Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Gnesta - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Johan Rocklind, 26 år Industriarbetare Gnesta
  2. Ann-Christin Alderbrant, 64 år Försäkr.sekr. Gnesta
  3. Gert Nilsson, 68 år Byggn.ingenjör Gnesta
  4. Jane Löfstrand, 49 år Barnskötare Björnlunda
  5. Tom Jansson, 44 år Ombudsman Gnesta
  6. Birgitta Brus, 57 år Förskollärare Gnesta
  7. Berndt Ullström, 65 år Speciallärare Gnesta
  8. Yvonne Norling, 67 år Husmor Stjärnhov
  9. Michael Gustafsson, 33 år Industriarbetare Gnesta
  10. Suzanne Grundström, 50 år Formgivare Björnlunda
  11. Börje Johansson, 65 år Gnesta
  12. Berit Sjölander, 64 år Undersköterska Gnesta
  13. Ulf Bergner, 68 år VVS-ingenjör Gnesta
  14. Madeleine Östh, 48 år Barnskötare Björnlunda
  15. Jesper Hammarlund, 29 år Brevbärare Gnesta
  16. Ann-Charlotte Andersson, 60 år Undersköterska Björnlunda
  17. Kjell Bernhardsson, 64 år Stjärnhov
  18. Towa Halvardsson, 64 år Gnesta
  19. Ted Modén, 38 år Platschef Gnesta
  20. Birgitta Nilsson, 68 år Gnesta
  21. Jonny Karlsson, 63 år Möbelsnickare Gnesta
  22. Maria Nilsson, 39 år Badmästare Gnesta
  23. Michael Tullander, 38 år Behandlingsassistent Gnesta
  24. Anette Furå, 58 år Butikssäljare Gnesta
  25. Richard Lundström, 68 år Jur.kand. Gnesta
  26. Åsa Nilsson, 46 år Bibliotekarie Gnesta
  27. Sören Berglund, 61 år Anläggare Stjärnhov
  28. Hanna Jansson, 31 år Undersköterska Gnesta
  29. Robert Andersson, 39 år Byggnadsarbetare Gnesta
  30. Margareta Hjort, 74 år Diakon Gnesta
  31. Sven Halvardsson, 70 år Gnesta
  32. Linda Lundin, 23 år Vårdbiträde Gnesta
  33. Björn Svallfors, 65 år Pensionär Gnesta
  34. Eva Johansson-Schelin, 64 år Gnesta
  35. Kjell Rimsberg, 62 år Smed Gnesta
Gnesta kommuns valkrets
0002-00052

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mats Klasson, Driftschef, Gnesta
  2. Lena Lindberg, Enhetschef, Gnesta
  3. Agneta Andersson, Läkarsekreterare, Stjärnhov
  4. Ingalill Fredriksson, Lantbrukare, Gnesta
  5. Håkan Ekstrand, Landsbygdsentreprenör, Gnesta
  6. Alexandra Pettersson, Förskollärare, Gnesta
  7. Anders Davidsson, Företagare, Gnesta
  8. Yvonne Nordström Pettersson, Familjehemsmamma, Stjärnhov
  9. Sune Åkerlind, Lantbrukare, Björnlunda
  10. Per Dellrud, Lantbrukare, Gnesta
  11. Lill Björk, Gymnasielärare, Gnesta
  12. Carl Olausson, Pensionär, Gnesta
  13. Peter Wårenius, Lantmätare, Gåsinge
  14. Mona Edlundh Gustafsson, Fd Tandläkare, Gnesta
  15. Anders Pettersson, Kemist, Gnesta
  16. Gunilla Gustafsson, Undersköterska, Björnlunda
  17. Östen Udin, Lantbrukare, Gnesta
Gnesta Kommun
0004-02714

