Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Eksjö - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Andreas Henning, Oppositionsråd, Eksjö
  2. Amanda Nygren, Studerande ,Eksjö
  3. Bo Bergvall, Egenföretagare, Eksjö
  4. Eva-Lena Österljung, Studerande, Eksjö
  5. Johan Starck, Organisationsansvarig, Eksjö
  6. GunBritt Henning, Ombudsman, Eksjö
  7. Mikael Andreasson, Sågverksarbetare, Eksjö
  8. Malin Jakobsson, Studerande, Eksjö
  9. Kjell Robertsson, Datautbildare, Hjältevad
  10. Diana Laitinen, Receptionist, Eksjö
  11. Shqiprim Murseli, Arbetssökande, Eksjö
  12. Peter Lindholm, Metallarbetare, Mariannelund
  13. Ronny Jakobsson, Metallarbetare, Eksjö
  14. Johannes Schneider, Student, Bruzaholm
  15. Leif Fransson, Miljökoordinator, Eksjö
  16. Kent Björk, Pensionär, Eksjö
  17. Stefan Krantz, Skribent, Eksjö
  18. Bahram Kouchakpour, CNC-operatör, Eksjö
  19. Leif Karlsson, Chaufför, Hjältevad
  20. Ann Örmander, Behandlingsassistent, Mariannelund
  21. Jonas Nilsson, Omvårdare, Eksjö
  22. Bertil Granman, Ingenjör, Eksjö
  23. Klein Karlsson, Pensionär, Eksjö
  24. Agneta Johansson, Folkhögskolelärare, Ingarp
  25. Viking Ottosson, Chaufför, Mariannelund
  26. Jonny Stenbäck, Personlig assistent, Eksjö
  27. Mats Johansson, Skötare, Eksjö
  28. Göran Nilsson, Fd.yrkesofficer, Eksjö
  29. Tobias Erlandsson, Metallarbetare, Eksjö
  30. Nils-Göran Lidén, Förrådsman, Eksjö
  31. Alf Nordell, Fd.arbetsledare, Eksjö
  32. Krister Laurell, Fd.vägarbetare, Höreda
  33. Jan Ekelund, Rektor, Eksjö
  34. Emma Hermansson, Kock, Eksjö
  35. Lars Persson, Egenföretagare, Eksjö
  36. Per-Olof Bjarnbäck, Fd.yrkesofficer, Eksjö
  37. Joakim Blomqvist, Chaufför, Eksjö
  38. Jan-Erik Johansson, Konsult, Eksjö
  39. Angela Karlsson, , Eksjö
  40. Willmor Johansson, Undersköterska, Eksjö
  41. Anders Sääv, Arbetsledare, Eksjö
  42. Lisbeth Åkesson, Kontorist,Höreda
  43. Lars Erlandsson, Målare, Eksjö
Eksjö
0002-01534

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lennart Bogren, Kommunalråd, Hult
  2. Frank-Johan Ahlberg, Inskrivningsjurist, Mariannelund
  3. Annelie Hägg, Lärare, Mellby
  4. Stellan Johnsson, Lärare, Eksjö
  5. Marianne Löwgren, Universitetslektor, Höreda
  6. Bernhard Issal, Överste, Hult
  7. Agneta Sköldunger, Lärare, Eksjö
  8. Per Sixtensson, Lärare, Eksjö
  9. Ingbritt Martinsson, Specialpedagog, Höreda
  10. Bengt Koltman, Lärare, Eksjö
  11. Ulf Bergstrand, Diakonstuderande, Eksjö
  12. Lennart Henriksson, Entreprenadchef, Eksjö
  13. Emeli Olaison, Jurist, Hult
  14. Sonny Kongseryd, Konsult, Hult
  15. Jan Nilsson, Behandlingsassistent, Mariannelund
  16. Ida Amrén, Administratör, Eksjö
  17. Erling Johansson, Officer, Eksjö
  18. Malin Karlsson, Studerande, Hult
  19. Hans-Åke Tilly, Ingenjör, Eksjö
  20. Lars-Håkan Halldin, Banktjänsteman, Höreda
  21. Lars Johansson, Lantbrukare, Ingatorp
  22. Lars Kyhlberg, Torkskötare, Mariannelund
  23. Britt-Marie Gunnarsson, Arbetsterapibiträde, Eksjö
  24. Jörgen Evertsson, Lantbrukare, Kråkshult
  25. Simone Kästner, Förskollärare, Mariannelund
  26. Stig Efraimsson, Lantbrukare, Höreda
  27. Rikard Samuelsson, Sågverksarbetare, Ingatorp
  28. Arne Ullman, Sakkunnig, Eksjö
  29. Simon Johansson, Egenföretagare, Hult
Eksjö
0004-01312

