Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Vaggeryd - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Kenneth Åberg, Bankman, Vaggeryd
  2. Tuula Ingner, Behandlingspedagog, Vaggeryd
  3. Robert Alkemark, Ingenjör, Skillingaryd
  4. Inger Fröding, Undersköterska, Vaggeryd
  5. Thomas Strand, Riksdagsledamot, Vaggeryd
  6. Lars-Erik Joakimson, fd Lärare, Vaggeryd
  7. Seth Andersson, fd Metallarbetare, Rastad
  8. Bengt Sandahl, Brevbärare, Vaggeryd
  9. Gullvi Alkemark, fd lokalvårdare, Skillingaryd
  10. Thorbjörn Gunnarsson, Vårdare, Vaggeryd
  11. Helena Erlandsson, Fritidsledare, Hok
  12. Maj-Britt Johansson, fd Vårdbiträde, Eckersholm
  13. Bo Josefsson, Elektriker, Vaggeryd
  14. Ulla Andersson, Postanställd, Rastad
  15. Jan-Erik Andersson, Säljare, Vaggeryd
  16. Anette Gunnarsson, fd Postkassör, Bondstorp
  17. Thomas Jonsson, Grafiker, Klevshult
  18. Kerstin Hultsbo, Lärare, Taglarp
  19. Helén Rydmarker, Tandsköterska, Vaggeryd
Vaggeryd
0002-02080
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Berry Lilja, Kommunalråd, Vaggeryd
  2. Ann-Christin Hallinder, Vårdare, Skillingaryd
  3. Roger Ödebrink, Säljare, Vaggeryd
  4. Annelie Borgström, Ombudsman, Skillingaryd
  5. Sören Ståhlgren, Vaktmästare, Hok
  6. Carina Ödebrink, Förskollärare, Vaggeryd
  7. Kenth Williamsson, Metallarbetare, Skillingaryd
  8. Malin Claesson, Vårdare, Vaggeryd
  9. Jan Gustavsson, Kontorist, Hok
  10. Sonja Kling, Biblioteksassistent, Skillingaryd
  11. Magnus Dauhn, Elmontör,Vaggeryd
  12. Ulrika Åberg, Byggnadsingenjör, Skillingaryd
  13. Besim Matoshi, Metallarbetare, Skillingaryd
  14. Johanna Gustavsson, Sömmerska, Hagshult
  15. Brahim Peci, Lärare, Vaggeryd
  16. Anita Chestersson, Lokalvårdare, Vaggeryd
  17. Mikael Juul, Metallarbetare, Skillingaryd
  18. Ingegerd Ohlsson, Fanértekniker, Vaggeryd
  19. Benkt Johansson, Sågverkstekniker, Vaggeryd
  20. Ingeborg Palm, Pensionär, Skillingaryd
  21. Reine Frisk, Pensionär, Vaggeryd
  22. Jenny Lilja, Upphandlare, Vaggeryd
  23. Martin Gunnarsson, Metallarbetare, Hok
  24. Monica Andersson, Pensionär, Skillingaryd
  25. Ingemar Karlsson, Drifttekniker, Vaggeryd
  26. Sonia Tencic, Undersköterska, Skillingaryd
  27. Serif Jusufovic, Metallarbetare, Skillingaryd
  28. Katarina Gustavsson, Butiksanställd, Hok
  29. Björn Edvinsson, Pensionär, Skillingaryd
  30. Monica Sporrong, Pensionär, Vaggeryd
  31. Bernt Ekfeldt, Pensionär, Vaggeryd
  32. Susanne Kronkvist, Nätverkstekniker, Vaggeryd
  33. Bengt Fälth, Sågverksarbetare, Klevshult
  34. Joy Kanyange, Lokalvårdare, Vaggeryd
  35. Harald Andersson, Pensionär, Skillingaryd
  36. Marianne Gustavsson, Montör, Vaggeryd
  37. Ove Ågren, Lagerarbetare, Eckersholm
  38. Eva Kursten, Pensionär, Vaggeryd
  39. Roland Svensson, Metallarbetare, Skillingaryd
  40. Håkan Gustafsson, Egenföretagare, Vaggeryd
  41. Boine Rundbäck, Pensionär, Vaggeryd
  42. Mirsad Hoxha, Studerande, Vaggeryd
  43. Anders Ingner, Behandlingspedagog, Vaggeryd
  44. Bekim Matoshi, Metallarbetare, Vaggeryd
  45. Per-Jonny Krohn, Pappersarbetare, Vaggeryd
Vaggeryd
0002-02102

