Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Mörbylånga - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Michael Granstedt, 40 år, Saxnäs
  2. Carita Svenras, 50 år, Kastlösa
  3. Ulf Magnusson, 51 år, Färjestaden
  4. Mahlin Bergman, 41 år, Degerhamn
  5. Tommy Eliasson, 63 år Färjestaden
  6. Margaretha Lööf-Johanson, 66 år, Mörbylånga
  7. Bertil Johansson, 56 år, Gunnarstorp
  8. Birgitta Roskvist, 44 år, Degerhamn
  9. Christer Karlsson, 54 år, Mörbylånga
  10. Malin Hedberg, 34 år, Färjestaden
  11. Anders Hedlund, 47 år, Algutsrum
  12. Eva Snöberg, 41 år, Degerhamn
  13. Tord Rosenqvist, 70 år, Mörbylånga
  14. Bength Andersson, 67 år, Degerhamn
  15. Mattias Ask, 34 år, Algutsrum
  16. Ella-Britt Andersson, 65 år, Degerhamn
  17. Hans Malm, 65 år, Färjestaden
  18. Marianne Johansson, 54 år, Vickleby
  19. Rolf Berger, 76 år, Färjestaden
  20. Anneli Eklöf, 45 år, Färjestaden
  21. Bo Blad, 46 år, Alby
  22. Anna Hedh, 43 år, Mörbylånga
  23. Peter Mellmark, 40 år, Färjestaden
  24. Helen Fällman, 38 år, Mörbylånga
  25. Per-Arne Måhlgren, 61 år, Gårdby
  26. Zandra Norén-Olsson, 34 år, Färjestaden
  27. Håkan Lindqvist, 41 år, Färjestaden
  28. Per-Allan Sjöman, 63 år, Degerhamn
  29. Berit Petersson, 52 år, Mörbylånga
  30. Erling Pettersson, 70 år, Grönhögen
  31. Tommy Eriksson, 63 år, Algutsrum
  32. Mike Waxman, 55 år, Skogsby
  33. Anders Almgren, 55 år, Glömminge
  34. Lennart Jernberg, 76 år, Färjestaden
  35. Morgan Nyberg, 44 år, Färjestaden
  36. Marion Rasmussen-Nilsson, 50 år, Degerhamn
  37. Anders Waldenström, 63 år, Sandby
Mörbylånga kommun
0002-01903

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Göran Backrot, pensionär, Ryd, Färjestaden
  2. Hans Sabelström, mjölkproducent, Kärra, Degerhamn
  3. Birgit Åhlund, butikssäljare, Vickleby, Färjestaden
  4. Anna-Kajsa Arnesson, företagare, Hagby, Färjestaden
  5. Gerd Åstrand, lantbrukare, Mörbylilla, Degerhamn
  6. Annika Olsson, socionom, Norra Kvinneby, Mörbylånga
  7. Johan Sigvardsson, lantbrukare, Alby, Mörbylånga
  8. Sven Brynielsson, lantbrukare, Ryd, Färjestaden
  9. Lise-Lotte Nilsson, undersköterska, Risinge, Mörbylånga
  10. Monika Löfvin Rosén, biblioteksassistent, Vickleby, Färjestaden
  11. Kjell Helgesson, projektingenjör, Stenåsa, Mörbylånga
  12. Lotta Nilsson, journalist, Kalkstad, Färjestaden
  13. Kennet Nyberg, fastighetsingenjör, Färjestaden
  14. Stellan Johnsson, företagare, Bläsinge, Färjestaden
  15. Henrik Alvarmo, företagare, Södra Sandby, Färjestaden
  16. Marjo Lilja, lantmästare, Lilla Hult, Färjestaden
  17. Annika Henell, lantbrukare, Albrunna, Degerhamn
  18. Torbjörn Börjesson, lantbrukare, Lilla Brunneby, Mörbylånga
  19. Jonas Börjesson, egenföretagare, Isgärde, Färjestaden
  20. Anna-Lena Wilén, lantarbetare, Gettlinge, Degerhamn
  21. Betsy Gottfridsson, tandsköterska, Färjestaden
  22. Anders Lindahl, ekonom, Algutsrum, Färjestaden
  23. Gudrun Mo, vårdbiträde, Nedra Ålebäck, Färjestaden
  24. Lennart Wahlin, lantbrukare, Södra Kvinneby, Märbylånga
  25. Ann-Charlotte Kristensen, förskollärare, Nedra Ålebäck, Färjestaden
  26. Gull Lewton, pensionär, Risinge, Mörbylånga
  27. Rose-Marie Hillbom, bageriarbetare, Färjestaden
Mörbylånga
0004-01285

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Berne Klysing, egen företagare, Färjestaden
  2. Anette Håkansson, Vickleby
  3. Jan Nilsson, elingenjör, Mörbylånga
  4. Monika Bergman, diplomerad Aida-coach-företagare, Mörbylånga
  5. Sam Wadin, Degerhamn
  6. May-Britt Landin, jobbar för det småskaliga fisket, Mörbylånga
  7. Per Fredriksson, marknadschef, Algutsrum
  8. Eric Rosenlund, civ. ing. Norra Möckleby
  9. Monika Brinkenfeldt, Färjestaden
  10. Kenneth Nilsson, Algutsrum
  11. Kerstin Lindgren, civ. ing. Torslunda
  12. Jan Broselid, sjukskötare, innovatör, Glömminge
  13. Maria Andersson, Mörbylånga
  14. Monika K Bergman, yrkeslärare, Mörbylånga
  15. Nils-Evert Wideqvist, målarmästare, Mörbylånga
  16. Ingemo Eriksson, lärare, Färjestaden
  17. Christer Rosenqvist, Mörbylånga
Mörbylånga
0003-03836

