Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Växjö - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Charlotta Svanberg, kommunalråd, 42 år, Väster
  2. Tony Lundstedt, lagerarbetare, 48 år, Räppe
  3. Åsa Karlsson Björkmarker, kommunpolitiker, 31 år, Teleborg
  4. Gunnar Storbjörk, kommunpolitiker, 53 år, Araby
  5. Rose-Marie Holmqvist, ekonomiadm., 60 år, Centrum
  6. Carl-Olof Bengtsson, fd kommunalråd, 63 år, Sandsbro
  7. Maria Carlsson, lärare, 35 år, Furuby
  8. Åke Eriksson, fd ombudsman, 70 år, Hovshaga
  9. Patricia Aguilera, barnskötare, 51 år, Araby
  10. Alf Skogmalm, säljare, 59 år, Lammhult
  11. Johanna Storbjörk, bibliotekarie, 24 år, Väster
  12. Gustav Einarsson, företagare, 29 år, Dalbo
  13. Ann-Kristin Lindquist, lärare, 65 år, Teleborg
  14. Kjell Olsson, metallarbetare, 53 år, Hovshaga
  15. Amelie Asp, socionom, 46 år, Furuby
  16. Martin Edberg, verksamhetsutvecklare, 39 år, Åryd
  17. Malin Lauber, SFI-lärare, 42 år, Teleborg
  18. Anders Lindoff, platschef, 55 år, Åryd
  19. Marie-Louise Gustavsson, verksamhetsadm., 58 år, Rottne
  20. Ola Löfqvist, kock, 31 år, Centrum
  21. Helena Ryge, skötare, 30 år, Dalbo
  22. Juan Soto, metallarbetare, 67 år, Centrum
  23. Sara Fransson, studerande, 22 år, Teleborg
  24. Yusuf Isik, gatudriftsarbetare, 55 år, Hovshaga
  25. Patricia Rodriguez, undersköterska, 50 år, Teleborg
  26. Hugo Hermansson, ungdomskonsulent, 34 år, Söder
  27. Gullvi Strååt, vårdare, 58 år, Sandsbro
  28. Cyrus Simyar, lärare, 64 år, Hovshaga
  29. Laila Stein, undersköterska, 66 år, Teleborg
  30. Jonas Ek, metallarbetare, 34 år, Gemla
  31. Anna Ståhl, statsvetare, 26 år, Teleborg
  32. Mohamud Abdi Elmi, tolk, 29 år, Dalbo
  33. Elinborg Kristinsdottir Karlsson, beteendevetare, 46 år, Lammhult
  34. Kenan Harbas, studerande, 20 år, Centrum
  35. Gun-Britt Creutziger, kamrer, 60 år, Centrum
  36. Remi Jönsson, byggnadsombudsman, 66 år, Sandsbro
  37. Soudabeh Ghiasvand Jozani, undersköterska, 55 år, Araby
  38. Allan Nilsson, telearbetare, 62 år, Hovshaga
  39. Britt-Marie Heidenfors, fd kontorist, 73 år, Teleborg
  40. Joacim Lindh, studerande, 29 år, Sandsbro
  41. Ingrid Holmgren, pensionär, 74 år, Högstorp
  42. Mikael Bruér, högstadielärare, 33 år, Kalvsvik
  43. Cecilia Lundin, gymnasielärare, 41 år, Ingelstad
  44. Martin Johansson, socionom, 32 år, Gemla
  45. Puri Spångberg, modedesigner, 57 år, Araby
  46. Daniel Olivares, landstingsanställd, 50 år, Öster
  47. Therese Lindroth, bitr rektor, 46 år, Norr
  48. Oscar Englund, lagerarbetare, 32 år, Öjaby
  49. Eva Kjellberg, administratör, 42 år, Hov
  50. Lorenzo Pena Paredes, lärare, 59 år, Araby
  51. Åsa Strömberg, studerande, 22 år, Teleborg
  52. Ola Mårtensson, metallarbetare, 41 år, Centrum
  53. Monica Gustafson, pensionär, 78 år, Centrum
  54. Mosad Zineldin, professor, 55 år, Ingelstad
  55. Gun Pyykkö Nyberg, barnskötare, 63 år, Braås
  56. Johan Jacobsson, byggnadsarbetare, 47 år, Dädesjö
  57. Maria Kotzamanoli, förskollärare, 50 år, Hov
  58. Simon Lundstedt, studerande, 20 år, Räppe
  59. Gunilla Dahlgren, socionom, 60 år, Araby
  60. Henrik Vahldiek, datatekniker, 35 år, Hovshaga
  61. Natalie Hall Serrate, elitidrottare, 18 år, Söder
Växjö Norra och Växjö Södra
0002-01477