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ulf Abrahamsson, Platschef, Katrineberg, Vaggeryd
  2. Nexhat Shabani, Fritidsgårdsföreståndare, Gliets Gata, Vaggeryd
  3. Kristina Nordquist, Grundskolelärare, Harkeryd, Hok
  4. Sven Samuelsson, Projektledare, S. Lycke Ljungberg, Skillingaryd
  5. Per Olof Toftgård, Företagare, Nåthult, Skillingaryd
  6. Roger Andersson, Lantbrukare, S. Torarp, Hok
  7. Ann-Britt Weinerling, Undersköterska, Palsbo, Bondstorp
  8. Thomas Mörhed, Egenföretagare, Mörhult, Vaggeryd
  9. Medo Mehmedalija Karic, Filosofie Master, Ljungvägen, Klevshult
  10. Jonas Toftgård, Butikschef, Nåthult, Skillingaryd
  11. Gunnel Johansson, Verksamhetsledare, Sturegatan, Skillingaryd
  12. Oscar Nordquist, Studerande, Harkeryd, Hok
  13. Eva Toftgård, Sjuksköterska, Nåthult, Skillingaryd
  14. Martin Almquist, Entreprenör, Mogölsgatan, Vaggeryd
  15. Marie Olsson, Industriarbetare, Tjäderstigen, Hok
  16. Sverker Bernhardsson, Driftsledare, Masmästargatan, Vaggeryd
Vaggeryd
0004-01492

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Sven-Olov Carlsson, Skillingaryd
  2. Atcha "Salle" Adinda, Skillingaryd
  3. Ewa Magnusson, Jorarp, Vaggeryd
  4. Jerry Karlsson, Skillingaryd
  5. Lilian Persson, Fåglabäck, Skillingaryd
  6. Daniel Paulsson, Tofteryd, Skillingaryd
  7. Malin Gustavsson, Ekhult, Skillingaryd
  8. Jan Persson, Fåglabäck, Skillingaryd
  9. Mattias Classon, Skillingaryd
  10. Ulla Hansson, Pålskog, Skillingaryd
  11. Per-Olof Persson, Skillingaryd
  12. Matti Moberg, Skillingaryd
  13. Thore Ohlsson, Vaggeryd
  14. Linnéa Hugosson, Pålskog, Skillingaryd
Skillingaryd
0003-00375
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ewa Magnusson, Jorarp, Vaggeryd
  2. Atcha "Salle" Adinda, Skillingaryd
  3. Thore Ohlsson, Vaggeryd
  4. Jerry Karlsson, Skillingaryd
  5. Jesper Löfstedt-Lövgren, Vaggeryd
  6. Anna Lindblad, Vaggeryd
  7. Mattias Classon, Skillingaryd
  8. Camilla Lewinsson, Ekeryd, Vaggeryd
  9. Bernt-Ola Hugosson, Pålskog, Skillingaryd
  10. Anette Olsson, Jorarp, Vaggeryd
  11. Matti Moberg, Skillingaryd
  12. Jan Persson, Fåglabäck, Skillingaryd
Vaggeryd
0003-00376

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Stefan Ottosson, Företagsledare, Vaggeryd
  2. David Isaksson, Företagare, Hok
  3. Hanna Sandén, Tågvärd , Vaggeryd
  4. Patrik Isaksson, Industriarbetare, Hok
  5. Gunnel Elg, Behandlingsass., Ålaryd, Skillingaryd
  6. Per Pettersson, Processoperatör, Skillingaryd
  7. Stefan Aronsson, Elkraftingenjör, Vaggeryd
  8. Arne Eriksson, Pastor, Hok
  9. Lars Erik Sandahl, Maskinsnickare, Vaggeryd
  10. Marianne Andersson, Undersköterska, Gimmarp, Skillingaryd
  11. Maria Ottosson, Sjuksköterska, Vaggeryd
  12. Lars Kinderbäck, Försäljare, Vaggeryd
  13. Eivi Björn, Vårdlärare, Taglarp, Vaggeryd
  14. Johnny Wackt, Lantbrukare, S Kulhult, Vaggeryd
  15. Monica Sandström, Sjuksköterska, Bondstorp
  16. Andreas Svensson, Skogsmaskinförare, Vaggeryd
  17. Fredrik Nordqvist, IT-konsult, Hagafors, Hok
  18. Mimmi Sandahl, Företagare, Vaggeryd
  19. Lennart Andersson, Tekniker, Rastad, Vaggeryd
  20. Arne Nyberg, Skogsmaskinförare, Boarp, Vaggeryd
  21. Emma Bossius, Barnskötare, Vaggeryd
  22. Elam Lindberg, Företagare, Svenarum, Hok
  23. Martin Björn, Lantarbetare, Taglarp, Vaggeryd
  24. Magnus Andersson, Lantbrukare, Svenarum, Hok
  25. Roland Berg, Elektriker, Vaggeryd
  26. Jan-Åke Nordquist, Industriarbetare, Lökeryd, Hok
Vaggeryd Norra delen
0068-01755
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Gunnel Elg, Behandlingsassistent, Ålaryd, Skillingaryd
  2. Per Pettersson, Processoperatör, Skillingaryd
  3. Maritha Bengtsson, Ekonomisekreterare, Skillingaryd
  4. Jenny Larsen, Dataingenjör, Skillingaryd
  5. Stefan Ottosson, Företagsledare, Vaggeryd
  6. David Isaksson, Företagare, Hok
  7. Johan Thelander, Lärare, Skillingaryd
  8. Birgitta Mellin, Barnskötare, Skillingaryd
  9. Erling Andersson, f.d. Rektor, Skillingaryd
  10. Marianne Andersson, Undersköterska, Gimmarp, Skillingaryd
  11. Onny Rydén, Företagare, Skillingaryd
  12. Maria Ekdahl, Arbetsterapeut, Ålaryd, Skillingaryd
  13. Dario Cvitanovic, Ekonom, Skillingaryd
  14. Lars Ljungqvist, Företagare, Skillingaryd
  15. Maria Ottosson, Sjuksköterska, Vaggeryd
  16. Stern Bladh, Busschaufför, Skillingaryd
  17. Kenneth Skoog, Företagare, Skillingaryd
  18. Elisabeth Staberg, Socionom, Gimmarp, Skillingaryd
  19. Kurt Enell, Busschaufför, Malmbron, Vaggeryd
  20. Mats Sandahl, Chaufför, Klevshult, Skillingaryd
  21. Elisabeth Ragnarsson, Möbelarbetare, Skillingaryd
  22. Thomas Frankner, Slöjdlärare, Skillingaryd
  23. Alf Lindberg, Arbetsledare, Skillingaryd
  24. Mats Wisth, Trafikledare, Skillingaryd
Vaggeryd Södra delen
0068-01758

