Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Gislaved - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Margareta Lindgren, Fritidspedagog, Smålandsstenar
  2. Åke Ljunggren, Ombudsman, Smålandsstenar
  3. Ylva Samuelsson, Innesäljare, Burseryd
  4. Tommy Stensson, Metallarbetare, Burseryd
  5. Helén Jaktlund Kocian, Industriarbetare, Smålandsstenar
  6. Kjell Thelin, Metallarbetare, Smålandsstenar
  7. Naile Azizi, Studerande, Smålandsstenar
  8. Niklas Olsson, Studerande, Burseryd
  9. Jessica Westman, Industriarbetare, Broaryd
  10. Leif Axelsson, Pensionär, Sporda/Reftele
  11. Anette Lundgren, Undersköterska, Smålandsstenar
  12. Johan Samberg, Lagerarbetare, Smålandsstenar
  13. Gunilla Westerholm, Industriarbetare, Broaryd
  14. Erik Andersson, Reparatör, Smålandsstenar
  15. Birgitta Stensson, Undersköterska, Burseryd
  16. Kjell Olsson, Chaufför, Burseryd
  17. Jessica Samberg, Undersköterska, Smålandsstenar
  18. Lars Jäderström, Industriarbetare, Smålandsstenar
  19. Lotten Flodström, Butikssäljare, Burseryd
  20. Johnny Gustafsson, Industriarbetare, Smålandsstenar
  21. Annika Berglund, Arbetsledare, Burseryd
  22. Robert Bobrzak, Metallarbetare, Burseryd
  23. Per Edvardsson, Lärare, Smålandsstenar
  24. Kjell Davidsson, Industriarbetare, Gislaved
  25. Thomas Johnsson, Träindustriarbetare, Skeppshult
  26. Lars Johansson, Industriarbetare, Smålandsstenar
  27. Erland Alexandersson, Pensionär, Burseryd
  28. Erik Rönnov, Pensionär, Smålandsstenar
  29. Lars Westman, Metallarbetare, Burseryd
  30. Sven Lundgren, Bilmekaniker, Smålandsstenar
  31. Rune Johansson, Plastarbetare, Skeppshult
  32. Peter Berglund, Miljö- och Kvalitetschef, Burseryd
  33. Rolf Svensson, Pensionär, Smålandsstenar
Villstad-Burseryd-Broaryd-Reftele
0002-01419
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Marie Johansson, Kommunalråd, Gislaved
  2. Bo Kärreskog, Försäljare, Gislaved
  3. Gunnel Augustsson, Lagerarbetare, Anderstorp
  4. Hasse Johansson, Pensionär, Hestra
  5. Rose-Mari Moden, Tjänsteman, Gislaved
  6. Jörgen Karlsson, Industriarbetare, Anderstorp
  7. Susanne Josefsson, Industriarbetare, Anderstorp
  8. Ingebert Magnusson, Tandläkare, Gislaved
  9. Laila Andersson, Lagerarbetare,Gislaved
  10. Fredrik Bäck, Industriarbetare, Gislaved
  11. Lena Åsberg, Lagerarbetare,Gislaved
  12. Stefan Balog, Transportarbetare, Gislaved
  13. Ann-Charlott Hilding, Industriarbetare, Anderstorp
  14. Evangelos Varsamis, Industriarbetare, Anderstorp
  15. Marie Louis Dinäss, Vaktmästare, Gislaved
  16. Tomas Töreland, Egen företagare, Anderstorp
  17. Katarina Carlsson, Industriarbetare, Hestra
  18. Ove Gustavsson, Industriarbetare, Anderstorp
  19. Ewa Wilander Axelsson, Dagbarnvårdare, Gislaved
  20. Thure Andersson, Pensionär, Gislaved
  21. Bodil Eriksson, Telefonist, Gislaved
  22. Tony Cederhöjd, Lagerarbetare, Anderstorp
  23. Lotta Saras, Arbetssökande, Anderstorp
  24. Jan-Olof Johansson, Arbetare, Gislaved
  25. Malin Hildinge Mickelsson, Industriarbetare, Hestra
  26. Evaggelos Tottas, Industriarbetare, Anderstorp
  27. Jessica Flod Malmgren, Lagerarbetare, Anderstorp
  28. Eva Eliasson, Socionom, Gislaved
  29. Inkeri Oksman, Pensionär, Gislaved
  30. Birgitta Blomquist, Behandlingsassistent, Gislaved
Gislaved-Anderstorp-Hestra
0002-01422

