Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Aneby - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Torbjörn Lindström, Rektor, Sunhultsbrunn
  2. Ann-Katrin Stark, Undersköterska, Aneby
  3. Ole Bak-Mikkelsen, Maskinoperatör, Aneby
  4. Arijana Jazic, Metallarbetare, Aneby
  5. Rolf Råsberg, Metallarbetare, Aneby
  6. Inga-Lill Fransson, Tidningsbud, Aneby
  7. Emil Jacobsson, Metallarbetare, Sunhultsbrunn
  8. Hjördis Vennerholm, Undersköterska, Aneby
  9. Lars-Erik Widell, Byggnadsarbetare, Aneby
  10. Imelda Daza Cotes, Lärare, Aneby
  11. Fredrik Bodin, Musiklärare, Aneby
  12. Sofie Thuresson, Elevassistent, Aneby
  13. Sven-Yngve Samuelsson, Metallarbetare, Aneby
  14. Kerstin Karlsson, Specialpedagog, Frinnaryd
  15. Håkan Erlandsson, Metallarbetare, Aneby
  16. Gertrud Nygren, Typograf, Aneby
  17. Tommy Olausson, Elektriker, Sunhultsbrunn
  18. Tanja Stachelhaus-Reuber, Ombudsman, Aneby
  19. Bernd Reuber, Trädgårdsmästare, Aneby
  20. Margareta Skoglund, Verksamhetsansvarig, Aneby
  21. Bo von Malmborg, Skolkurator, Aneby
  22. Göran Källkvist, Företagare, Aneby
  23. Gillis Johansson, Pensionär, Aneby
  24. Jan-Åke Leo, Metallarbetare, Gränna
  25. Sven Magnfält, Byggnadsarbetare, Aneby
  26. Roger Ljungkvist, Metallarbetare, Aneby
  27. Evert Lax, Företagare, Aneby
  28. Lennart Mauritzon, Ombudsman, Aneby
  29. Erik Lax, Byggnadssnickare, Aneby
Aneby
0002-02234

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lars-Erik Fälth, Kommunalråd, Lommaryd
  2. Christina Hultman, Kulturpedagog, Askeryd
  3. Bengt-Olof Lindahl, Distribution coordinator, Lommaryd
  4. Mikael Bäckström, Lantbrukare, Vireda
  5. Birgitta Kellner, Säljare, Frinnaryd
  6. Göran Äng, Aneby
  7. Maria Rosqvist, Lärare, Sunhultsbrunn
  8. Lars-Inge Hansson, Yrkeslärare, Askeryd
  9. Uno Svensson, Lantbrukare, Askeryd
  10. Inga-Lill Lindh, Undersköterska, Frinnaryd
  11. Berndt Bårring, Lantbrukare, Lommaryd
  12. Claes Källner, Lantbrukare, Marbäck
  13. Jan Andersson, Lantbrukare, Frinnaryd
  14. Roland Linder, Pensionär, Aneby
  15. Karl-Magnus Johansson, Företagare, Lommaryd
  16. Peter Gladewitz, Endoscopiassistent, Aneby
Aneby
0004-01012

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jimmy Henriksson, 34 år, behandlingsassistent
  2. Hannah Örfelth, 29 år, barnskötare
  3. Christer Flygt, 61 år, läkare
  4. Dan-Åke Andersson, 44 år, servicetekniker
  5. Bosse Hörlenius, 63 år, idrottsarbetare
  6. Carl Jonsson, 52 år, verktygsmakare
  7. Thomas Johansson, 41 år, officer
  8. Anders Fjordmark, 60 år, möbelhandlare
  9. Göran Sigfridsson, 73 år, lärare
Aneby
0003-00352

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Irene Oskarsson, Riksdagsledamot, Aneby
  2. Robert Jansson, Planeringssekreterare, Aneby
  3. Anna Carlbom, Sjuksköterska, Aneby
  4. Bengt Samuelsson, Distriktsansvarig säljare, Aneby
  5. Monica Furfors, Arbetsförmedlare, Aneby
  6. Berndt Dahnson, Leveranssamordnare, Aneby
  7. Maria Lundblom Bäckström, Sjuksköterska, Vireda
  8. Ernfrid Udin, Säljare, Aneby
  9. Helén Johansson, Textillärare, Aneby
  10. Roberth Johansson, Författare, Aneby
  11. Anna Söderberg, Affärsutvecklare, Aneby
  12. Tommy Källberg, Planerare, Aneby
  13. Sussanne Fornander, Socialpedagog, Aneby
  14. Henning Samuelsson, Byggvaruförsäljare, Aneby
  15. Johannes Jansson, Studerande, Aneby
  16. Åsa Källner, Förskollärare, Lommaryd
  17. Stellan Gustafsson, Marknadschef, Vireda
  18. Anna-Karin Lönn, Förskollärare, Grankärr
  19. Bertil Aronsson, Exportsäljare, Aneby
  20. Sigberth Andersson, Reparatör, Aneby
Aneby
0068-01284

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Staffan Grönte, sjukskötare, Aneby
  2. Sibylla Jämting, läkare, Aneby
  3. Mats Johansson, köksmästare, Aneby
  4. Daniel Jakobsson, plastreparatör, Aneby
Aneby
0055-03132

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. David Hansen, 53 Aneby
  2. Lennart Sjöberg, 60 Aneby
  3. Gina Pepin, 49 Aneby
  4. Ulf Lundberg, 51 Aneby
  5. Birgit Andersson, 63 Aneby
  6. Lars Hermansson, 51 Sunhultsbrunn
  7. Gustav Ljunggren, 54 Aneby
  8. Anita Walfridsson, 65 Aneby
  9. Yngve Modig, 65 Aneby
  10. Yvonne Hillberg, 60 Aneby
  11. Gustav Vogt, 20 Aneby
  12. Björn Sjöberg, 19 Aneby
Aneby
0001-00799

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Marita Claesson, vårdbiträde
Aneby
0110-03375

http://www.val.se