Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Sundbyberg - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jonas Nygren, kommunikationsrådgivare
  2. Christina Fjellström, projektledare
  3. Jan Jogell, kommunalråd
  4. Nathalie Sundesten Landin, lärare
  5. Jesper Lindholm, studerande
  6. Mariam Osman Sherifay, lärare
  7. Jörgen Silén, redovisningsekonom
  8. Kajsa Adenbäck, utbildare
  9. Michael Spira, jur.kand.
  10. Karin Holmberg, pensionär
  11. Mats Andersson, politisk sekreterare
  12. Beatrice Kindembe, miljöchef
  13. Ruben Wågman, ombudsman
  14. Sofie Åhgren, politisk sekreterare
  15. Marvin Clemente, undersköterska
  16. Inger Lundberg, studiesekreterare
  17. Joakim Johansson, försteombudsman
  18. Berit Berggren, fastighetsförvaltare
  19. Claes Nordmark, statsvetare
  20. Marika Lindgren Åsbrink, politisk sekreterare
  21. Oiva Kaarela, pensionär
  22. Marie Lundman-Völker, kurator
  23. Liang Zhang, jurdikstuderande
  24. Hiwet Hagos, ekonomihandläggare
  25. Michael Teklay, vårdare
  26. Lena Svahn, socionom
  27. Anders Lönn, kanslichef
  28. Isabel Lundin, projektledare
  29. Markus Selin, civilingenjör
  30. Berit Severin, pensionär
  31. Peter Schönfelder, bussförare
  32. Kari Vikslätt, anhörigkonsulent
  33. Eric Vänerlöv, upphandlare
  34. Cecilia Clausen, verksamhetsassistent
  35. Göran Gutierrez-Aranda, studerande
  36. Ulrika Clevesjö, systemvetare
  37. Remy Figon Beugré, projektledare
  38. Solveig Larsson, bokbinderiarbetare
  39. Christer Mattsson, folkhögskolelärare
  40. Adhiambo Nyadwe, fritidsledare
  41. Lars Karlsson, verksamhetsassistent
  42. Angelica Asplind, barnskötare
  43. Yngve Carlsson, ingenjör
  44. Ulla Sällström, pensionär
  45. Mohamad Elmarghichi, facklig ombudsman
  46. Ilja Forsblom, pensionär
  47. Bengt Fasth, VD
  48. Ulla Britta Winroth, pensionär
  49. Tommy Waidelich, riksdagsledamot
Sundbyberg
0002-01840
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jonas Nygren, kommunikationsrådgivare
  2. Christina Fjellström, projektledare
  3. Jan Jogell, kommunalråd
  4. Nathalie Sundesten Landin, lärare
  5. Jesper Lindholm, studerande
  6. Mariam Osman Sherifay, lärare
  7. Jörgen Silén, redovisningsekonom
  8. Kajsa Adenbäck, utbildare
  9. Michael Spira, jur.kand.
  10. Karin Holmberg, pensionär
  11. Mats Andersson, politisk sekreterare
  12. Beatrice Kindembe, miljöchef
  13. Ruben Wågman, ombudsman
  14. Sofie Åhgren, politisk sekreterare
  15. Marvin Clemente, undersköterska
  16. Inger Lundberg, studiesekreterare
  17. Joakim Johansson, försteombudsman
  18. Berit Berggren, fastighetsförvaltare
  19. Claes Nordmark, statsvetare
  20. Marika Lindgren Åsbrink, politisk sekreterare
  21. Oiva Kaarela, pensionär
  22. Marie Lundman-Völker, kurator
  23. Liang Zhang, juridikstuderande
  24. Hiwet Hagos, ekonomihandläggare
  25. Michael Teklay, vårdare
  26. Lena Svahn, socionom
  27. Anders Lönn, kanslichef
  28. Isabel Lundin, projektledare
  29. Markus Selin, civilingenjör
  30. Berit Severin, pensionär
  31. Peter Schönfelder, bussförare
  32. Kari Vikslätt, anhörigkonsulent
  33. Eric Vänerlöv, upphandlare
  34. Cecilia Clausen, verksamhetsassistent
  35. Göran Gutierrez-Aranda, studerande
  36. Ulrika Clevesjö, systemvetare
  37. Remy Figon Beugré, projektledare
  38. Solveig Larsson, bokbinderiarbetare
  39. Christer Mattsson, folkhögskolelärare
  40. Adhiambo Nyadwe, fritidsledare
  41. Lars Karlsson, verksamhetsassistent
  42. Angelica Asplind, barnskötare
  43. Yngve Carlsson, ingenjör
  44. Ulla Sällström, pensionär
  45. Mohamad Elmarghichi, facklig ombudsman
  46. Ilja Forsblom, pensionär
  47. Bengt Fasth, VD
  48. Ulla Britta Winroth, pensionär
  49. Tommy Waidelich, riksdagsledamot
Sundbyberg
0002-03922