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Carina Johansson, Omsorgshandledare, Anderstorp
  2. Bengt Petersson, Lantbrukare, Sunnaryd
  3. Håkan Josefsson, Lantbrukare, Reftele
  4. Johan Larsson, Lantbrukare, Reftele
  5. Gunvor Nygren, Handledare, Reftele
  6. Björn Martinsson, Lantbruksrådgivare, Reftele
  7. Urban Nilsson, Idrottslärare, Ås
  8. Kenneth Magnusson, Marknadschef, Ås
  9. Linda Strömblad, Sjuksköterska, Reftele
  10. Yvonne Magnusson, Lantbrukare, Reftele
  11. Magnus Sjöberg, Företagare, Reftele
  12. Ann Nilsson, Behandlingspedagog, Ås
  13. Gunhild Davidsson, Mentalskötare, Sunnaryd
  14. Eva Norss-Öster, Undersköterska, Sunnaryd
  15. Sven Andersson, Lärarstudent, Reftele
Gislaved
0004-01328
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Carina Johansson, Omsorgshandledare, Anderstorp
  2. Lars-Ove Bengtsson, Utdelningschef, Gislaved
  3. Anders Martinsson, Lantbrukare, Öreryd
  4. Gert-Ove Almgren, Senior, Anderstorp
  5. Berith Ollhage, Företagare, Gislaved
  6. Bength-Göran Johansson, Produktansvarig, Anderstorp
  7. Bo Larsson, Lärare, Gislaved
  8. Lars-Erik Nyström, Byggmästare/Lantbrukare, Hestra
  9. Astrid Kam, Ingenjör, Hestra
  10. Urban Darvelid, Veterinär, Anderstorp
  11. Torbjörn Gustafsson, Produktionsledare, Hestra
  12. Evert Andersson, Glasmästare, Hestra
  13. Kenth Johansson, Inköpare, Anderstorp
Gislaved
0004-01329
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Carina Johansson, Omsorgshandledare, Anderstorp
  2. Inga-Maj Eleholt, Civilekonom, Smålandsstenar
  3. Lars Larsson, Ingenjör, Smålandsstenar
  4. Emanuel Eriksson, Bonde, Broaryd
  5. Ann-Britt Larsson, Lågstadielärare, Smålandsstenar
  6. Anders Ingemarsson, Maskinoperatör, Burseryd
  7. Carl-Henrik Rehn, Lantbrukare, Smålandsstenar
  8. Annette Rehn, Industriarbetare, Smålandsstenar
  9. Anna Gustavsson, Massageterapeut, Skeppshult
  10. Bengt Pettersson, Enteprenör, Burseryd
Gislaved
0004-01331

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ann-Katrin Strand, förskollärare, Hestra
  2. Lars Park, banktjänsteman, Gislaved
  3. Maria Westerlund, egenföretagare, Gislaved
  4. Per Liljeqvist, designer, Anderstorp
  5. Per Catoni, färghandlare, Reftele
  6. Elisabeth Lindroth, förskollärare, Smålandsstenar
  7. Maria Catoni, revisor, Reftele
  8. Sven Nilsson, företagare, pensionär, Gislaved
  9. Jacqueline Lynd-Johansson, grafisk formgivare, Västboås
  10. Johan Stewart, 1:e socialsekreterare, Smålandsstenar
  11. Pia Petersson, personaladministratör, Smålandsstenar
  12. Daniel Onaca, bibliotikarie, Burseryd
  13. Fredrik Sveningson, säljare, Anderstorp
  14. Conny Samuelsson, servicetekniker, Smålandsstenar
  15. Karin Svensson, leg. sjukgymnast, Anderstorp
  16. Björn A Olsson, exportmanager, Gislaved
  17. Owe Sveningson, pensionär, Anderstorp
  18. Per-Erik Erenmalm, fd. lärare, Smålandsstenar
Gislaved
0003-00345

Kommunistiska Partiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kommunistiska Partiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Curt Vang, Enhetschef
  2. Erik Anderson, Internationell sekreterare
  3. Kent Heijel, Verktygsmakare
  4. Claes Arlid, Lärare
  5. Kerstin Elg, Träarbetare
  6. Jörgen Johansson, Lärare
  7. Benny Elg, Metallarbetare
  8. Kjell Blomquist, Personlig assistent
  9. Birgitta Björk, Industriarbetare
  10. Sture Lagerbratt, Projektbeställare
  11. Christer Weidman, Metallarbetare
  12. Tommy Elg, Linjemontör
  13. Kari Soininen, Socialarbetare
Gislaved
0471-00130