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anna-Lisa Lundvall, 64 år, sfi-lärare, Bruzaholm
  2. Åke Wredén, 61 år, journalist, Eksjö
  3. Sven-Olov Lindahl, 66 år, läkare, Eksjö
  4. Birgitta Walett, 55 år, undersköterska, Eksjö
  5. Christer Ljung, 68 år, fd överste 1.graden, Eksjö
  6. Micael Carlsson, 43 år, brandingenjör, Eksjö
  7. Lisbeth Johnson, 70 år, fd gymnasielärare, Eksjö
  8. Bo Thorsander, 62 år, läkare, Eksjö
  9. Olle Sjöberg, 56 år, lantbrukare, Danstorp
  10. Kerstin Wredén, 59 år, kyrkoherde, Eksjö
  11. Arne Carlsson, 50 år, vårdare, Ugglekärr
  12. Kristina Gustavsson, 43 år, socionom, Eksjö
  13. Barbro Albrecht, 79 år, adjunkt, Eksjö
  14. Martin Rejler, 38 år, läkare, Eksjö
  15. Bo Lundvall, 67 år, pensionär, Bruzaholm
Eksjö
0003-03640

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Håkan Dufva, Senior, Eksjö
  2. Helena Lyborg, Chefssekreterare, Eksjö
  3. Nils-Gunnar Karlsson, Kyrkomusiker, Eksjö
  4. Hanna Pansell Edvardsson, Fritidspedagog, Eksjö
  5. Anders Pansell, Leg.optiker, Eksjö
  6. Emelie Martinsson, Informatör, Eksjö
  7. Magnus Berglund, Egen företagare, Ingatorp
  8. Kristofer Martinsson, Lagerarbetare, Eksjö
  9. Lars Samuelsohn, Skogsbrukare, Höreda
  10. Lars-Göran Lind, Senior, Mariannelund
  11. Carina Nilsdotter, Gymnasielärare, Eksjö
  12. Gunnar Svensson, Sjuksköterska, Ängen
  13. Carola Kullberg, Barnskötare, Eksjö
  14. Anders Hugosson, Skolvaktmästare, Mellby
  15. Birger Karlsson, Vaktmästare, Mariannelund
  16. Kenneth Jägsander, Major, Eksjö
  17. Britt-Marie Svensson, Distriktssköterska, Ängen
  18. Magnus Kullberg, Platschef, Eksjö
  19. Mattias Ingeson, Administrativ chef, Höreda
  20. Sten Dahl, Projektledare, Eksjö
Eksjö
0068-01300

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mikael Andersen, gymnasielärare, Eksjö
  2. Mona Augustsson, pensionär, Hult
  3. Lea Petersson, kontorist, Eksjö
  4. Nils-Åke Friman, byggmästare, Hjältevad
  5. Eva Ekenberg, områdeschef, Eksjö
  6. Irene Ekvall, sjuksköterska, Eksjö
  7. Jonas Håkansson, elektriker, Eksjö
  8. Boel Engborg, montör, Eksjö
Eksjö
0055-03181

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Tomas Erazim, 37 Lärare Eksjö
  2. Anders Gustafsson, 61 Skogsbrukare Eksjö
  3. Carina Stålhammar, 37 Butikschef Eksjö
  4. Marie-Louise Gunnarsson, 61 Sjuksköterska Eksjö
  5. Göran Persson, 66 Överstelöjtnant Eksjö
  6. Björn Alm, 67 Samhällsplanerare Hult
  7. Birgitta Karlsson, 69 Konsult Eksjö
  8. Göran Thydén, 62 Direktör Eksjö
  9. Jan Lindholm, 67 f.d Rektor Eksjö
  10. Ronni Gustafsson, 60 Konstnär Eksjö
  11. Joakim Lindström, 32 Jur.kand. Eksjö
  12. Claes-Göran Stelpe, 69 Pensionär Eksjö
  13. Andreas Högsveden, 31 Lärare Eksjö
  14. Louise Grankvist, 19 Studerande Eksjö
  15. Marianne Ihse, 71 f.d Gymnasielärare Eksjö
  16. Rolf Abelsson, 60 Revisor Eksjö
  17. Lennart Andersson, 59 Konsult Hult
  18. Sven Olof Eriksson, 67 Officer Eksjö
  19. Mikael Kyllenbeck, 51 Hundförare Mariannelund
  20. Niklas Pettersson, 20 Studerande Hult
  21. Mats Danielsson, 52 Konsult Eksjö
  22. Joacim Wirefeldt, 48 Chaufför Hult
  23. Jean Bosco Franklin, 20 Studerande Eksjö
  24. Lars Erik Jonsson, 79 f.d Skadeinspektör Hjältevad
Eksjö
0001-00802

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Raimo Mattsson, behandlingsassistent
  2. Anita Karlsson, lantbrukare
  3. Tobias Hedberg, cnc-operatör
Eksjö
0110-03376

http://www.val.se