Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Östhammar - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Margareta Widén Berggren, 53 år, Kommunalråd, Gimo
  2. Jonas Svensson, 43 år, Elinstallatör, Alunda
  3. Sanne Eriksson, 22 år, Lärarstudent, Östhammar
  4. Roger Lamell, 47 år, Industriarbetare, Alunda
  5. Ann-Charlotte Grehn, 48 år, Lärare, Gimo
  6. Ingvar Skönstrand, 56 år, Träarbetare, Dannemora
  7. Barbro E Andersson, 71 år, Alunda
  8. Thomas Eriksson, 47 år, Metallarbetare, Östhammar
  9. Christina Haaga, 68 år, Pensionär, Östhammar
  10. Örjan Mattsson, 63 år, Teletekniker, Alunda
  11. Caroline Schnell, 36 år, Socionom, Östhammar
  12. Ingvar Johansson, 75 år, Pensionär, Gimo
  13. Désirée Mattsson, 62 år, Tulldeklarant, Alunda
  14. Tomas Bendiksen, 48 år, Metallarbetare, Östhammar
  15. Ann-Marie Åström, 52 år, Städare, Gimo
  16. Thomas Ohlström, 39 år, Metallarbetare, Österbybruk
  17. Camilla Gelinder, 38 år, Gymnastikinstruktör, Alunda
  18. Jonas Lennström, 28 år, Metallarbetare, Öregrund
  19. Kristina Woxdahl-Pihl, 56 år, Barnskötare, Hargshamn
  20. Lennart Norén, 53 år, Brandman, Östhammar
  21. Marie Hägerbaum, 39 år, Maskinoperatör, Öregrund
  22. Hans Lagenius, 58 år, Studie- och yrkesvägledare, Gimo
  23. Eivor Andersson, 65 år, Planerare, Gimo
  24. Roger Norén, 66 år, Lärare, Alunda
  25. Karolina Östlund-Öster, 30 år, Översättare, Österbybruk
  26. Harri Lundgren, 58 år, Metallarbetare, Gimo
  27. Lisbeth Persson, 63 år, Utredare, Östhammar
  28. Oscar Molarin, 29 år, Brandman, Öregrund
  29. Annica Skönstrand, 54 år, Kanslist, Dannemora
  30. Moise Cordoba, 46 år, Egen företagare, Alunda
  31. Per Malmsten, 39 år, Metallarbetare, Östhammar
  32. Ida Svensson, 22 år, Undersköterska, Österbybruk
  33. Peter Lydell, 29 år, Metallarbetare, Alunda
  34. Lisa Norén, 35 år, Förskollärare, Östhammar
  35. Tomas Näslund, 39 år, Lärare, Gimo
  36. Maria Özdemir Rönnblom, 40 år, Österbybruk
  37. Robin Sjöholm, 23 år, Östhammar
  38. Lena Norén-Orebrand, 42 år, Förskollärare, Östhammar
  39. Jan Erik Pettersson, 54 år, Lärare, Gimo
  40. Gunilla Svedin, 54 år, Metallarbetare, Gimo
  41. Lars Sandberg, 60 år, Frivårdskonsulent, Alunda
  42. Angelica Örneholm, 27 år, Församlingsassistent, Östhammar
  43. Eino Honkkamäki, 67 år, Pensionär, Gimo
  44. Patrik Westerberg, 31 år, Jordbrukare, Öregrund
  45. Peter Jansson, 43 år, Metallarbetare, Östhammar
  46. Arto Tanskanen, 63 år, Hargshamn
  47. Petra Nordfjäll, 41 år, Personlig assistent, Öregrund
  48. Torgny Bohlin, 51 år, Vårdbiträde, Östhammar
  49. Sven-Olof Svensson, 57 år, Chaufför, Österbybruk
  50. Björn Näsman, 68 år, Byggnadsingenjör, Östhammar
  51. Åsa Honkamäki-Sparf, 41 år, Metallarbetare, Gimo
  52. Christian Eriksson, 20 år, Studerande, Östhammar
  53. Henrik Lönnqvist, 47 år, Metallarbetare, Österbybruk
  54. Mikael Nordström, 43 år, Metallarbetare, Östhammar
  55. Thomas Andersson, 48 år, Metallarbetare, Alunda
  56. Sven Eriksson, 61 år, Metallarbetare, Östhammar
  57. Sverker Brundin, 48 år, Metallarbetare, Östhammar
  58. Tommy Lundgren, 51 år, Elektriker, Österbybruk
  59. Henrik Wigert, 30 år, Metallarbetare, Östhammar
  60. Tage Eriksson, 74 år, Pensionär, Gimo
  61. Stig Johansson, 60 år, Teletekniker, Östhammar
Östhammars kommun
0002-01081

