Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Ödeshög - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Madelaine Vilgren, ekonom, Tjurtorp
  2. Anders Karlsson, industritjänsteman, Ödeshög
  3. Camilla Gauffin, svetsare, Ödeshög
  4. Pär Sveningson, egen företagare, Ödeshög
  5. Maria Gustafsson, CNC-operatör, Ödeshög
  6. Börje Lindholm, personskadereglerare, Trehörna
  7. Irma Karlsson, pensionär, Ödeshög
  8. Johan Collberg, lärarstudent, Boet
  9. Karin Salomonsson, f d studiesekrerare, Ödeshög
  10. Anders Mattsson, chaufför, Ödeshög
  11. Solweig Gauffin, administratör, Ödeshög
  12. Roger Klintebjer, metallarbetare, Svanshals
  13. Ingvor Johansson, städtekniker, Ödeshög
  14. Kjell Åke Gauffin, verktygsmakare, Ödeshög
  15. Birgitta Hellman Magnusson, bibliotekskonsulent, Hästholmen
  16. Roland Svensson, pensionär, Ödeshög
  17. Ingela Melchersson, Trehörna
  18. Anders Forslund, industritjänsteman, Ödeshög
  19. Sara Tollsten, undersköterska, Ödeshög
  20. Sverker Larsson, industritjänsteman, Hästholmen
  21. Irma Wettergren, dekoratör, Hästholmen
  22. Thomas Ehrnholm, industriarbetare, Hästholmen
  23. Birgitta Karlsson, bokbindare, Hästholmen
  24. Kurt Jonasson, verkstadsarbetare, Ödeshög
  25. Kerstin Nordholm, Ödeshög
  26. Conny Collberg, anläggningsarbetare, Ödeshög
  27. Anita Johannesson, f d fritidspedagog, Väderstad
  28. Henric Wilén, snickare, Ödeshög
  29. Birgitta Karlsson, Ödeshög
  30. Sven-Arne Johnsson, Omberg
  31. Göta Greck-Flink, kontorist,Ödeshög
  32. Kurt Ljungholm, f d avdelningschef, Hästholmen
  33. Solbritt Johnsson, Omberg
  34. Carl Sandberg, Järnstad
Ödeshögs Kommun
0002-00280

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Roger Silfver, projektledare
  2. Michael Cornell, förbundssekreterare
  3. Monika Magnusson, egen företagare
  4. Jonny Ståhl, officer
  5. Britt-Mari Ekholm, sjukgymnast
  6. Per-Arne Holgersson, konstruktör
  7. Erling Hermansson, lantbrukare
  8. Göran Berglund, lantbrukare
  9. Marie Svelid, teaterkonsulent
  10. Jan-Olof Segerson, lantbrukare
  11. Ove Bäck, lantbrukare
  12. Per Davidsson, anläggningsarbetare
  13. Sven Ekholm, egen företagare
  14. Ingemar Erlandsson, elinstallatör
  15. Marianne Bremer, lärare
  16. Refik Beka, behandlingsassistent
  17. Marie Andersson, barnskötare
  18. Gun-Britt Fredriksson, mellanstadielärare
  19. Ritha Gavelli, präst
  20. Sture Svensson, lantbrukare
  21. Lennart Bäck, undersköterska
  22. Anna-Lena Carlsson, tandsköterska
  23. Sven-Erik Andersson, åkeriägare
  24. Karl-Gustav Johansson, stationschef
  25. Ingrid Staaf, lärare
Ödeshögs Kommun
0004-02332
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Roger Silfver, projektledare
  2. Michael Cornell, förbundssekreterare
  3. Monika Magnusson, egen företagare
  4. Jonny Ståhl, officer
  5. Britt-Mari Ekholm, sjukgymnast
  6. Per-Arne Holgersson, konstruktör
  7. Erling Hermansson, lantbrukare
  8. Göran Berglund, lantbrukare
  9. Jan-Olof Segerson, lantbrukare
  10. Ove Bäck, lantbrukare
  11. Per Davidsson, anläggningsarbetare
  12. Sven Ekholm, egen företagare
  13. Ingemar Erlandsson, elinstallatör
  14. Marianne Bremer, lärare
  15. Refik Beka, behandlingsassistent
  16. Marie Andersson, barnskötare
  17. Gun-Britt Fredriksson, mellanstadielärare
  18. Ritha Gavelli, präst
  19. Sture Svensson, lantbrukare
  20. Lennart Bäck, undersköterska
  21. Anna-Lena Carlsson, tandsköterska
  22. Sven-Erik Andersson, åkeriägare
  23. Karl-Gustav Johansson, stationschef
  24. Ingrid Staaf, lärare
Ödeshögs Kommun
0004-03966

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Claes Hultberg
  2. Karin Claesson
  3. Roland Fransson
  4. Eva Andersson
Ödeshögs Kommun
0003-01077

