Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Nässjö - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Bo Zander, Kommunalråd,Bodafors
  2. Anna-Carin Magnusson, Landstingsråd,Nässjö
  3. Kurt Johansson, VD,Nässjö
  4. Jeanette Söderström, Undersköterska,Nässjö
  5. Leif Ternstedt, Styrkeledare,Nässjö
  6. Ann-Kristin Isaksson, Undersköterska,Nässjö
  7. Tommy Broholm, Insatsledare,Nässjö
  8. Barbro Svensson, Lagerexpeditör,Nässjö
  9. Mats Andersson, Lokförare,Nässjö
  10. Angelica Weber, Studerande,Malmbäck
  11. Bo-Göran Johansson, Arbetsledare,Nässjö
  12. Gabriella Mohlin, Systemutvecklare,Nässjö
  13. Per Svenberg, Industriarbetare,Bodafors
  14. Lindha Svensson, Skadereglerare,Nässjö
  15. Mats Kraft, Ambulanssjukvårdare,Nässjö
  16. Bengt Holmgren, Lärare,Nässjö
  17. Ronnie Dovskog, Egenföretagare,Solberga
  18. Eilert Gustafsson, Transportledare,Bodafors
  19. Hans-Olof Austli, Pensionär,Anneberg
  20. Ibrahim Hajdarevic, Projektanställd,Nässjö
  21. Gunilla Andersson, Hemarbetande,Nässjö
  22. Bo Ljungquist, Behandlingsassistent,Anneberg
  23. Ulf Kraft, Materialplanerare,Nässjö
  24. Kent Samuelsson, Metallarbetare,Nässjö
  25. Erika Angselius, Materialhanterare,Malmbäck
  26. Brynolf Granström, Pensionär,Nässjö
  27. Bengt Israelsson, Vaktmästare,Stensjön
  28. Lars Lang-Green, Lantbrukare,Malmbäck
  29. Berit Andersson, Pensionär,Nässjö
  30. Jan A Gresell, Serviceman,Nässjö
  31. Maria Klintbo, Lagerarbetare,Nässjö
  32. Anders Fennsjö, Fastighetsskötare,Forserum
  33. Kerstin Carlsson, Familjebehandlare,Forserum
  34. Göran Dehlin, Lantbrukare,Anneberg
  35. Bengt-Gustaf Tummalid, Inköpschef,Nässjö
  36. Ingvor Blomquist, Pensionär,Nässjö
  37. Rolf Sjöstrand, Ombudsman,Nässjö
  38. Ann-Britt Wollsén, Undersköterska,Nässjö
  39. Roger Steen, Lagerarbetare,Nässjö
  40. Patric Cronvall, Drifttekniker,Nässjö
  41. Katrine Ekdahl, Receptionist,Nässjö
  42. Fredrik Karlsson, Elektriker,Bodafors
  43. Gunilla Wahlgren, Löneadministratör,Stensjön
  44. Kenth Persson, Samordnare,Nässjö
  45. Hans Ström, Personlig assistent,Malmbäck
  46. Rolf Wilhelmsson, Pensionär,Nässjö
  47. Eva Käll, A-kassehandläggare,Nässjö
  48. Bernt Thuresson, Pensionär,Nässjö
Nässjö
0002-01473

