Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Hultsfred - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Kira Berg, Kommunalråd, Hultsfred
  2. Mattias Wärnsberg, Försäkringshandläggare, Mörlunda
  3. Carola Nilsson, Behandlingsassistent, Virserum
  4. Jonny Bengtsson, Skolvaktmästare, Hultsfred
  5. Gunilla Abrahamsson, Pensionär, Hultsfred
  6. Konny Bogren, Metallarbetare, Järnforsen
  7. Tomas Söreling, Ombudsman IF-Metall, Målilla
  8. Ove Karlsson, Utredare/Inspektör, Vena
  9. Agneta Bergman, Underssköterska, Virserum
  10. Dennis Larsson, Metallarbetare, Silverdalen
  11. Agneta Malmqvist, Pensionär, Hultsfred
  12. Stefan Ölvebring, Rockarkivarie, Hultsfred
  13. Tommy Rälg, Ombudsman, Hultsfred
  14. Rosie Folkesson, Administratör, Hultsfred
  15. Patrik Hag, Metallarbetare, Målilla
  16. Eva Svedberg, Receptionist, Hultsfred
  17. Stig Andersson, Pensionär, Järnforsen
  18. Christel Rüdiger-Karlsson, Behandlingsassistent, Hultsfred
  19. Tommy Aronsson, Administratör, Målilla
  20. Sven Nyberg, Sågare, Vena
  21. Edgar Hofvergård, Pensionär, Silverdalen
  22. Sylve Rydén, Klichémakare, Järnforsen
  23. Martin Rydén, Metallarbetare, Hultsfred
  24. Ulrika Edlund, Montör, Hultsfred
  25. Ingegerd Alatalo, Utbildningsutvecklare, Hultsfred
  26. Jan Johansson, Metallarbetare, Silverdalen
  27. Ingbert Andersson, Tapetserare, Järnforsen
  28. Malin Lundström, Projektledare, Hultsfred
  29. Britt Wireland-Sorpola, Undersköterska, Hultsfred
  30. Peter Borgström, Metallarbetare, Målilla
  31. Britt Söreling, Undersköterska, Målilla
  32. Åke Arvidsson, Pappersarbetare, Hultsfred
  33. Elisabeth Lindell, Behandlingspedagog, Silverdalen
  34. Frank Ståhl, Möbelsnickare, Järnforsen
  35. Mona-Lisa Carlsson, Vårdarinna, Virserum
  36. Ann Finnsson-Ståhl, Ekonomibiträde, Järnforsen
  37. Winnie Strömqvist, Livsmedelsarbetare, Hultsfred
  38. Thomas Eriksson, Elektriker, Hultsfred
  39. Benny Jonasson, Programmerare, Vena
  40. Marie Bergman, Undersköterska, Målilla
  41. Nermina Mizinovic, Förbättringscoach, Hultsfred
  42. Göran Lundberg, Egen företagare, Målilla
Hultsfreds kommun
0002-00770

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Per-Inge Pettersson, lantbrukare, Mörlunda
  2. Lars Rosander, ekonom, Virserum
  3. Gunilla Aronsson, organisatör, Lönneberga
  4. Ulf Larsson, stationsföreståndare, Hultsfred
  5. Marianne Leijon, verksamhetschef, Vena
  6. Sivert Bergström, pensionär, Virserum
  7. Mats Fransson, byggnadsträarbetare, Mörlunda
  8. Sofie Lagergren, djursjukvårdare, Målilla
  9. Lars Lundgren, driftsingenjör, Rosenfors
  10. Fredrik Eirasson, gjuterioperatör, Vena
  11. Johnny Sigvardsson, byggnadsingenjör, Målilla
  12. Börje Karlsson, lantbrukare, Virserum
  13. Tommy Johansson, vd, Målilla
  14. Niclas Mobelius, skogsråvaruinköpare, Järnforsen
  15. Lennart Odengrund, virkesmätare, Virserum
  16. Ann-Charlott Andersson, assistent, Mörlunda
  17. Alexander Steinvall Svensson, fil mag, Virserum
  18. Lennart Eklund, ekonom, Målilla
  19. Åke Birgersson, lantbrukare, Målilla
  20. Clifford Howarth, pensionär, Vena
  21. Sofia Blomberg, fritidsledare, Mörlunda
  22. Tony A N Klasson, företagare, Järnforsen
  23. Ingemar Westerberg, montör, Hultsfred
  24. Kenneth Jonsson, lantbrukare, Hultsfred
  25. Wiola Nilsson, lantbrukare, Lönneberga
  26. Marie Drott, förskollärare, Lönneberga
Hultsfred
0004-01030

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Torbjörn Wirsenius, Slagdala
  2. Håkan Hermansson, Hultsfred
  3. Margaretha Hultgren, Virserum
  4. Börje Helgesson, Triabo
  5. Mary Bergström-Giurfa, översättare, tolk undervisar i Spanska, biodlarkvinna, Virserum
  6. Lars Löfqvist, Virserum
  7. Eva-Maria Helgesson, Triabo
  8. Dan Damsgård, beteendevetare, Virserum
  9. Birger Carleudd, biodlare, Evagatan 4, Virserum
Hultsfred
0003-03573

