Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Nacka - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Gunnel Nyman Gräff, 50,Kummelnäs,Oppositionsråd
  2. Anders Selin, 43,Sickla,Projektledare
  3. Zakia Mirza, 46,Fisksätra,Lärare
  4. Mattias Qvarsell, 31,Henriksdalsberget,Popstjärna
  5. Ingela Birgersson, 45,Gustavsvik,Arbetssökande
  6. Kaj Nyman, 61,Nysätra,Journalist
  7. Pyret Due Hedlund, 36,Östra Stensö,Kokerska
  8. Emil Claesson, 20,Tallbacken,Student
  9. Hedda Nyman, 25,Nysätra,Student
  10. Hans-Åke Donnersvärd, 53,Saltsjöqvarn,Kvalit. o- uppf.chef
  11. Tuija Meisaari-Polsa, 64,Sickla,Fil.dr.
  12. Ola Karlsson, 70,Kolarängen,Pensionär
  13. Susanne Ekblom, 53,Jarlaberg,Verksamhetsutvecklare
  14. Aqil Khan, 43,Fisksätra,Tågförare
  15. Frida Nordström, 18,Järla sjö,Student
  16. Jonas Skiöld, 38,Rensättra,Handläggare
  17. Shiva Bahrami, 44,Björknäs,Arbetskonsulent
  18. Joseph Tekle, 62,Fisksätra,Föreningssamordnare
  19. Lena Rönnerstam, 66,Fisksätra,Tandläkare
  20. Kristoffer Burstedt, 32,Finnberget,Utredare
  21. Pia Ellström, 53,Skuru,Intendent
  22. Erik Svanfeldt, 46,Saltsjöbaden,Tjänsteman
  23. Frida Punar, 45,Stensö,Barnskötare
  24. Anders Nilsson, 50,Saltsjöbaden,Fil.dr./Gymnasielärare
  25. Thèrése Skoglund-Shekarabi, 33,Finnboda,Polis
  26. Carl-Magnus Grenninger, 67,Henriksborg,Journalist
  27. Birgitta Norström, 65,Älta gård,Pensionär
  28. Mohamed Ghrissi, 51,Stensö,Kontaktperson
  29. Suzanne Weigl, 41,Nacka centrum,Pressekreterare
  30. Daniel Costa, 57,Västra Orminge,Systemadministratör
  31. Ewa Jäderberg, 65,Ektorp,Pensionär
  32. Tobias Lenell, 24,Mensättra,Entreprenör
  33. Jenny Hjelte, 43,Hedvigslund,Undersköterska
  34. Moncef Jerbi, 61,Älta gård,Tågförare
  35. Salma Trosell, 43,Fisksätra,Juridisk handläggare
  36. Victor Ellström, 20,Skuru,Student
  37. Eva Åhlström, 65,Finnberget,Journalist
  38. Benny Ryd, 57,Tallbacken,Lärare
  39. Ann-Christin Jonsson, 50,Nacka centrum,Barnskötare
  40. Henrik Due, 35,Östra Stensö,Applikationskonsult
  41. Barbro Forsström, 74,Ektorp,Pensionär
  42. Åke Ekstrand, 67,Östra Orminge,Pensionär
  43. Moa Bergqvist, 31,Lännersta,Administrativ assistent
  44. Sune Åsvik, 60,Sickla strand, Servicetekniker
  45. Anna Wennerstrand, 39,Norra Lännersta,Informatör
  46. Sten Hjalmarsson, 64,Östra Orminge,Filosofie kandidat
  47. Tiia Silva, 28,Tallbacken,Butiksanställd
  48. Johan Trosell, 37,Fisksätra,Försäkringsombudsman
  49. Ingrid Moberg, 73,Ekudden,Pensionär
  50. Sam Ekstrand, 43,Drottninghamn,Miljöforskare
  51. Karin Wallensteen, 36,Henriksborg,Departementssekr.
  52. Anders Huzelius, 65,Lännersta,Elektriker
  53. Wanja Olausson, 79,Alphyddan,Pensionär
  54. Nils Ruus, 63,Björknäs,Pensionär
  55. Irma Holmberg, 72,Ekudden,Pensionär
  56. Leif Söderström, 63,Saltsjöqvarn,Logistiker
  57. Åsa Norrman Grenninger, 59,Henriksborg,Kanslichef
  58. Daniel Moore, 31,Björknäs,Brevbärare
  59. Margareta Huzelius, 62,Lännersta,Barnskötare
  60. Kenth Konradsdal, 32, Finntorp,Ombudsman
  61. Yvonne Wessman, 70,Saltsjöbaden,Pens. högskoledirektör
Nacka
0002-02053