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anders Karlsson, Lantbrukare, Bodafors
  2. Ann-Cathrin Gunnar, Konsumentvägledare, Flisby
  3. Linnea Andersson, Lantbrukare, Nässjö
  4. Per Eriksson, Säljare, Stensjön
  5. Rebecka Andersson, Industriarbetare, Äng
  6. Patrik Andersson, Byggmästare, Malmbäck
  7. Magnus Palmgren, Lokförare, Nässjö
  8. Barbro Carlberg-Klang, Affärsbiträde, Ormaryd
  9. Kent Dahlberg, Lantbrukare, Flisby
  10. Åsa Friman, Butiksägare, Ormaryd
  11. Anders Sjölander, Verkstadsarbetare, Bodafors
  12. Eva Skoglund-Carlsson, Musikpedagog, Nässjö
  13. Hampus Wallentinsson, Administratör, Nässjö
  14. Elisabeth Eklöv, Vårdare, Forserum
  15. Ronnie Johansson, Lantbrukare, Grimstorp
  16. Lars-Ivan Fransson, Lantbrukare, Bodafors
  17. Gunvor Karlsson, Lantbrukare, Nässjö
  18. Lars-Einar Dagerö, Verkmästare, Nässjö
  19. Bo Nilsson, Kyrkvaktmästare, Malmbäck
  20. Maret Vaadre, Kyrkomusiker, Nässjö
  21. Eva Johansson, Undersköterska, Nässjö
  22. PerÅke Carlsson, Företagare, Eksjö
  23. Daniel Johansson, Elektriker, Nässjö
  24. Elsbeth Philipsson, Talpedagog, Bodafors
  25. Sonja Sjölander, Pensionär, Nässjö
  26. Lars-Donald Axelsson, Skogsmästare, Stensjön
  27. Leif Sandell, Pensionär, Eksjö
  28. Marianne Fransson, Lantbrukare, Bodafors
  29. Lennart Gunnarsson, Försäkringstjänsteman, Nässjö
  30. Roland Persson, Verkstadsarbetare, Nässjö
Nässjö kommun
0004-01634

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Christian Wattwil, kommunfullmäktigeledamot, Nässjö
  2. Kjell Skålberg, kommunfullmäktigeledamot, Nässjö
  3. Agneta Svensson, lärare, Nässjö
  4. Marie Vaadre, statsvetare, Nässjö
  5. Inger Rickemark-Sandell, redovisningskonsult, Bodafors
  6. Bengt Ärleskog, fil mag., Forserum
  7. Lars Svensson, lärare, Nässjö
  8. Agneta Karlsson, undersköterska inom demensvården, Bodafors
  9. Ann-Chatrine Jonsson, redovisningskonsult, Nässjö
  10. Elisabeth Skålberg, inköpare,Nässjö
  11. Jan Andersson, gymnasiechef, Nyaby, Bodafors
  12. Anders Hjälmdahl, lärare, Nässjö
  13. Nathalie Ekdahl, student, Nässjö
  14. Eleonore Sundström, förskollärare, Nässjö
  15. Mattias Wändal, rörmokare, Bodafors
  16. Bengt Ydrefors, civilingengör, Nässjö
  17. Anders Källén, fd. bibliotekarie, Nässjö
  18. Bo Almqvist, fd. slöjdlärare, Nässjö
  19. Sven-Erik Olsson, fd. lärare, Nässjö
  20. Tomas Arvidsson, läkare, Nässjö
  21. Lars Ewertson, kassör, Bodafors
  22. Ingvar Milvert, fd. kyrkvaktmästare, Nässjö
  23. Kjell Frank, pensionär, Forserum
  24. Erik Fröjmark, diakon, Nässjö
  25. Viktor Radic, lärare, Nässjö
Nässjö
0003-00347

