Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Lidingö - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mårten Dahlberg, Riddarvägen
  2. Malin Olsson, Pyrolavägen
  3. Mikael Rogler, Lillåkersvägen
  4. Ewa Lantz, Pyrolavägen
  5. Daniel Larsson, Larsbergsvägen
  6. Biljana Sinickovic, Högsätravägen
  7. Anders Lönnberg, Bertilsbergsvägen
  8. Charlotta Huldt-Ramberg, Ringvägen
  9. Jan-Olof Gurinder, Svalvägen
  10. Kicki Nordström, Pyrolavägen
  11. Martti Malhed, Korsfararvägen
  12. Lil Ljunggren Lönnberg, Bertilsbergsvägen
  13. Marijan Spernjak, Larsbergsvägen
  14. Birger Eneroth, Pyrolavägen
  15. Ellen Jakobsson, Högnäsvägen
  16. Jan Malmstedt, Björnbo
  17. Ann-Christin Tauberman, Pyrolavägen
  18. Claudio Crevatin, Södra Kungsvägen
  19. Viveka Aveberg, Törners väg
  20. Mudi Tshibadi, Lillåkersvägen
  21. Marianne Öberg, Bodalsvägen
  22. Anders Åberg, Herserudsvägen
  23. Astrid Holm, Pyrolavägen
  24. Olle Tulin, Fågelvägen
  25. Lillemor Avelin Höglund, Högsätravägen
  26. Herje Larsson, Högnäsvägen
  27. Britta Olsson Modin, Vinkelvägen
  28. May-Britt Tulin, Fågelvägen
  29. Lennart Andersson, Larsbergs parkväg
  30. Birgitta Göthberg, Ryttarvägen
  31. Magnus Brandel, Pyrolavägen
  32. Leo Muhola, Pyrolavägen
  33. Leif Nyström, Larsbergsvägen
  34. Ann-Louise Lindman, Källängsvägen
  35. Sigge Berg, Torsvikssvängen
  36. Käte Diederichsen, Högsätravägen
  37. Karl Sörstrand, Baggebytorget
  38. Ola Rask, Herserudsvägen
  39. Birgit Larsson, Pyrolavägen
  40. Ellert Ekerdal, Holavedsvägen
  41. Marianne Gustavsson, Kostervägen
Lidingö
0002-01826

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Kent Ivarsson, Mosstorp
  2. Ulrika Sandell, Torsvik
  3. Anders Öhrström, Killinge
  4. Britt-Marie Lindblad, Gåshaga
  5. Albert Libik, Kottla
  6. Anneli Åström, Gåshaga
  7. Tor von Sydow, Hersby
  8. Catharina Håkansson Boman, Hersby
  9. Kent Björnberg, Mosstorp
  10. Lilian Becker, Kottla
  11. Andrzej Mroz, Larsberg
  12. Ann-Christin Hånnberg, Hersby
  13. Bernt Flodmark, Kappsta
  14. Tom Sacklén, Rudboda
  15. Maylie Flodmark, Kappsta
  16. Henrik Pontén, Killinge
  17. Anders Linde, Bo
  18. Björn Hofman, Brevik
Lidingö
0004-02425

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Minna Klintz, jurist, Näset
  2. Rune Nordström, företagare, Högberga
  3. Mattias Reinholdson, redaktör, Hersby
  4. Amelie Tarschys Ingre, pol mag, Högberga
  5. Lisbeth Ringblom, Gångsätra
  6. Torsten Engevik, småföretagare, Björkudden
  7. Rebecca Krus, kommunikationschef, Sticklinge
  8. Göran Tegnér, trafikkonsult, Killinge
  9. Cecilia Gille, skolchef, Näset
  10. Suzanne Liljegren, företagare, Sticklinge
  11. Bertil Östberg, statssekreterare, Islinge
  12. Martina Elfgren Lilja, jur kand, Bodal
  13. Jesper Ingre, civilingenjör, Högberga
  14. Carina Wallmark, personalman, Gångsätra
  15. Anna Poring, leg tandläkare, Rudboda
  16. Lena Holger, författare, Hersby
  17. Christer Sturmark, förläggare, Käppala
  18. Ola J Hedin, civilekonom, Hersby
  19. Ulla Byman, akustiker, Killinge
  20. Petra Uggla, barnmorska, vårdlärare, Torsvik
  21. Nils Gyldén, docent, Gångsätra
  22. Kristina Ståhl von Gaffron, advokat, Skärsätra
  23. Thomas Hagdahl, jur kand, Gåshaga
  24. Ylva Gillberg, barnskötare, Mosstorp
  25. Maria Arnholm, VD, Hersby
  26. Carl-Anders Ifvarsson, jur kand, Baggeby
  27. Jan Weissenrieder, civilekonom, Rudboda
  28. Helena Bargholtz, riksdagsledamot, Gåshaga
Lidingö
0003-00491