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Hans Peters, Jarlaberg, utvecklingssekreterare, 49år
  2. Leif Holmberg, Sickla, ekologisk ekonom, 34år
  3. Mia Wallgren, Nacka C, jur.kand, 42år
  4. Ingemar Sahlgren, Björknäs, egen företagare, 57år
  5. Kristian Abrahamson, Älta, ekonom, 35år
  6. Tobias Wahlqvist, Sickla, småföretagare, 34år
  7. Soledad Aguilar-Oddershede, Saltsjöbaden, projektkoordinator, 28år
  8. Björn Strehlenert, Saltsjöbaden, ingenjör, 70år
  9. Käthe Bäcklund, Skuru, fd. museidirektör, 76år
  10. Anna-Karin Jonsson, Älta, säkerhetschef, 37år
Nacka
0004-01968

Feministiskt initiativ

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Feministiskt initiativ

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Annelie Winebäck, 31 år, tjänsteman
  2. Angelika Aniol, 28 år, studerande
  3. Samuel Kvist, 27 år, lärare
  4. Mohammad Ilyas Khan, 61 år, ekonom
Nacka kommun
0532-03371

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Stefan Saläng, kommunalråd, Älta
  2. Monica Brohede Tellström, personaladministratör, Skuru
  3. Lennart Nilsson, civilekonom, Saltsjöqvarn
  4. Gunilla Grudevall-Steen, lärare , Saltjö-Boo
  5. Anne Skoogh, politisk sekreterare, Vikdalen
  6. Mats Granath, jobbmatchare, Älta
  7. Martin Ingels, civilingenjör, MBA, Saltsjö-Boo
  8. Kurt Björkholm, juristkonsult, Saltsjöbaden
  9. Anna-Karin Boréus, systemansvarig, Ektorp
  10. Mohammad Noori, organisationssekreterare, Nacka Strand
  11. Jan Liliemark, läkare, Saltsjö-Duvnäs
  12. Gertrud Lindgren, adjunkt, Saltsjöbaden
  13. Karin Ekdahl-Wästberg, kanslichef, Saltsjö-Duvnäs
  14. Sten Grack, forskare, Älta
  15. Bjarne Hanson, apotekare, Nysätra
  16. Michael Sandberg, arkitekt, Finntorp
  17. Nina Arreholt, företagare, Saltsjö-Duvnäs
  18. Ken McArthur, IT-ingenjör, Järla sjö
  19. Mattias Holmqvist, studerande, Sickla
  20. Louise Granath, teknolog, Älta
  21. Louise Jonsson, företagare, Björknäs
  22. Maria Eklind-Smedberg, frivårdsinspektör, Saltsjö-Duvnäs
  23. Lennart Skiöld, ekonom, Igelboda
  24. Eva Bergöö Palmaeus, fil kand, Älta
  25. Martin Sääf, IT-säkerhetskoordinator, Saltsjö-Boo
  26. Björn Carheden, lärare, Finntorp
  27. Mia Svensson, säljansvarig, Älta
  28. Magnus Sjöblom, apotekare, Jarlaberg
  29. David Nyström, presschef, Björknäs
  30. Kåre Jansson, utredningschef, Nysätra
  31. Ingemar Bergman, gymnasielärare, Älta
  32. Lena Linnerborg, utredare, Saltsjö-Boo
  33. Monia Sturén, jur kand, Sickla Allé
  34. Peter Stare, arbetsrättsjurist, Finntorp
  35. Susanne Berger, konsthantverkare, Saltsjö-Boo
  36. Lars-Einar Larsson, kalkylator, Finntorp
  37. Ingemar Morsten, pensionär, Älta
  38. Anders Österlund, pensionär, Lillängen
  39. Birgitta Westman, revisor, Älta
Nacka
0003-00685