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Siw Damberg, Redovisningsekonom, Forserum
  2. Göran Olsson, f.d. Polisman, Nässjö
  3. Pernilla Mårtensson, Distriktssköterska, Nässjö
  4. Per Ewert, Skribent, Forserum
  5. Paul Snälls, Målare, Nässjö
  6. Benta Likhaya, Lärare, Forserum
  7. Leif Hafström, Trafiklärare, Nässjö
  8. Per-Olof Östlund, Polis, Nässjö
  9. Ingalill Bard, Kanslist, Nässjö
  10. Louise Störbäck Bohlin, Lagerarbetare, Forserum
  11. Jonas Svensson, Företagare, Nässjö
  12. Gazali Aydin, Nässjö
  13. Sven Lööf, Socionom, Forserum
  14. Ulla Fredricson, Församlingspedagog, Nässjö
  15. Helmuth Zechel, f.d. Yrkeslärare, Nässjö
  16. Maria Gerdås, Barnmorska, Nässjö
  17. Leif Schenberg, Representant, Nässjö
  18. Jane Mainwaring, Optikerassistent, Nässjö
  19. Therése Ewert, Gymnasielärare, Forserum
  20. Karl-Henrik Nyberg, Kakelugnsmakare, Lunnestorp
  21. Gunnel Lorentzon-Karlsson, Leg.sjuksköterska, Bodafors
Nässjö kommun
0068-01513
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Margareta Andersson, Lantbrukare, Malmbäck
  2. Conny Dahnson, Driftschef, Anneberg
  3. Tony Allansson, Bonde, Malmbäck
  4. Christin Borgström, Fritidspedagog, Malmbäck
  5. Bo Gunnarsson, Poliskommissarie, Malmbäck
  6. Samuel Korpegård, Gymnasielärare, Malmbäck
  7. Josefin Gunnargård, PKC Operatör, Malmbäck
  8. Börje Edefors, Pastor, Bodafors
  9. Mikael Lägermo, Vårdlärare, Malmbäck
  10. Ann-Cristin Simonsson, Kurator, Nässjö
  11. Stefan Hylander, Lärare, Malmbäck
  12. Roland Hjelmqvist, Sågverksarbetare, Malmbäck
  13. Kjell Eriksson, Gymnasielärare, Fredriksdal
  14. Alf Johansson, Lantbrukare, Malmbäck
  15. Anna-Carin Mähler Sandstedt, Skolsköterska, Bodafors
  16. David Borgström, Maskinsnickare, Malmbäck
  17. Rolf Karlsson, Behandlingsassistent, Bodafors
  18. Krister Björk, Fastighetsförvaltare, Viebäck
  19. Lindor Lindén, Kantor, Bodafors
Nässjö kommun
0068-01518
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Laila Norss, Verksamhetsutvecklare, Flisby
  2. Sigvard Karlsson, Lantbrukare, Flisby
  3. James Sandstedt, Syo-konsulent, Bodafors
  4. Birger Ackeby, Fabriksarbetare, Anneberg
  5. Anneli Isaksson, Behandlingsassistent, Nässjö
  6. Kenneth Andersson, Enhetschef, Malmbäck
  7. Mats Norss, Företagare, Flisby
  8. Gerd Käll, Förskollärare, Solberga
  9. Annica Friman, Fritidssamordnare, Anneberg
  10. Ted Sandstedt, Pastor, Bodafors
  11. Annika Karlsson, Personlig assistent, Flisby
  12. Evert Rydén, Begravningsentreprenör, Nässjö
  13. Gudrun Fransson, Husmor, Flisby
  14. Rolf Rofors, Skogsbrukare, Skullaryd
  15. Christer Gustafsson, Pastor, Fredriksdal
Nässjö kommun
0068-01520

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Karin Larsson Salander, föräldraledig möbelsnickare, 26 år, Nässjö
  2. Etelka Huber, informatör, 46 år, Bodafors
  3. Rikard Salander, journalist, 29 år, Nässjö
  4. Ida Maselli, student, 20 år, Nässjö
  5. Olivia Olga Anderson, konstruktör, 49 år, Nässjö
  6. Paul Forssander, beteendevetare, 50 år, Flisby
  7. Stanislava Svensson, egen företagare, 41 år, Nässjö
  8. Mari-Ann Lagersand, socionom, 61 år, Bodafors
Nässjö tätort och Nässjö landsbygd
0055-03073