Borgerligt Alternativ

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Borgerligt Alternativ

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Lars Holmgren, Snesslinge/ÖSTHAMMAR
  2. Ann-Katrin Malmström, GIMO
  3. Sune Berglund, ALUNDA
  4. Karl Olof Ekstrand, ÖSTERBYBRUK
  5. Anders Höglund, ALUNDA
  6. Annica Löfström, ÖSTHAMMAR
  7. Krister Sällvik, ÖSTERBYBRUK
  8. Åke Claesson, ALUNDA
  9. Kristofer Karlsson, GIMO
  10. Michael Sandström, ALUNDA
  11. Malin Häggroth, GRÄSÖ
  12. Jörgen Olsén, Skoby/ALUNDA
  13. Lars Alm, GIMO
  14. Patrik Karlström, ÖSTHAMMAR
  15. Torvald Kullman, Alunda
  16. Stig Andersson, ALUNDA
  17. Gerd Löfström, Forsmark/ÖSTHAMMAR
  18. Lena Karlsson, GIMO
  19. Göran Eriksson, ÖSTHAMMAR
  20. Sven-Olof Carlsson, GIMO
  21. Lars-Olof Andersson, ALUNDA
  22. Filip Karlsson, GIMO
  23. Lars-Göran Eriksson, ALUNDA
  24. Kerstin Andersson, ALUNDA
  25. Håkan Karlsson, GIMO
  26. Marianne Andersson, ALUNDA
  27. Jan-Olof Ahlinder, ÖREGRUND
  28. Lotta Malmström, GIMO
Östhammars kommun
0667-03490

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jacob Spangenberg, kommunalråd, Norrskedika, 56 år
  2. Bertil Alm, kommunkretsordf., Skogsv 3 Alunda, 63 år
  3. Lisa Landberg, marknadsförare, Solbov 6 Norrskedika,36 år
  4. Kerstin Björck-Jansson, konsulent, Färdgärde Östhammar, 69 år
  5. Bertil Johansson, skogsbrukare, Grytv 4, Gimo, 64 år
  6. Gunnel Wahlgren, lantbr., Nordangärde Östhammar, 55 år
  7. Inger Abrahamsson, KRAV-bonde, Östermörtarö Gräsö, 54 år
  8. Lennart Bergström, lantbr., Ackarby Dannemora, 54 år
  9. Ann-Charlotte Jansson, agronom, Hånsta Ekeby, 39 år
  10. Maud Blomberg, chefssekr., Långalma Östhammar, 61 år
  11. Katarina Ståhlbrand, IT-tekniker, Åstorp Ekeby, 61 år
  12. Håkan Dannberg, entreprenör, Bossarby Dannemora, 42 år
  13. Ida Törneberg, stud., Hantverkarv 21 Alunda, 18 år
  14. Henrik Manfredsson, bonde, Norrboda Gräsö, 40 år
  15. Klas Hansson, ekologisk lantbr., Väddika Hökhuvud, 30 år
  16. Josefine Karlsson, ekonomiass, Solbov 8 Norrskedika,25 år
  17. Anita Skallus, lantbr., Spånga Alunda, 66 år
  18. Lena Jansson, ekonomibiträde, Väsby Alunda, 62 år
  19. Iver Jensen, snickare, Kavaröbrov 30, Öregrund, 61 år
  20. Nina Iversen, kemiingenjör, Hantverksv 8 Östhammar, 56 år
  21. Maj-Britt Nilsson, diakon, Vamsta Valö, 68 år
  22. Torbjörn Westerlund, lantbr., Barkö Östhammar, 47 år
Östhammars kommun
0004-01375

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mats Sjöborg, Östhammar
  2. Christer Bohlin, Österbybruk
  3. Ingemar Nordin, Film
  4. Rune Nilsson, Östhammar
  5. Christine Berglund, Östhammar
  6. Lars-Erik Berglund, Östhammar
  7. Sonja Bromark, Österbybruk
  8. Nisette Appelqvist, Östhammar
  9. Jan-Ola Helmersson, Östhammar
  10. Irmeli Bellander, Österbybruk
  11. Mikael Svärdmark, Forsmark
  12. Anna-Karin Wahlström, Öregrund
  13. Margit Nordin, Film
  14. Anders Andersson, Östhammar
  15. Anne-Marie Löfstrand, Östhammar
  16. Urban Ståhl, Österbybruk
  17. Maibritt Helmersson, Östhammar
  18. Catrin Eriksson, Österbybruk
  19. Eric Wahlström, Öregrund
  20. Ulf Andersson, Långalma
  21. Gunvi Åhlén, Ekeby
  22. Karl Appelqvist, Östhammar
Östhammars kommun
0003-03163