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jan-Eric Jansson, kommunalråd, Älta gård
  2. Karin Teljstedt, marknadsekonom, Finnberget
  3. Anders Tiger, journalist, Alphyddan
  4. Anna-Lena Svantesson-Helgesson, lärare, Alphyddan
  5. Monir Muhammed, konsult, Nacka strand
  6. Birgitta Husén, ekonom, Ljuskärrsberget
  7. Ulf G Johansson, begravningsassistent, Finntorp
  8. Elena Tures, civilingenjör, Saltängen
  9. David Lisborg, IT-tekniker, Fisksätra
  10. Camilla Rommel, lärare, Stensö
  11. Anders Wennerström, pensionär, Storängen
  12. Margit Lisborg, barnskötare, Fisksätra
  13. Bernt Enström, f.d. avdelningsdirektör, Ekudden
  14. Marithe Eriksson, miljö- och hälsoskyddsinspektör, Saltsjö-Boo
  15. Ulf Swenzén, småföretagare, Neglinge
  16. Doris Serrato, lokalhandläggare, Saltsjö-Järla
  17. Mathias Pettersson, kanslist, Stensö
Nacka
0068-02178

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Sidney Holm, småföretagare, 51 år, Sickla
  2. Brita Ström, lärare, 59 år, Saltsjö-Boo
  3. Max Jönssson, VD inom energibranschen, 41 år, Älta
  4. Gudrun Hubendick, antropolog, Saltsjöbaden
  5. Per Chrisander, socialsekreterare, 65 år, Saltsjö-Boo
  6. Kerstin Nöre Söderbaum, ingenjör, 66 år, Saltsjöbaden
  7. Magnus Söderström, gymnasielärare, 25 år, Sickla
  8. Elisabeth Karlsson, revisor, 59 år, Sickla
  9. Roland von Malmborg, världsmedborgare, trubadur, 65 år, Saltsjöbaden
  10. Christina Glüsing Skantze, TV-producent, 42 år, Finntorp
  11. Chris Lundberg, läkare, 42 år, Sickla
  12. Eva Hellung Strohl, pensionär, 71 år, Duvnäs utskog
  13. Henrik Sundström, ekonom, 63 år, Saltsjö-Boo
  14. Eva Royen, 63 år, Finnboda
  15. Derly Guzman, konstnärlig ledare, 29 år, Fisksätra
  16. Rebecka Bodemar, 39 år, språk- och teaterlärare, Fisksätra
Nacka
0055-03716