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Nina Åkesson Nylander, Undersköterska, Färjestaden
  2. Sven-Åke Svensson, Målare, Mörbylånga
  3. Carl-Henrik Erlandsson, Säljare, Färjestaden
  4. Bert Carlsson, Sjökapten, Glömminge
  5. Per Uddling, Stiftsadjunkt, Färjestaden
  6. Sari Samuelson, Hemmafru, Färjestaden
  7. Ingrid Myrin Carlsson, Veterinär, Glömminge
  8. Kjell Samuelson, Sångare, Färjestaden
  9. Ann-Margret Carlsson, Pensionär, Saxnäs
  10. Pär Tudén, Företagare, Kastlösa
  11. Sune Sigvardsson, Företagsledare, Törnbotten
Mörbylånga
0068-01233

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anne Wilks, skördefestarrangör, Ullevi Malm
  2. Eva Öberg, miljöskyddsinspektör, Färjestaden
  3. Sigrid Fredriksson, lärare, Färjestaden
  4. Bo Sjölin, kriminalvårdare, Färjestaden
  5. Ulf Göransson, innovatör, Algutsrum
  6. Liselott Wetterstrand-Waldenström, naturrumsföreståndare, Sandby
  7. Cke Lavér, konstnär, Resmo
  8. Göran Almar, bibliotekarie, Hagby
Mörbylånga
0055-03326

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Kent Ingvarsson, Kommunalråd, Färjestaden, 67 år
  2. Eva Folkesdotter Paradis, Distriktssköterska/universitetsadjunkt, Karlevi, 61 år
  3. Johan Gustafsson, Lärare, Färjestaden, 40 år
  4. Sven Stenson, Kriminalinspektör, Isgärde, 52 år
  5. Inger Bergman, Husfru, Stora Frö, 59 år
  6. Henrik Yngvesson, Landstingsråd, Färjestaden, 37 år
  7. GŁnter Ruchatz, Polis, Färjestaden, 39 år
  8. Tore Andersson, Lantbrukare, S Näsby, 63 år
  9. Agneta Stjärnlöf, Datalärare, Färjestaden, 64 år
  10. Fredrik Gustavson, Inköpschef, Färjestaden, 35 år
  11. Jimmy Odenäng, Polis, Mörbylånga, 45 år
  12. Bo Hagström, Lantbrukare, Beteby, 68 år
  13. Ove Karlesand, Lantmästare, Karlevi, 66 år
  14. Jan Kerbosch, Busschaufför, Mörbylånga, 56 år
  15. Margareta Ingemansson, Vårdare, Resmo, 61 år
  16. Ludvig Hasselbom, Lantbrukare, Bjärby, 66 år
  17. Christer G Rosén, Konsult/civilekonom, Vickleby, 59 år
  18. Anita Karlberg, Distriktssköterska, Färjestaden, 71 år
  19. Johan Larsson, Säljare/lantbrukare, Kåtorp, 32 år
  20. Catrin Sörenson, VD, Saxnäs, 45 år
  21. Thorbjörn Hagström, Lantbrukare, Kastlösa, 33 år
  22. Jörgen Ohlsson, Företagare, Mörbylånga, 67 år
  23. Satu Kärnä, Veterinär, Skogsby, 49 år
  24. Karl-Georg Ekwall, Fil kand, Färjestaden, 64 år
  25. Birgitta Wesley, Banktjänsteman, Färjestaden, 62 år
  26. Alf Viderberg, Leg. läkare, Vickleby, 58 år
  27. Peter Stenson, Lantbrukare, Isgärde, 59 år
Mörbylånga
0001-00955

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Claus Zaar, fd riksdagsman
  2. Rolf Jönsson, krögare
Mörbylånga kommun
0110-03423

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Elisabeth Cima Kvarneke, biomedicinsk analytiker, Färjestaden
  2. Anders Wassbäck, lärare, Kastlösa
  3. Ylva Bengtsson, socionom, konsthantverkare,Vickleby
  4. Jan-Åke Jonsson, socionom, Mörbylånga
  5. Sonia Lindell, sekreterare, Mörbylånga
  6. Birger Einarsson, konsult, Färjestaden
  7. Marianne Alm, sjuksköterska, Mörbylånga
  8. Roger Hedh, vårdare, Mörbylånga
  9. Rita Backman Wassbäck, undersköterska, Kastlösa
Mörbylånga
0005-02038

Ölandspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Ölandspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Charlotte Barvestad, Lärare, N Möckleby
  2. Sophie Eriksdotter Forsman, Egen företagare, Torslunda
  3. Pia Schröder, Journalist, Arontorp Färjestaden
  4. Christer Ekvall, Murare, Strandskogen
  5. Peter Rugerup, Pensionär, Glömminge
  6. Petter Schröder, Studerande, Arontorp Färjestaden
  7. Elsa Wiss, Lärare, Lökenäs
  8. Hans Georgsson, Bröttorp
Mörbylånga
0554-02870

http://www.val.se