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Gunnar Elm, Uråsa, Kommunalråd
  2. Malin Kind, Vederslöv, Kommunpolitiker
  3. Sven-Åke Fröderberg, Växjö, Egen företagare
  4. Jenny Löwerot, Växjö, Kommunpolitiker
  5. Eva Johansson, Jät, Filialföreståndare
  6. Jan Pyrell, Växjö, Advokat
  7. Ann Albertsen, Rottne, Administratör
  8. Carl Svensson, Växjö, Distansteknikexpert
  9. Ezzedine Ernez, Växjö, Kock
  10. Åke Svensson, Dädesjö, Lantbrukare
  11. Lars-Erik Larsson, Gemla, Major
  12. Karolina Johansson, Växjö, Byggnadsingenjör
  13. Sven Johansson, Bergunda, Skogsarbetare
  14. Sarchel Mohammad, Växjö, Tolk
  15. Einar Håkansson, Braås, Mekaniker
  16. Per Schöldberg, Öjaby, samordnare regional utveckling
  17. Hans Gjörloff, Furuby, Pensionär
  18. Ann-Christin Gustavsson, Braås, Ekonomibiträde
  19. Sven Pehrson, Åryd, Arbetsledare
  20. Hans Falk, Lammhult, Major
  21. Göran Johansson, Drev, Lantbrukare
  22. Peter Lindahl, Uråsa, Produktionsledare
  23. Emma Ekaremål, Kalvsvik, Företagare
  24. Thomas Johansson, Uråsa, Gymnasielärare
  25. Mathias Knutsson, Växjö, Civilekonom
  26. Håkan Torstensson, Vederslöv, Lagerarbetare
  27. KarlErik Nedfors, Ingelstad, Lantmästare
  28. Gudrun Holmberg, Furuby, Utbildare
Växjö
0004-02035

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Patric Svensson, fil kand, Högstorp
  2. Nils Fransson, ingenjör, Centrum
  3. Annika Stacke, kyrkoherde, Lammhult
  4. Torgny Klasson, statsvetare, Kampen
  5. Anna Månsson, lärare, Vederslöv
  6. Gunnar Nordmark, grundskolelärare, Teleborg
  7. Malin Busch, studerande, Campus
  8. Jimmi Jonsson, terminalarbetare, Norr
  9. Stefan Bergström, f d personaldirektör, Högstorp
  10. Rickard Karlsson, HR-assistent, Centrum
  11. Jasmin Jaziri Stenberg, studerande, Campus
  12. Karin Sjöblom, egen företagare, Norr
  13. Stanley Ståhl, företagsekonom, Lammhult
  14. Stanley Källner, pastor, Teleborg
  15. Saga Johnsson, f d affärsbiträde, Ingelstad
  16. Els-Marie Oscarsson, nämndeman, Hov
  17. Jonas Aronsson, lärarassistent, Hov
  18. Magnus Söderström, professor, Öster
  19. Zlatinka Jelesijevic, pensionär, Åryd
  20. Bengt Lundgren, f d elektriker, Ingelstad
  21. Kjell Karlsson, ingenjör, Hovshaga
  22. Leena Berlin Hallrup, doktorand, Öjaby
  23. Gunnar Ronéus, arkitekt, Biskopshagen
  24. Edor Oscarsson, adjunkt, Hov
  25. Margareta Nordén, adjunkt, Centrum
  26. Nils Erik Carlström, ingenjör, Centrum
  27. Mikael Kamfjord, egen företagare, Vederslöv
  28. Maj Johannesson, fil kand, Öster
  29. Richard Huntley, studerande, Teleborg
  30. Detlef Quast, fil dr, Rottne
  31. Eva R Ericsson, gymnasielärare, Teleborg
  32. Gyöngyi Bercsényi, servicevärdinna, Lassaskog
  33. Göran Englén, jur kand, Norr
  34. Arne Sjöberg, f d biståndskonsult, Öster
  35. Göran Bergström, pensionär, Centrum
Växjö Norra och Växjö Södra
0003-03630

