Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Vetlanda - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Tommy Bohman, Oppositionsråd,Vetlanda
  2. Agneta Lindberg, Personlig assistent, Ekenässjön
  3. Lennart Lööw, Produktionschef, Ekenässjön
  4. Conny Kristensen, Försäkringshandläggare, Pauliström
  5. Nils-Erik Olofsson, Metallarbetare, Bäckseda
  6. Lena Hållinder Berglund, Museiassistent, Vetlanda
  7. Percy Karlsson, Produktionsassistent, Korsberga
  8. Johanna Haraldsson, Industriarbetare, Vetlanda
  9. Arne Ahlgren, Fd Vaktmästare, Bäckseda
  10. Gisela Brumme, Tandläkare, Landsbro
  11. Tony Andersson, Ombudsman Landsbro
  12. Lisa Arvidsson, Aktiveringsledare, Nye
  13. Henrik Tvarnö, Ungdomshandläggare, Myresjö
  14. Conny Axelsson, Teletekniker, Sjunnen
  15. Annika Nicklasson, Industriarbetare, Bäckseda
  16. Nisse Norén, Pastor emeritus, Ekenässjön
  17. Nils-Erik Johansson, Metallarbetare, Bäckseda
  18. Aneth Amundsson, Metallarbetare, Alseda
  19. Andreas Granlöf, Metallarbetare, Sjunnen
  20. Bengt Jonzon, Skattehandläggare, Bäckseda
  21. Marie Nilsson, Mentalvårdare, Vetlanda
  22. Sven Leek, Linjemontör, Vetlanda
  23. Ulrich Wendt, Säljare, Vetlanda
  24. Mona-Lisa Hagström Svensson, Verksamhetsutvecklare, Vetlanda
  25. Rolf Forsén, Lärare, Ekekull
  26. Åke Karlsson, Pensionär, Kvillsfors
  27. Veronica Brandt, Undersköterska, Vetlanda
  28. Robin Andersson, Studerande, Vetlanda
  29. Rolf Axelsson, Konsult, Bäckseda
  30. Britt-Louise Pettersson, Undersköterska, Bäckseda
  31. Jonny Persson, Metallarbetare, Vetlanda
  32. Rasmus Lundin, Industriarbetare, Stenberga
  33. Eva-Karin Hjalmarsson, Speditör, Björköby
  34. Daniel Lundström, Metallarbetare, Ekenässjön
  35. Pia Johansson, Försäljare, Vetlanda
  36. Mikael Swahn, Metallarbetare, Landsbro
  37. Evy Henriksson, Metallarbetare, Alseda
  38. Sören Eriksson, Vaktmästare, Björköby
  39. Leif Brandt, Exp.vaktmästare. Vetlanda
Vetlanda
0002-01561

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Gunilla Hjelm, Kommunalråd Vetlanda
  2. Börje Wilsborn, Poliskommissarie Vetlanda
  3. Carina G Hördegård, Kulturgeograf S.Solberga
  4. Ingvar Andersson, Lantbrukare Myresjö
  5. Anita Gunnar, Barnmorska Vetlanda
  6. Stig-Göran Fransson, Informatör Landsbro
  7. Inga-Lill Engdahl, Lantbrukare Näsby
  8. Kennerth Falk, Produktionstekniker Björköby
  9. Anne-Charlotte Andersson, Lantbrukare Fröderyd
  10. Ing-Britt Lingmerth, Pensionär Bäckaby
  11. Hans Andersson, Civilingenjör Nävelsjö
  12. Sören Fransén, Försäljare S.Solberga
  13. Kjell-Egon Strandh, Ingenjör Bäckaby
  14. Kennet Evaldsson, Lärare Hjältaryd
  15. Tommy Johansson, Lantbrukare Näsby
  16. Gunnar Magnusson, Chaufför Vetlanda
  17. Stig Haraldsson, f.d. Bankdirektör Vetlanda
  18. Håkan Hjelm, Tekniker Vetlanda
  19. Inge Carlsson, Senior Vetlanda
Vetlanda
0004-01627
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Gunilla Hjelm, Kommunalråd Vetlanda
  2. Dan Ljungström, Företagare Alseda
  3. Göran Lindell, Ordf Regionförbundet Ekenässjön
  4. Helena Stålhammar, Undersköterska Stenberga
  5. Alf Tagesson, Företagare Karlstorp
  6. Helena Ejdelius, Vårdlärare Skede
  7. Mattias Andersson, Lantbrukare Näshult
  8. Håkan Thydén, Lantbrukare Skede
  9. Johan Ljungström, Studerande Alseda
  10. Agneta Holm, Vaktmästare Björköby
  11. Göran Johansson, Ekonom Näshult
  12. Rolf Guldström, Guldgrävare Ädelfors
  13. Jan Bergman, Truckförare Ekenässjön
  14. Helena Legfors, Förskollärare Stenberga
  15. Anne-Marie Lövgren, Företagare Stenberga
  16. Bo Svensson, Kyrkvaktmästare Skede
  17. Annalena Löfgren, Socialsekreterare Näshult
  18. Åke Karlsson, Företagare Repperda
  19. Göran Martinsson, Företagare Holsbybrunn
  20. Kjell Rangstig, Skogskonsulent Vetlanda
Vetlanda
0004-01628

