Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Torsås - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Roland Swedestam, Kommunalråd, Tjärkulla
  2. Ann-Britt Mårtensson, MAS, Bergkvara
  3. Sören Bondesson, Byggnadsarbetare, Bergkvara
  4. Henrik Nilsson-Bokor, Studerande, Söderåkra
  5. Christina Lönnqvist, Livsmedelsarbetare, Rotavik
  6. Peter Ludvigsson, Byggnadsarbetare, Ragnabo
  7. Inga-Britt Karlsson, Säljledare, Torsås
  8. Bernt Nykvist, Lärare, Bergkvara
  9. Jill Jonsson, Omsorgsassistent, Torsås
  10. Roger Isberg, Tekniker, Södra Kärr
  11. Birgitta Arvidsson, Pensionär, Söderåkra
  12. Hans Larsson, Metallarbetare, Torsås
  13. Emöke Bokor, Skolkurator, Söderåkra
  14. Ivan Mesa, Bergkvara
  15. Britt-Marie Swedestam, Undersköterska, Tjärkulla
  16. Lars Petersson, Vaktmästare, Torsås
  17. Ann Ludvigsson, Undersköterska, Bergkvara
  18. Ove Hagstrand, Pensionär, Söderåkra
  19. Ingemar Skotheim, Fastighetsförvaltare, Bergkvara
  20. Tomas Holgersson, Skötare, Bergkvara
Torsås kommun
0002-00905

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Håkan Algotsson, lantbrukare, Ekskogen
  2. Eva-Kristina Berg, omsorgsassistent, Gettnabo
  3. Sten Bondesson, lärare, Öjebomåla
  4. Marcus Johansson, entreprenör, Kyrkebo
  5. Anita Borg, konsult, Kvilla
  6. Pär Larsson, skogsinspektor, Bergkvara
  7. Irma Folkesson, pensionär, Kallemåla
  8. Christofer Johansson, högstadielärare, Appleryd
  9. Åsa Haglund-Rosenborg, läkare, Ragnabo
  10. Linda Eriksson, CNC-operatör, Kyrkebo
  11. Ronny Ramberg, skogsbrukare, Gummebo
  12. Christina Svensson, gymnasielärare, Torsås
  13. Jörgen Johansson, ekonom, Norra Tång
  14. Pia Buchwald-Nielsen, specialpedagog, Fastlycke
  15. Maria Karlsson, lärare, Ebbelångsö
  16. Jan-Olof Olsson, lantbrukare, Gunnilkroka
  17. Östen Barrdahl, målare, Ragnabo
  18. Elsie Ludwig, pensionär, Söderåkra
  19. Bengt Bertilsson, lantbrukare, Kärrabo
  20. Daniel Algotsson, processrengörare, Ekskogen
  21. Anita Petersson, vårdbiträde, Bälstorp
  22. Nils Gustling, skogsbrukare, Strömby
  23. Magnus Rosenborg, läkare, Ragnabo
  24. Britt-Marie Norman-Gustavsson, affärsbiträde, Sunelycke
  25. Nils Hansson, lantbrukare, Skubbebo
  26. Hans-Peter Ludwig, pensionär, Söderåkra
Torsås
0004-01321

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Margareta Ohlin, Söderåkra
  2. Lina Milesson, lärare, Torsås
  3. Yvonne Hedlund, undersköterska, Torsås
  4. Christer Andersson, köpman, Torsås
  5. Marita Andersson, frisör, Torsås
Torsås
0003-03827

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Marie Jansson, Undersköterska, Bergkvara
  2. Christer Söderholm, Lärare, Söderåkra
  3. Ewa Bonér, Distriktssköterska, Söderåkra
  4. Kjell Johansson, Pensionär, Gullabo
  5. Christine Andersson, Kantor, Bergkvara
  6. Kjell Mattsson, Chaufför, Gullabo
  7. Laila Söderholm, Distriktssköterska, Söderåkra
  8. Bo Johnér Nilsson, Bildlärare, Torsås
  9. Åke Karlsson, Undersköterska, Törnemåla
  10. Mats Olsson, Gårdschef, Bergkvara
Torsås
0068-01248

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lars Sjöholm, Bergkvara,lars.sjo@spray.se
  2. Jan-Åke Ehrnborg, Gullabo
  3. Catherine Sjöholm, Bergkvara
  4. Vivi Andersen, Bergkvara
  5. Solveig Silverin, miljöingenjör, Torsås
  6. Kerstin Olsson, Bergkvara
  7. Lotten Magnusson-Diurlin, Söderåkra
  8. Emil Sjöholm, studerande, Torsås
Torsås
0055-03329

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mona Magnusson, Löneassistent, Appleryd
  2. Ewy Svensson, Distriktssjuksköterska, Slätafly
  3. Magnus Nilsén, Lantbrukare, Söderåkra
  4. Magnus Svensson, Lantmästare, Bergkvara
  5. Yngve Brink, Konstruktör, Järnsida
  6. Anders Palmér, Teletekniker, Bergkvara
  7. Britt-Marie Östman, F d bankdirektör, Bergkvara
  8. Jonny Engström, Försäljare, Torsås
  9. Claes Svensson, Serviceingenjör, Slätafly
  10. Lena Peribert, Revisor, Fastlycke
  11. Fritz Schaefer, Handelsagent, Stenbäck
  12. Ulla Borgius, Lärare, Torsås
  13. Lennart Andersson, Lantbrukare, Brinkaström
  14. Klern Bondesson, Lantbrukare, Slätafly
  15. Christer Sjöberg, Bergkvara
  16. Marie Johansson, Lärare, Bergkvara
  17. Charlotta Rejneborg, Ekonom, Bergkvara
  18. Morgan Lindén, Studerande, Torsås
  19. Patrik Rejneborg, Företagare, Bergkvara
Torsås
0001-00958

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Johnny Hansson, köpman
Torsås kommun
0110-03975

Torsåspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Torsåspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Bert Appert, Civilekonom, Bergkvara
  2. Monica Fredriksson, Undersköterska, Söderåkra
  3. Per Olof Peterson, Hemmansägare, Civilekonom, Torsås
  4. Anne-Marie Sköld, Pensionär, Gullabo
  5. Leif Lindberg, Ålfiskare, Bergkvara
  6. Kerstin Ahlberg, Handläggare, Bergkvara
  7. Kent Gullin, Chaufför, Torsås
  8. Margaretha Johnsson, Undersköterska, Torsås
  9. Bo Alvemo, Författare, Söderåkra
  10. Marianne Smith, Djurskötare, Torsås
  11. Tommy Pettersson, Skogsbrukare, Gullabo
  12. Roger Pettersson, Distriktschef BAHCO, Torsås
  13. Lyn Lundgren, Strategisk Inköpare, Gullabo
  14. Lars Carlson, Ombudsman, Söderåkra
  15. Elvy Holgersson, Pensionär, Bergkvara
  16. Bror Brännmark, Pensionär-murare, Brömsebro
  17. Tony Brännmark, Tekniker, Torsås
  18. Åke Gullin, F.d. Chaufför, Torsås
  19. Lennart W. Johnsson, Pensionär, Bergkvara
Torsås
0499-01223

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lena Gustafsson, biståndshandläggare, Bällstorp, Torsås
  2. Anita Winblad, civilekonom, Torsås
  3. Hans Gustafsson, arbetsledare, Bällstorp, Torsås
  4. Aino Pakarinen, assistent, Bergkvara
  5. Sven-Olle Robertsson, lärare, Bergkvara
Torsås
0005-03819

http://www.val.se