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lennart Kastberg, Gislaved
  2. Börje Malmborg, Broaryd
  3. Elisabeth Andersson, Gislaved
  4. Larsgöran Lundström, Reftele
  5. Lotta Axén-Samuelsson, Gislaved
  6. Pia Skogsberg, Hestra
  7. Carlos Cevallos, Hestra
  8. Linus Håkansson, Smålandsstenar
  9. Mattias Fjellander, Anderstorp
  10. Ingrid Josefsson, Reftele
  11. Sven Turesson, Burseryd
  12. Tomas Halldin, Smålandsstenar
  13. Pål Bernhardsson, Gislaved
  14. Monica Håkansson, Smålandsstenar
  15. Evert Olausson, Hestra
  16. Emanuel Larsson, Gislaved
  17. Bernt Hoof, Smålandsstenar
  18. Ethel Nyström, Hestra
  19. Sven Alkebratt, Gislaved
  20. Bertil Manfredsson, Hestra
  21. Åke Wernvik, Anderstorp
  22. Elisabet Torstensson, Hestra
  23. Lars Rubensson, Gislaved
  24. Lars Göran Georgsson, Gislaved
  25. Lasse Mellergårdh, Gislaved
  26. Barbro Ekholm Nestander, Gislaved
  27. Ingeborg Wendefors, Gislaved
Gislaved
0068-02008

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jan Ekström, litteratur o friluftsliv, Anderstorp
  2. Yvonne Johnsson, avfallshantering o trädgård, Gislaved
  3. Magdalena Odén, kultur o sociala frågor, Smålandsstenar
  4. Robert Erlandsson, energi o naturvård, Gislaved
  5. Hans Persson, skola o naturbruk, Reftele
  6. Helena Johansson, skog o motion, Hestra
Gislaved
0055-03113

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Niclas Palmgren, 40 Kommunalråd Gislaved
  2. Agneta Karlsson, 56 Idrottslärare Smålandsstenar
  3. Lis Melin, 56 Familjehem Anderstorp
  4. Hans Uhlmann, 57 Försäljare Bredaryd
  5. Jolanta Andersson, 43 Egenföretagare Hestra
  6. Staffan Sjöblom, 60 Egenföretagare Gislaved
  7. Sven Erik Karlsson, 71 Företagare Anderstorp
  8. Clas Ebbeson, 61 Småföretagare Smålandsstenar
  9. Ulf Jiretorn, 46 Rektor Gislaved
  10. Rigo Fredriksson, 69 Marknadsförare Anderstorp
  11. Bertil Valfridsson, 45 Produktionsledare Smålandsstenar
  12. Fredrik Claar, 44 Servicetekniker Gislaved
  13. Sven Göte Bolmenius, 68 Fabrikör Reftele
  14. Ulla Christiansson, 47 Operatör Skeppshult
  15. Alexander Larsson, 24 Studerande Reftele
  16. Jösta Forslund, 60 Gymnasielärare Gislaved
  17. Åke Ohnback, 66 IT-konsult Hestra
  18. Lennart Carlsson, 64 Skogsbrukare Gislaved
  19. Amanda Östensson, 19 Studerande Anderstorp
  20. Linnea Hansson, 22 Studerande Gislaved
  21. Anders Stålklint, 51 Hydraltekniker Anderstorp
  22. Ida Friman, 19 Studerande Smålandsstenar
  23. Solveig Davidsson, 66 Kulturarbetare Reftele
  24. Ulla Fredriksson, 68 Sjukvårdslärare Anderstorp
  25. Björn Sandwall, 57 Säljare Smålandsstenar
  26. Ulf Svensson, 62 Möbelsnickare Anderstorp
  27. Gert Holmberg, 64 Ingenjör Hestra
Gislaved
0001-00819

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Jörgen Hansen, VD
  2. Anders Gustafsson, vaktmästare
  3. Axel Torlaksson, studerande
  4. Claes Krusenfjord, skogsbrukare
  5. Kristina Krusenfjord, jordbrukare
Gislaved
0110-03377

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Amir Horozic, metallarbetare Gislaved
  2. Simone Valsten, studerande Gislaved
  3. August Håkansson, studerande Gislaved
  4. Irene Fröne, personlig assistent Gislaved
  5. Ebba Holmberg, studerande Gislaved
Gislaved
0005-01567

http://www.val.se