Kommunistiska Partiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kommunistiska Partiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jan-Åke Karlsson, gymnasielärare
  2. Per Boberg, vårdbiträde
  3. Gunnel Thörn, lärare
  4. Hannah Boberg, undersköterska
  5. Jan-Olof Johansson, svetsare
  6. Erik Gustafsson, metallarbetare
  7. Francisco Flores, förtidspensionär
  8. Mirja Troberg, logoped
  9. Lennart Börjesson, vårdare
  10. Rickard Nilsson, integrationshandläggare
Växjö
0471-00418

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. René Jaramillo, Kommunpolitiker, Rottne
  2. Gustaf Bergström, Träingenjör, Växjö
  3. Lena Johannesson, Projektledare, Växjö
  4. Elisabeth Sigfridsson, Åkeriägare, Tegnaby
  5. Eduardo Rossel, Utvecklingskonsulent, Växjö
  6. Kristina Pandurovic, Studerande, Växjö
  7. Lars Melin, Verkstadsarbetare, Lammhult
  8. Edvin Sjöstrand, Studerande, Växjö
  9. Marie-Louise Gleisner, Föräldracoach, Åryd
  10. Jacob Thulesius, Studerande, Växjö
  11. Ingvor Strååth, Pensionär, Lammhult
  12. Åke Roxberg, Kyrkoherde, Rottne
  13. Claudette Mbonimpa, Studerande, Växjö
  14. Dan Markusson, Egen företagare, Växjö
  15. Erik Thordin, Ungdomsledare, Växjö
  16. Anna Zelvin, Studerande, Växjö
  17. Göran Kannerby, Järnvägskonsult, Växjö
  18. Marita Persson, Undersköterska, Lammhult
  19. Ove Strååth, Pensionär, Lammhult
  20. Jon Malmqvist, Ombudsman, Växjö
  21. Lennart Johnsson, Universitetslektor, Vederslöv
  22. Antonious Aziz, Egen företagare, Växjö
  23. Anders Albinsson, Läkare, Växjö
Växjö
0068-03078

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Daniel Hagberg, 39, Civilingengör, Söder
  2. Ulrika Eckeskog, 39, Studerande, Teleborg
  3. Mats Öhrn, 42, Andlig lärare, Tolg/Asa
  4. Cheryl Jones Fur, 50, Zoolog, Växjö
  5. Hampus Kullberg, 24, Centrum
  6. Gunnel Jansson, 60, Lärare,Centrum
  7. Lars Edqvist, 63, Företagare, Söder
  8. Ofelia Daun, 22, Studerande, Öster
  9. Per Stille, 61, Universitetslektor, Växjö
  10. Victoria Hagberg, 38, Lärare, Söder
  11. Ariella Landqvist, 33, Regionkanslisamordnare, Teleborg
  12. Ingemar Ljungcrantz, 75, Biokemist, Tävelsås
  13. Gullvi Andersson, 66, Senior, Växjö
  14. Bo Svensson, 52, Studerande, Värends Nöbbele
  15. Kerstin Axén Krag, 68, Senior, Söder
  16. Tobias Adersjö, 26, Studerande, Teleborg
  17. Kerstin Wartoft, 70, Senior, Hov
  18. Daniel Albertsson, 53, Läkare, Söder
  19. Kerstin Kindstrand, 65, Senior, Hov
  20. Lotta Svensson, 46, Lärare, Norr
  21. Karin Lindgren, 22, Studerande, Växjö
  22. Marita Bengtsson, 57, Utbildningssekreterare, Teleborg
  23. Ewa Söderberg, 56, Småföretagare, Allatorp
Växjö Norra och Växjö Södra
0055-02883