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Magnus Oscarsson, Kommunalråd, snickare
  2. Arne Arvidsson, Pensionär
  3. Annicki Oscarsson, Värdinna, receptionist
  4. Anders Rydberg, Säljare
  5. Lennart Åberg, Frisör
  6. Barbro Landstedt, Förvaltningsassistent
  7. Robert Wahlström, Skötare
  8. Mikael Brickarp, Verkstadsmekaniker
  9. David Ekwueme, Industriarbetare
  10. Margoth Peterson, Familjehem
  11. Nils-Inge Albinsson, Lantmästare
  12. Anita Sandberg, F.d. distriktssköterska
  13. Linus Andersson, Elektriker
  14. Urban Forss, Lantbrukare
  15. Birgitta Antonsson, Undersköterska
  16. Magnus Ax, Elektriker
  17. Louise Nilsson, Barnskötare
  18. Arne Apelklint, Trafikledare
  19. Tomas Ramevik, Behandlingsassistent
  20. Emma Hermansson, Brevbärare
  21. Joakim Gustavsson, Anläggningsarbetare
  22. Alfred Ax, Bygghandelsförsäljare
  23. Ruben Fast, Studerande
  24. Johan Rydberg, Studerande
  25. Ingela Brickarp, Familjehem
  26. Oskar Ax, Studerande
  27. Manal Awadallah, Egenföretagare
  28. Anne-Lie Carlsson, Industriarbetare
Ödeshögs Kommun
0068-00632

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Cvijeta Stojnic-Karlsson, 59, ekonom, Ödeshög
  2. Håkan Strotz, 45, jägmästare, Sjögetorp
  3. May Mjärdner, 58, facklig förtroendevald, Ödeshög
  4. Anette Henningsson, 52, barnskötare, Ödeshög
  5. Anders Magnusson, 59, bildlärare, Hästholmen
  6. Sonja Hedrén, 61, barnskötare, Boet
  7. Gladys Jara, 70, pensionär, Ödeshög
  8. Gunnar Gebbe Björkman, 65, konstnär, Ödeshög
  9. Ulla Björkman, 61, lärare, Ödeshög
  10. Helena Hillar Rosenqvist, 64, Tomta
  11. Alf Karlsson, 63, byggnadsingenjör, Ödeshög
  12. Karin Langhard, 50, keramiker, Ödeshög
  13. Marie Hedeving, 55, lärarstudent, Hästholmen
  14. Olof Rosenqvist, 34, naturguide, Kråkeryd
  15. Marie Utter, 40, Boet
Ödeshögs Kommun
0055-03279

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. John Widegren, Rök
  2. Anita Rinman, Stora Åby
  3. Per-Johan Gustafsson, Trehörna
  4. Bengt Gideskog, Svanshals
  5. Jonas Andersson, Ödeshög
  6. Elisabeth Cobb, Svanshals
  7. Marianne Fäldt, Ödeshög
  8. Oskar Pantzar, Ödeshög
  9. Joachim Karlsson, Ödeshög
  10. Anna-Karin Cronstedt, Svanshals
  11. Hans-Erik Lorin, Heda
  12. Anita Gärtner, Ödeshög
  13. Per-Ove Samuelsson, Svanshals
  14. Torborg Fransson, Hästholmen
  15. Elias Malmberg, Stora Åby
  16. Gunnar Forsberg, Ödeshög
  17. Börje Rydberg, Stora Åby
  18. Bengt Landers, Trehörna
  19. Lynn Widegren, Rök
  20. Staffan Gideskog, Svanshals
  21. Kalle Bäck, Trehörna
  22. Betty Malmberg, Stora Åby
Ödeshögs Kommun
0001-00890

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lise-Lotte Bäckström, metallarbetare
  2. Hawkey Franzén, kulturarbetare
  3. Martin Hindorf
Ödeshögs Kommun
0005-02966

Ödeshögs Partiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Ödeshögs Partiet

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Charles Eriksson, Pensionär
  2. Lena Lago-Berg, Pers. assistent
  3. Benny Nilsson, Metallarbetare
  4. Kristina Fredriksson, Pers. assistent
  5. Jan Fredriksson, Telearbetare
  6. Alice Brinkenfalk, Lantbrukare
  7. Lorita Ivarsson, Läkarsekreterare
  8. Sven Inge Carlsson, Anlägg. arbetare
  9. Eva Düringer, Företagare
  10. Anita Nilsson, Fru
  11. Ingemar Landstedt, Metallarbetare
  12. Seppi Hader, Metallarbetare
  13. Patrik Syrén, Montör
  14. Anita Christensen, Lärare
  15. Tommy Thörn, Posttjänsteman
  16. Keller Johansson, Herr
  17. Hans Rydberg, Torpinventerare
  18. Roland Wiklund, Snickare
  19. Ken Linnér, Tetraplegiker
  20. Bo Andersson, Pensionär
Ödeshögs Kommun
1049-02267

http://www.val.se