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jessica Nyberg, 32 år, borgarrådssekreterare
  2. Dag Lofalk, 56 år, jur. kand.
  3. Louise Angenfelt, 48 år, civilekonom
  4. Carl-Johan Schiller, 20 år, ombudsman
  5. Erik Sjöstedt, 34 år, egenföretagare
  6. Thea Törnquist, 66 år, mormor
  7. Rickard Karlsson, 33 år, IT-entreprenör
  8. Lillemor Carlsson, 47 år
  9. Per-Gunnar Jönsson, 51 år, advokat
  10. Thor-Björn Schiller, 52 år, fil. mag.
  11. Kristofer Dahlgren, 19 år, studerande
  12. Lita Schöyen, 68 år, sekreterare
  13. Axel Elfgren, 48 år, bergsingenjör
  14. Anna Karnell, 40 år, leg. sjukgymnast
  15. Hans Christner, 69 år, jur. kand.
  16. Agneta Herdenberg, 68 år, f.d. läkarsekreterare
Lidingö
0068-02177

Lidingöpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Lidingöpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lars H Ericsson, Säkerhetsdirektör Skärsätra
  2. Lillebil Stuart, Biomed.analyt. Hersby Åker
  3. Evelyn Lewandrowski, Proj.koord. Skärsätra
  4. Birgitta Sköld, Jur.kand. Islinge
  5. Ingemar Borg, Jurist Hersby
  6. Gunilla Dyfverman, Fil.mag. Skärsätra
  7. Siv Björkman, Gallerist Bergsätra
  8. Inger Damberg, Nämndeman Skärsätra
  9. Hans Grundell, Pol.mag. Käppala
  10. Thomas Wingstedt, Fotograf Hersby
  11. Göran Ljungberg, Redaktör Kottla
  12. Bo Knutson, Ingenjör Bo
  13. Martin Bornsäter, Spårvagnsförare Baggeby
  14. Nils Ronge, Civilekonom Kottla
  15. Lars G Andréasson, Ekonom Hersby
  16. Teddy Lagerwall, Jurist Bo
  17. Göran Grahn, Museiintendent Käppala
  18. Lars Hallén, Arkitekt Hersby
  19. Björn Bergström, Viltvårdare Skärsätra
  20. Paul Matell, Civilingenjör Hersby
  21. Ulf Brunnberg, Producent Elfvik
  22. Annika Wiberg, Civilekonom Skärsätra
  23. Henrik Schütz, Lokförare Bergsätra
  24. Bertil Gröndal, Advokat Bergsätra
  25. Bitten Sjöling, Dagbarnvårdare Kyttinge
  26. Ulla Lillkrona, Jur.kand. Hersby
  27. Sten af Klinteberg, Företagare Askrike
  28. Hjalmar Emillon, Civilingenjör Brevik
  29. Ulla Hultkrantz, Lärare Larsberg
  30. Bo Nicolausson, Projektledare Elfvik
  31. Nils-Olof Dahllöf, Köpman Skärsätra
  32. Göran Udd, Ekonom Näset
  33. Inger Dahlgren, Fru Islinge
  34. Åke Fjellström, Tandläkare Brevik
  35. Rose Derestad, Leg.psykolog Sticklinge
  36. Ulla Klevemark, Fru Hersby
  37. Karin Stenebro, Sekreterare Hersby
  38. Barbro Knutson, Lärare Bo
Lidingö
0019-00034

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Pontus Magnusson Jansson, studerande, Torsvik, 25 år
  2. Anna Stenson, fotograf, Lidingö, 42 år
  3. Thomas Bengtsson, arkitekt, Gångsätra, 39 år
  4. Kristina Svenserud, studerande, Hersby, 18 år
  5. Jan Fjellander, journalist, Hersby, 68 år
  6. Gunilla Sandegård, kommunikatör, Torsvik, 58 år
  7. Mostafa Ghazal, statsvetare, Brevik, 28 år
  8. Sofia Green, administratör, Baggeby, 32 år
  9. Henrik Hallgren, arkeolog, Kyrkviken, 37 år
  10. Yamila Zerquera, civilekonom, Bergsätra, 42 år
  11. Leif Jacobsson, socialantropolog, Gångsätra, 49 år
  12. Ulla Magnusson, lärare, Torsvik, 62 år
  13. Elias Mannheimer, studerande, Gångsätra, 19 år
  14. Anne Ringborg, pensionär, fd. dagmamma, Rudboda, 79 år
  15. Helena du Rées, jur.dr kriminolog, Sticklinge, 47 år
  16. Helena Lundberg, politisk sekreterare, Hersby, 44 år
  17. Ingrid Engdahl, förskollärare, Skärsätra, 58 år
Lidingö
0055-03061