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Bo Frank, 56, kommunalråd, Växjö
  2. Anna Tenje, 33, riksdagsledamot, Växjö
  3. Benny Johansson, 70, överst.löjtn, Växjö
  4. Anna Hultstein, 47, företagare, Lammhult
  5. Ulf Hedin, 41, säljare, Växjö
  6. Lena Wibroe, 53, sjuk.sköt, Växjö
  7. Roland Gustbée, 51, IT-konsult, Växjö
  8. Nils Posse, 52, lantmästare, Växjö
  9. Berith Swalander, 68, fil kand, Växjö
  10. Catharina Carlsson, 45, verksamhch, Växjö
  11. Bodil Skytt Sjöqvist, 42, förskolech, Växjö
  12. Håkan Carlsson, 61, fd bokhandl, Kalvsvik
  13. Rebecca Elmforsen, 36, coach, Växjö
  14. Sigvard Jakopson, 61, amb förare, Braås
  15. Oliver Rosengren, 19, studerande, Växjö
  16. Jan Aschan, 55, polisinsp, Växjö
  17. Johanna Cronwall, 19, danslärare, Växjö
  18. Peter Norrman, 70, civ ekonom, Växjö
  19. Ulla Blanking, 72, byrådir, Växjö
  20. Myriam Ekman, 45, förskolech, Växjö
  21. Andreas Ekman, 42, företagare, Växjö
  22. Karl Erik Rosén, 72, arkitekt, Rottne
  23. Karin Wirdheim, 53, utb chef, Växjö
  24. Agneta Nordlund G:son, 69, företag, Växjö
  25. Cenneth Quick, 67, seniorkons, Lammhult
  26. Florence N´Kaaya, 30, socionom, Växjö
  27. Ingegärd Hillman, 62, hudterap, Växjö
  28. Peter Citron, 43, antagningschef, Växjö
  29. Pia Philipsson, 55, lärare, Växjö
  30. Jonathan Ekros, 19, pers ass, Växjö
  31. Hannington Lubwama, 57, företagare, Växjö
  32. Eva Christensen, 52, arb.miljöinsp, Växjö
  33. Daniel Noregran, 22, studerande, Växjö
  34. Ove Löfqvist, 63, civ ekonom, Växjö
  35. Agneta Skoglund, 70, reseledare, Växjö
  36. Kent-Inge Henrixon, 61, musiklärare, Växjö
  37. Paul Lindgren, 25, säkerhetskons, Växjö
  38. Martha Elena Sandberg, 54, lärare, Växjö
  39. Robert Nordmark, 40, kval chef, Växjö
  40. Thomas Nordahl, 61, vd, Växjö
  41. Camilla Gustavsson, 29, Gårdsby
  42. Christina Ruscon Dahlheim, 57, avd.chef, Växjö
  43. Andreas Lindström, 33, gy lärare, Växjö
  44. Tor Lejdfors, 62, företagare, Växjö
  45. Gun Lagerpohl, 60, telefonist, Växjö
  46. Tomas Jacopsohn, 55, företagare, Gårdsby
  47. Andreas Tornéus, 36, lärare, Växjö
  48. Pernilla Sjöberg, 63, leg sjuksköt, Växjö
  49. Joacim Benes, 33, föreläsare, Växjö
  50. Jolanta Nässert, 57, ingenjör, Växjö
  51. Anne Karlsson, 50, Växjö
  52. Tommy Olsson, 62, trädgårds arb, Växjö
  53. Rosa del Barrio Brandow, 59, undersköt, Växjö
  54. Lars Göran Pehrsson, 63, lantbrukare, Lammhult
  55. Björn Svensson, 67, ingenjör, Växjö
  56. Lennart Österdahl, 44, undersköt, Växjö
  57. Carl Geijer, 61, civ ekonom, Växjö
  58. Åke Carlsson, 70, civ ing, Öhr
  59. Christer Wånehed, 59, ingenjör, Växjö
  60. Anita Kårfalk, 66, pensionär
Växjö
0001-00433