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Åke Nilsson, Partiombudsman, Silverdalen
  2. Lennart Davidsson, Markentreprenör, Mörlunda
  3. Monica Bergh, Biblioteksassistent, Virserum
  4. Anders Andersson, Riksdagsledamot, Järnforsen
  5. Runa Petersson, Barnsköterska, Virserum
  6. Lars Eriksson, Pensionär, f d socialchef, Hultsfred
  7. Roy Löfquist, Civilingenjör, Järnforsen
  8. Gabriella Vogt, Tolk, Målilla
  9. Per-Olof Paulsson, Journalist, Virserum
  10. Karin Erlandsson, Socionom, Målilla
  11. Christian Nytorpet, Produktionssamordnare, Hultsfred
  12. Anneli Karlsson, Företagare, Gårdveda
  13. Peter Åkemark, Ingenjör, Vena
  14. Leif Nilsson, Sjukpensionär, Målilla
  15. Daniel Karlsson, Vpl musiksoldat, Vena
  16. Joakim Thorstensson, Entreprenör, Mossebo
  17. Naser Aliu, Studerande, Hultsfred
  18. Anita Ståhlgren, Textillärare, Järnforsen
  19. Joachim Erlandsson, Produktionschef, Målilla
  20. Leif Lind, Pastor, Hultsfred
  21. Angela Östergren, Fristående hudvårdskonsult, Hultsfred
  22. Evert Möller, Maskinsnickare, Järnforsen
  23. Lilian Pettersson, F d lokalvårdare, Målilla
  24. Mona Johansson, Undersköterska, Hultsfred
Hultsfred
0068-01184

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Carina Littorin, Åkebo,carina.littorin@tsgbiomiljo.se
  2. Torben Lundholm, Emmenäs,torben.lundholm@hultsfred.se
  3. Irene Ruhe, Virserum,irene.ruhe@virserum.com
  4. Nazim Kholi, Hultsfred
  5. Marie Uhno, Silverdalen
  6. Gösta Råsmark, Lundtorp
  7. Erkki Lepistö, Emmenäs
  8. Peter Norrby, Hultsfred
  9. Valerian Tamazashvili, Silverdalen
Hultsfred
0055-03322

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Sievert Andersson, Mörlunda
  2. Susanne Sjöblom, Hultsfred
  3. Pär Edgren, Hultsfred
  4. Åke Bergh, Mörlunda
  5. Gunvor Nilsson, Hultsfred
  6. Lars Torstenson, Vena
  7. Anita Bergh, Mörlunda
  8. Conny Daag, Hultsfred
  9. Amanda Svensson, Hultsfred
  10. Sture Persson, Lönneberga
  11. Johan Svensson, Järnforsen
  12. Niklas Torstensson, Virserum
  13. Lars Brolin, Virserum
  14. Gillis Gustafsson, Vena
  15. Lars Peterson, Mörlunda
  16. Malin Bjälesjö, Hultsfred
  17. Jan Peterson, Mörlunda
  18. Bernt Fröjd, Virserum
  19. Per-Ola Arvidsson, Järnforsen
  20. Magnus Torstensson, Virserum
  21. Per-Gunnar Solberg, Vena
  22. Eva Pettersson, Vena
  23. Ing-Britt Andersson, Hultsfred
Hultsfred
0001-00951

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lennart Beijer, Hultsfred
  2. Pia Rydh, Mentalskötare, Virserum
  3. Tommy Ejnarsson, Admin/politiker, Hultsfred
  4. Emmy Ankarberg, Musiklärare/sångpedagog, Målilla
  5. Magnus Rydlund, VVS:are, Järnforsen
  6. Dicka Brännkärr, Lärare komvux, Vena
  7. Håkan Berg, Lärare, Hultsfred
  8. Josephine Larsson, Praktikant/arbetssökande, Hultsfred
  9. Torbjörn Karlsson, Fritidspedagog, Hultsfred
  10. Anna Westerlund, Diversearbetare, Hultsfred
  11. Patrik Axelsson, Entreprenör, Hultsfred
  12. Elaine Sanches, Språklärare, Hultsfred
  13. Lars Röst, Arbetsledare, Hultsfred
  14. Dragan Vujasinovic, Hyvelmästare, Hultsfred
  15. Agneta Goth, Pensionär, Hultsfred
  16. Kenneth Rosen, Diversearbetare, Hultsfred
  17. Marita Petersson, Miljö- och kvalitetstekniker, Hultsfred
  18. Conny Wittlock, Operatör, Hultsfred
  19. Ingrid Rosén, Studie/yrkesvägledare, Hultsfred
  20. Patrik Lindahl, IT-tekniker, Hultsfred
  21. Nicklas Lagerlöf, Verkstadsarbetare, Hultsfred
  22. Per Larsson, Undersköterska, Hultsfred
  23. Nicole Ejnarsson, Arbetssökande, Hultsfred
  24. Mats Frick, Personlig assistent, Hultsfred
  25. Jackie Larsen, Jobbsökande, Hultsfred
  26. Bo Nilsson, Byggnadsingenjör, Hultsfred
Hultsfred
0005-02010

http://www.val.se