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Magnus Olofsgård, HR-strateg, Vetlanda
  2. Siv Fransson, verksamhetschef, Vetlanda
  3. Ejlon Johansson, fritidspolitiker, Ekenässjön
  4. Katja Airosto, egenföretagare, Vetlanda
  5. Joakim Holmertz, student, Vetlanda
  6. Ola Axeland, säljare, Vetlanda
  7. Anne-Marie Olofsgård, sjuksköterska, Skede
  8. Claes-Göran Nyrén, marknadssamordnare, Ekenässjön
  9. Sven-Eric Lilliequist, bankdirektör, Vetlanda
  10. Rune Solid, fd. rektor, Vetlanda
  11. Marie Brask, näringslivsutvecklare, Vetlanda
  12. Jörgen Samuelsson, platschef, Vetlanda
  13. Fikret Ulusoy, egenföretagare, Vetlanda
  14. Astrid Axeland, pensionär, Ekekull
  15. Kjell Hörnstein, arbetsledare, Vetlanda
  16. Karleric Eiderbrant, planeringschef, Skirö
  17. Stig Jervebo, fd.adjukant och arkivföreståndare, Vetlanda
  18. Thomas Hammarqvist, itchef/ISSManager, Vetlanda
  19. Karin Olsson, Rektor, Vetlanda
  20. Kenny Svahn, studerande, Vetlanda
  21. Isa Alipoor, egenföretagare, Ekenässjön
  22. Liz-Mary W Burlin, författare, Vetlanda
  23. Pär Olofsgård, metallarbetare, Skede
  24. Stefan Josefsson, lantbrukare, Ramkvilla
  25. Conny Kvarnstrand, egenföretagare, Björköby
  26. Stig Sennerstrand, egenföretagare, Ekenässjön
Vetlanda
0003-00311

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ingemar Sturesson, Lagerarbetare, Landsbro
  2. Anette Madeland, Ungdomsdiakon, Vetlanda
  3. Jan-Erik Josefsson, Servicetekniker, Hjältaryd
  4. Marie Johansson, Företagare, Ekenässjön
  5. Göran Ivarsson, Senior, Vetlanda
  6. Monica Samuelsson, Frilansskribent, Vetlanda
  7. Lars-Olof Gunnardo, Pastor, Ekenässjön
  8. Harrieth Andersson, Senior, Ekenässjön
  9. Kenneth Petersson, Personlig assistent, Skede
  10. Jenny Gustafsson, Skötare, Vetlanda
  11. Johan Cederholm, Butiksföreståndare, Landsbro
  12. Eva Bondesson, Undersköterska, Björkeryd
  13. Oskar Fredriksson, Rektor, Vetlanda
  14. Mats Rendahl, Begravningsentreprenör, Vetlanda
  15. Jan-Erik Aspegren, Metallarbetare, Myresjö
  16. Kristoffer Kaspersson, Elektriker, Holsbybrunn
  17. Birgitta Ågren, Speciallärare, Landsbro
  18. Lars-Göran Axelson, Senior, Vetlanda
  19. Daniel Johansson, Chaufför, Korsberga
  20. Jadranka Sandh, Undersköterska, Vetlanda
  21. Jan Wilhelmsson, Lantbrukare, Myresjö
  22. Ulla Bengtsson, Kyrkomusiker, Vetlanda
  23. Kjell Brolin, Ingenjör, Vetlanda
  24. Dan Borg, Skötare, Vetlanda
  25. Anita Fungby, Senior, Holsbybrunn
  26. David Johansson, Studerande, Myresjö
  27. Robert Bergman, Verksamhetsledare, Holsbybrunn
Vetlanda
0068-01553

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ritva Hermanson, fd läkarsekr, Vetlanda
  2. Lars-Olof Reinfeldt, tandläkare, Vetlanda
  3. Ia Nilsson, familjehemskonsulent, Hörjesås
  4. Madeleine Hermanson, inredningsarkitekt, Vetlanda
  5. Sören Hermanson, styr o reglertekniker, Vetlanda
  6. Almuth Holmqvist, kravodlare, Vetlanda
  7. Riccardo Maselli, tolk/översättare, Korsberga
  8. Anna Wikståhl, grafisk formgivare, Vetlanda
  9. Karin Sjögren, pensionär, Vetlanda
  10. Richard Laitinen, trähusprojektör, Korsberga
  11. Carina Laitinen Fransson, förskollärare, Korsberga
  12. Annika Lanka-Stark, vårdare, Korsberga
Vetlanda
0055-03151

