Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Strängnäs - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Tord Tjernström, Kommunalråd Åker
  2. Ingrid Fäldt, f.d. lärare Mariefred
  3. Leif Lindström, Strängnäs
  4. Lotta Grönblad, Ombudsman Mariefred
  5. Sherif Ariz, Studerande Strängnäs
  6. Elin Tjernström, Studerande Åker
  7. Lennart Andersson, f.d. elektriker Strängnäs
  8. Åsa Törnlund, Statsvetare Stallarholmen
  9. Torbjörn Johansson, Brevbärare Åker-Länna
  10. Eva Hellman, Pensionär Stallarholmen
  11. Krister Lumme, Fastighetsskötare Mariefred
  12. Monica Lindell-Rylén, Politisk handläggare Åker
  13. Ulf Klason, f.d. logistiker Åker
  14. Kerstin M Karlsson, Pensionär Mariefred
  15. Hans-Bertil Karlsson, Pensionär Mariefred
  16. Malin Eriksson, Barnskötare Mariefred
  17. Nicklas Kanevåg, Ingenjör Strängnäs
  18. Laila Westerlund, Pensionär Stallarholmen
  19. Göran Svärd, Pensionär Strängnäs
  20. Angela Andersson, Studievägledare Strängnäs
  21. Leif Hård, Pensionär Strängnäs
  22. Wailith Edstein, Lärare Strängnäs
  23. Peter Karlsson, Betongarbetare Stallarholmen
  24. Maj-Britt Magnusson, Pensionär Mariefred
  25. Björn Siljeström, Väktare Strängnäs
  26. Mari Bohman, Optikerassistent Strängnäs-Fogdö
  27. Christer Ståhl, Pensionär Åker
  28. Anja Klason, Socionom Åker
  29. Jonny Eriksson, Logistiker Mariefred
  30. Solveig Danell, Pensionär Mariefred
  31. Carl-Gustaf Sjöstrand, Pensionär Åker
  32. Sara Almgren Lundkvist, Studie-yrkes vägled. Åker-Länna
  33. Anders Brandt, Logistiker Stallarholmen
  34. Inger Törnblom, Strängnäs
  35. Risto Koskimies, Pensionär Åker
  36. Sofia Ljung Thorsén, Sjuksköterska Åker
  37. Simon Karlsson, Affärsbiträde Strängnäs
  38. Anne-Marie Sjöstrand, Pensionär Åker
  39. Jan-Erik Andersson, Pensionär Åker
  40. Barbro Broman-Pettersson, Sjuksköterska Strängnäs
  41. Gunnar de Verdier, Taxiåkare Mariefred
  42. Gunilla Frithiof, Pensionär Strängnäs
  43. Mats Cedervall, Pensionär Strängnäs
  44. Anna-Lena Hallén, Förskollärare Åker
  45. Anders Hellsing, Egen företagare Mariefred
  46. Eva Strömberg, Verksamhetsansvarig Strängnäs
  47. Bo Johansson, Pensionär Strängnäs
  48. Siv Bjurling, Säljare Mariefred
  49. Conny Bergqvist, f.d. skolvaktmästare Åker
  50. Camilla Karlsson, Vårdbiträde Mariefred
  51. Kent Lindström, Strängnäs
  52. Britt-Marie Björklund, Pensionär Strängnäs
  53. Peter Lannerhed, Produktionsledare Mariefred
  54. Britt-Marie Illman Näslund, Pensionär Strängnäs
  55. Hans Sagerståhl, Pensionär Strängnäs
  56. Agneta Silfver-Holst, Adm.samordnare Strängnäs
  57. Sebastian Kanevåg, Vårdbiträde Strängnäs
  58. Marie Steneskog, Undersköterska Strängnäs
  59. Jörgen Larsson, Systemkonsult Åker
  60. Christina Lind, Administratör Åker
  61. Dominic Golden, Studerande Mariefred
Strängnäs kommuns valkretsar
0002-00865