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anders Karlgren, 58 Nässjö
  2. Malin Olsson, 42 Nässjö
  3. Bengt-Lennart Larson, 61 Anneberg
  4. Hans Christer Hellman, 61 Nässjö
  5. Sofia Ridderstad, 22 Nässjö
  6. Thomas Söderberg, 56 Nässjö
  7. Niclas Werneskog, 43 Forserum
  8. Märit Strindberg, 56 Nässjö
  9. Sven Enar Johansson, 66 Nässjö
  10. Gun-Britt Arencrantz, 59 Nässjö
  11. Urban Persson, 72 Nässjö
  12. Beda Krasniqi, 43 Nässjö
  13. Bengt Olof Svensson, 55 Nässjö
  14. Carina Larsson, 43 Nässjö
  15. Audun Ribe, 41 Äng
  16. Sofi Demolli, 30 Nässjö
  17. Henrik Rommedahl, 36 Malmbäck
  18. Stellan Werneskog, 67 Forserum
  19. Anita Johansson, 66 Nässjö
  20. Anders Andrée, 72 Ormaryd
  21. Sanije Selmon, 50 Nässjö
  22. Joakim Larsson, 47 Nässjö
  23. Ann-Charlotte Hellman, 44 Nässjö
  24. Hannu Honkimaa, 63 Grimstorp
  25. Birgitta Larsson, 66 Anneberg
  26. Göran Pettersson, 53 Ormaryd
  27. Sabina Lundgren, 22 Nässjö
  28. Lennart Nilsson, 57 Nässjö
  29. Camilla Sundqvist, 41 Nässjö
  30. Per Rudhamn, 33 Nässjö
  31. Jörgen Stiernborg, 66 Nässjö
  32. Catrin Nors, 38 Solberga
  33. Carl Dohlsäter, 48 Nässjö
  34. Göran Johnsson, 53 Nässjö
Nässjö tätort och Nässjö landsbygd
0001-00835

Solidaritet, Arbete, Fred, Ekologi, SAFE

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Solidaritet, Arbete, Fred, Ekologi, SAFE

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anders Hansen, Metallarbetare
  2. Marianne Broman, F.d. Textillärare
  3. Uno Kenstam, Vårdare
  4. Eva-Lill Brännström, Kanslist
  5. Johnny Lundh, Sjuksköterska
  6. Inger Samuelsson, Fritidspedagog
  7. Farshid Ardabili-Farshi, Behandlingsassistent
  8. Kjell Larsson, Fastighetsansvarig
  9. Anita Adam, F.d. SFI-lärare
  10. Peter Hensvik, Truckinstruktör
  11. Birgitta Askehag, Undersköterska
  12. Maj Widäng, Kulturarbetare
  13. Wilhelm Brüggemann, F.d. lärare
  14. Erkki Mustonen, Pensionär
  15. Bernt Schill, Elinstallatör
  16. Alf Öhling, Lokförare
  17. Zoran Tadic, Plåtslagare
  18. Anders Jonsson, Snickare
  19. Ing-Marie Schill, Ortodontiassistent
  20. Berndt Persson, Undersköterska
  21. Peter Lindqvist, Maskinoperatör
  22. Per-Olof Månsson, Pensionär
  23. Görgen Swahn, Elkonstruktör
  24. Ingemar Karlsson, Montör
Nässjö kommun
0174-03368

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Gunnar Gadderyd, entreprenör
  2. Anders Ljungkvist, chaufför
  3. Samuel Godrén, mättekniker
Nässjö
0110-03380

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Wiveka Forell-Karlsson, lärare 55 år Ormaryd
  2. Sandra Sandin-Lindqvist, produktionsledare 28 år Nässjö
  3. Kenny Jönsson, renhållningsarbetare 61 år Flisby
  4. Alexander Lowejko, utredare 30 år Anneberg
  5. Monica Jönsson, pensionär 65 år Flisby
  6. Lennart Karlefur, pensionär 68 år Malmbäck
  7. Frida Phalén, genusvetare 28 år Nässjö
  8. Kim Carlsson, socionomstuderande 27 år Nässjö
  9. Susanne Nilsson, sektionschef 46 år Nässjö
  10. Barbro Öhlin, pensionär 70 år Nässjö
  11. Lena Björnholm, socionom 53 år Nässjö
Nässjö
0005-01676

http://www.val.se