Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Valdemarsvik - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Helen Johansson Kokkonen, 41 år, fritidspedagog, Gusum
  2. Lars Beckman, 51 år, reparatör, Gusum
  3. Charlotte Kettle, 49 år, sjuksköterska, Valdemarsvik
  4. Erland Olauson, 61 år, jurist, Ringarum
  5. Inga Eriksson, 69 år, pensionär, Gusum
  6. Erik Lundberg, 64 år, pensionär, Gryt
  7. Lena Gustafsson, 49 år, företagare, Skeppsgården
  8. Michael Bastian, 45 år, vaktmästare, Valdemarsvik
  9. Pernilla Aldén, 35 år, lärare, Ringarum
  10. Örjan Carlsson, 60 år, verktygsarbetare, Gusum
  11. Alexandra Nestor, 22 år, studerande, Gusum
  12. Ingemar Gustafsson, 54 år, företagare, Skeppsgården
  13. Majlis Paakkaari, 52 år, undersköterska, Valdemarsvik
  14. Mikael Jonsson, 42 år, mekaniker, Gusum
  15. Ulla Wallering Fall, 61 år, controller, Ringarum
  16. Ronald Ericsson, 43 år, besiktningstekniker, Gusum
  17. Carina Plomén, 51 år, lokalvårdare, Gusum
  18. Håkan Nilsson, 59 år, metallarbetare, Ringarum
  19. Teija Broman, 46 år, växeltelefonist, Gusum
  20. Jan Karlsson, 58 år, diversearbetare,Gusum
  21. Helena Johansson, 66 år, pensionär, Gusum
  22. Christer Hennum, 66 år, journalist, Valdemarsvik
  23. Ingrid Kindkvist, 59 år, kontorist, Tryserum
  24. Carola Nestor, 43 år, virasömmerska, Gusum
  25. Anne-Lill Rosenberg Eriksson, 54 år, pastor, Valdemarsvik
  26. Östen Holmström, 62 år, administratör, Valdemarsvik
  27. Maud Carlsson, 55 år, behandlingsassistent, Gusum
  28. Ann-Marie Petersson, 62 år, undersköterska, Ringarum
  29. Kenneth Quick, 60 år, metallarbetare, Gusum
  30. Ann Gustavsson, 66 år, pensionär, Valdemarsvik
  31. Ola Wåhlin, 66 år, pensionär, Gusum
  32. Gunborg Krafft, 57 år, lokalvårdare, Valdemarsvik
  33. Inge Andersson, 80 år, pensionär, Valdemarsvik
Valdemarsviks Kommun
0002-00736

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anders Carlsson, kommunalråd, Gryt
  2. Marie Lindh Eriksson, ingenjör, Gryt
  3. Göran Karlsson, lantbrukare, Tryserum
  4. Henrik Lindgren, ingenjör, Ringarum
  5. Ingela Jansson, församlingspedagog, Tryserum
  6. Torvald Karlsson, skogsbrukare, Gusum
  7. Hillevi Lindstrand, banktjänsteman, Valdemarsvik
  8. Viviann Ovinder, vårdare, Valdemarsvik
  9. Rune Hallgren, vattensamordnare, Östra Ed
  10. Louise Flygt, tapetserare, Östra Ed
  11. Carola Andersson, chef/sjuksköterska, Ringarum
  12. Mats Fredriksson, arbetsledare, Valdemarsvik
  13. Sören Karlsson, lantbrukare, Ringarum
  14. Per-Inge Jacobsson, lantbrukare, Gryt
  15. Anders Ek, lantbrukare, Gryt
  16. Stig-Åke Svensson, sågverksarbetare, Gryt
  17. Roine Andersson, turistentreprenör, Gryt
  18. Kaj Engman, lantbrukare, Gryt
  19. Suss Asklöf, lärare, Gryt
  20. Bertil Nilsson, lantbrukare, Gusum
  21. Madelene Lindgren, lärare, Ringarum
  22. Ulf Grimsell, ekonom, Östra Ed
  23. Magnus Adolfsson, butikssäljare, Östra Ed
  24. Lennart Stenhammar, entreprenör, Valdemarsvik
  25. Sigvard Nilsson, trävaruarbetare, Valdemarsvik
  26. Torsten Magnusson, busschaufför, Ringarum
Valdemarsviks Kommun
0004-01613