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jens Persson, Strängnäs, Kommunalråd
  2. Marianne Andersson, Strängnäs, Barnsköterska
  3. Torgny Jonsson, Aspö, Ingenjör
  4. Tomas Fors, Mariefred, Affärsutvecklare.
  5. Anne-Christine Andersson, Strängnäs, Kvalitetsingenjör
  6. Hugo Rundberg, Stallarholmen, Fiskare
  7. Maria Nerby, Mariefred, Personalkonsult
  8. Anton Nordström, Härad, Kriminalkommissarie
  9. Birgitta Blanck, Strängnäs, Företagskonsult
  10. Kjell Fors, Mariefred, Lantbrukare
  11. Eva Hammarström, Björsund, Skolassistent
  12. Bengt Eriksson, Länna, Sågverksarbetare
  13. Susanne Källgren, Strängnäs, Lärare
  14. Andreas Edstein, Strängnäs, Skogsmaskinförare
  15. Håkan Askengren, Vansö, IT-Konsult
  16. Kristina Svinhufvud, Strängnäs, Miljöingenjör
  17. Hans Olsson, Åkers Styckebruk, Ingenjör
  18. Lena Rundberg, Stallarholmen, Fiskare
  19. Ann-Sofi Persson, Strängnäs, Företagare
  20. Ingemar Jonsson, Strängnäs, Företagare
  21. Christina Henningsson, Fogdö, Socialarbetare
  22. Hans Nykvist, Aspö, Företagare
  23. Lena Jansson, Aspö, Företagare
  24. Katja Löthaders, Vansö, Hästentreprenör
  25. Mattias Edstein, Strängnäs, Studerande
  26. Bengt Eklund, Fogdö, Chaufför
Strängnäs Kommun
0004-01977

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Helena Hallgarn, jurist/civilekonom, Strängnäs
  2. Fredrik Lundgren, gymnasielärare, Strängnäs
  3. Charlotta Steneskog, företagare, Strängnäs
  4. Anders Svensson, kommunfullmäktigeordförande/revisor,Strängnäs
  5. Margaretha Furustrand, ekonom, Strängnäs
  6. Björn Lind, kommunalråd, Mariefred
  7. Lena Zeller, gymnasielärare, Strängnäs
  8. Anders S Svensson, biolog/gymnasielärare, Strängnäs
  9. Siri Danneus, f.d riksdagsledamot/lärare, Strängnäs
  10. Ibrahim Hoseyni, Strängnäs
  11. Camilla Simonsson, lärare, Åkers Styckebruk
  12. Gunnar Swahn, pensionär, Strängnäs
  13. Karl-Åke Karlén, nämndeman, Stallarholmen
  14. Magnus Wallin, civilingenjör, Strängnäs
  15. Tage Berglund, pensionär, Strängnäs
  16. Lennart Schweitz, civilingenjör, Mariefred
  17. Marie Möller, leg.sjukgymnast, Stallarholmen
  18. Birgitta Wennerberg, lärarpensionär, Strängnäs
  19. Dennis Furustrand, driftsingenjör, Strängnäs
  20. Robert Appelgren, arbetsledare, Strängnäs
  21. Magnus Elinder, programutvecklare, Åkers Styckebruk
  22. Thomas af Bjur, landstingsråd, Mariefred
  23. Margareta Karlén, f.d landsingsledamot/undersköterska, Tosterö
  24. Fredrik Burefalk, sakkunig inom folkhälsa, Strängnäs
  25. Anders Glantz, fastighetsingenjör, Strängnäs
  26. Anders Bengtsson, maskiningenjör, Mariefred
  27. Leif Månsson, f.d officer, Strängnäs
Hela Strängnäs Kommun
0003-02492

Granskningspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Granskningspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Hans Sandell, Mariefred
  2. Lasse Jensen, Mariefred
Strängnäs kommun
1015-03465

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Hélčne Brodin Rheindorf, Sjukvårdsinstruktör, Strängnäs
  2. Mats Werner, Skribent, Härad
  3. Catharina St Cyr, Banktjänsteman, Strängnäs
  4. Anders Hjulström, Officer, Strängnäs
  5. Catharina De Geer, Lärare, Aspö
  6. Stig Daun, Psykoterapeut, Stallarholmen
  7. Ulrika Nygren, Distrikssköterska, Strängnäs
  8. Raymond Hedman, Företagare, Strängnäs
  9. Zulaeima Karlsson, Lärare, Strängnäs
  10. Civ Palmgren, Konstnär, Strängnäs
  11. Marie-Louise Forslund Mustaniemi, Landstingsråd, Mariefred
  12. Iréne Erlandsson Esperi, Företagare, Strängnäs
  13. Anna-Karin Adolfsson, Fil. magister, Härad
Strängnäs kommun
0068-01885

Mariefredspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Mariefredspartiet

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Dag Bremberg, redaktör
  2. Birgitta Elvingson, arkitekt
  3. Krister Olsson, lärare/forskare
  4. Ewa Fogselius, barnskötare
  5. Frank Norling, civilekonom
  6. Per-Erik Nerby, inköpschef
  7. Annika Alvasdotter, psykolog
  8. Per Wedlin, ingenjör
  9. Jörgen Malm, brandman
  10. Ulrika Öhlin, lärare
  11. Christer Nekby, läkemedelstekniker
  12. Håkan Svensson, konsult
  13. Henrik Eriksson, produktionstekniker
  14. Lise Bruvik, pensionär
  15. John Valentin, rörmokare
  16. Max Spreitz, marknadschef
  17. Marieann Pedersen-Ruth, förskollärare
  18. Per Åkerblom, elektriker
  19. Dan Ruth, assistent
Strängnäs kommun
0637-03416

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Terese Holmberg, djurskyddare, 36 år, Strängnäs
  2. Lars Billberg, försäkringsmatematiker, 58 år, Stallarholmen
  3. Mattias Askerstedt, underhållstekniker, 27 år, Strängnäs
  4. Madeleine Bilberg, lärare, 50 år, Strängnäs
  5. Christoffer Zander, intendent, 34 år, Strängnäs
  6. Lilian Sjölund, språkvetare, 65 år, Strängnäs
  7. Andreas Kuehnle, ingenjör, 52 år, Strängnäs
  8. Ingela Bengtsson, personlig assistent, 39 år, Mariefred
  9. Lisa Nelson, grafisk formgivare, 47 år, Strängnäs
  10. Tony Oskarsson, betongare, 45 år, Strängnäs
  11. Nawsad Rashid, civilingenjörsstudent, 36 år, Strängnäs
  12. Ella Petrini, student, 18 år, Mariefred
  13. Josefin Valham, lärare, 29 år, Strängnäs
  14. Erik Frostegren, samhällsvetare,74 år, Strängnäs
  15. Yvonne Knuutinen, arkitekt, 50 år, Stallarholmen
  16. Ragnar Lindén, miljövetare, 29 år, Strängnäs
  17. Monica Stålborg Billberg, f d projektledare, 59 år, Stallarholmen
  18. Birgitta Bäck, aktiv pensionär, 66 år, Strängnäs
Strängnäs kommun
0055-01861

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Maria von Beetzen, oppositionsråd, Strängnäs
  2. Anders Jansson, överstelöjtnant, Strängnäs
  3. Arne Arvidsson, ingenjör, Mariefred
  4. Ann Landerholm, fil kand, Strängnäs
  5. Jacob Högfeldt, landsbygdsentreprenör, Ytterselö
  6. Christer Alvin, civilingenjör, Aspö
  7. Tuula Fröderos, verksamhetscontroller, Mariefred
  8. Barbro Jergmar, hushållslärare, Strängnäs
  9. Thomas Axelsson, rektor, Strängnäs
  10. Sixten Skullman, egen företagare, Åkers styckebruk
  11. Magnus Stuart, egen företagare, Hedlandet
  12. Gustav Löfving, studerande, Strängnäs
  13. Patric Johansson, civilekonom, Mariefred
  14. Aestan Orstadius, bokhandlare, Strängnäs
  15. Iwan Sjöström, pensionär, Stallarholmen
  16. Kerstin Svensson, f d personalchef, Fogdö
  17. Gabriella Landerholm, organisationssekreterare, Strängnäs
  18. Ingvar Lundborg, pensionär, Strängnäs
  19. Lars Forssman, läkare, Tosterö
  20. Jarl Jergmar, teol dr, Strängnäs
  21. Lennart Granbeck, f d säkerhetschef, Björsund
  22. Bibbi von Schčele, förskolelärare, Åkers styckebruk
  23. Hans Andersson, ingenjör, Stallarholmen
  24. Birgitta Fredin, fil kand, Strängnäs
  25. Krister Berg, företagare, Strängnäs
  26. Fredrik Bergsten Wrede, sjökapten, Tosterö
  27. Kerstin Dahlström, redovisningskonsult, Sanda
  28. Agnetha Bergström, apotekare, Mariefred
  29. Leif Bengtsberg, säkerhetsskyddskonsult,  Strängnäs
  30. Donald Wedel, örlogskapten, Strängnäs
  31. Bengt Gustafson, officer, Strängnäs
  32. Steven Sjöberg, officer, Strängnäs
  33. Robert Limmergård, civilekonom, Mariefred
  34. John-Erik Broman, företagare, Sanda               
  35. Maren von Bothmer, slottsuppsyningsman, Mariefred
  36. Nils-Gunnar Westerberg, redaktör, Strängnäs
  37. Gunilla Molander, enhetschef, Strängnäs
  38. Göran Frisk, kommendör, Strängnäs
  39. Annika Lindhöjd, egen företagare, Aspö
  40. Ingrid Gustafsson, resesäljare, Strängnäs
  41. Lennart Sevdin, elinstallatör, Strängnäs
  42. Eva Sevdin, biomed analytiker, Strängnäs
  43. Göran Ståhl, it-konsult, Strängnäs
  44. Nina Krogen, konsthistoriker, Strängnäs
  45. Per Samuelsson, affärsutvecklare, Strängnäs
  46. Niklas Zandelin, VD, Strängnäs
  47. Conny Edlund, officer, Strängnäs
  48. Carl Jan von Bergen, lantmästare, Mariefred
  49. Helena Portenier, egen företagare, Stallarholmen
  50. Lennart Ahlström, egen företagare, Mariefred
Strängnäs kommun
0001-01347

Piratpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Piratpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. David Bergström, 20 år
  2. Emil Andersson, 18 år
  3. Viggo Waldenström, 22 år
  4. Emil Andersson, 18 år
  5. Peter Eriksson, 27 år
  6. Mikael Skoglund, 19 år
  7. Christian Andersson, 27 år
Strängnäs kommun
0524-02371

Strängnäspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Strängnäspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Margit Urtegård, Sociolog och Beteendevetare
  2. Erik Berg, Överstelöjtnant
  3. Jan Eriksson, Ingenjör
  4. Niklas Strömberg, Verkstadsarbetare
  5. Patrick Baltatzis, Journalist och Kommunikatör
  6. Ludmila Holm, Pedagog och Psykolog
  7. Håkan Bertilsson, Bildningschef
  8. Marie Ollman, Parkarbetare
  9. Tony Douhán, Säljare
  10. Monika Eriksson-Bertilsson, VD
  11. Claes Eriksson, Anläggningsarbetare
  12. Oscar Sandberg, Ventilationsmontör
  13. Anita Berg, Studie-och yrkesvägledare
  14. Hans Noreen, Journalist
  15. Niklas Axvallen, Studerande
  16. Lillie Strömberg, Barnskötare och Studerande
  17. Stefan Holm, Användbarhetsdesigner
  18. Per Stenström, Pensionär
  19. Ronnie Triumf, Lärare
  20. Anna Connydotter-Wiberg, Lärare
  21. Frank Backman, Konsult
  22. Pirkko Björklund, Ekonom
  23. Pontus Wennerberg, Kustbevakare
  24. Anita Säll, Lärare
  25. Staffan Kullengren, Fältassistent
Strängnäs kommun
0176-00237

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Stefan Jacobsson, Lärare, Stallarholmen
Strängnäs kommun
0110-03063
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Stefan Jacobsson, Lärare, Stallarholmen
  2. Roger Richtoff, Entreprenör, Mariefred
  3. Kenny Salomonsson, Väktare, Strängnäs
Strängnäs kommun
0110-03910

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. David Aronsson, miljöskyddshandläggare, Strängnäs
  2. Ebbe Ollman, socionom, Strängnäs
  3. Tanja Henriksson, socionom, Stallarholmen
  4. Björn Karlsson, processtekniker, Åkers Styckebruk
  5. Sandrina Moretti, sjukpensionär, Strängnäs
  6. Ramin Nikzad, miljötekniker, Strängnäs
  7. Vian Faili, studerande, Åkers Styckebruk
  8. Gunhild Thidholm, pensionär, Mariefred
  9. Lasse Pettersson, kopiatortekniker, Strängnäs
  10. Ching-Pei Tsai Aronsson, säljare, Strängnäs
  11. Lars Lundwall, pensionär, Mariefred
Strängnäs kommun
0005-01526

http://www.val.se