Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Älvkarleby - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Inga-Lil Tegelberg, Skutskär
  2. Lars Skytt, Skutskär
  3. Marie Larsson, Skutskär
  4. Björn Karlsson, Älvkarleby
  5. Åsa Stridh Andersson, Skutskär
  6. Tommy Jakobsson, Skutskär
  7. Anett Aulin, Skutskär
  8. Lars Öhman, Skutskär
  9. Gunilla Styf, Skutskär
  10. Magnus Grönberg, Älvkarleby
  11. Rose-Marie Westerholm, Skutskär
  12. Roger Wilund, Skutskär
  13. Yvonne Mattsson, Älvkarleby
  14. Kjell Grönberg, Marma
  15. Helena Thorslund, Skutskär
  16. Kurt L Andersson, Skutskär
  17. Britt-Marie Strand, Skutskär
  18. Per Gräntz, Skutskär
  19. Britta Gustavsson, Skutskär
  20. Sven-Olof Melin, Skutskär
  21. Anna-Karin Lidberg, Älvkarleby
  22. Bo Ohlsson, Skutskär
  23. Jenny Jönsson, Gårdskär
  24. Eino Hekkala, Skutskär
  25. Margareta Ahlström, Skutskär
  26. Håkan Norgren, Skutskär
  27. Mona Öhman, Skutskär
  28. Jan-Erik Molander, Skutskär
  29. Pernilla Friman, Skutskär
  30. Ulf Öhman, Skutskär
  31. Gunvor Lugnfors, Älvkarleö
  32. Kjell Lindholm, Skutskär
  33. Hannele Kumpulainen, Skutskär
  34. Robert Andersson, Älvkarleby
  35. Mikael Ybert, Skutskär
  36. Ida Andersson, Marma
  37. Willmar Eriksson, Älvkarleby
  38. Kjell Bergqvist, Skutskär
  39. Willy Fundell, Älvkarleby
  40. Maiken Norström, Skutskär
Älvkarleby kommun
0002-01075

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Clarrie Leim, Östanåvägen 85, Älvkarleby
  2. Agneta Lundgren, Fårskärsvägen 5, Gårdskär
  3. Inga Sandberg, Bultbovägen 6, Skutskär
  4. Kristina Freerks, Västanåvägen 31, Älvkarleby
  5. Gunnar Östlund, Fårskärsvägen 5, Gårdskär
  6. Birgitta Thunholm, Östanåvägen 105, Älvkarleby
  7. Hans-Erik Östlund, Fårskärsvägen 1, Gårdskär
Älvkarleby kommun
0004-01813

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ann-Cathrin Larsson, Marma
  2. Anders Edin, Skutskär
  3. Göran Larsson, Marma
  4. Helena Henriksson, Älvkarleby
  5. Tryggve Andersson, Marma
  6. Walle Madebrink, Gårdskär
Älvkarleby kommun
0003-03647

Kommunens Väl

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kommunens Väl

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Bengt Ahlquist, Lärare
  2. Torbjörn Löfgren, Tjänsteman
  3. Mona Hansson, Intervjuare
  4. Eva Eriksson, Ekonomiassistent
  5. Annemon Piper, Personlig assistent
  6. Lars Andersson, Kranreparatör
  7. Lage Karlsson, Tjänsteman
  8. Maja Björn, Ungdomsledare
  9. Kristina Pethman, Barnskötare
  10. Kerstin Löfgren, Habiliteringsassistent
  11. Britt-Marie Aringskog, Undersköterska
  12. Stig Eriksson, Chaufför
Älvkarleby kommun
0040-02641

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ulla Westerlind, 66, Företagare, Marma
  2. Ylva Björk, 52, Lönehandläggare, Skutskär
  3. Staffan Nygren, 45, Datatekniker, Skutskär
  4. Evalena Nordström, 43, Studerande, Älvkarleby
  5. Thord Gillving, 67, Busschaufför/Pensionär, Skutskär
Älvkarleby kommun
0068-02999

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Hans Wennberg, 42 år, tel 070-8743483
  2. Ola Lindberg, 67 år, tel 070-2763170
  3. Joakim Sjöstrand, 25 år, tel 073-0969099
  4. Maj-Britt Jakobsson, 72 år, tel 026-76021
  5. Therese Andersson, 24 år, tel 073-0540713
  6. Rolf Sundström, 74 år, tel 026-76021
Älvkarleby kommun
0055-01673

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Kenneth Holmström, 59 år, näringslivskonsult
  2. Bo Janzon, 68 år, tekn.lic.
  3. Patrick Ernesäter, 41 år, operatör
  4. Kenneth Holmgren, 62 år, civilekonom
  5. Robert Boman Lindqvist, 46 år, snickare
  6. Roger Petrini, 37 år, kock
  7. Niklas Dahlberg, 43 år, entreprenör
  8. Mats-Åke Ernesäter, 66 år, sjökapten
  9. Mikael Eriksson, 46 år, försäljare
  10. Lena Holmström, 58 år, familjepedagog
Älvkarleby kommun
0001-01044

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Gun-Britt Holmgren, 62 år, f.d. leg. sjuksköterska
  2. Kjell Holmgren, 67 år, pensionär
  3. Kurt Törnblom, 53 år, fastighetsskötare
Älvkarleby kommun
0110-03152
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Gun-Britt Holmgren, 62, f.d. leg. sjuksköterska
  2. Kjell Holmgren, 67, pensionär
  3. Kurt Törnblom, 53, fastighetsskötare
  4. Anette Sundin, 52, undersköterska
Älvkarleby kommun
0110-03834

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Sigrid Bergström, sigrid.bergstrom@bredband.net
  2. Andreas Norling, Andreas_Gombaz@hotmail.com
  3. Nathalie Carlsson, nathaliecarlsson@live.se
  4. Börje Knapp, borjekna@msn.com
  5. Anita Selander Knapp, selanita@msn.com
  6. Håkan Thörnell, erik.thornell@live.se
  7. Sewed Wahlman, sewed.wahlman@gmail.com
Älvkarleby kommun
0005-01697

http://www.val.se