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Stefan Bergström, Bällsta Strand, 45 år, journalist, csundbyberg.se/stefan
  2. Marcus Bertilsson, Centrala Sundbyberg, 38 år, informatör, csundbyberg.se/marcus
  3. Emily Rosenqvist, Duvbo, 27 år, processpecialist, csundbyberg.se/emily
  4. Berndt Eriksson, Centrala Sundbyberg, 65 år, företagare, csundbyberg.se/berndt
  5. Ulf Malmström, Lilla Alby, 66 år, ekonom, csundbyberg.se/ulf
  6. Anders Pettersson, Lilla Alby, 37 år, hantverkare, csundbyberg.se/andersp
  7. Carina Palovaara, Duvbo, 46 år, undersköterska, csundbyberg.se/carina
  8. Christoffer Persson, Duvbo, 30 år, studerande, csundbyberg.se/christoffer
  9. Anders Hallstan, Rissne, 67 år, pensionär, csundbyberg.se/andersh
Sundbyberg
0004-01189
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Stefan Bergström, Bällsta Strand, 45 år, journalist, csundbyberg.se/stefan
  2. Marcus Bertilsson, Centrala Sundbyberg, 38 år, informatör, csundbyberg.se/marcus
  3. Emily Rosenqvist, Duvbo, 27 år, processpecialist, csundbyberg.se/emily
  4. Berndt Eriksson, Centrala Sundbyberg, 65 år, företagare, csundbyberg.se/berndt
  5. Ulf Malmström, Lilla Alby, 66 år, ekonom, csundbyberg.se/ulf
  6. Anders Pettersson, Lilla Alby, 37 år, hantverkare, csundbyberg.se/andersp
  7. Christoffer Persson, Duvbo, 30 år, studerande, csundbyberg.se/christoffer
  8. Anders Hallstan, Rissne, 67 år, pensionär, csundbyberg.se/andersh
Sundbyberg
0004-03830

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Nina Lundström, fil mag, Lilla Alby
  2. Johan Storåkers, kommunikatör, Centr Sundbyberg
  3. Mattias Lönnqvist, IT-konsult, Rissne
  4. Anna-Lena Hammarin, medicinsk biolog, Ör
  5. Henrik Persson, projektledare, Storskogen
  6. Anna Sundborger, neurobiolog, Centr Sundbyberg
  7. Nils-Ove Bohlin, bolagsjurist, Hästhagen
  8. Inger Gran, föreningsdirektör, Lilla Alby
  9. Håkan Söderberg, civilekonom, Duvbo
  10. Håkan Danielsson, konsthandlare, Centr Sundbyberg
  11. Emelie Tillegård, programansvarig, Storskogen
  12. Richard Nordfeldt, försäkringsutredare, Rissne
  13. Magnus Källström, telekomingenjör, Centr Sundbyberg
  14. Markus Tornberg, larmoperatör, Lilla Alby
  15. Gunilla Ehrenhorn, lärare, Duvbo
  16. Victor Bernard, student, Centr Sundbyberg
  17. Susannah Andersson, projektadministratör, Lilla Alby
  18. Peter Müller-Rienzburg, PR-konsult, Rissne
  19. Katriina Numminen-Sakko, kurator, Rissne
  20. Ibrahim Abdella, biljettkontrollant, Rissne
  21. Harriet Jarl-Sandberg, socionom, Centr Sundbyberg
  22. Christian Löwendahl, företagare, Hallonbergen
  23. Anna-Lisa Stephansson, fd marknadskoordinator, Lilla Alby
  24. Rune Lindberg, pensionär, Ursvik
  25. Gunnel Nygren, fd rektor, Storskogen
  26. Kurt Tibblin, reklamredaktör, Ör
  27. Berit Hellsing, fil kand, Rissne
  28. Martina Skowronska, retorikkonsult, Storskogen
  29. Rebecca Bakszt, doktorand, Centr Sundbyberg
  30. Bo Nilsson, civilekonom, Centr Sundbyberg
  31. Kerstin Ljunggren, fd barnomsorgssamordn, Rissne
Sundbyberg
0003-00359

