Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Ydre - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mikael Stenquist, montör, 44 år
  2. Anna-Lena Svensson, förskollärare, 46 år
  3. Jonas Fingalsson, industriarbetare, 40 år
  4. Ann-Charlotte Svennberg, undersköterska, 46 år
  5. Lennart Hjalmarsson, inudstriarbetare, 52 år
  6. Therese Runn, restaurangbiträde, 35 år
  7. Leif Johansson, industriarbetare, 53 år
  8. Anette Oscarsson, konsulent, 43 år
  9. Leif Ragnarsson, vaktmästare, 63 år
  10. Carina Axelsson-Nyberg, förskollärare, 51 år
  11. Gunilla Armsköld, undersköterska 50 år
  12. Suvad Poljak, arbetsledare, 44 år
  13. Sven-Olof Runnquist, industriarbetare, 64 år
  14. Lars Göran Svensson, platschef, 54 år
  15. Linnéa Granat, lokalvårdare, 25 år
  16. Annika Östh, pers assistent, 48 år
  17. Samuel Bäck, pensionär, 64 år
  18. Arne Klinth, skogsarbetare, 73 år
  19. Carina Svensson, undersköterska, 47 år
  20. Berit Karlsson, lokalvårdare, 71 år
  21. Lena Johansson, lärare, 60 år
  22. Joakim Gustafsson, sågverksarbetare, 36 år
  23. Margareta Isacsson, 65 år
  24. Zerny Karlsson, trärörsmontör, 47 år
  25. Sivert Bexell, chaufför, 63 år
  26. Annika Fransson, ekonomiansvarig, 43 år
  27. Yvonne Elm, fritidspedagog, 44 år
  28. Carina Svensson, lokalvårdare, 45 år
  29. Laura Thorstensson, studerande, 18 år
  30. Daniel Fransson, industriarbetare, 34 år
  31. Jim Thorstensson, chaufför, 22 år
  32. Therese Fälth Johansson, materialplanerare, 33 år
Ydre Kommun
0002-00299

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Sven-Inge Karlsson, skogsbrukare, 59 år, Torpa
  2. Astrid Rydberg, ekonomibiträde, 54 år, Asby
  3. Åke Svahn, egen företagare, 44 år, Asby
  4. Nina Vissing, redovisningskonsult, 40 år, Västra Ryd
  5. Anders Andersson, lantbrukare, 50 år, Torpa
  6. Inga Arnell Lindgren, primärvårdsintendent, 62 år, Västra Ryd
  7. Anders Hellström, skogsinspektor, 63 år, Sund
  8. Lena Gunnarsson, egen företagare, 50 år, Torpa
  9. Tomas Gustafsson, egen företagare, 51 år, Asby
  10. Ann-Charlotte Jönsson, farmaceut, 38 år, Torpa
  11. Sven-Erik Tälth, egen företagare, 59 år, Sund
  12. Kenneth Johansson, verksamhetsutvecklare SV, 57 år, Sund
  13. Niklas Nilsson, egen företagare, 28 år, Asby
  14. Lennart Jonsson, lantbrukare, 54 år, Västra Ryd
  15. Olof Gustafsson, skogsbrukare, 87 år, Sund
  16. Örjan Carlsson, lantbrukare, 37 år, Norra Vi
  17. Gert Svensson, hemmansägare, 55 år, Asby
  18. Bertil Samuelsson, lantbrukare, 49 år, Torpa
  19. Bertil Carlsson, entreprenör, 63 år, Norra Vi
  20. Ann Nilsson, lantbrukare, 39 år, Asby
Ydre Kommun
0004-01761

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Per-Egon Eliasson, Kriminalinspektör, Österbymo
  2. Karl-Erik Hagström, Bussföretagare, Hestra
  3. Doris Andersson, Kanslist, Asby
  4. Britt Marie Ström, Pensionär, Norra Vi
  5. Helge Lundh, F.d. Vägmästare, Österbymo
  6. Bengt Malm, Fil. lic., Österbymo
  7. Tommy Johnsson, Platschef, Norra Vi
  8. Dick Eriksson, Lantbrukare, Rydsnäs
  9. Hjalle Mobärg, Skogsarbetare, Hestra
  10. Ingvar Åhs, Metallarbetare, Rydsnäs
Ydre Kommun
0068-00624

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Sofia Gärskog, 43, lärare och småbrukare, Österbymo
  2. Frida Nässelblad, 38, ma, no och tk-lärare, Österbymo
  3. Märtha Andersson, 40, grundskollärare, Österbymo
  4. Johan Gärskog, 42, kulturchef, Österbymo
  5. Roger Nässelblad, 39, fotbollstränare, Österbymo
  6. Eva Bergqvist, 48, office manager, Österbymo
  7. Gunnel Ydrefors, 71, f.d. lantbrukare, Österbymo
  8. Kerstin Franzén, 56, specialpedagog, Österbymo
  9. Per Ydrefors, 73, skogsbrukare, Österbymo
  10. Lena Skördeman, 72, opolitisk, Österbymo
  11. Pia Pilotti, 65, hud- och hälsoterapeut, Österbymo
  12. Birgit Sörensen, 83, pensionär, Österbymo
  13. Emma Johansson, 37, undersköterska, Tranås
Ydre Kommun
0055-03278

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Christer Wiström, Forsnäs Gård
  2. Camilla Kall Gunnarsson, Ramfall
  3. Björn Ydrén, Västra Ryd
  4. Gunilla Sjölund, Österbymo
  5. Henrik Isaksson, Asby
  6. Mikael Breistål, Rakstorp
  7. Göran Gunnarsson, Hestra
  8. Birgitta Rääf, Österbymo
  9. Bengt-Göran Gustafsson, Rydsnäs
  10. Uno Hoff, Österbymo
  11. Karl-Gunnar Palmgren, Västra Ryd
  12. Gunilla Waldemarsson, Svinhult
  13. Jan Thorblad, Torpa
Ydre Kommun
0001-00160

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Bror Nilsson, pensionär
Ydre Kommun
0110-03445

http://www.val.se