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Christina Carlsson, 49 Undersköterska Morkarla
  2. Lena Hagman, 47 Mentalskötare Kilen
  3. Christoffer Hårsta Löfgren, 23 Ungdomsledare Alunda
  4. Eva Fredriksson, 60 Undersköterska Norrskedika
  5. Nina Nilsson, 39 Socionomstuderande Norrskedika
  6. Ingemar Vinsa, 50 Lärare Gimo
  7. Maria Nyström, 36 Sexbarnsmamma Norrskedika
  8. Emy Ejerfeldt, 23 Projektledare Alunda
  9. Sören Carlsson, 46 Ambulanssjukvårdare Morkarla
  10. Anna Backman Bister, 34 Musiklärare Valö
  11. Anders Landberg, 35 Lärare Östhammar
  12. Johanna Backman, 19 Lärarstuderande Öregrund
  13. Birk Hagman, 22 Personlig assistent Österbybruk
  14. Carl-Olof Andersson, 69 Cykelkalle Norrskedika
  15. Ebba Wahlgren, 74 Pensionär Knaby
  16. Johan Johansson, 43 Busschaufför Happsta
  17. Lena Nyström, 44 Lönespecialist Vigelsboäng
  18. Johan Borcher, 34 Sjuksköterska Alunda
  19. Conny Fredriksson, 60 Maskinoperatör Norrskedika
Östhammars kommun
0068-00739

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Linda Eskilsson, miljö- och hälsoskyddsinspektör, 35 år, Östhammar
  2. Arno Unge, socialarbetare, 59 år, Hargshamn
  3. Kerstin Dreborg, översättare, 38 år, Morkarla
  4. Tomas Laustiola, skådespelare, 61 år, Österbybruk
  5. Ylva Lundh, ingenjör, 55 år, Öregrund
  6. Paul Eskilsson, jur. stud., 33 år, Östhammar
  7. Margaretha All, målerikonservator, 69 år, Harg
  8. Elias Wahlbeck, studerande, 23 år, Österbybruk
  9. Lennart Larsson, landsbygdsutvecklare, 53 år, Alunda
Östhammars kommun
0055-02625

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anna-Lena Söderblom, Östhammar
  2. Pär-Olof Olsson, Morkarla
  3. Lennart Owenius, Söderön
  4. Urban Englesson, Öregrund
  5. Sune Pettersson, Östhammar
  6. Maria Strömberg, Östhammar
  7. Mona Lundin, Östhammar
  8. Anders Bäckström, Öregrund
  9. Gunilla Delwall, Östhammar
  10. Erik Kjellgren, Gräsö
  11. Hans Norberg, Östhammar
  12. Reinhold Delwall, Östhammar
  13. Allan Kruukka, Raggarön
  14. Katarina Asplunden, Söderön
  15. Christer Lindström, Gimo
  16. Ebbe Bernsell, Östhammar
  17. Mikael Holmqvist, Östhammar
  18. June Norberg, Östhammar
  19. Håkan Sjöblom, Österbybruk
  20. Carin Blomquist, Östhammar
  21. Vivianne Älvebrink, Gräsö
  22. Kristina Hartman, Öregrund
  23. Siv Holmström, Östhammar
  24. Anneli Forsberg, Ånö
  25. Ewa Hjertstedt, Snesslinge
  26. Seppo Saarinen, Östhammar
  27. Ann Dage, Östhammar
Östhammars kommun
0001-03771
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lennart Owenius, Söderön
  2. Gunilla Delwall, Östhammar
  3. Hans Norberg, Östhammar
  4. Reinhold Delwall, Östhammar
  5. Allan Kruukka, Raggarön
  6. Erik Kjellgren, Gräsö
  7. Katarina Asplunden, Söderön
  8. Christer Lindström, Gimo
  9. Ebbe Bernsell, Östhammar
  10. Håkan Sjöblom, Österbybruk
  11. Anita Saarinen, Östhammar
  12. Anders Kjellgren, Gräsö
  13. June Norberg, Östhammar
  14. Seppo Saarinen, Östhammar
  15. Lennart Brolin, Snesslinge
Östhammars kommun
0001-03772

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Mona Wiehen, 52 år, it-tekniker
  2. Peter Blomquist, 50 år, chaufför
  3. Bernhard Axelsson, 80 år, pensionär
Östhammars kommun
0110-03121
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Linda Jansson, 27
  2. Peter Blomquist, 50, chaufför
  3. Bernhard Axelsson, 80, pensionär
Östhammars kommun
0110-03902

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mohammad Sabur, Civilingenjör/Teknisk fysik
  2. Ingeborg Sevastik, Bibliotekarie
  3. Ingegerd Sjögren, Pensionär
  4. Inger Arvidsson, Förskollärare
  5. Alborz Sigrevi, Lärare
  6. Bert Hedrén, Telearbetare
Östhammars kommun
0005-01510

http://www.val.se