Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Norrtälje - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Elisabeth Björk, oppositionsråd, Närtuna by
  2. Sune Alm, pensionär, Hallstavik
  3. Hanna Stymne Bratt, pedagog, Norrtälje
  4. Olle Jansson, politisk assistent, Rånäs
  5. Ulrika Falk, utredningssekreterare, Norrtälje
  6. Kristian Krassman, politisk handläggare, Bergshamra
  7. Lenneke Sundblom, lärare, Väddö
  8. Jan Emanuel Johansson, företagare, Norrtälje
  9. Sara Hansson, hästskötare, Herräng
  10. Aleksandar Srndovic, pappersarbetare, Hallstavik
  11. Margareta Lundgren, ombudsman, Norrtälje
  12. Kjell Drotz, servicetekniker, Yxlan
  13. Marie-Louise Sellin, pensionär, Vätö
  14. Gary Park, företagsekonom, Väddö
  15. Kerstin Bergström, pensionär, Vätö
  16. Ragnar Bergsten, pastor, Frötuna
  17. Bodil Henriksson, förskollärare, Rimbo
  18. Andreas Hofbauer, projektledare, Finsta
  19. Tove Engvall, arkivarie, Norrtälje
  20. Emil Persson, byggnadsarbetare, Hallstavik
  21. Maija Kohtanen, tekniker, Hallstavik
  22. Johan Westerholm, konsult, Furusund
  23. Christina Pettersson, studie-och yrkesvägledare, Vätö
  24. Måns Nilsson, lärare, Norrtälje
  25. Lena Svenonius, socionom, Björkö
  26. Lars Sundberg, lagerarbetare, Norrtälje
  27. Jessica Eriksson, student, Rimbo
  28. Holger Forsberg, pensionär, Rimbo
  29. Ethel Söderman-Sandin, f.d.förskollärare, Blidö
  30. Ahmet Kozaragic', lärare, Norrtälje
  31. Kerstin Ericsson, f.d.bibliotekschef, Norrtälje
  32. Jan Sjöblom, bussförare, Norrtälje
  33. Marie Sjöblom, studerande, Norrtälje
  34. Paul Ahlgren, IT-arkitekt, Rimbo
  35. Elizabeth Sahlén Karlsson, personlig assistent, Rimbo
  36. Sven-Olov Jansson, pappersbruksarbetare, Hallstavik
  37. Ulla Strandbergh, operatör, Hallstavik
  38. Anders Lidén, pappersarbetare, Herräng
  39. Raija Lundgren, f.d.barnskötare,Väddö
  40. Olle Blomberg, servicevärd, Häverödal
  41. Parvin Setarah Hosseini, socialsekreterare, Norrtälje
  42. Conny Lundberg, målare, Bergshamra
  43. Åsa Stålberg, pensionär, Rimbo
  44. Anders Jonsson, internationell sekreterare, Norrtälje
  45. Ulla Bratt, pensionär, Östersyninge
  46. Ove Lundberg, planingenjör, Norrtälje
  47. Mona Forslund, kontorist, Norrtälje
  48. Taisto Hautala, pappersarbetare, Hallstavik
  49. Ulrika Enlund, kontorist, Hallstavik
  50. Conny Hedin, konsult, Hallstavik
  51. Anneli Björck Nilsson, bygglovsassistent, Rådmansö
  52. Nils Lindblom, pensionär, Penningby
  53. Monika Norstedt Edvinsdotter, pensionär, Norrtälje
  54. Konny Jeansson, musiker, Norrtälje
  55. Veronica Hartwig Johansson, SIUS konsulent, Norrtälje
  56. Anders Sundberg, pensionerad sjöman, Blidö
  57. Katrine Mattsson, administratör, Väddö
  58. Roger Pettersson, civilingenjör, Rimbo
  59. Yvonne Strömberg, pensionär, Rimbo
  60. Bengt Larsson, personlig assistent, Norrtälje
Norrtälje
0002-01828