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Paul Lindquist, Kommunalråd, Gåshaga
  2. Anna Rheyneuclaudes Kihlman, Förskolechef, Hersby
  3. Björn Samuelson, Bergsingenjör, Med. dr., Mosstorp
  4. Hans Barje, Civilekonom, Sticklinge
  5. Solveig Fröberg, Ombudsman, Näset
  6. Alexandra von Seth, Egenföretagare, Herserud
  7. Stefan Holmström, Läkare, Herserud
  8. Fredrik Kronberg, Konsult, Sticklinge
  9. Suzanne Fredborg, Kanslichef, Sticklinge
  10. Lars Björndahl, Läkare, forskare, Rudboda
  11. Inger Granlund, Lärare, pensionär, Skärsätra
  12. Carl-Johan Gestrup, Egenföretagare, Gångsätra
  13. Björn Engström, Försäljningschef, Skärsätra
  14. Ida Drougge, Ekonomiassistent, studerande, Mosstorp
  15. Sophia Barthelson, Lärare, Rudboda
  16. Anna-Britta Bergman, Ekonomichef, Gåshaga
  17. Eva Strömer, Civilekonom, Torsvik
  18. Marcin Zakowicz, Egenföretagare, Käppala
  19. Jenny Nilsson, Civilekonom, Gåshaga
  20. Patrik Brage, Studerande, Bo
  21. Rune Sirvell, Civilingenjör, civilekonom, Mosstorp
  22. Carl-Gustaf Petersén, Jur.kand., Hersby
  23. Mats Gröndahl, Civilingenjör, entreprenör, Hersby
  24. Sven Broddner, Civilingenjör, Sticklinge
  25. Christer Björklund, Teknologie dr., Islinge
  26. John Appelberg, IT-konsult, Gångsätra
  27. Veronica Dahlquist, Avdelningschef, Torsvik
  28. John G W Samuelson, Studerande, Mosstorp
  29. Patrik Winqvist, Egenföretagare, Elfvik
  30. Karin Hede, Konsult, egenföretagare, Herserud
  31. Lorri Mortensen Mates, Projektledare, Björnbo
  32. Fredrik Decker, Egenföretagare, civilekonom, Högberga
  33. Eva Reman, Civilekonom, Käppala
  34. Thomas Dahlström, Affärsansvarig, Östra Rudboda
  35. Jeanette Almsätter, Bolagsjurist, Islinge
  36. Olah Örtengren, Egenföretagare, Baggeby
  37. Michael Anderberg, IT-konsult, Skärsätra
  38. Carolin Törnberg, Slöjdlärare, Näset
  39. Mikael Wendel, Tandläkare, docent, Sticklinge
  40. Marek Rajkowski, Arbetsmiljöingenjör, Bodal
  41. Christer Åkerhielm, Civilekonom, civilingenjör, Brevik
  42. Lars Osterman, Konsult, Brevik
  43. Michaela Treslow Kinberg, Kommunikatör, Killinge
  44. Anders Blomberg, Entreprenör, Brevik
  45. Hans Ramberg, Teaterdirektör, Herserud
  46. Claes-Göran Wik, Civilekonom, Brevik
  47. Bengt Barkman, Lärare, Bodal
  48. Bengt Wikstad, Privattandläkare, Skärsätra
  49. Kerstin Kronberg, Tjänsteman, Sticklinge
  50. Cecilia Westin, Fil. kand., civ. sekr., Hersby
  51. Allan Palm, Jur. kand., Stockby
Lidingö
0001-00586

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Elena Yurkovskaya, undersköterska
  2. Carl Rosenquist, studerande
Lidingö Första och Lidingö Andra
0110-03531

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ida Luther Näsholm, studerande 24 år
  2. Birgitta Ehlin, lärare 65 år
  3. Johan Båge, studerande 25 år
  4. Jonas Lundgren, studerande 18 år
  5. Birgitta Nordin, pensionär 70 år
  6. Vanja Forsberg, socionom 60 år
  7. Sven-Erik Wånell, direktör 63 år
Lidingö
0005-03529

http://www.val.se