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Bengt Sjöholm, IT-ingenjör, Ursvik
  2. Diana Ayoub, studerande, Centrala Sundbyberg
  3. Reza Dehban, stationsvärd, Rissne
  4. Bengt Benson, civilingenjör, Duvbo
  5. Anders Lingsten, civilingenjör, Duvbo
  6. Maria Kreij, vd, Centrala Sundbyberg
  7. Maritta Hellström, leg. sjuksköterska, Hästhagen
  8. Mishginna Kuflu, hjälplärare, Hallonbergen
  9. Jens Manell, IT-konsult, Rissne
  10. Elisabet Björkholm, docent, Centrala Sundbyberg
  11. Tomas Nordh, f.d. tjänsteman, Centrala Sundbyberg
  12. Marie Orselius Sjöholm, leg. sjukgymnast, Ursvik
  13. Gunhild Manell, civilekonom, Rissne
  14. Gudrun Hasselgren, f.d. grundskollärare, Ör
Sundbyberg
0068-02182

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Siyamak Sajadian, 52 år, kommunalråd, Ör
  2. Annika Hirvonen, 21 år, språkrör Grön Ungdom i Stockholmsregionen, Hallonbergen
  3. Robert Ahl, 67 år, politisk sekreterare, Tulemarken
  4. Karin Sandén, 37 år, läkare, Centrala Sundbyberg
  5. Cyrus Pairawan, 59 år, spärrexpeditör, Centrala Sundbyberg
  6. Elisabeth Bergman, 48 år, biolog, Storskogen
  7. Amal Lahlou, 59 år, universitetsadjunkt, Ör
  8. Parivash Saraji, 56 år, tolk, Rissne
  9. Markus Sandén, 34 år, distriktsläkare, Centrala Sundbyberg
  10. Maria Sävström, 26 år, student, Rissne
  11. Hossein Atighechi, 56 år, civilingenjör, Lilla Alby
  12. Per Persson, 37 år, programmerare, Hallonbergen
  13. Ulf Johansson, 63 år, socionom, Centrala Sundbyberg
  14. Kamran Pairawan, 44 år, sjuksköterskestudent, Hallonbergen
  15. Ronnie Larsson, 57 år, receptionist, Centrala Sundbyberg
  16. Shirley Magné, 58 år, kriminalinspektör, Centrala Sundbyberg
  17. Mahmoud Ibrahim, 32 år, skolledare, Hallonbergen
  18. Martin Kaan, 53 år, arbetsförmedlare, Rissne
  19. Ata Nazifishirayi, 51 år, IT-tekniker, Rissne
  20. Johnny Nylund, 33 år, kommunikationsstrateg, Rissne
  21. Sanna Hirvonen, 19 år, student, Storskogen
  22. Haris Delic, 18 år, student, Ursvik
  23. Kerstin Slåneteg, 64 år, trädgårdsingenjör, Tulemarken
Sundbyberg
0055-03082

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Carl Grufman, Oppositionsråd, 31 år
  2. Ritva Runestad, Sjuksköterska, 60 år
  3. Hannes Holmér, Politisk sekreterare, 22 år
  4. Erica Lejonroos, Regionchef, 43 år
  5. Morgan Lindqvist, Civilingenjör, 40 år
  6. Mikael T Eriksson, Politisk sakkunnig, 25 år
  7. Lars Callemo, Ingenjör, 60 år
  8. Ulla Sandenskog, Administratör, 70 år
  9. Kirsten Sveder, Tandläkare, 68 år
  10. Magdalena Schröder, Butiksbiträde, 19 år
  11. Jenny Segeljakt, Jurist, 53 år
  12. Birgitta Zackrisson Ravivi, Säljare, 48 år
  13. Jan Bojling, Hallchef, 64 år
  14. Berit Grosche, Socionom, 70 år
  15. Edwin Erickson, Civilekonom, 52 år
  16. Hans Beausang, Taxiförare, 61 år
  17. Trygve Gannholm, Jurist, 55 år
  18. Alexander Blomquist, Företagare, 36 år
  19. Niklas Kjellvard, Student, 19 år
  20. Olle Appelgren, Urmakare, 56 år
  21. Per Haraldsson, Business Controller, 42 år
  22. Eva Jansa, Auktoriserad revisor, 48 år
  23. Hans Beckerman, Flygkapten, 46 år
  24. Marianne Löthner, Sekreterare, 78 år
  25. Torbjörn Nylén, IT-konsult, 61 år
  26. Saleh Rahman, Pedagog, 58 år
  27. Leif H Claesson, Pensionär, 69 år
  28. Lars Carlén, Copywriter, 38 år
  29. Fredrik Söderholm, Civilingenjör, 35 år
  30. Fredrik Alexandrow, Entreprenör, 44 år
  31. Sophie Silverryd, Arbetsmarknadsjurist, 39 år
  32. Lars Molin, Ingenjör, 69 år
  33. Pär Olof Sandberg, Pensionär, 69 år
  34. Barbro Kjellin, Ekonom, 68 år
  35. Håkan Bengtsson, Ingenjör, 31 år
  36. Melinda Kampani, Säljare, 34 år
  37. Carl-Eric Gustafsson, Pensionär, 73 år
  38. Elsa Petterson, Administratör, 64 år
  39. Kenny Lundberg, Regionchef, 36 år
  40. Marian Väpnargård, Författare, 66 år
  41. Azim Mufti, IT-tekniker, 35 år
  42. Nils Löwenspets, Politisk sekreterare, 35 år
  43. Maria Arctaedius, Politisk sekreterare, 43 år
  44. Jerzy Walentowicz, Företagare, 56 år
  45. Maria Stenhag, Sjukgymnast, 63 år
  46. Alf Lundegård, Skomakare, 51 år
  47. Denise Citelli, Student, 18 år
  48. Sten A Olson, Byggnadsingenjör, 71 år
  49. Jonas Schilén, Säljare, 45 år
Sundbyberg
0001-02165