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Erik Langby, 59 år, Nacka Centrum
  2. Eva Öhbom Ekdahl, 60 år, Neglinge
  3. Mats Gerdau, 46 år, Kolarängen
  4. Cathrin Bergenstråhle, 50 år, Rensättra
  5. Linda Norberg, 24 år, Finnboda
  6. Ingegerd Thorngren, 67 år, Baggensudden
  7. Tobias Nässén, 37 år, Duvnäs Utskog
  8. Ylva Sandström, 43 år, Igelboda
  9. Christian Glaumann, 26 år, Saltsjö-Duvnäs
  10. Mikael Sandström, 42 år, Igelboda
  11. Lotta Riedel, 59 år, Velamsund
  12. Annika Jung-Backman, 61 år, Storängen
  13. Magnus Bergman, 67 år, Rösunda
  14. Eva Närvä Eickenrodt, 59 år, Hedvigslund
  15. Lars Berglund, 60 år, Solsidan
  16. Peter Zethraeus, 48 år, Kummelnäs
  17. Joanna Ljunggren, 23 år, Finnberget
  18. Magnus Wakander, 32 år, Nacka Kyrkby
  19. Astrid Grufman, 22 år, Finnberget
  20. Nicole Bistoletti, 35 år, Ljuskärrsberget
  21. Vilma Mori Aguilar, 52 år, Stensö
  22. Lars Stenholm, 59 år, Jarlaberg
  23. Gunilla Elmberg, 66 år, Eknäs
  24. Börje Wessman, 77 år, Tollare
  25. Ann Hafström, 48 år, Saltsjö-Duvnäs
  26. Eric Lindahl, 38 år, Stensö
  27. Åsa Löfvendahl, 43 år, Kummelnäs
  28. Anna Trygg, 37 år, Solsidan
  29. Richard Wendt, 40 år, Älgö
  30. Susann Markow, 42 år, Kummelnäs
  31. Pernilla Hsu, 47 år, Saltsjöqvarn
  32. Mikael Östlund, 48 år, Finnboda Hamn
  33. Lennart Bergh, 59 år, Ekudden
  34. Margareta Hjelmstad, 66 år, Lovisedal
  35. Björn Sandström, 68 år, Eriksvik
  36. Petter Larsson, 27 år, Finnberget
  37. Micael Tyberg, 49 år, Ekudden
  38. Danuta Knapp, 59 år, Velamsund
  39. Anders Bruhn, 51 år, Krokhöjden
  40. Christer Lydig, 56 år, Kolarängen
  41. Henrik Barck, 44 år, Saltsjö-Duvnäs
  42. Helene Skantze, 53 år, Restaurangholmen
  43. Magnus Plathin, 69 år, Orminge
  44. Johan Hiller, 61 år, Fisksätra
  45. Anders Markow, 35 år, Kummelnäs
  46. Linda Ohlson, 70 år, Skuru
  47. Gun Lingberth, 65 år, Sickla Allé
  48. John Wallmark, 60 år, Rösunda
  49. Monica Segerman, 71 år, Kolarängen
  50. Rose-Marie Olovsdotter, 57 år, Baggensudden
  51. Ingmar Berthelsen, 74 år, Hjortängen
  52. Dominique Faymonville, 34 år, Rösunda
  53. Bo Niveman, 53 år, Sigfridsborg
  54. Eivor Örenmark, 48 år, Björknäs
  55. Ulrika Johansson, 41 år, Finntorp
  56. Fredrik Röjd, 33 år, Vikingshill
  57. Adrienne Teleki, 56 år, Björknäs
  58. Jorge Hidalgo, 44 år, Jarlaberg
  59. Ingemar Eriksson, 63 år, Alphyddan
  60. Maj-Lis Granskog, 67 år, Ektorp
  61. Angela Hampl, 60 år, Ektorp
  62. Lennart Örenmark, 51 år, Björknäs
Nacka
0001-01462

Nackalistan

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Nackalistan

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Christina Ståldal, bibliotekschef, demokrati- och stadsbyggnadsfrågor
  2. Mikael Carlsson, förskollärare, social, äldre- och utbildningsfrågor
  3. Kerstin Barve, föreningsledare, kultur- och Ältafrågor
  4. Johan Kjellman, projektledare, fritids-, boende- och näringslivsfrågor
  5. Staffan Waerndt, fotograf, miljö-, väg-, natur- och Älgöfrågor
  6. Bosse Eriksson, chaufför, miljö-, väg- och stadsbyggnadsfrågor
  7. Ann Lepp, arkitekt, kulturmiljö- och stadsbyggnadsfrågor
  8. Rahim Jafari, datatekniker, integration och sociala frågor
  9. Mansour Rahimi, fritidsledare, barn-, ungdoms- och sociala frågor
  10. Bosse Ståldal, samhällsentreprenör, demokrati och ungt entreprenörskap
  11. Mimmi Westin, ungdomsledare, Nackapolare, barn- och ungdomsfrågor
  12. Emile Guting, coach och utbildare, egen företagare, idrottsfrågor
  13. Anita Pelizzoli, pensionär, kultur- och Ältafrågor
  14. Tanita Lilja, ungdomsledare, Nackapolare, barn- och ungdomsfrågor
  15. Bengt Hultmark, arkitekt, infrastruktur, bostadspolitik och naturvärden
  16. Ditte Waldton, undersköterska, egen företagare, vård och hälsa
  17. Hans Larsson, drifttekniker, energi- och vägfrågor
  18. Bettina Kjellman, barnskötare, barnomsorg, miljö- och integrationsfrågor
  19. Johan Normén, IT-konsult, kultur-, ungdoms- och bostadspolitik
  20. Meta Jonsson, lärare, barnets kreativitet och vuxnas samarbete
  21. Lennart Balk, miljöforskare, miljöfrågor
  22. Lena Hübner, lektor Socialhögskolan, förebyggande socialt arbete
  23. Daniel Lindström, företagare, entreprenörskap i Nacka
  24. Ulla Aulenius, läkarsekreterare, miljö-, natur- och Älgöfrågor
  25. Jan Garnum, snickare, miljö- och kretsloppsfrågor
  26. Maria Kjellgren, säljchef, sociala frågor
  27. Leif Kjellgren, högstadielärare, skol- och ungdomsfrågor
  28. Catharina Josefsson, egen företagare, boendefrågor
  29. Pelle Nordin, IT-utvecklare, planfrågor
  30. Ingegärd Persson, pensionär, natur- och Ältafrågor
  31. Kennet Balk, chaufför, naturfrågor
Nacka
0543-02395

SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Johan Wouters, pensionär
  2. Marta Cherkani, 38 år, driftledare äldreomsorg
  3. Lars-Göran Andersson, pensionär
  4. Helena Nygård, pensionär
  5. Arvid Söderberg, pensionär
  6. Anita Andersson, pensionär
  7. Martin Karlsson, pensionär
  8. Wilhelmina Wouters, pensionär
  9. Jean Dittmer, pensionär
  10. Brita Agborg, pensionär
  11. Bo Lindström, pensionär
  12. Marco Delogu, 42 år, färdtjänstassistent
Nacka kommun
0107-01740

Spritpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Spritpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Patrik Pelosio, Föreläsare, författare
  2. Carl Strömfelt, Företagare
  3. Benny Haag, Skådespelare
Nacka
1004-04002

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Eric Myrin, juridikstuderande
  2. Bill Sjölund, företagare
  3. Fredrik Kjellander, studerande
Nacka Västra och Nacka Östra
0110-02890
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Eric Myrin, juridikstuderande
  2. Bill Sjölund, företagare
  3. Fredrik Kjellander, studerande
  4. Gunilla Litzell, redaktör
Nacka
0110-03992

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Rolf Wasteson, IT-arkitekt, Ekudden
  2. Agneta Johansson, lärare, Jarlaberg
  3. Hediye Güzel, pressekreterare, Jarlaberg
  4. Lars Örback, lektor, Älta
  5. Camilla Carlberg, lärare, Finntorp
  6. Andreas Falk, politisk sekreterare, Järla Sjö
  7. Josefine Johansson, socionom, Sickla Strand
  8. Stefan Lindborg, förbundskassör, Fisksätra
  9. Nazmiye Karatas, tandsköterska, Orminge
  10. Maria Hollsten, geolog, Orminge
  11. Hans Wigren, regissör, Jarlaberg
  12. Dina Mårtensson, undersköterska, Orminge
  13. Lucas Reyes, handläggare, Ektorp
  14. Yester Silva Swensson, modersmålslärare, Orminge
  15. Anders Olsson, bibliotekschef, Älta
  16. Aslim Orhan, banktjänsteman, Fisksätra
  17. Omid Bazgar, konduktör, Fisksätra
  18. Lisa Rasmussen, politisk sekreterare, Orminge
  19. Dan Johansson, historiker, Talludden
  20. Aslög Kullander, arbetsförmedlare, Hasseludden
  21. Murat Karatas, egenföretagare, Orminge
  22. Halit Kosmaz, civilingenjör, Jarlaberg
  23. Biörn Torbiörnsson, taxiförare, Järla Sjö
  24. Ingrid Lilja, egenföretagare, Orminge
  25. Ebbe Lindström, socialarbetare, Nacka
  26. Gunnar Friberger, politisk sekreterare, Orminge
  27. Kjell Johansson, mätningsingenjör, Saltsjö-Boo
  28. Ronald Eriksson, byggmästare, Saltsjö-Boo
  29. Birgitta Rasmussen, pensionär, Saltsjö-Boo
Nacka
0005-00705

http://www.val.se