Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Alvesta - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Alvesta Alternativet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Alvesta Alternativet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lars-Olof Franzén, Egenföretagare, Hjortsberga
  2. Jimmy Hammarström, Behandlingsassistent, Vrankunge
  3. Maria Andersson, Verksamhetschef, Hunna
  4. Tommy Everthsson, Omställningskonsult, Mo
  5. Joakim Cardell, Lokförare, Alvesta
  6. Isabel Barindelli, Lokalvårdare, Alvesta
  7. Jan Johansson, Metallarbetare, Alvesta
  8. Margaretha Viridén, Biståndshandläggare, Alvesta
  9. Olof Haglund, IT-konsult, Alvesta
  10. Vivianne Karlsson, Barnsjuksköterska, Sjöatorp
  11. Anders Sandgren, Maskinmekaniker, Alvesta
  12. Kristoffer Roth, Bantekniker, Alvesta
  13. Ingrid Lövgren, Undersköterska, Alvesta
  14. Lars-Olof Larsson, Pensionär, Alvesta
  15. Britt Karlsson, Distriktssköterska, Alvesta
  16. Ingrid Johansson, Pensionär, Alvesta
  17. Joel Cardell, Chaufför, Gottåsa
  18. Karin Johnsson, Ekonom, Alvesta
  19. Karin Leoson, Konstnärlig ledare, Mistelås
  20. Juan Carlos Moreno, Metallarbetare, Alvesta
  21. Sven-Olof Karlsson, Fastighetsskötare, Moheda
  22. Peter Johnsson, Egenföretagare, Alvesta
  23. Solveig Nilsson, Egenföretagare, Moheda
  24. Björn Hultqvist, Innovatör, Moheda
  25. Pia Carlsson, Blomsterdekoratör, Hjortsberga
  26. Bo Nilsson, Egenföretagare, Moheda
  27. Eric Rosén, Pensionär, Hjortsberga
  28. Jan Franzén, Ingenjör, Alvesta
  29. Iréne Andersson, Vårdare, Hjortsberga
  30. Luis Munoz Meza, Vaktmästare, Alvesta
  31. Boo Andersson, Vaktmästare, Hjortsberga
  32. Elisabeth Svensson, Kontorist, Alvesta
  33. Ingemar Andersson, Redaktör, Alvesta
Alvesta
0124-02773

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Robert Olesen, kommunalråd, Alvesta
  2. Rose-Marie Larsson, chef fritid/musikskola, Alvesta
  3. Lars-Olof Petersson, betongarbetare, Torne
  4. Annika Kuparinen Larsson, specialpedagog, Alvesta
  5. Sebastian Ohlsson, metallarbetare, Moheda
  6. Sonia Muhlethaler-Salsamendi, lärare, Alvesta
  7. Johnny Lundberg, arbetsförmedlare, Moheda
  8. Lisbeth Holmqvist, undersköterska, Lönashult
  9. Bertil Olsson, pensionär, Vislanda
  10. Valbone Hasani, behandlingsassistent, Alvesta
  11. Per Ribacke, lagerarbetare, Torne
  12. Ricardo Salsamendi, pensionär, Alvesta
  13. Jessica Madsen, fritidsassistent, Alvesta
  14. Tommy Mases, pensionär, Grimslöv
  15. Håkan Kuparinen, fordonstekniker, Alvesta
  16. Ester Petersson, facklig förtroendeman, Alvesta
  17. Erik Olofsson, elmontör, Moheda
  18. Laila S. Holmquist, jobbcoach, Grimslöv
  19. Per-Anders Nordahl, metallarbetare, Moheda
  20. Torbjörn Svensson, bovärd, Moheda
  21. Ulla Åberg, lärare/journalist, Torpsbruk
  22. Tord Larsson, metallarbetare, Alvesta
  23. Björn Holmquist, metallarbetare, Grimslöv
  24. Inger Johansson, kontorist, Torpsbruk
  25. Bengt Gustavsson, rörnätsreparatör, Alvesta
  26. Mikael Wikström, ungdomshandledare, Alvesta
  27. Gunnel Nordahl, tandsköterska, Moheda
  28. Jimmy Pettersson, sågverksarbetare, Torsåsby
  29. Rigmor Hildingsson, administratör, Vislanda
  30. Olle Andersson, metallarbetare, Alvesta
Alvesta
0002-00801

