Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Åtvidaberg - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lennart Haraldsson, ingenjör
  2. Elisabeth Edlund, fritidspedagog
  3. Thomas Lidberg, sjuksköterska
  4. Maria Lind, undersköterska
  5. Peder Griph, försäkringssekreterare
  6. Siw Gustavsson, behandlingsassistent
  7. Hans Andersson, entreprenör
  8. Kerstin Gustavsson, pensionär
  9. Ulf Dahl, metallarbetare
  10. Odet Klaff, lärare
  11. Sirvan Mostafaey, metallarbetare
  12. Emmelie Dahl
  13. Per Johansson, metallarbetare
  14. Brittmari Svensson, barnskötare
  15. Evert Johansson, pensionär
  16. Carin Palm, barnskötare
  17. Leif Leman, pensionär
  18. Sri Anna Kvape, studerande
  19. Arne Holmgren, pensionär
  20. Carina Jarhall, integrationshandläggare
  21. Anders Brissman, metallarbetare
  22. Per Söderholm, metallarbetare
  23. Dick Johansson, fastighetsskötare
  24. Lars-Åke Bergstrand, lokförare
  25. Harrieth Nilsson Nyberg, metallarbetare
  26. Björn Andersson, snickare
  27. Yvonne Sjöö, administratör
  28. Christopher Svensson, butikschef
  29. Peter Gustafsson, rådgivare
  30. Jorge Palma, ombudsman
  31. Sören Hagström, metallarbetare
  32. Sören G Dahlgren, koordinator
Åtvidabergs Kommun
0002-00589

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Sören Söderström, Gärdserum
  2. Astrid-Marie Jonsson, Hannäs
  3. Johan Knutsson, Åtvidaberg
  4. Anna Thuresson, Grebo-Värna
  5. Joakim Magnusson, Björsäter
  6. Rosa Jonsson, Hannäs
  7. Lars Carlsson, Hannäs
  8. Emma F Knutsson, Åtvidaberg
  9. Dag Petersson, Hannäs
  10. Nils Holmberg, Grebo-Värna
  11. Lars-Åke Ståhlbom, Hannäs
  12. Lars Johansson, Gärdserum
  13. Knut-Magnus Simonsson, Gärdserum
  14. Christer Jonsson, Gärdserum
  15. Bo Önnegren, Björsäter
Åtvidabergs Kommun
0004-01764

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anders Byström
  2. Inga-Britta Jungeström
  3. Lillies Rydberg
  4. Björn Ericsson
  5. Lars A Nilsson
  6. Mari-Anne Hanström
  7. Björn Nilsson
Åtvidabergs Kommun
0003-01076

Kopparpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kopparpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lars Rasch, Maskinförare
  2. Leif Carlzon, Pensionär
  3. Anne-Louise Aspanius, Pensionär
  4. Kenneth Hallberg, Platschef
  5. Thomas Larsson, Ambulanssjukvårdare
  6. Gerd Johansson, Lokalvårdare
  7. Christer Johansson, Kriminalvårdare
  8. Mats Lindarp, Tekniker
  9. Ann-Marie Andersson, Arbetsförmedlare
  10. Anders Molin, Anläggningsarbetare
  11. Hans Johansson, Leveransmontör
  12. Kent Karlsson, Operatör
Åtvidabergs Kommun
0299-02650

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Tommy Risarp, Personlig assistent, Åtvidaberg
  2. Berit Rodenteg, Barnskötare, Åtvidaberg
  3. Anette Hultman, Personlig assistent, Björsäter
  4. Whashin Björk, Dataingenjör, Åtvidaberg
  5. Ingrid Larsson, Diakon, Åtvidaberg
  6. Weine Spets, Ingenjör, Åtvidaberg
  7. Sofia Bortkiewicz, Pensionär, Åtvidaberg
Åtvidabergs Kommun
0068-00482

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Rune Tessin, 69, pensionär, f.d. adjunkt, Åtvidaberg
  2. Tommy Ek, 45, biolog, Åtvidaberg
  3. Eva Hallberg, 54, samhällsplanerare, Åtvidaberg
Åtvidabergs Kommun
0055-03280

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Sverre Moum, Kommunalråd, 65 år, Björsäter
  2. Lars-Erik Nilsson, Egen företagare, 50 år, Grebo
  3. AnnaCarin Ekdahl, Skolsköterska/pensionär, 68 år, Åtvidaberg
  4. Kenneth Axelsson, Egen företagare, 41 år, Åtvidaberg
  5. Åsa Merving, Egen företagare, 35 år, Åtvidaberg
  6. Björn Moum, Egen företagare, 30 år, Björsäter
  7. Anna-Greta Andersson, 63 år, Åtvidaberg
  8. Jonas Palmqvist, Lantbrukare, 45 år, Björsäter
  9. Magnus Hesse, Lantmästare, 48 år, Yxnerum
  10. Ann Christin Dahlgren, Konstnär, 58 år, Åtvidaberg
  11. Kjell Myrén, Företagare, 57 år, Åtvidaberg
  12. Ingrid Alin Nilsson, Datakonsult, 50 år, Grebo
  13. Oskar Åshäll, Egen företagare, 26 år, Åtvidaberg
  14. Anita Lindberg, Pensionerad undersköterska, 68 år, Falerum
  15. Johan Merving, 37 år, Åtvidaberg
  16. Jan Korsfeldt, Skogsbrukare, 64 år, Falerum
  17. Anders Eskilsson, Lantbrukare, 66 år, Björsäter
Åtvidabergs Kommun
0001-00722

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Bertil Jonsson, anläggningsarbetare
Åtvidabergs Kommun
0110-03446

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lennart Pettersson, metallarbetare
  2. Roy Wasniowski, metallarbetare
  3. Seth Holmström, arbetslös
  4. Per-Johan Fjellström, folkhögskolelärare
  5. Anja Leiding, bibliotekarie
Åtvidabergs Kommun
0005-02758

http://www.val.se