, Frisör, Timmernabben
  16. Ingrid Lindvall, Distriktssköterska, fil kand, Timmernabben
  17. Göran Ahl, Kock, Sandbäckshult
  18. Eva Pålsson, Behandlingsassistent, Mönsterås
  19. Barbro Rudin, Klassassistent, Mönsterås
  20. Alf-Magnus Lindvall, Pensionär, fd tekniker, Timmernabben
  21. Carina Persson, Förskollärare, Hammarglo
Mönsterås
0068-01218

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Eva-Karin Holgersson, Ålem
  2. Eje Wadebro, Gårö
  3. Lars Verde, Lundholm
  4. Eike Amthauer, Häggemåla
  5. Eva Oscarsson, Ålem
  6. Joanna Svensson, Timmernabben
Mönsterås
0055-03325

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Britt-Marie Domeij, Lärare, Mönsterås
  2. Curt-Rune Roos, Företagare, Mönsterås
  3. Eric Dicksson, Sjuksköterskestuderande, Mönsterås
  4. Carin Redborn, Pensionär, Fliseryd
  5. Christina Lundqvist, Pensionär, Mönsterås
  6. Susanna All Carreberg, Specialpedagog, Mönsterås
  7. Kjell Quarfot, Ingenjör, Fliseryd
  8. Max Torstensson, Studerande, Mönsterås
  9. Lennart Redborn, Köpman, Fliseryd
  10. Birgitta Englund, Undersköterska, Mönsterås
  11. Suzanne Gustafson, Barnskötare, Mönsterås
  12. Jan Englund, Pensionär, Mönsterås
Mönsterås
0001-00954

Mönsterås Demokratiska Trygghetsparti

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Mönsterås Demokratiska Trygghetsparti

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Jonny Nilsson, Historiker
Mönsterås kommun
1042-02444

Svenskarnas parti

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Svenskarnas parti

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Johan Adolfsson
  2. Line Jern
Mönsterås
0972-03309

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Anders Leander, överstyrman
  2. Bernhard Ek, montör
  3. Johan Arendell, vaktmästare
  4. Fredrik Andersson, reparatör
  5. Maria Cimini, konstnärinna
Mönsterås kommun
0110-03421

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Christer Ohlsson, Metallarbetare,Blomstermåla
  2. Josefin Erlandsson, Lärarstuderande,Mönsterås
  3. Torbjörn Johansson, Skötare,Ålem
  4. Helene Carlsson, Dietist,Mönsterås
  5. Karl-Erik Lööf, Partiarbetare,Timmernabben
  6. Agneta Lindvall, Keramiker,Finsjö
  7. Bert Lindvall, Metallarbetare,Finsjö
  8. Linda Fleetwood, Lärare,Långnäs
  9. Janneke Janzen, Distriktssköterska,Blomstermåla
  10. Irene Fleetwood, Sjuksköterska,Blomstermåla
Mönsterås
0005-00753

http://www.val.se