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Håkan Engdahl, säljare
  2. Pontus Nordfjell, yrkeschaufför
  3. Charlotte Holmström, skötare
  4. Samuel Älgemalm, systemtekniker
  5. Andreas Sjösten, studerande
Växjö Norra och Växjö Södra
0110-03364

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anders Mårtensson, lärare, Centrum
  2. Elisabeth Risedal, socionom, Hovshaga
  3. Örjan Mossberg, egen företagare, Kronoberg
  4. Wirginia Bogatic, doktorand, Norr
  5. Hossein Pishdar, handläggare, Spetsamossen
  6. Carin Högstedt, förtroendevald, Sandsbro
  7. Kjell Jönsson, pensionär, Helgö
  8. Petra Tullberg, studerande, Hovshaga
  9. Håkan Frizén, leg psykolog, Hovshaga
  10. Ylva Jönsson, grundskolelärare, Rottne
  11. Oskar Dahl, betonglärling, Ingelstad
  12. Laurice Mobarak, lärare, Hovshaga
  13. Farhad Mohammad Khaghani, Norr
  14. Marie Eriksson, doktorand, Centrum
  15. Yesab Kidane, verksamhetsledare, Östra Lugnet
  16. Ann-Christin Eriksson, Gemla
  17. Reynaldo Guzman, Teleborg
  18. Dalala Abdelgani, projektledare, Öster
  19. Mikael Karlsson, brevbärare, Norr
  20. Zenia Barreira, Hovshaga
  21. Roland Grahn, arbetare, Tävelsås
  22. Gunilla Eriksson, distriktssköterska, Åby
  23. Wiktor Stenman, studerande, Teleborg
  24. Fanny Battistutta, egen företagare, Nydala
  25. Anders Tjäder, rektor, Hovshaga
  26. Martina Johansson, målare, Ekna
  27. Lars Apelmo, konsthantverkare, Öster
  28. Gertrud "Atti" Andersson, marknadsanalytiker, Dädesjö
  29. Melisa Ustaibrisevic, Centrum
  30. Curt Thapper, Araby
  31. Amalia Digas, Hovshaga
  32. Peter Almlöf, valombudsman, Öster
  33. Eva Christiansson, Aneboda
  34. Lars Behrenz, nationalekonom, Öster
  35. Britt Bergström, Norr
  36. Talal Adbulkader, husarbetare, Araby
  37. Emelie Nilsson, Östra Lugnet
  38. Mohsen Okhovat, socialbehandlingsassistent, Teleborg
  39. Somayeh Hassanzadeh, studerande, Teleborg
  40. Tore Larsson, postarbetare, Teleborg
  41. Lena Blomquist, Braås
  42. Bertra Kullberg, Söder
  43. AnnaLisa Eneroth, fd lärare, Teleborg
  44. Charles Qvist, fd byggnadsarbetare, Norr
  45. Eva Lindeberg, vårdare, Teleborg
  46. Michael Östlund, Centrum
Växjö Norra och Växjö Södra
0005-02015

http://www.val.se