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mikael Wahss, företagare, 30 år, Vaggeryd
  2. Malin Rehnstedt, industriarbetare, 30 år, Vaggeryd
  3. Stefan Carlsson, industriarbetare, 28 år, Vaggeryd
  4. Josefin Wahss, tandläkare, 29 år, Vaggeryd
  5. Ingegerd Protiwa, pensionär, 78 år, Vaggeryd
Vaggeryd
0055-03090
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mikael Wahss, företagare, 30 år, Vaggeryd
  2. Malin Rehnstedt, industriarbetare, 30 år, Vaggeryd
  3. Nedzad Deumic, studerande, 22 år, Skillingaryd
  4. Stefan Carlsson, industriarbetare, 28 år, Vaggeryd
  5. Josefin Wahss, tandläkare, 29 år, Vaggeryd
  6. Ingegerd Protiwa, pensionär, 79 år, Vaggeryd
Vaggeryd
0055-03999

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Bengt Dahlqvist, 65 Skillingaryd
  2. Ing-Marie Hansen Paulsson, 48 Vaggeryd
  3. Gert Jonsson, 50 Hok
  4. Mats Oskarsson, 45 Vaggeryd
  5. Eric Thulin, 19 Skillingaryd
  6. Ann-Katrin Löfstedt, 56 Vaggeryd
  7. Gunilla Otterberg, 64 Skillingaryd
  8. Allan Ragnarsson, 62 Vaggeryd
  9. Christer Holmgren, 64 Vaggeryd
  10. Jan-Erik Aronsson, 54 Skillingaryd
  11. Clare Lindström, 49 Vaggeryd
  12. Ulla Britt Kjell, 70 Vaggeryd
  13. Kristofer Flod, 32 Skillingaryd
  14. Werner Andersson, 65 Skillingaryd
  15. Perolof Kallings, 73 Skillingaryd
  16. Magnus Johansson, 40 Skillingaryd
  17. Linnea Graab, 47 Vaggeryd
  18. Peter Sjöberg, 48 Skillingaryd
  19. Sture Filipsson, 68 Skillingaryd
  20. Helena Elb, 58 Hok
  21. Anders Johansson, 46 Skillingaryd
  22. Marita Sjöberg, 44 Skillingaryd
  23. Lars Seger, 46 Vaggeryd
  24. Alf Bosmyr, 64 Månsarp
  25. Johanna Oscarsson, 19 Skillingaryd
  26. Katarina Samuelsson, 50 Skillingaryd
  27. Christina Hellemarck, 59 Hok
  28. Peter Kennestig, 44 Skillingaryd
  29. Elvira Seger, 18 Vaggeryd
  30. Stellan Paulsson, 60 Vaggeryd
Vaggeryd
0001-00854

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Gunnar Danielsson, egen företagare
Vaggeryd
0110-03385

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Emma Marmin, Vaggeryd
  2. Lennart "Charlie" Karlsson, Vaggeryd
  3. Alice Åström, Vaggeryd
  4. Linus Persson, Skillingaryd
Vaggeryd
0005-03611

http://www.val.se