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Göran Benedicks, avdelningsdirektör, Gåsinge-Dillnäs
  2. Sarah Kinberg, ingenjör, Stjärnhov
  3. Anne Benedicks, civilekonom, Gnesta
  4. Marian Ahlberg, företagare, Stjärnhov
  5. Göran Lundbom, tjänsteman, Gnesta
  6. Kerstin Grenthe, adjunkt, Stjärnhov
  7. Oscar Eriksson, arbetsledare, Gåsinge-Dillnäs
  8. Barbro Rydefalk, auktoriserad redovisningskonsult, Gnesta
Gnesta
0003-01073

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Bo Wingård, Lärare, Gnesta
  2. Ingegerd Johansson, Ekonom, Gnesta
  3. Bengt-Göran Landström, Ingenjör, Gåsinge
  4. Arne Malmqvist, Studerande, Gnesta
  5. Karin Andréason, Förskolechef, Gnesta
  6. Roland Nilsson, Pensionär, Gnesta
  7. Marianne Lindblom, Distriktssköterska, Torsåker
  8. David Guvå, Egen företagare, Gåsinge
  9. Barbro Wingård, Lärare, Gnesta
  10. Johan Hansson, Bibliotekarie, Gnesta
  11. Mariam Larsson, Kokerska, Gnesta
Gnesta kommun
0068-01811

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Mikael Clemens, jurist
  2. Kerstin Landin, företagare
  3. Mats Dellrud, programmerare
  4. Kukkamariia Valtola Sjöberg, danspedagog
  5. Lars-Göran Winqvist, sjöingenjör
  6. Lisa Börjesson, studerande
  7. Amanda Johansson, lärarstudent
  8. Kajsa Bergman Fällén, systemvetare
  9. Tomas Fällén, behandlingsassistent
  10. Eva-Lotta Clemens, förskollärare
  11. Greger Bäckström, gruppchef
Gnesta kommun
0055-02649

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Henric Sörblad, kommunalråd
  2. Ann-Sofie Lifvenhage, lärare
  3. Ingrid Jerneborg Glimne, konsult
  4. Rune Nilsson, kriminalinspektör
  5. Jonathan Olsson, studerande
  6. Sibylle Ekengren, lärare
  7. Anders Norström, agronom
  8. Karin Braathen Gustavsson, arbetshandledare
  9. Carl Rosenquist, omsorgsassistent
  10. Johanna Lantto Thorsin, kokerska
  11. Per Löfgren, lantbrukare
  12. Sven Anderson, banktjänsteman
  13. Dan Glimne, speluppfinnare
  14. Peter Lifvenhage, brandmästare
  15. Bengt Christiansen, chaufför
  16. Per G Beskow, taxichaufför
  17. Kurt Cedergren, datatekniker
  18. Hans-Petter Askeland, civilekonom
  19. Catharina Norberg, arbetsterapeut
  20. Sarah Eklund, studerande
  21. Rebecca Koskinen, studerande
  22. Chasmin Lidström, studerande
  23. Lena Dahlö Lööf, konsult
  24. Fredrik Norberg, överförmyndare
  25. Åke Nilsson, personlig assistent
  26. Mauritz Wallin, fil kand
Gnesta kommun
0001-00687

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Belinda Jehle, Grafiker, Gnesta
  2. Frida Grundström, Studerande, Gnesta
  3. Mika Torppa, Egen företagare,Gnesta
Gnesta kommun
0110-03171
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Mika Torppa, Egen företagare, Gnesta
  2. Frida Grundström, Studerande, Gnesta
  3. Tobias Karlsson, Försäljare, Gnesta
  4. Vincent Göransson, Studerande, Gnesta
Gnesta kommun
0110-03913

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mikael Schirén, webb och IT konsult
  2. Margareta Solander, lärare
  3. Kent Eriksson, konduktör
  4. Helen Bengtsson, lärare
  5. Lars Törnberg, pensionär
  6. Monika Jansson, arkivarie
  7. Sven Westblom, målare
  8. Lena Staaf, socialarbetare
  9. Sixten Thuresson, murare
  10. Vanja Jansson, pensionär
  11. Rolf Hals, chaufför
Gnesta kommun
0005-00934

http://www.val.se