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Stellan Bojerud, författare
  2. Hans Rudin, entreprenör
  3. Manora Kjellin, tolk
  4. Ulf Landström, ekonom
Sundbyberg
0110-02894
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Stellan Bojerud, författare, Centrala Sundbyberg
  2. Hans Rudin, entreprenör, Centrala Sundbyberg
  3. Manora Kjellin, tolk, Centrala Sundbyberg
  4. Ulf Landström, ekonom, Rissne
  5. Stefan Buncic, egenföretagare, Lilla Alby
  6. Håkan Löwenbrååt, fotograf, Storskogen
  7. Peter Wargård, drifttekniker, Ör
  8. Hampus Blomberg, ekonomistuderande, Centrala Sundbyberg
  9. Carina Cortés, jurist, Duvbo
  10. Stefan Malm, byggnadssnickare, Centrala Sundbyberg
  11. Kristina Fondelius, logistikassistent, Centrala Sundbyberg
  12. Sören Andersson, lagerarbetare, Centrala Sundbyberg
  13. Jennifer Sun, restauranganställd, Centrala Sundbyberg
  14. Lars Wikander, kranförare, Storskogen
Sundbyberg
0110-03859

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Bert Jagerby, kommunalråd, Hallonbergen, 60
  2. Marielle Nakunzi, jurist, Storskogen, 44
  3. Peter Laine, tunnelvagnsreparatör, Rissne, 59
  4. Veronica Kallander, fil.kand, Centrala Sundbyberg, 38
  5. Jesper Wiklund, samhällsvetare, Storskogen, 31
  6. Jessica Berlin, studerande, Hallonbergen, 25
  7. Kave Noori, studerande, Duvbo, 22
  8. Kristina Löwenbrååt Koski, kultursekreterare, Ursvik, 52
  9. Sebastian Rapp, studerande, Centrala Sundbyberg, 19
  10. Berit Axelsson, distriksjuksköterska, Storskogen, 60
  11. Christer Rydh, ombudsman, Lilla Alby, 58
  12. Eva Eklund-Warnke, lärare, Centrala Sundbyberg, 55
  13. David Buzaglo Olofsgård, studerande, Tulemarken, 19
  14. Amanda Möllenhoff, studerande, Duvbo, 18
  15. Adam Westlund, studerande, Ör, 22
  16. Jeanette Stenmark, lokalvårdare, Rissne, 43
  17. Tommy Gabrielsson, pressekreterare, Centrala Sundbyberg, 32
  18. Kajsa Svan, studerande, Lilla Alby, 19
  19. Sasan Kanani, kock, Rissne, 53
  20. Ida Gabrielsson, förbundsordförande, Centrala Sundbyberg, 28
  21. Hans Hamrin, projektledare, Rissne, 53
  22. Helena Duroj, skolledare, Centrala Sundbyberg, 55
  23. Karan Ahmadzadeh, studerande, Duvbo, 18
Sundbyberg
0005-01648

http://www.val.se