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Klas Håkanson, 60 Företagare Ramkvilla
  2. Carina Nylander, 53 Småföretagare Vetlanda
  3. Michael Petersson, 45 Företagare Vetlanda
  4. Carl Axel Bengtsson, 67 Nämndeman Vetlanda
  5. Josefine Valtersson, 40 Placeringsrådgivare Vetlanda
  6. Björn Rydén, 69 Bokhandlare Vetlanda
  7. Kjell Åke Nottemark, 60 Redovisningskonsult Landsbro
  8. Ingrid Wiktorin, 52 Förvaltare Ramkvilla
  9. Kjell Sandahl, 54 Lantbrukare Nye
  10. Håkan Johansson, 52 Lantbrukare Landsbro
  11. Lena Furuskog, 42 Behandlingsassistent Ekenässjön
  12. Anders Adolfsson, 66 Företagare Nye
  13. Thorbjörn Lund, 49 IT-samordnare Vetlanda
  14. Alaa Al Baldawi, 51 Civilingenjör Vetlanda
  15. Anders Bengtsson, 40 Pastor Vetlanda
  16. Maria Ståhlgren, 41 Företagare Vetlanda
  17. Peter Gustavsson Sjöblad, 48 Konsult Korsberga
  18. Nanna Axelsson, 68 Läkarsekreterare Vetlanda
  19. Magnus Lamme, 46 Företagare Ramkvilla
  20. Eric Sundler, 28 Fastighetsskötare Vetlanda
  21. Anna Hirsch, 35 Affärsbiträde Vetlanda
  22. Kjell Gunnarsson, 53 Ekonom Myresjö
  23. Anna Johansson, 31 Ekonom Vetlanda
  24. Sten Johansson, 53 Lantbrukare Vetlanda
  25. Gudrun Johansson, 53 Socionom Landsbro
  26. Lena Åhrén, 76 Senior Vetlanda
  27. Eva Ivarsson, 65 Senior Korsberga
Vetlanda
0001-00858

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Melinda Hegedus, ateljesömmerska
  2. Björn Fälth, busschaufför
  3. Anker Iskov Christensen, fd kyrkvärd
Vetlanda
0110-03387

Vetlanda framåtanda

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vetlanda framåtanda

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jan Johansson, Entreprenör, Vetlanda
  2. Margonia Påhlsson, Föreningsentusiast, Vetlanda
  3. Nicklas Hugosson, Ungdomsled/montör, Landsbro
  4. Lola Frödeberg, Administratör, Kvillsfors
  5. Patrik Karlsson, Arbetsledare, Skede
  6. Sven-Olov Karlsson, Byggnadssnickare, Fröderyd
  7. Monica Högberg, Lanthandlare, Näshult
  8. Kristian Andersson, Logistikchef, Naglarp
  9. Anneli Thylen-Westberg, Egenföretagare redovisn, Edstorp
  10. Robert Selhorst, Egenföretagare, Korsberga
  11. Ingegärd Mathiesen, Hunduppfödare kennel, Lemnhult
  12. Lars Inge Lundgren, Projektledare, Vetlanda
  13. Lars Brihall, Egenföretagare, Skirö
  14. Anders Gustavsson, Platschef, Vetlanda
  15. Thomas Thylen-Westberg, Maskinrep/lantbrukare, Edstorp
  16. Inge Bengtsson, Företagsledare, Korsberga
  17. Camilla Edberg, Undersköterska, Korsberga
  18. Oskar Högberg, Egenföretagare Jord o skogsbruk, Näshult
  19. Susanne Lerneståhl, Fabriksarbetare, Nye
  20. Tobias Olsson, Jord/Skogsbruksentreprenör, Myresjö
  21. Lars Gunnar Boström, Yrkeschaufför, Skede
  22. Frida Petersson, Studerande, Myresjö
  23. Tim Vauger, Kulturarbetare, Nye
  24. Clas-Göran Petersson, Egenföretagare, Lemnhult
Vetlanda
0993-02974

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Carina Strömbäck, kock Vetlanda
  2. Anita Fagerholm, undersköterska Landsbro
  3. Helen Läck, butiksbiträde Vetlanda
  4. Göran Svensson, pensionär Nye
  5. Magnus Fagerholm, metallarbetare Landsbro
  6. Martin Ågren, studerande Vetlanda
  7. Monika Mörk, byggnadsritare Vetlanda
  8. Tommy Bengtsson, metallarbetare Vetlanda
  9. Jannicka Östling, kock Landsbro
  10. Simon Hedqvist, svetsare Vetlanda
  11. Sven Lundin, pensionär Vetlanda
  12. Veronica Ekvall, receptionist Vetlanda
Vetlanda
0005-01586

http://www.val.se