Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Älmhult - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ingemar Almkvist, verksamhetsansvarig, Älmhult
  2. Monica Haider, oppositionsråd, Diö
  3. Stefan Jönsson, metallarbetare, Diö
  4. Helen Bengtsson, kokerska, Älmhult
  5. Fredrik Ekstrand, ombudsman, Eneryda
  6. Ann Johansson, lagerarbetare, Älmhult
  7. Carl Bladh-Johansson, sjukhusfysiker, Hallaryd
  8. Britta Croona, pensionär, Delary
  9. Tommy Lövquist, yrkeslärare, Älmhult
  10. Maria Gustafsson, undersköterska, Älmhult
  11. Roland Johansson, distriktsläkare, Älmhult
  12. Birgitta Bengtsson, lokalvårdare, Älmhult
  13. Lars Ingvert, ombudsman, Älmhult
  14. Ingrid Årdh-Strid, egenföretagare, Älmhult
  15. Håkan Pettersson, metallarbetare, Virestad
  16. Indira Ruiz, flyktingsamordnare, Älmhult
  17. Thomas Nygren, föreståndare, Älmhult
  18. Astrid Kamischke, socionom, Hallaryd
  19. Einar Holmkvist, metallarbetare, Möckeln
  20. Ingrid Bergström, lagerarbetare, Älmhult
  21. Knut Karlsson, pensionär, Älmhult
  22. Malin Ahrens Nygren, kanslist, Pjätteryd
  23. Olle Karlsson, utbildningsansvarig, Älmhult
  24. Kerstin Bengtsson, pensionär, Eneryda
  25. Roland Johansson, pensionär, Hallaryd
  26. Susanna Ahlberg, lokalvårdare, Liatorp
  27. Åke Karlsson, seniorkonsult, Älmhult
  28. Mina Zilkic, resetjänsteman, Älmhult
  29. Åke Örnhede, tidningsbud, Älmhult
  30. Cecilia Flach, lagerarbetare, Älmhult
Älmhult
0002-01529

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Elizabeth Peltola, 45, Kommunalråd, Diö
  2. Vidar Lundbäck, 59, Kyrkomusiker, Hallaryd
  3. Claes Lindahl, 59, IT-analytiker, Virestad
  4. Jessica Wihlborg, 37, Projektledare, Älmhult
  5. Christian Bjelk, 33, Grundskollärare, Liatorp
  6. Marie Olofsson, 40, Aukt. redovisningskonsult, Ryfors
  7. Anders Mårtensson, 55, Transportledare, Göteryd
  8. Peter Niklasson, 44, Bankchef, Älmhult
  9. Tobias Herz, 44, Fritidsledare, Pjätteryd
  10. Gusten Mårtensson, 20, Studerande, Göteryd
  11. Greta Ivarsson, 54, Lantbrukare, Eneryda
  12. Göran Nilsson, 54, Lantbrukare, Häradsbäck
  13. Agneta Andersson, 33, Leg. veterinär, Lycket
  14. Roland Johansson, 63, Ekonom, Damsnäs Älmhult
  15. Annelie Olin, 51, Grundskollärare, Göteryd
  16. Tryggve Eriksson, 64, Egen företagare, Virestad
  17. Ingemar Johnsson, 65, Civilekonom, Stenbrohult
  18. Peter Sandberg, 43, Skogsmaskinförare, Virestad
  19. Olof Lundbeck, 19, Musikstuderande, Hallaryd
  20. Lars Henriksson, 66, Projektledare, Älmhult
  21. Josefin Grenander, 34, Ekonom, Häradsbäck
  22. Krister Svensson, 54, Chaufför, Göteryd
  23. Börje Arnoldsson, 56, Bussförare, Häradsbäck
  24. Håkan Lindengard, 46, Entreprenör, Lindhult
  25. Jonas Einarsson, 37, Entreprenör, Eneryda
  26. Martina Nord, 36, Föreståndare, Hallaryd
  27. Östen Nilsson, 74, Präst, Liatorp
  28. Leif Nilsson, 57, Montör, Älmhult
Älmhult
0004-01585

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Christer Wessfeldt, fil mag, Älmhult
  2. Tomas Simonsson, affärsutvecklare, Älmhult
  3. Ingegerd Lennartsson, socionom, Liatorp
  4. Kate Steele-Zilliacus, egenföretagare, Älmhult
  5. Lars Janson, lärare, Älmhult
  6. Emil Falck, studerande, Älmhult
  7. Jörgen Augustinsson, rådgivare, Älmhult
Älmhult
0003-03062

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Dan Bülow, Fil.mag, Älmhult
  2. Mari Gustafsson, Varuhuschef, Älmhult
  3. Johnny Martinsson, Studioman, Älmhult
  4. Berth Karlén, Kantor, Älmhult
  5. Karl-Henrik Wallerstein, Präst, Diö
  6. Gun-Britt Cedergren, Rektor, Älmhult
  7. Rickard Gustafsson, SecondHand-föreståndare, Älmhult
  8. Elisabeth Martinsson, Hemmafru, Älmhult
  9. Hans Cedergren, Adjunkt, Älmhult
  10. Owe Carlsson, Pastor, Älmhult
  11. Livia Martinsson, Montör, Älmhult
  12. Tommy Lideberg, Kantor, Diö
  13. Eva Bülow, Specialpedagog, Älmhult
  14. Krister Martinsson, Golvläggare, Älmhult
  15. Karoline Karlén, Säljare, Älmhult
  16. Magnus Strandberg, Skogstekniker, Älmhult
Älmhult
0068-02394

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Michael Öberg, Personalvetare, Älmhult
  2. Jan Fagerberg, Arbetsledare, Älmhult
  3. Roni Salomonsson, Trätekniker, Älmhult
  4. Göran Johansson, Pensionär, Älmhult
  5. Bror Hilleryd, Pensionär, Älmhult
Älmhult
0055-03704

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Bodil Hansen, Eneryda
  2. Sonja Emilsson, Liatorp
  3. Per Garnegård, Häradsbäck
  4. Tord Åkesson, Älmhult
  5. Soili Lång-Söderberg, Hallaryd
  6. Bo Mazetti-Nissen, Hallaryd
  7. Jan-Erik Andersson, Diö
  8. Viktor Emilsson, Liatorp
  9. Jan Nordström, Älmhult
  10. Göran Widing, Diö
  11. Berith Krook, Älmhult
  12. Anna-Karin Nilsson, Älmhult
  13. Birgit Käll Andersson, Diö
  14. Stefan Ferm, Älmhult
  15. Bengt-Eric Ericsson, Älmhult
  16. Ylva Willborg, Älmhult
  17. Kirsten Karlsson, Älmhult
  18. Björn Pettersson, Göteryd
  19. Anders Stigsson, Diö
  20. Erik Hansen, Eneryda
  21. Sonja Calmerklint, Älmhult
  22. Ralph Rosholm, Liatorp
  23. Elof Danielsson, Göteryd
Älmhult
0001-00671

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Gull-Britt Tranvik, vårdbiträde
  2. Stefan Svensson, truckförare
  3. Annika Rydh, chaufför
  4. Börje Tranvik, skogsförvaltare
Älmhult
0110-03366

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Predrag Jankovic, snickare, Älmhult
  2. Jerker Nilsson, kyrkvaktmästare, Liatorp
  3. Lisa Johnsson Helgee, Älmhult
  4. Michael Haider, sjuksköterska, Älmhult
  5. Göran Jönsson, Älmhult
  6. Goce Stankovski, yrkeschaufför, Älmhult
Älmhult
0005-02236

http://www.val.se