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Berit Jansson, Gruppledare, Edebo
  2. Per Lodenius, Riksdagsledamot, Länna
  3. Åsa Wärlinder, Lantmästare, Estuna
  4. Tommy Lundqvist, Anläggningsarbetare, Rimbo
  5. Karin Broström, Lantbrukare, Roslagsbro
  6. Hans Stergel, Projektledare, Norrtälje
  7. Bengt Ericsson, Nämndeman, Estuna
  8. Gösta Colliander, Företagskonsult, Norrtälje
  9. Louise Branting, Sekreterare, Gräddö
  10. Joakim Lind, Kyrkogårdsvaktmästare, Gottröra
  11. Liv Westermark, Polis, Gottröra
  12. Leif Karlsson, CNC operatör, Hallstavik
  13. Helen Israelsson, Verkstadsmekaniker, Hallstavik
  14. Håkan Stolt, Pensionär, f.d. polis, Frötuna
  15. Eva Olander, Förskollärare, Väddö
  16. Gunnar Marstorp, Pensionär/Pastor, Hallstavik
  17. Emelie Löthgren, Konsult fil.kand, Länna
  18. Yvonne Svensson, Egen företagare, Vätö
  19. Clas Forsgren, Personlig assistent, Roslagsbro
  20. Jane Trepp, Läkarsekr/lantbrukare, Väddö
  21. Torbjörn Lännevall, Agronom, Länna
  22. Johan Gustavsson, Lantbrukare, Häverö
  23. Anita Engdahl, Pensionär/Statstjänsteman, Norrtälje
  24. Claes Holmström, Egen företagare, Roslagsbro
  25. Kule Palmstierna, F.d. barnpsykiatriker, Norrtälje
  26. Hans Öijerstedt, Lantmästare, Finsta
  27. Karina Åberg, Undersköterska, Rånäs
  28. Anders Åberg, Flygtankningsman, Närtuna
  29. Robert Johansson, Hemtekniker, Frötuna
  30. Kurt Pettersson, Professor, Roslagsbro
  31. Ove Olsson, Fordonsmekaniker, Vätö
  32. Kjell Mattsson, Snickare, Husinge
  33. Seida Sabanovic, Barnskötare, Norrtälje
  34. Christer Johansson, Tidningsbud, Roslagsbro
  35. Thord Jansson, Skärgårdsbrukare, Rådmansö
  36. Kent Björklund, Elektriker, Roslagsbro
  37. Bibbi Lännevall, F.d. Karttekniker, Länna
  38. John-Erik Eriksson, Lantbrukare, Edsbro
Norrtälje
0004-02299

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Hans Andersson, lantbrukare, Rimbo
  2. Åsa Wennerfors, gymnasielärare, Bergshamra
  3. Jonny Degerman, egen företagare, Norrtälje
  4. Margareta Säterli-Milde, keramiker, handledare, Rimbo
  5. Roine Wallin, fd kriminalinspektör, Norrtälje
  6. Christina Frisk, lärare, Norrtälje
  7. Anders Fransson, egen företagare, Grisslehamn
  8. Paula Christofidi Cederqvist, socionom, Bergshamra
  9. Berit Elisson, pensionär, Bergshamra
  10. Mats Hållén, försäkringstjänsteman, Norrtälje
  11. Mattias Andersson, drifts- o säkerhetschef IT, Norrtälje
  12. Birgitta Sämskar, fd skolledare, Norrtälje
  13. Robin Beckman, värnpliktig, Norrtälje
  14. Daniel Hultén, butiksmedarbetare, Norrtälje
  15. Agneta Hedlundh, fd skolkonsulent, Norrtälje
  16. Iréne Humble, egen företagare, Norrtälje
  17. Kristoffer Andersson, praktikant, Norrtälje
  18. Jan Grönlund, egen företagare, Väddö
  19. Dan-Åke Elisson, egen företagare, Bergshamra
  20. Ingmar Ögren, civilingenjör, Väddö
  21. Inga-Maja Dunér, fd speciallärare, Gräddö
Norrtälje
0003-00336