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Helena von Schantz
  2. Göran Löfsved
  3. Staffan Dalin
  4. Marianne Franck-Nilsson
  5. Sven Rosander
  6. Anders Folkesson
  7. Anita Skånman
  8. Kerstin Lundberg
  9. Anders Magnusson
Valdemarsviks Kommun
0003-01806

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Madeléne Ottosson, Förskollärare, Valdemarsvik
  2. Stig Svensson, Kommunfullmäktig, Valdemarsvik
  3. Leif Jonsson, Skogsbrukare, Valdemarsvik
  4. Marianne Svensson, Kyrkokamrer, Ringarum
  5. Ragnar Karlsson, Företagare, Gusum
  6. Ulrika Raninger, Sjuksköterska, Ringarum
  7. Håkan Cidh, Svarvare, Gusum
  8. Siv Gudjonsson, Undersköterska, Valdemarsvik
  9. Stefan Hellman, Handlare, Ringarum
  10. Maria Karlsson, Konstnär, Gusum
  11. Bo Svensson, Egenföretagare, Ringarum
  12. Eva-Lena Henriksson, Vårdbiträde, Ringarum
  13. Linnéa Karlholm, Pensionär, Valdemarsvik
Valdemarsviks Kommun
0068-00612

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Bror-Tommy Sturk, 52, stadsantikvarie, Valdemarsvik
  2. Liona Fahlström, 41, egen företagare, Edsbruk
  3. Roberto Toro R, 39, behandlings- och familjepedagog, Valdemarsvik
  4. Bodil Petersen, 72, pensionär, Ringarum
  5. Erik Olofsson, 26, industriarbetare, Valdemarsvik
  6. Birgitta Friedner, 57, lärare, Söderköping
  7. Stellan Ekegren, 58, Valdemarsvik
Valdemarsviks Kommun
0055-03277

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Hans Jonsson, Ringarum
  2. Anna Nilsson, Gryt
  3. Per Hollertz, Ringarum
  4. Karin Magnusson, Valdemarsvik
  5. Lise-Lotte Noack, Gryt
  6. Jan-Erik Andersson, Tryserum
  7. Lennart Andersson, Östra Ed
  8. Lars Ekblad, Valdemarsvik
  9. Freddy Moberg, Tryserum
  10. Johan Gustafsson, Gryt
  11. Anita Esbjörnsson, Gusum
  12. Rolf Swärd, Gryt
  13. Martin Jemsö, Ringarum
  14. Yvonne Janhäger, Valdemarsvik
  15. Per Gunnarsson, Östra Ed
  16. Anette Jonsson, Ringarum
  17. Jan Ekroth, Östra Ed
  18. Bernt Janhäger, Valdemarsvik
  19. Edvard Hollertz, Ringarum
  20. Gunnel Ekroth, Östra Ed
Valdemarsviks Kommun
0001-00402

Nybyggarpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Nybyggarpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Hans G Andersson, 53 år,Företagare
  2. Bertil Eklund, 50 år,Företagare
  3. Stefan Kemle, 48 år,Företagare
  4. Tord Andersson, 53 år,Företagare
  5. Douglas Broström, 19 år,Studerande
  6. Lina Kemle, 21 år,Barnskötare
  7. Dennis Gidlund, 18 år,Studerande
  8. Alexander Toomson, 22 år,Studerande
  9. Jörgen Malmström, 40 år,Vårdare
  10. Tanja Konstantino, 54 år,Läkare
  11. Mikael Nilsson, 42 år,Militär
  12. Fredrik Törnborg, 34 år,Ungdomsledare
  13. Magnus Jonsson, 42 år,Elevassistent
  14. Robert Åkesson, 43 år,Chaufför
  15. Johan Flyxén, 40 år,Tekniker
  16. Peter Lindergren, 54 år,Målare
  17. Roger Hallgren, 51 år,Vårdare
  18. Markus Rosenberg, 28 år,Tekniker
  19. John Furenbäck, 34 år,Driftledare
Valdemarsviks Kommun
0984-03451

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Cecilia Almgren, student
Valdemarsviks Kommun
0110-03444

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Jonas Andersson, Gymnasielärare
Valdemarsviks Kommun
0005-03634

http://www.val.se