Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Habo - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jarl Karlsson, Bränninge
  2. Therése Bomberg, Bränninge
  3. Mats Spånberg, Furusjö
  4. Viveca Rydberg, Centrum
  5. Thomas Gustavsson, Kärr
  6. Mary Eklund, Västra Kärr
  7. Nicklas Gustavsson, Bränninge
  8. Monica Haraldson, Lagget
  9. Per Jansson, Centrum
  10. Gunnar Pettersson, Gustav-Adolf
  11. Göran Rehn, Kråkeryd
  12. David Svensson, Kärr
  13. Anders Malmborg, Bränninge
  14. Camilla Lindén, Bränninge
  15. Ewa Wetterbring, Kärr
  16. Lars-Åke Johansson, Baskarp
  17. Inger Fridén, Mölekullen
  18. Eva Damberg, Kärr
  19. Evan Fridén, Mölekullen
  20. Anna Eskdahl, Storhagen
  21. Leif Jansson, Furusjö
  22. Anna-Lena Fredriksson, Kråkeryd
  23. Nils-Inge Carlsson, Kråkeryd
  24. Inger Aamodt, Brandstorp
  25. Jan Larsson, Bränninge
  26. Karin Norman, Kråkeryd
  27. Fred Lindberg, Fiskebäck
  28. Carina Gröndahl Sjöö, Kråkeryd
  29. Madeleine Forsanker, Lagget
  30. Stina Thunberg, Mölekullen
Habo
0002-02233

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Egon Waldemarsson, Byggnadsingenjör, Habo
  2. Sonja Rundgren, Affärsutvecklare, Habo
  3. Lars Carlsson, Civilingenjör, Habo
  4. Helena Persson, Läkarsekreterare, Habo
  5. Birger Lindström, Socialarbetare, Övertorp
  6. Håkan Hagård, Lärare, Julared
  7. Ulf Bertils, IT-chef, Västerliden
Habo
0004-01336

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jerker Johansson, 59 år, företagare, Gustav Adolf
  2. Anders Rickman, 43 år, skolledare, Kärr
  3. Maria Alsén, 43 år, skötare, Bränninge
  4. Roger Sandström, 66 år, senior, Bränninge
  5. Roger Green, 43 år, sjukgymnast, Mölekullen
  6. Liselotte Etander, 45 år, projektledare, Bränninge
  7. Ann-Charlotte Björk, 44 år, ekonom, Kråkeryd
  8. Lars-Gustaf Gustafsson, 46 år, forskningsingenjör, Bränninge
  9. Ludwig Björk, 20 år, student, Kråkeryd
  10. Kristina Andersson, 42 år, ekonomiassistent, Ebbarp
  11. Arie Meuchas, 44 år, montör, Kärr
  12. Carina Rickman, 40 år, ekonom, Kärr
  13. Tomas Alsén, 46 år, tekniker, Bränninge
  14. Pontus Stange, 37 år, distriktsläkare, Kyrkeryd
  15. Birgitta Ström, 64 år, specialpedagog, Furusjö
  16. Stefan Björk, 50 år, kriminalvårdschef, Kråkeryd
  17. Claes-Göran Andersson, 69 år, senior, Kärr
  18. Eva Johansson, 55 år, butikschef, Gustav Adolf
Habo
0003-00350

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lennart Vilhelmsson, Personaluthyrare, Habo
  2. Marie Lindholm, Montör, Habo
  3. Jonas Sjögren, Byggnadsingenjör, Habo
  4. Rose-Marie Timell Johansson, Handläggare, Habo
  5. Emil Qvarnström, Säljare, Habo
  6. Åke Lundgren, Senior, Habo
  7. Hans Jarstig, Egen företagare, Habo
  8. Christina Adler, Barnskötare, Habo
  9. Sten Unnerud, Lärare, Habo
  10. Carina Andersson, Förskollärare, Habo
  11. Lars Davidsson, Ingenjör, Habo
  12. Ankie Lund, Skötare, Fagerhult
  13. Kjell-Roland Strömberg, Ingenjör, Habo
  14. Ulf Peterson, Säljare, Habo
  15. Lars-Johan Lundell, Banktjänsteman, Habo
  16. Carina Qvarnström, Personlig assistent, Habo
  17. Kent Arphult, Ingenjör, Habo
  18. Yngve Lundgren, Senior, Habo
  19. Ragnwald Ahlnér, Taxichaufför, Furusjö
  20. Bernt Andersson, Lantmästare, Habo
  21. Leif Bloom, Lagerarbetare, Habo
  22. Thorbjörn Carlson, Serviceingenjör, Habo
  23. Mattias Larsson, Företagsansvarig, Baskarp
  24. Lennart Blåberg, Industriarbetare, Habo
  25. Gerd Fåglefelt, Undersköterska, Habo
Habo
0068-01320

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Thomas Werthén, 56 Kommunalråd Habo
  2. Zaine Andersson, 63 Företagare Habo
  3. Maritha Josefsson, 57 Verksamhetschef Habo
  4. Hans-Eric Fransson, 46 Lagerarbetare Habo
  5. Lars Elwing, 68 Pensionär Habo
  6. Niklas Fungbrandt, 41 Projektledare Habo
  7. Ann Charlotte Kaljo, 53 Flygledare Habo
  8. Erik Johansson, 59 Lantmästare Habo
  9. Anita Bergman, 66 Diakon Brandstorp
  10. Bengt Stensmo, 54 Serviceledare Habo
  11. Lotta Lindell, 39 Personaladministratör Habo
  12. Rolf Westmar, 66 Ekonom Habo
  13. Lars-Göran Wärnbring, 60 Säljare Habo
  14. Staffan Ivarsson, 45 Produktionstekniker Habo
  15. Brita Erlandsson, 66 Försäkringstjänsteman Habo
  16. Fredrik Wärnbring, 34 Säljare Habo
  17. Mats Werthén, 57 Företagare Habo
  18. Robert Fransson, 21 Studerande Habo
  19. Inger Andersson, 61 Marknadskoordinator Habo
  20. Sven-Anders Nyström, 66 Företagare Habo
  21. Maria Lindell Westmar, 63 Ekonom Habo
  22. Björn Åstrand, 76 Pensionär Habo
  23. Maria Persson, 65 Lärare Habo
  24. Kent Svensson, 58 Art Director Habo
  25. Sture Axelsson, 81 Ingenjör Habo
Habo
0001-00834

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Morgan Malmborg, egen företagare
  2. Berith Johansson, affärsbiträde
Habo
0110-03828

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Erica Berglind, studerande Habo Kyrkby
Habo
0005-01569

http://www.val.se