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Åke Malmström, 67 år, företagare
  2. Ulla-Britt Pettersson, 61 år, barnmorska
  3. Göte Waara, 70 år, gymnasieadjunkt
  4. Bennit Jennerstål, 62 år, församlingspedagog
  5. Alf Werlinder, 62 år, arbetsledare
  6. Anita Magnusson, 57 år, intensivvårdssjuksköterska
  7. Hans Lifsten, 70 år, civilingenjör
  8. Maud Burmark, 65 år, förvaltare
  9. Anders Selholm, 63 år, företagare
  10. Martin Forevärn, 77 år, f.d. kriminalvårdare
  11. Bertil Pettersson, 64 år, förvaltare
  12. Otto Carneheim, 71 år, kyrkoherde em.
Norrtälje
0068-02179

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ingrid Landin, samhällsutvecklare, Rådmansö
  2. Mats Wedberg, arkitekt, Häverö
  3. Kerstin Carlgren, lärare, Norrtälje
  4. Bosse Blideman, kooperatör, Norrtälje
  5. Åke Söderström, miljökonsult, Roslagsbro
  6. Marie Larsén, journalist, Rörvik
  7. Roine Karlsson, fotograf, Lidö
  8. Bridget Wedberg, företagsrådgivare, Häverö
  9. Douglas Granlöf, studerande, Spillersboda
  10. Helena Ekekihl, samhällsvetare, Rånäs
  11. Lennart Rådbrink, specialpedagog, Grovsta
  12. Teresia Ekekihl, fritidspedagog, Norrtälje
  13. Kai Larsson, ingenjör, Bergshamra
  14. Felicia Hjuberger, studerande, Norrtälje
  15. Rune Dersell, vårdbiträde, Edsbro
  16. Maria Eriksson, socionom, Norrtälje
  17. Markus Folkesson, arbetssökande, Norrtälje
  18. Ann Ahrengart, trafikinformatör, Roslagsbro
  19. Andreas Hernander Brand, församlingspedagog, Rimbo
  20. Mats Dannewitz Linder, teknikinformatör, Norrtälje
  21. Niklas Grebäck, leg. psykolog, Söderbykarl
  22. Stefan Larsson, värnpliktig, Bergshamra
  23. Mats Wilzén, lärarutbildare, Svanberga
  24. Dan Westin, pensionär, Rösa
Norrtälje
0055-03066

