Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Kinda - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Sigvard Olsson, f d bankchef, Rimforsa
  2. Marie T Andersson, undersköterska, Kisa
  3. Torbjörn Mellgren, kontrollant, Rimforsa
  4. Ann Hultén, fritidsledare, Kisa
  5. Roger Rydström, metallarbetare, Kisa
  6. Ing-Britt Andersson, undersköterska, Kisa
  7. Risto Laine, Kisa
  8. Anna Olsson Blom, lärare, Rimforsa
  9. Sören Hellberg, elektriker, Rimforsa
  10. Marie Egerborn, undersköterska, Rimforsa
  11. Göran Frisk, Rimforsa
  12. Jane Ingman, pensionär, Kisa
  13. Hans Måhagen, sekreterare, Rimforsa
  14. Anna Eklund, undersköterska, Kisa
  15. Lena Ringensjö Andersson, Kisa
  16. Gisela Anderö, maskinoperatör, Kisa
  17. Else-Marie Frisk, f d skötare, Rimforsa
  18. Mats Nilsson, Kisa
  19. Britt-Marie Grönqvist, informatör, Rimforsa
  20. Roland Grönqvist, Rimforsa
  21. Lottie Rudholm, Rimforsa
  22. Kenth Andersson Ljungberg, Kisa
  23. Ulf Johansson, Kisa
  24. Evert Johansson, fastighetsskötare, Kisa
  25. Kenneth Salomonson, Kisa
  26. Karin Almlöf, konstnär, Rimforsa
  27. Ingela Brixlin, elevassistent, Kisa
Kinda Kommun
0002-00570

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anders Ljung, kommunalråd, Kisa
  2. Pia Tingvall, landsbygdsutvecklare, Hamra
  3. Göran Olsson, Mjölsefall
  4. Rickard Lindh, lantbrukare, Oppeby
  5. Göran Nilsson, lantbrukare, Hycklinge
  6. Jan-Olof Andersson, VD, Horn
  7. Karin Ekholm, städerska, Horn
  8. Ingegärd Brogren, lantbrukare, Horn
  9. Folke Pettersson, Björkfors
  10. Rune Larsson, Björkfors
  11. Joakim Klasson, lantbrukare, Tidersrum
  12. Lars Gustafsson, Horn
  13. Karl Ekholm, pensionär, Horn
  14. Tore Olsson, Gärdala
  15. Marie Regnér, virkesmätare, Hägerstad
  16. Ulrik Saanum, egen företagare, Björkfors
  17. Anne-Marie Olofshagen, Horn
  18. Conny Karlsson, Rimforsa
  19. Carl-Inge Gustafsson, Hägerstads-Boda
  20. Inga Olsson, fotterapeut, Rimforsa
  21. Sven-Arne Svensson, Ennesbo
  22. Sven-Erik Lindholm, vårdbiträde, Kisa
  23. Britt-Marie Lindholm, skolmåltidsbiträde, Kisa
Kinda Kommun
0004-00872

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lars Karlsson, Egen företagare
  2. Christina Nilsson, Beteendevetare
  3. Marcus Karlsson, Säljare
  4. Jan Gustafsson, Brandman
  5. Birgitta Johansson, Områdeschef
  6. Nils-Gunnar Wenhov, Pastor
  7. Susanne Andersson, Sjuksköterska
  8. Jörgen Nord, Civilekonom
  9. Helena Granlund, Forskare
  10. David Wenhov, Gymnasierektor
  11. Christoffer Carlander, Pensionär
  12. Tomas Nilsson, Tekniker
Kinda Kommun
0003-01260

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lena Käcker Johansson, Sjuksköterska, Rimforsa
  2. Solveig Danielson, Barnmorska, Kisa
  3. Birgitta Olaison, Sjuksköterska, Kisa
  4. Kalle Sandell, Folkhögskollärare, Kisa
  5. Madelene Westerdahl, Studerande, Horn
  6. Ingevald Abrahamsson, Ingenjör, Rimforsa
  7. Börje Karlsson, Lantbrukare, Horn
  8. Bert Lock, Företagare, Kisa
  9. Carin Olsson, Förskollärare, Rimforsa
  10. Veine Carlsson, Pensionär, Kisa
  11. Sven-Eric Andersson, Pensionär, Kisa
Kinda Kommun
0068-00623

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Pontus Wessman, 44, företagare, Hycklinge
  2. Markus Hall, 38, egenföretagare, Oppeby
  3. Claes Brandén, 62, folkhögskollärare, Rimforsa
  4. Sanna Brynolf, 33, arkitektstuderande, Kvarntorp, Söderö
  5. Margareta Holm, 53, biolog, Rimforsa
  6. Charlotte Rydström, 46, projektledare, Horn
  7. Karl Wilzén, 19, Rimforsa
  8. Per-Inge Ypevik, 61, egenföretagare, Rimforsa
  9. Mari Pregmo, 48, Rimforsa
  10. Cecilia Holm, 18, studerande, Rimforsa
  11. Julia Wilzén, 19, Rimforsa
  12. Jonas Adolfsson, 39, Rimforsa
  13. Annika Wilzén, 20, Rimforsa
  14. Johan Pregmo, 22, Rimforsa
  15. Alexander Hall, 35, egenföretagare, Kvarntorp, Söderö
  16. Yvonne Ypevik, 56, distriktssköterska, Rimforsa
Kinda Kommun
0055-03270

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Åke Almqvist, Bankdirektör, Kättilstad
  2. Eddie Näsström, Ingenjör, Kisa
  3. Göran Lindgren, Skogsinspektor, Horn
  4. Malin Svensson, Egen företagare, Horn
  5. Göran Landström, Avdelningsdirektör, Kisa
  6. Ragnar Ericsson, Jur kand./skogsbrukare, Tidersrum
  7. Siw Nordin, Speciallärare, Tidersrum
  8. Kerstin Almqvist, Ekonomisk rådgivare, Kättilstad
  9. Lars Wiström, Turismentreprenör, Oppeby
  10. Tommy Gustafsson, IT-konsult, Rimforsa
  11. Eva-Lotta Rockler, Distrikssköterska, Horn
  12. Bertil Andersson, Lantbrukare, Kisa
  13. Anna-Stina Holm, Lärare, Kisa
  14. Björn Hoflund, Agronom, Oppeby
  15. Göran Samuelsson, Lantbrukare, Tidersrum
  16. Fredrik Björkman, Gymnasiechef, Rimforsa
Kinda Kommun
0001-00851

Socialisterna Välfärdspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Socialisterna Välfärdspartiet

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Axel GruvŠus
Kinda Kommun
1050-02677

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Sara Frank, gymnasielärare, Opphem
  2. Björn Morell, undersköterska natt, Kisa
  3. Monika Johansson, lärare, Rimforsa
  4. Alf Åberg, lärare, Rimforsa
  5. Helena Falk, ekonom, Rimforsa
  6. Jens Frank, skorstensfejartekniker, Opphem
Kinda Kommun
0005-02926

http://www.val.se