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Sven Sunesson, Bonde, Västra Torsås
  2. Lars-Erik Gustafsson, f.d. kommunalråd, Alvesta
  3. Monica Pihl, Skötare, Moheda
  4. Johny Haraldsson, Lantbrukare, Skatelöv
  5. Heléne Andersson, Ekonomibiträde,Vislanda
  6. Jonas Engkvist, Företagare, Blädinge
  7. Thomas Haraldsson, Samhällsdebattör, Vislanda
  8. Hagart Valterson, Företagare, Moheda
  9. Kent Andersson, Ingenjör, Slätthög
  10. Margareta Berggren, Fritidspedagog, Lönashult
  11. Mats Nilsson, Lärare, Vislanda
  12. Camilla Brynolf, Civilingenjör, Torpsbruk
  13. Tomas Rosell, Vaktmästare, Grimslöv
  14. Monica Knutsson, Idrottsledare, Vislanda
  15. Sven-Åke Berggren, VD, Moheda
  16. Sven Bladgren, Företagare, Vislanda
  17. Anders Herwin, Maskiningenjör, Moheda
  18. Håkan Stigsson, Ingenjör, Lönashult
  19. Anders Andersson, Tak- och markanläggare, Vislanda
  20. Lars-Erik Eriksson, Pensionär, Torpsbruk
  21. Börje Andersson, Slätthög
Alvesta
0004-02456

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Bengt-Olof Söderström, trafikingenjör, Moheda
  2. Lars Andersson, lärare, Alvesta
  3. Britta BŁnger, projektledare, Alvesta
  4. Stig Jacobsson, transportledare, Alvesta
  5. Violet Andersson, pastor, Alvesta
  6. Lars-Thure BŁnger, företagare, Alvesta
  7. Sven Erik Rylander, pensionär, Lyåsa
  8. Gerd Gränfors, f d vårdbiträde, Alvesta
Alvesta
0003-02814

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Kauko Antbacke, Bergsskoleingenjör, Alvesta
  2. Svante Kjellén, Präst, Hjortsberga
  3. Mia Gällring, Distriktssköterska, Moheda
  4. Carl-Olof Olsson, Metallarbetare, Alvesta
  5. Simon Logren, Studerande, Alvesta
  6. Sten-Åke Carlsson, Ingenjör, Vislanda
  7. Amos Senoga, Studerande, Alvesta
  8. Lena Nikolausson, Undersköterska, Slätthög
Alvesta
0068-02365

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Birgit Andersson, 52, Leg. sjuksköterska, Alvesta
  2. Robert Öström, 56, Arbetare, Alvesta
  3. Maria Åman, 37, Lärare, Alvesta
  4. Fredrik Grengby, 37, Konsult, Alvesta
  5. Maria Selin, 41, Leg. Sjuksköterska, Alvest
  6. Kent Mandorff, 68, Pensionerad konsult, Moheda
  7. Martin Estvall, 41, Fil. dr. historia, Moheda
  8. Christel Gustafsson, 42, Chef, bioenergi och klimat, Alvesta
Alvesta
0055-02875

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mats Johnsson, Härlöv
  2. Thomas Johnsson, Alvesta
  3. Helen Gustavsson, Alvesta
  4. Niclas Salomonsson, Vislanda
  5. Siv Wittengård, Vislanda
  6. Anders Malmqvist, Ulvö
  7. Sara Karlsmo, Alvesta
  8. Petter Reinholdson, Moheda
  9. Rune Gustafsson, Torpsbruk
  10. Per Hjalmarsson, Moheda
  11. Tomas Öhling, Alvesta
  12. Christopher Olsson, Alvesta
  13. Kia Johnsson, Vislanda
  14. Samir Igidov, Alvesta
  15. John-Erik Pettersson, Vislanda
  16. Kajsa Sivertson, Härlöv
  17. Matz Athley, Alvesta
  18. Allan Hellberg, Vrankunge
  19. Jennie Olsson, Alvesta
  20. Björn Tisjö, Alvesta
  21. Klas Pettersson, Vislanda
  22. Tuula Jokinen, Alvesta
  23. Bengt Sjöstrand, Blädinge
  24. Kent Alriksson, Alvesta
  25. Rose-Marie Tagesson, Slätthög
Alvesta
0001-01319

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Anders Brandell, yrkeschaufför
  2. Centh Gustafsson, barnskötare
Alvesta
0110-03359

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Börge Nielsen, Lekaryd
  2. Anne Grotmaak, gymnasielärare, Vitteryd
  3. Ilich Idensjö, metallarbetare, Alvesta
  4. Ulla Edholm, kurator, Alvesta
  5. Peppe Jonsson, Vislanda
  6. Christer Nielsen, Moheda
  7. Dumitru Drugas, maskinoperatör, Alvesta
  8. Stefan Holst, metallarbetare, Alvesta
Alvesta
0005-03708

http://www.val.se