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Kjell Jansson, 50 år, Kommunalråd, Blidö
  2. Göran Pettersson, 50 år, Riksdagsledamot, Lohärad
  3. Mats Hultin, 49 år, Företagare, Solö
  4. Lotta Lindblad-Söderman, 61 år, Ekonom, Yxlan
  5. Bino Drummond, 28 år, Politisk sekreterare, Norrtälje
  6. Margit Odelsparr, 66 år, Jurist, Hallstavik
  7. Ann S Pihlgren, 53 år, Fil. Dr., Bergshamra
  8. Cecilia Nordström, 19 år, Student, Svanberga
  9. Kjell Johansson, 56 år, Industritjänsteman, Rånäs
  10. Ingmar Wallén, 67 år, F.d. Brädgårdsarbetare, Yxlan
  11. Irene Solberg Ruhn, 42 år, Sjuksköterska, Norrtälje
  12. Annette Tagesson, 47 år, Logistiker, Väddö
  13. Nils Matsson, 64 år, Företagare, Hysingsvik
  14. Ulla Malutchenko, 64 år, Enhetschef, Spillersboda
  15. Bo Wetterström, 64 år, Ekonomichef, Närtuna
  16. Ann Lewerentz, 47 år, Säljchef, Norrtälje
  17. Hamed Abbasi, 22 år, Studerande, Norrtälje
  18. Sören Forslund, 63 år, F.d. företagare, Norrtälje
  19. Louise Angleryd, 59 år, Aukt. redovisningskonsult, Hysingsvik
  20. Britt-Inger Kjellberg, 63 år, Tandläkare, Singö
  21. Åsa Billeström, 60 år, Jurist, Tjockö
  22. Susanne Lippert Enquist, 44 år, Företagare, Blidö
  23. Madeleine Andersson, 39 år, Idrottsutvecklare, Hallstavik
  24. Elisabeth Pettersson, 56 år, Ekonomiansvarig, Norrtälje
  25. Kim Lützén, 68 år, Professor, Vätö
  26. Ole Bonesmo, 65 år, Företagare, Rimbo
  27. Leo Sarkic, 51 år, Busschaufför, Norrtälje
  28. Gail Watt, 65 år, Konsult, Rånäs
  29. Inger Nordqvist, 65 år, F.d. banktjänsteman, Yxlan
  30. Klas Zettergren, 34 år, Företagare, Norrtälje
  31. Stefan Juhnell, 32 år, Företagare, Norrtälje
  32. Alexander Klaréus, 19 år, Studerande, Norrtälje
  33. Svante Norström, 69 år, Veterinär, Grisslehamn
  34. Agneta Wennberg, 63 år, Företagare, Blidö
  35. Jens Andersson, 37 år, VD, Norrtälje
  36. Stellan Ungerholm, 65 år, Läkare, Tjockö
  37. Lars Åberg, 47 år, IT-konsult, Rimbo
  38. Johnny Mattsson, 46 år, Företagare, Roslagsbro
  39. Roland Brodin, 53 år, Fastighetsutvecklare, Norrtälje
  40. Gustaf Palm, 60 år, Officer, Norrtälje
  41. Anette Wahlstroh, 44 år, Internetpedagog, Skebobruk
  42. Pia Hellberg Johansson, 53 år, Företagare, Vätö
  43. Bert Löfqvist, 63 år, Företagare, Norrtälje
  44. Anders Björkman, 45 år, Företagare, Norrtälje
  45. Mikael Wahlstroh, 42 år, Elektriker, Skebobruk
  46. Margareta Gustavsson, 58 år, Operatör, Norrtälje
  47. Jörgen Andersson, 54 år, Controller, Norrtälje
  48. Mikael Rexhall, 48 år, Organisationsutvecklare, Söderbykarl
  49. Christer Eriksson, 68 år, Präst, Norrtälje
  50. Tomas Ronqvist, 44 år, Rektor, Norrtälje
  51. Claes-Göran Brile, 66 år, Ekonom, Grisslehamn
  52. Olof Engfeldt, 49 år, Copywriter, Hysingsvik
  53. Torsten Bergström, 59 år, Juvelerare, Vätö
Norrtälje
0001-03618

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Bernt Grönblad, fd. departementstjänsteman
  2. Susanne Nyman, samordnare
  3. Thomas Nyman, konsult
  4. Stefan Pålsson, busschaufför
  5. Tommy Arrefalk, pensionär
Norrtälje
0110-02892
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Bernt Grönblad, f d departementstjänsteman
  2. Stefan Pålsson, busschaufför
  3. Tommy Arrefalk, pensionär
Norrtälje
0110-03863

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Catarina Wahlgren, naturpedagog
  2. Bertil Karlsson, pensionär
  3. Leif Glavstedt, kronoinspektör
  4. Eleonor Rosenqvist, försäkringskonsulent
  5. Anna Zetterström, lärare
  6. Aghbal Safari, sjukskriven
  7. Ingrid Sigfridsson, skribent
  8. Jonas Lundman, lärare
  9. Cecilia Helsing, vårdbiträde
  10. Britt Renman, föreståndare
  11. Zafar Karami, barnskötare
  12. Brodde Zetterström, musiker
Norrtälje
0005-01294

http://www.val.se